Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2012, 00:01:51
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit Minuni

As vrea sa imi povestiti despre intamplari care vi s-au parut a fi adevarate minuni.Ca de exemplu ca v-ati rugat la o anumita icoana de la biserica cutare si ca s-a indeplinit ce va doreati.Eu sunt din Bucuresti si am inceput sa merg ceva mai des la biserica Sfantului Spiridon vechi si sa ma rog la icoala Lui care se spune ca este facatoare de minuni.Astept sa vad ce imi spuneti.Domnul sa fie cu noi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2012, 00:11:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă sunteți din București, mergeți la Biserica Icoanei de pe Strada Icoanei. Aceea de lângă...Grădina Icoanei. Că e vorba de o icoană făcătoare de minuni, am avut prilejul să mă conving din cea mai sigură sursă, după cum am arătat în altă postare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2012, 19:48:11
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Cum ajung acolo de la unirii?Va multumesc mult pentru relatare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2012, 21:20:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
Cum ajung acolo de la unirii?Va multumesc mult pentru relatare!

De la Unirii mergi pe jos drept inainte, treci de Universitate, o iei pe bulevardul Magheru pana la Cinema Patria (pe partea cu sala Dalles). De la Cinema Patria se face o straduta la dreapta si mergi drept, drept pana dai de o biserica mare si alba, aflata pe langa un parc.
Sau poti lua metroul de la Unirii doua statii pana la Romana, dar atunci trebuie sa te intorci pana la Cinema Patria.
In apropiere de Biserica Icoanei este si schitul Darvari, o oaza de liniste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2012, 21:36:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
As vrea sa imi povestiti despre intamplari care vi s-au parut a fi adevarate minuni.Ca de exemplu ca v-ati rugat la o anumita icoana de la biserica cutare si ca s-a indeplinit ce va doreati.Eu sunt din Bucuresti si am inceput sa merg ceva mai des la biserica Sfantului Spiridon vechi si sa ma rog la icoala Lui care se spune ca este facatoare de minuni.Astept sa vad ce imi spuneti.Domnul sa fie cu noi!
Imi place si mie Biserica Sf. Spiridon Vechi, e asa micuta si cocheta!
Mie imi plac multe biserici, sa stii ca de la toti sfintii am primit reusita, in special de la Maica Domnului si de la Sf. Parascheva. Icoane considerate facatoare de minuni sunt cele ale Maicii Domnului si ale Sf. Parascheva de de la Sf. Gheorghe Nou, icoana Sf. Parascheva de la Radu-Voda.

Pe mine m-au ajutat si rugaciunile in fata icoanei Sf. Antonie de la Biserica Curtea Veche, a Sf. Mina de la biserica de langa Piata Unirii (statia de tramvai Al. Sihleanu), a sf. Nicolae de la Sf. Gheorghe Nou si de la Biserica Rusa, a Sf. Spiridon de la cealalta biserica omonima, de la Unirii...

Biserici din centrul Bucurestiului pe care merita sa le vizitezi (in afara de cele mentionate) si sa participi la slujbe:
- Stavropoleos
- Bis. Zlatari (mana Sf. Ciprian)
- Bis. Postei (fragmente din moastele Sf. Pantelimon, Haralambie si Antipa)
- Bis. Coltei
- Bis. Rusa (cu foarte multe moaste, numai joi seara, la paraclisul Sf. Nicolae, se scoate din altar o icoana facatoare de minuni a sfantului)
- Man. Antim
- Bisericuta de pe Academiei, cu o bucatica din moastele Sf. Nicolae
- Biserica Sf. Ioan Botezatorul (cea din capatul bulevardului, vis-a-vis de Bershka), acolo sunt fragmente din moastele Sf. Pantelimon, Epictet si Astion.
-Biserica Sf. Ilie Gorgani - vis-a-vis de Liceul Lazar
- Biserica Sf. Ecaterina, pe langa libraria Sophia.
- Biserica Sf. Elefterie, de la Eroilor.
- Biserica Boteanu, la jumatatea drumului dinspre Universitate si Romana.

