Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2007, 20:47:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intii trebuie sa ne cunoastem pe noi insine,cu bune si rele. Sa ne facem un inventar al unei perioade mai lungi din viata noastra( 15- 20 ani). Concluzia pe care o vom trage la finele analizei(inventarului) este f. importanta daca este facuta cu obiectivitate. Fratilor crestini nu sintem nici mai buni nici mai rai ca altii, ci mai mult sau mai putin educati , mai mult sau mai putin orgoliosi, mai mult sau mai putin cazuti in pacat. Este bine sa vedem birna din ochiul nostru si mai putin gunoiul din ochiul colegului ,prietenului , fratelui crestin. Toti avem un singur DUMNEZEU, iar relatia fiecaruia cu EL este in felul ei. In schimb relatia noastra fata de Biserica trebuie sa fie aceiasi pentru toti crestinii pentru pastrarea unitatii ei , in mentinerea traditiei ortodoxe. Modernismul nu are si nu trebuie sa influenteze crestinismul si biserica pentru ca asa cum s-a nascut acum 2000 de ani asa va dainui pina la sfirsitul vietii pe acest pamint .Noi nu putem decit sa ne schimbam in adincirea smereniei, in rugaciuni, post, marturisirea cit mai des a pacatelor , dragoste fata de semeni , care toate vor duce la adevarata dragoste a bunului nostru DUMNEZEU. Sa terminam sa mai dam lectii de morala crestina cum am citit mai sus, sa ne uitam mai putin in gradina vecinului si sa vorbim despre noi cu bune cu rele raportate la credinta si dragostea intru DUMNEZEU. Sa fim moderni in modul nostru de gindire decit in reformarea unui lucru care este format pentru vecii vecilor!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2007, 20:48:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intii trebuie sa ne cunoastem pe noi insine,cu bune si rele. Sa ne facem un inventar al unei perioade mai lungi din viata noastra( 15- 20 ani). Concluzia pe care o vom trage la finele analizei(inventarului) este f. importanta daca este facuta cu obiectivitate. Fratilor crestini nu sintem nici mai buni nici mai rai ca altii, ci mai mult sau mai putin educati , mai mult sau mai putin orgoliosi, mai mult sau mai putin cazuti in pacat. Este bine sa vedem birna din ochiul nostru si mai putin gunoiul din ochiul colegului ,prietenului , fratelui crestin. Toti avem un singur DUMNEZEU, iar relatia fiecaruia cu EL este in felul ei. In schimb relatia noastra fata de Biserica trebuie sa fie aceiasi pentru toti crestinii pentru pastrarea unitatii ei , in mentinerea traditiei ortodoxe. Modernismul nu are si nu trebuie sa influenteze crestinismul si biserica pentru ca asa cum s-a nascut acum 2000 de ani asa va dainui pina la sfirsitul vietii pe acest pamint .Noi nu putem decit sa ne schimbam in adincirea smereniei, in rugaciuni, post, marturisirea cit mai des a pacatelor , dragoste fata de semeni , care toate vor duce la adevarata dragoste a bunului nostru DUMNEZEU. Sa terminam sa mai dam lectii de morala crestina cum am citit mai sus, sa ne uitam mai putin in gradina vecinului si sa vorbim despre noi cu bune cu rele raportate la credinta si dragostea intru DUMNEZEU. Sa fim moderni in modul nostru de gindire decit in reformarea unui lucru care este format pentru vecii vecilor!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2007, 20:49:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intii trebuie sa ne cunoastem pe noi insine,cu bune si rele. Sa ne facem un inventar al unei perioade mai lungi din viata noastra( 15- 20 ani). Concluzia pe care o vom trage la finele analizei(inventarului) este f. importanta daca este facuta cu obiectivitate. Fratilor crestini nu sintem nici mai buni nici mai rai ca altii, ci mai mult sau mai putin educati , mai mult sau mai putin orgoliosi, mai mult sau mai putin cazuti in pacat. Este bine sa vedem birna din ochiul nostru si mai putin gunoiul din ochiul colegului ,prietenului , fratelui crestin. Toti avem un singur DUMNEZEU, iar relatia fiecaruia cu EL este in felul ei. In schimb relatia noastra fata de Biserica trebuie sa fie aceiasi pentru toti crestinii pentru pastrarea unitatii ei , in mentinerea traditiei ortodoxe. Modernismul nu are si nu trebuie sa influenteze crestinismul si biserica pentru ca asa cum s-a nascut acum 2000 de ani asa va dainui pina la sfirsitul vietii pe acest pamint .Noi nu putem decit sa ne schimbam in adincirea smereniei, in rugaciuni, post, marturisirea cit mai des a pacatelor , dragoste fata de semeni , care toate vor duce la adevarata dragoste a bunului nostru DUMNEZEU. Sa terminam sa mai dam lectii de morala crestina cum am citit mai sus, sa ne uitam mai putin in gradina vecinului si sa vorbim despre noi cu bune cu rele raportate la credinta si dragostea intru DUMNEZEU. Sa fim moderni in modul nostru de gindire decit in reformarea unui lucru care este format pentru vecii vecilor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2007, 20:49:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intii trebuie sa ne cunoastem pe noi insine,cu bune si rele. Sa ne facem un inventar al unei perioade mai lungi din viata noastra( 15- 20 ani). Concluzia pe care o vom trage la finele analizei(inventarului) este f. importanta daca este facuta cu obiectivitate. Fratilor crestini nu sintem nici mai buni nici mai rai ca altii, ci mai mult sau mai putin educati , mai mult sau mai putin orgoliosi, mai mult sau mai putin cazuti in pacat. Este bine sa vedem birna din ochiul nostru si mai putin gunoiul din ochiul colegului ,prietenului , fratelui crestin. Toti avem un singur DUMNEZEU, iar relatia fiecaruia cu EL este in felul ei. In schimb relatia noastra fata de Biserica trebuie sa fie aceiasi pentru toti crestinii pentru pastrarea unitatii ei , in mentinerea traditiei ortodoxe. Modernismul nu are si nu trebuie sa influenteze crestinismul si biserica pentru ca asa cum s-a nascut acum 2000 de ani asa va dainui pina la sfirsitul vietii pe acest pamint .Noi nu putem decit sa ne schimbam in adincirea smereniei, in rugaciuni, post, marturisirea cit mai des a pacatelor , dragoste fata de semeni , care toate vor duce la adevarata dragoste a bunului nostru DUMNEZEU. Sa terminam sa mai dam lectii de morala crestina cum am citit mai sus, sa ne uitam mai putin in gradina vecinului si sa vorbim despre noi cu bune cu rele raportate la credinta si dragostea intru DUMNEZEU. Sa fim moderni in modul nostru de gindire decit in reformarea unui lucru care este format pentru vecii vecilor!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2007, 17:16:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nicio schimbare a vietii noastre nu poate fi adevarat daca nu incepe cu noi insine. De la cunoasterea de sine si cunoasterea lumii inconjuratoare devine mai realista! Nu putem privi in afara fara sa stim ce este inlauntrul nostru si cum ne determina starea noastra interioara reactiile externe, viziunile, etc.

