Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2007, 12:58:15
angelicacuta angelicacuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

eu stiam ca sunt 39 de carti in VT si 27 in NT
de s-au mai adaugat si cartile lui Tobit, cea a Intelepciunii lui Isus Sirah, cea a Macabeilor?
intr-o Biblie veche aceste carti nu exista si as vrea sa stiu de ce .

va rog daca poate cineva sa-mi raspunda, este important pt mine
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2007, 16:25:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In Biblia ortodoxa sunt trecute si cartile necanonice ale Vechiului Testament (cartile amintite de tine sunt necanonice). Cu toate acestea Biserica le considera drept bune de citit, deoarece ofera informatii suplimentare pentru celellalte carti canonice ale Vechiului Testament.

"Pe langa cele 39 de carti enumerate, primite de Biserica a fi insuflate de Dumnezeu, pentru care se numesc canonice -cuvant primit din limba ebraica prin mijlocirea limbii grecesti care insemneaza "dreptar" sau "re*gula", Vechiul Testament mai cuprinde un numar de carti, pe care Bise*rica le-a socotit folositoare si ziditoare de suflet si le recomanda sa fie citite, carti care se numesc deuterocanonice si acestea sunt: 1. Cartea lui Tobit; 2. Cartea Iuditei; 3. Cartea Intelepciunii lui Solomon; 4. Cartea In*telepciunii lui Isus fiul lui Sirah, numita si Eclesiasticul; 5. Cartea a treia a lui Ezdra (cartea a doua a lui Neemia cuprinsa in cartile canonice) ; 6. Cartea intai a Macabeilor ; 7. Cartea a doua a Macabeilor ; 8. Cartea a treia a Macabeilor (este si o a patra carte a Macabeilor) ; 9. Cartea Baruh si 10. Scrisoarea Proorocului Ieremia. Ca necanonice sunt considerate si urmatoarele fragmente din cartile canonice enumerate: l. Rugaciunea Regelui Manase (aflata la sfarsitul cartii a doua Paralipomene sau Cronici); 2. O parte din Cartea Estera (cea oare nu este impartita in versete); 3. Ultimul Psalm (care urmeaza dupa Psalmul 150); 4.Cantarea celor trei tineri (din Cartea luiDaniil); 5. Istoria Suzanei; 6. Bel si balaurul (Mentionam ca unele texte, cum sunt : Ieremia 10, 11 ; Daniil 2,4-7, 28 ; Ezdra 4, 7, 11-28 au fost scrise in limba aramaica, limba semita, cea mai apropiata de limba ebraica)."
Mai multe informatii http://www.crestinortodox.ro/Alte-articole/Sfanta_Scriptura-254-10957.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2007, 21:02:27
angelicacuta angelicacuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

multumesc pt explicatie
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2007, 21:57:50
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

vad ca a explicat georgeval deja, dar consider totusi k e bine de stiut ca aceste carti necanonice au fost traduse si de Luther cand a tradus Sfanta Scriptura in germana, iar aceste carti din Bibliile protestante au fost scoase de catre Societatea Biblica Britanica prin in jurul anului 1830 (din pacate numai stiu exact daca asta era anul corect)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2008, 13:39:27
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Exclamation Scrierile Apocrife

Poate imi explica si mie cineva de ce atat de multe carti au fost considerate necanonice, chiar eretice, si distruse. Sau cel putin sa incercat distrugerea lor, caci din fericire s-au mai pastrat exemplare care au ajuns pana la noi.
Si nu ma refer aici la cea mai recenta, Evangelia dupa Iuda, care e clar de ce nu a fost primita, ci la cele care nu aduceau nici un fel de atingere lui Iisus decat prin faptul ca prezentau o parte mult mai umana a lui.
De ce ? Pentru ca aduceau atingere instituiei si si autoritatii bisericii?? Nu prea cred ca e corect asa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2008, 16:15:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru ca aduceau atingere instituiei si si autoritatii bisericii?? Nu prea cred ca e corect asa.[/quote]

Nu acesta este raspunsul. Afla ca Biserica Ortodoxa recomanda ca sa fie citite si scrierile necanonice ale Vechiului Testament, nu cele apocrife, insa nu-si fundamenteaza vreo dogma din aceste scrieri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2008, 16:52:23
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pentru ca aduceau atingere instituiei si si autoritatii bisericii?? Nu prea cred ca e corect asa.
Nu acesta este raspunsul. Afla ca Biserica Ortodoxa recomanda ca sa fie citite si scrierile necanonice ale Vechiului Testament, nu cele apocrife, insa nu-si fundamenteaza vreo dogma din aceste scrieri.[/quote]

Nici nu are cum sa fundamenteze o dogma bazata pe textele apocrife, dat fiind faptul ca acestea aveau la baza gnoza, cunoasterea lui dumnezeu prin intermediul experientei personale, fapt care ar fi facut existenta unei ierarhii bisericesti fara sens. Episcopul Ignatius al Antiohiei afirma ca :"nu e legal nici sa botezi, nici sa celebrezi o slujba rituala fara episcop... A te alatura episcopului, inseamna a te alatura Bisericii. A te separa de episcop, inseamna a te separa nu numai de Biserica, ci chiar de Dumnezeu insusi!..." El subliniaza ca in afara ierarhiei ecleziastice, "nu exista nimic care sa se poata numi Biserica..."

Ori gnosticii nu aveau nevoie de episcopi si preoti ca sa il poata cunoaste pe Dumnezeu.

Si uite cum afirmatiile Bisericii o condamna la minciuna !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2008, 22:01:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Când omul nu asculta de ierarhie ci se bazeaza pe propriile experiente o ia razna.

De aceea textele gnostice sunt toate aberatii si minciuni scrise în genul coranului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2008, 12:30:32
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Când omul nu asculta de ierarhie ci se bazeaza pe propriile experiente o ia razna.

De aceea textele gnostice sunt toate aberatii si minciuni scrise în genul coranului.
Dupa cate vad nu le-ai citit...
N-ar fi rau... ti-ai schimba parere. cauta un subiect pe tema asta la Biserica ortodoxa in general
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2008, 12:45:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Am citit destule, nu pe toate, evident. Niste mizerii. Cine vrea le gaseste cautand cu Google "gnostic", "apocryphal". De pilda

http://www.thepearl.org/ (gnostic scripture)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare