Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2009, 13:52:13
cristinalex cristinalex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Mesaje: 7
Implicit PROGRAM la BISERICA

Iertati-ma ca n-am gasit cel mai potrivit termen, doresc doar sa-mi exprim neantelegerea si poate sa-mi permit o sugestie si sa formulez o intrebare... de ce nu se incearca un oarecare orar, program al slujbelor la biserica, macar la toate bisericile dintr-un oras, daca nu valabil in toate bisericile crestin ortodoxe din tara... adica, sa stie enoriasul ca in ziua de la ora cutare este slujba de maslu, fiecare biserica isi are legea ei si e pacat ca de multe ori ai vrea sa mergi la slujba respectiva dar ajungi si usa bisericii este inchisa... sunt biserici care au slujba de maslu marti seara, altele doar vineri dimineata, altele joi la ora 19... poate cat de cat si frumos e sa te gandesti ca-n acelasi timp, odata atatea biserici intr-un oras sau in citesc slujba respectiva...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 15:06:10
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Cred ca e greu ca preotii sa-si faca un program fix, deoarece pot fi chemati oricand de oricine cand are nevoie, la parastas, la maslu, la oamenii bolnavi etc.
Eu iti inteleg nedumerirea, insa daca am merge mai des( aici vb mai mult in numele meu :))) ) la biserica am afla cand se tin astfel de slujbe, preotul anunta de obicei.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2009, 16:02:51
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinalex Vezi mesajul
Iertati-ma ca n-am gasit cel mai potrivit termen, doresc doar sa-mi exprim neantelegerea si poate sa-mi permit o sugestie si sa formulez o intrebare... de ce nu se incearca un oarecare orar, program al slujbelor la biserica, macar la toate bisericile dintr-un oras, daca nu valabil in toate bisericile crestin ortodoxe din tara... adica, sa stie enoriasul ca in ziua de la ora cutare este slujba de maslu, fiecare biserica isi are legea ei si e pacat ca de multe ori ai vrea sa mergi la slujba respectiva dar ajungi si usa bisericii este inchisa... sunt biserici care au slujba de maslu marti seara, altele doar vineri dimineata, altele joi la ora 19... poate cat de cat si frumos e sa te gandesti ca-n acelasi timp, odata atatea biserici intr-un oras sau in citesc slujba respectiva...
Vad un avantaj aici pentru noi, credinciosii: cand e inchis la mine dar simt nevoia sa ma rog in biserica, pot cutreiera bisericile pana gasesc una deschisa! Si sigur gasesc una pana la urma! Acest "dezavantaj" il poti considera un ajutor de la Dumnezeu pentru cei aflati in mari nevoi sufletesti.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2009, 16:13:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Puteti suna la telefon mai multe Biserici si astfel aflati ce va intereseaza. Apoi va faceti singura programul de mers la Maslu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2009, 19:40:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit norocosilor

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Vad un avantaj aici pentru noi, credinciosii: cand e inchis la mine dar simt nevoia sa ma rog in biserica, pot cutreiera bisericile pana gasesc una deschisa! Si sigur gasesc una pana la urma! Acest "dezavantaj" il poti considera un ajutor de la Dumnezeu pentru cei aflati in mari nevoi sufletesti.
Laudati pe Domnul Dumnezeu aveti biserici ortodoxe la tot pasul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2009, 19:39:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Cred ca e greu ca preotii sa-si faca un program fix, deoarece pot fi chemati oricand de oricine cand are nevoie, la parastas, la maslu, la oamenii bolnavi etc.
Eu iti inteleg nedumerirea, insa daca am merge mai des( aici vb mai mult in numele meu :))) ) la biserica am afla cand se tin astfel de slujbe, preotul anunta de obicei.
Exact, dar sa nu uitam ca majoritatea Bisericilor au adresa pe net , cum are si Biserica la care merg , Sfantul Mare Mucenic Mercurie . Putem afla Programul Liturgic accesand spre ex. www.mercurie.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2011, 16:52:53
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Acum, cel puțin în București, multe biserici (poate chiar majoritatea), au afișat la intrare programul slujbelor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2011, 14:14:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinalex Vezi mesajul
Poate cat de cat si frumos e sa te gandesti ca-n acelasi timp,
odata atatea biserici intr-un oras sau in citesc slujba respectiva.
Ar fi tare frumos... si cred ca nu ar fi imposibil.
Este nevoie insa de ravna si dragoste pentru slujbe din partea preotilor... si de putina organizare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program de contabilitate pentru parohii. ibamatei Generalitati 1 23.02.2016 08:11:54
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 00:52:02
Program Manastirea Ghighiu AGabriela Generalitati 0 19.07.2012 15:20:12
ce program are manastirea cernica? annajanette Generalitati 15 18.07.2012 13:29:50
Program pelerinaje laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 12.07.2010 18:25:33