Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2010, 13:11:03
Alinutza Alinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Unealta vrajitoriei - cositorul

Bunul Dumnezeu mi-a randuit cate putin din toate, dar acum de ceva timp..e mai greu.

Voi, din cei prezenti pe acesti forum stiti/ati auzit cat de mult rau poate cauza cositorul? Cei care il folosesc cu ce scop o fac?

M-am marturisit si nu-mi ramane decat sa ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi limpezeasca mintea, mie si familiei mele.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2010, 13:25:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alinutza Vezi mesajul
Bunul Dumnezeu mi-a randuit cate putin din toate, dar acum de ceva timp..e mai greu.

Voi, din cei prezenti pe acesti forum stiti/ati auzit cat de mult rau poate cauza cositorul? Cei care il folosesc cu ce scop o fac?

M-am marturisit si nu-mi ramane decat sa ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi limpezeasca mintea, mie si familiei mele.

Doamne ajuta!
Poți fi mai explicită?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2010, 13:55:05
Alinutza Alinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poți fi mai explicită?
Explicita in ce sens Dorina?
Despre cositor nu stiu mai nimic..de aceea va intrebam pe voi.
Iar daca te refereai la mine si la situatia mea..este mult de povestit in acest caz :-<.
Dar pe scurt..am sa fac un rezumat : cineva din familia mea a mers la o doamna ( mama de preot ) si i-a turnat cositor. Dansa i-a spus multe..vrute si nevrute, dar pe mine una ma lasa rece tot ( nu prea cred nimic din ce i-a spus, cat nici beneficitatea cositorului ).
De aceea, credeam ca poate cineva dintre voi s-a intalnit cu un astfel de caz pt ca altfel este cand vorbesti in cunostinta de cauza.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2010, 14:02:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alinutza Vezi mesajul
Explicita in ce sens Dorina?
Despre cositor nu stiu mai nimic..de aceea va intrebam pe voi.
Iar daca te refereai la mine si la situatia mea..este mult de povestit in acest caz :-<.
Dar pe scurt..am sa fac un rezumat : cineva din familia mea a mers la o doamna ( mama de preot ) si i-a turnat cositor. Dansa i-a spus multe..vrute si nevrute, dar pe mine una ma lasa rece tot ( nu prea cred nimic din ce i-a spus, cat nici beneficitatea cositorului ).
De aceea, credeam ca poate cineva dintre voi s-a intalnit cu un astfel de caz pt ca altfel este cand vorbesti in cunostinta de cauza.

Doamne ajuta!
Doamne ferește mamă de preot să ghicească! Eu nu am auzit despre așa ceva dar mare e grădina lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2010, 14:22:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O fi respectiva mama de preot dar ce face nu este deloc crestinesc. In cel mai bun caz, o metoda de pacalit naivii.

Iar daca ai sa crezi in vraji(vrajeli), ele chiar o sa aiba efect si asta printr-un mecanism foarte simplu.

Cei care cred in astfel de lucruri de obicei nu au o viata duhovniceasca, pacatuiesc si astfel diavolul "ii are la mana" oarecum, si ca lucrurile sa fie si mai rele ca sa scape de probleme si ispite in loc sa-si indrepte viata alearga la vrajitori sau pseudo-preoti care fac lucruri necrestinesti pacatuind si mai grav practic lepadandu-se de Dumnezeu si astfel diavolul capata si mai multa putere asupra lor, iar daca ii lasa in pace e numai temporar pentru ca stie ca oricum ai lui sunt.

Last edited by AlinB; 25.03.2010 at 14:26:08.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2010, 15:30:37
Alinutza Alinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Doamne ferește mamă de preot să ghicească! Eu nu am auzit despre așa ceva dar mare e grădina lui Dumnezeu!
Da..cel putin asa sustine dansa. Eu nu o cunosc prea bine, n-am vazut'o decat o data si asta de la distanta, nu-i stiu fiul ( preotul ), ca atare nu stiu nici cat de adevarata este povestea asta. De aceea ma tem pt ceea ce i-a facut rudei mele..si aveam nevoie sa stiu mai multe despre acest metal si ce poate sa faca o persoana ca ea prin intermediul lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2010, 16:18:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alinutza Vezi mesajul
si aveam nevoie sa stiu mai multe despre acest metal si ce poate sa faca o persoana ca ea prin intermediul lui.
De ce, crezi ca este ceva "stiintific" la mijloc sau pur si simplu cauti sa mergi la un vrajitor/vrajitoare si vrei sa te documentezi mai intai?

Pai ce se poate face, se pot pacali naivii simuland un act de magie, pentru cei care cred mai mult in oameni decat in Dumnezeu.

Last edited by AlinB; 25.03.2010 at 16:28:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2010, 16:51:38
Alinutza Alinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce, crezi ca este ceva "stiintific" la mijloc sau pur si simplu cauti sa mergi la un vrajitor/vrajitoare si vrei sa te documentezi mai intai?

Pai ce se poate face, se pot pacali naivii simuland un act de magie, pentru cei care cred mai mult in oameni decat in Dumnezeu.
Alin eu am explicat mai sus motivele pt care am apelat la ajutorul vostru..dar ma tem ca ai inteles gresit.
In unele cazuri, din pacate, aceste doamne fac mult mai mult decat a amagi naivii, si daca ai studia mai in amanunt problema ai vedea ca am dreptate.

Numai bine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2010, 22:43:30
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Alinutza Vezi mesajul
Bunul Dumnezeu mi-a randuit cate putin din toate, dar acum de ceva timp..e mai greu.

Voi, din cei prezenti pe acesti forum stiti/ati auzit cat de mult rau poate cauza cositorul? Cei care il folosesc cu ce scop o fac?

M-am marturisit si nu-mi ramane decat sa ma rog Bunului Dumnezeu sa-mi limpezeasca mintea, mie si familiei mele.

Doamne ajuta!
Cositorul de obicei e folosit in vrajile pentru dragoste...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2010, 00:45:41
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit Cositor!

Nu vreau sa spun prea multe, dar eu am gasit asa ceva adus la mine in casa, si de atunci numai bine nu imi e, si nu as zice ca m-am departat de Dumnezeu sau ca pana atunci am fost altfel. Sigur nu poti respecta chiar toate regulile adevaratei credinte, viata te face sa mai si gresesti.Greseli de care nu imi este rusine si pe care le marturisesc la spovedanie, dar de cand am gasit tot felul de lucruri necurate in casa, nimic nu mai e cum a fost. Nu mi-am pierdut nadejdea in ajutorul Bunului Dumnezeu, si indiferent prin ce voi mai trece voi ramane la fel. Totusi cu astfel de lucruri nu e de glumit.
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu ? eodor nastasa Generalitati 120 13.04.2010 15:08:53