Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.08.2010, 15:57:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cum putem cunoaste ca ne iubeste? Iubindu-L.
Iubindu-L pe Dumnezeu, pe langa numele dat de parinti la Botez, avem ocazia sa primim un altul, neasemuit de frumos, care sa ne insoteasca tainic alaturi de celelalte: "Teofil" - iubitor de Dumnezeu.

Este numele, dupa care, indraznesc sa cred ca i-ar placea lui Dumnezeu sa ne cheme la Sine, pe fiecare dintre noi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.08.2010, 16:45:12
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
In Ioan 3:16 se spune: ,,Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.". Apoi,daca ne uitam in I Corinteni 13:11-13, sta scris: ,,Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea."

Daca analizam esenta Decalogului vom observa ca acele porunci vizau comportamentul cu lumea exterioara(sa nu ucizi,sa nu preacurvesti,sa nu furi,sa nu marturisesti starmb).Dar cand Dumnezeu ni L-a dat pe Fiul sau atunci am primit,ca o chintesenta a dragostei milostive,pricipiile starilor interioare,profunde,legate indisolubil de Cel de Sus.Priviti in ,,Predica de pe munte"(Matei 5-7) si le vedem clare:,,Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor",
,,Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.", ,,Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.",,,Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu."

Asa cum a spus chiar Mantuitorul ,,Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc."(Matei 5:17).La prevederile referitoare comportamentul cu lumea exterioara,Mantuitorul a adaugat,spre desavirsire,principiile noastre interioare,pt a fi desavirsiti atat spre lume cat si spre esenta propriului nostru suflet.A implinit prima parte a Legii desavirsind-o.

Mantuitorul ne-a mai spus:,,Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui."(Matei 5:28).Iata cum EL ne-a aratat pentru ce ne-a adus desavirsirea Legii,codul ei intern,pentru ca in fata lui Dumnezeu gandul are aceiasi putere ca si fapta efectiva.

Dumnezeu,din iubire fata de noi,ne-a trimis pe Fiul Sau,dragostea este mai presus de orice iar gandul si fapta trebuie orientate spre desavirsire prin dragoste chiar cu pretul sacrificiului personal iar aceste aspecte,asa cum poti vedea mai sus,ne arata ca Mantuitorul nu ne-a spus degeaba ,,Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă."(Matei 6:33).

Dragoste jertfelnică dusă până la sacrificiu suprem este ceea ce ne-a transmis Mantuitorul.Renuntarea la tine pentru cei din jurul tau pt ca noi am fost creati din dragostea lui Dumnezeu si am fost salvati prin dragoste jertfelnică a lui Hristos.Totul ne arata ca Cel de Sus ne iubeste.

La fel cum in Geneza putem vedea cum Dumnezeu a creat mai intai componenta minerala,apoi componenta vegetala,apoi componenta animala si abia la final,ca o incununare a creatiei Sale, a creat componenta umana,tot asa Mantuitorul ne arata ca incununarea acestei creatii are la baza dragostea.O dragoste incredibila si infinita.

Sper ca acest nepriceput post sa-ti fie de folos.Cel de Sus sa fie alaturi de tine.

Last edited by Scotianul; 04.08.2010 at 17:58:49.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.08.2010, 18:46:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu prea inteleg firul explicatiei tale, George, deci ca urmare cine este autorul bolii tale? omul vrajmas? care a semanat neghina in corpul tau in urma Lui? sau cum?
Andrei, prin acest exemplu am vrut sa subliniez ca Dumnezeu de foarte multe ori este "responsabil " pentru raul din aceasta lume, iar diavolul nici nu este amintit. Nu am vrut sa subliniez ca diavolu este autorul bolii mele inainte de a aminti de libertatea persoanei(in cartea Iov, diavolul contribuie la boala trupeasca a acestuia).Raul se naste din libertatea persoanei sau omul accepta intr-un mod liber ispitele vrasmasului.
Prin postarea mea am vrut sa subliniez ca foarte multi nu inteleg ca diavolul este "absent" din pacate din lumea aceasta si din viata noastra de zi cu zi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.08.2010, 20:58:01
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Atunci cand vei avea cele mai multe ispite...ghinionul te paste la tot pasul, neajunsurile te-au ajuns...etc, sa stii ca Dumnezeu te iubeste si este langa tine. acestea sunt incercarile Lui sa-ti vada si sa-ti masoare credinta, iar tu atunci ai cea mai mare ocazie sa arati cat Il iubesti multumindu-i pentru toate.

Abia dupa ce vei trece prin toate astea vei intelege si vei simti cu adevarat IUBIREA LUI.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.08.2010, 21:19:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Vei descoperi ca Dumnezeu te iubeste lasandu-te in voia Lui.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.08.2010, 09:02:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum stiu daca ma iubeste Dumnezeu?

Cum stii daca il iubesti tu pe El???

Asta cred eu ca e intrebarea pe care ar trebui sa ne-o punem. Hristos ne iubeste neconditionat.
Dar sa nu uitam ca El, Hristosul, este Bland dar este si Drept. Iar la vremea judecatii ne va intreba astfel:
Ce ai facut tu cu iubirea Mea?..Cum vom albi "camasa" atunci?
Sa ne invredniceasca Domnul pentru rugaciunile Stapanei sa trecem cu bine acest "examen".
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.03.2012, 15:58:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Intrebarea este cat se poate de intemeiata. Nu toti si nu intotdeauna simtim iubirea lui Dumnezeu, din cauza pacatelor, din cauza impietririi inimii noastre. O clipa daca am simti cu adevarat dragostea lui Dumnezeu pentru noi si pentru intreaga lume, ar fi de ajuns pentru a renunta la viata pacatoasa, pentru a ne schimba definitiv modul de existenta, pentru a ne intari definitiv in bine si in iubire.

Ori faptul ca nu se intampla astfel cu noi, este semnul ca inca exista o parte opaca a noastra prin care lumina lui Dumnezeu nu poate patrunde. Dar acest fapt nu inseamna ca iubirea lui Dumnezeu nu exista sau ca noi nu putem inainta in a o experia. Ne impartasim de ea mai cu adevarat pe masura ce ne purificam de pacate si patimi.

Astfel, vom inceta a o percepe ca pe un concept abstract, regasind-o concretizata in aproapele nostru, in bucuriile si incercarile vietii, in Biserica, in taina creatiei etc.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2012, 23:28:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Crestinii traitori simt dragostea lui Dumnezeu si dau marturie despre aceasta. Ei, cand inceteaza a mai experia revarsarea iubirii divine in inimile lor, sufera groaznic. Se simt parasiti. Traiesc o durere sufleteasca de nedescris. Inteleg - altfel decat intelegem noi, cei impatimiti - cuvintele Mantuitorului: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai parasit?

Multi dintre acestia au marturisit experientele lor duhovnicesti, ne-au vorbit despre simtirea dragostei lui Dumnezeu; si au facut asta, nu pentru a se lauda inaintea noastra, ci pentru a starni in noi dorinta de a o cunoaste, de a o experimenta, asemenea lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu iubeste neconditionat? antoniap Generalitati 29 26.06.2011 21:44:49
am patito acum o luna si nu stiu ce inseamna daca ma puteti ajuta istina Intamplari adevarate 31 04.03.2011 21:35:29
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 08.10.2010 23:32:57