Una dintre cele mai mari provocari ale contemporaneitatii este societatea de consum. Oamenii consuma foarte mult, mai mult decat niciodata in istoria omenirii de pana acum. Ce consumam aceea si suntem! Materialismul in societatea de consum este pe primul loc. Ce ar trebuie sa faca Biserica pentru a mentine totusi treaza constiinta spirituala??
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2007, 21:27:15
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Stiti cum ii numea sf.Serafim de Sarov pe cei cu care o perioada a vietuit in manastire?"Bucuria mea!"Si sunt sigur ca nu mintzea.Mi-e frica ca modernism insemneaza foarte foarte mult materialism,si doar ceva spiritualitate,bineinteles,din pacate ecumenica.Mi-e tare teama ca acest modernism care e vadit materialist sa fie el motivul intrarii urâciunii pustiirii in sufletul nostru,cum ne spune parintele Ilie Cleopa.Nu contest progresul stiintific in folosul omului,foloasele acestui progres.Faptul ca,iata,in statele dezvoltate economic exista o sensibilitate pentru cei loviti de soarta trebuie sa ne fie noua pelda.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.01.2007, 09:40:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif: "Una dintre cele mai mari provocari ale contemporaneitatii este societatea de consum. Oamenii consuma foarte mult, mai mult decat niciodata in istoria omenirii de pana acum. Ce consumam aceea si suntem! Materialismul in societatea de consum este pe primul loc. Ce ar trebuie sa faca Biserica pentru a mentine totusi treaza constiinta spirituala??

Noi am ajuns consumatori datorita marketingului folosit pentru promovarea vanzarilor. Ne vin reclame acasa, le citim si mergem sa cumparam. Ele ne determina sa cumparam.
De ce n-ar face si Biserica la fel? oamenii sunt asaltati din toate partile de tot felul de informatii, mai putin de cele cu adevarat necesare pentru hrana sufletului.
Aici unde locuiesc apare programul bisericii in ziar in fiecare saptamana. Anunta ce predica se va putea asculta. Apoi s-ar putea initia o emisiune tv despre credinta ortodoxa. Poate chiar un ziar ortodox. Biserica trebuie sa iasa in lume ca sa si-i apropie pe cei care inca nu au auzit cuvantul lui Dumnezeu. Apoi cred ca nu ar trebui sa existe nici un spital fara preot, caci cine are mai mare nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, ca bolnavul?

Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.01.2007, 19:57:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E foarte adevarat, societatea consumista, insa consumul de spiritualitate este foarte redus.
Cred ca sunt totusi mai multe de categorii de oameni: oameni foarte credinciosi, oameni credinciosi, oameni cu indoieli importante vizavi de credinta, oameni care vor sa fie credinciosi, oameni care nu sunt credinciosi si nici nu vor sa fie.

Cred ca diferenta intre noi o face dorinta de a-L cunoaste pe Dumnezeu. Totul pleaca de la vointa, vreau sau nu vreau, adica de la libertatea de a alege, libertate fara de care nu exista iubire.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2007, 18:48:43
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E exagerat sa spui ca BOR nu face nimic! Nu uita ca BOR suntem noi toti membrii ei, nu numai capul, desi pestele de la cap se impute si coada isi are rostul ei!

Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.01.2007, 21:12:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
E foarte adevarat, societatea consumista, insa consumul de spiritualitate este foarte redus.
Cred ca sunt totusi mai multe de categorii de oameni: oameni foarte credinciosi, oameni credinciosi, oameni cu indoieli importante vizavi de credinta, oameni care vor sa fie credinciosi, oameni care nu sunt credinciosi si nici nu vor sa fie.

Cred ca diferenta intre noi o face dorinta de a-L cunoaste pe Dumnezeu. Totul pleaca de la vointa, vreau sau nu vreau, adica de la libertatea de a alege, libertate fara de care nu exista iubire.
Daca ar decide omul singur in privinta credintei sale, ar fi prapad. Sa nu uitam rolul lui Dumnezeu in acesasta alegere, caci fara El nu am avea un Sf. Pavel.
Dupa parerea mea sunt doua categorii de oameni: cei care cred si cei car nu cred inca, caci la Dumnezeu totul e cu putinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23