Si mai sunt multe... Bucurestiul e un oras frumos si plin de biserici. E bine sa o iei asa la picior prin capitala si sa descoperi locuri frumoase, monumente uitate, cladiri de patrimoniu, biserici nestiute. Sunt multe comori care asteapta sa fie descoperite si impartasite. Succes!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 01.09.2012 at 21:45:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2012, 22:08:48
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
As vrea sa imi povestiti despre intamplari care vi s-au parut a fi adevarate minuni.Ca de exemplu ca v-ati rugat la o anumita icoana de la biserica cutare si ca s-a indeplinit ce va doreati.Eu sunt din Bucuresti si am inceput sa merg ceva mai des la biserica Sfantului Spiridon vechi si sa ma rog la icoala Lui care se spune ca este facatoare de minuni.Astept sa vad ce imi spuneti.Domnul sa fie cu noi!
Buna, Georgiana!

Nu stiu daca ceea ce iti voi povesti eu se incadreaza la ceea ce cauti tu, dar mie mi s-a intamplat o minune chiar zilele trecute: Dupa ce de cateva saptamani ma deranjau foarte tare ochii (ii simteam uscati, ma usturau si, in plus, ma durea si capul), saptamana asta parca era mai rau, pentru ca imi simteam ochii umflati (desi nu se vedeau asa) si simteam o ameteala si o durere de cap de parca nu as fi dormit de 3 nopti.
In aceste conditii, marti m-am culcat mai devreme (la ora 21:00), sperand ca un somn bun ma va repune pe picioare. Dar miercuri m-am simtit la fel de obosita. Miercuri (acum, in 29 august), am reusit iar sa ma culc pe la 22:00, dar ma simteam foarte adormita si simteam ca mi se lipesc ochii. Totusi, am reusit sa spun o rugaciune scurta si sa Il rog pe Dumnezeu sa imi dea El sanatate, sa ma vindece si sa imi dea energie si putere pentru a putea muncii.
Vreau sa iti spun ca joi dimineata, am adormit si m-am trezit de-abia pe la 7:15 (deobicei la 7:30 plec la servici), insa cu toate astea am ajuns la lucru la timp (doar 1 minut intarziere). Si.... cel mai important: de joi nu ma mai ustura ochii, nu ii mai simt umflati si ma simt plina de energie! Si pentru asta vreau sa ii dau SLAVA DOMNULUI! pentru ca ne iubeste si ne asculta chiar si atunci cand cerem lucruri marunte precum acesta pe care l-am cerut eu :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2012, 22:47:25
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Iti multumesc pentru cele povestite.Vara asta am avut ceva mai multe probleme de santate,nu foarte grave,dar nici de lasat.Sunt intr-o continua raceala si am inceput sa merg ceva mai des la biserica vara asta si sincera sa fiu m-am cam saturat de atatea antibiotice.Acum cu ajutorul lui Dumnezeu stiu ca ma voi face bine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2012, 21:45:27
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă sunteți din București, mergeți la Biserica Icoanei de pe Strada Icoanei. Aceea de lângă...Grădina Icoanei. Că e vorba de o icoană făcătoare de minuni, am avut prilejul să mă conving din cea mai sigură sursă, după cum am arătat în altă postare.
Mi-a placut postarea. Daca ai primit acel ajutor, care ti-a luminat mintea, oricum bine mobilata, inseamna ca esti un medic bun. Altfel nu ai fi fost ajutat. Apropos de minuni, ele sunt lucrari ale lui Dumnezeu, exclusiv ale lui Dumnezeu, direct sau prin mijlocitori, pe care noi, oamenii, suntem incapabili sa le pricepem.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2012, 21:15:31
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că este o minune. Defapt sunt sigur că este o minune. Unchiul meu consuma alcool în cantități foarte mari și foarte des. Acestă patimă a alcoolului a avut de foarte mult timp el având acum în jur de 45 de ani. A cerut ajutorul unui preot ortodox în această privință și i s-a făcut (o slujbă cred, nu sunt sigur) pentru a-l vindeca de acestă "boală". De atunci au trecut luni bune și nu a pus strop de alcool în gură. Eu rămân la ideea că este o minune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2012, 13:36:30
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Foarte frumos ca a reusit sa se lase de aceasta patima!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
minuni de dincolo lore86 Intamplari adevarate 21 30.09.2010 13:15:08
minuni silana Intamplari adevarate 0 22.07.2008 18:14:23
Minuni MadalinS Intamplari adevarate 8 19.03.2008 16:49:32