Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2007, 20:46:30
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Mai bine zis, sint cei care cred zeii fiinte spirituale care fac ceva cu oamenii si cei care ii cred fictiune, descrierea lor fiind inchipuita, simbolica antichitatii si inspirata din miturile preistorice despre duhuri in natura.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2007, 18:34:24
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ma refer la cei care cred zeul ca fiinta reala care face ce s-a scris despre el. Biserica este un simbol al timpurilor in care "stiinta" se facea prin intermediul scrierilor despre zeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2007, 19:27:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Ma refer la cei care cred zeul ca fiinta reala care face ce s-a scris despre el. Biserica este un simbol al timpurilor in cre "stiinta" se facea prin intermediul scrierilor despre zeu.
Stiinta pe care o tot invoci in interventiile tale, nu ar face doi bani fara Harul pe care L-a dat Bunul Dumnezeu celor din acest domeniu. Toate marile descoperiri ale vremurilor au fost posibile prin ajutorul nemijlocit al Divinitati. Mintea marilor genii ale planetei au avut acel plus dat de EL, prin Harul nemarginit pe care noi cei obisnuiti nu avem cum sa-l intelegem prin nimicimea noastra. Nu uita creerul este o particica din suflarea LUI. DUMNEZEU SA TE LUMINEZE ! +
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2007, 21:31:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ca un om sa inteleaga lucrarea lui Dumnezeu, trebuie mai intai sa-L caute, sa aiba inima deschisa si sa fie gata sa accepte adevarul indiferent daca acesta ii va darama constructiile de pana atunci!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2007, 13:31:21
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parca Petre Tutea ne spune ca "Omul nu evolueaza,el se dumireste doar".In epoca aceasta,moderna,traim o greseala,si anume ca tot ce facem este datorita noua.Intr-adevar,este libertatea noastra.Cristiboss prin interventia sa are dreptate.Chiar pâna si noi,ortodocsii tindem sa apreciem,acum,in modernism,marile valori in stiinta lumeasca,care nu au avut prea mult de a face cu Hristos,ignorând de multe ori pe bravii nostri apostoli,mucenici,cuviosi,cuvioase.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2007, 19:05:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

De ce spui chiar si noi ortodocsii? Credeai ca noi suntem superiori altora? Credeai ca printre noi lucrurile acestea sunt imposibile?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2007, 19:53:55
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Am vrut sa ma exprim ,"din pacate".Din pacate aceste lucruri sunt foarte posibile.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2007, 20:14:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce spui chiar si noi ortodocsii? Credeai ca noi suntem superiori altora? Credeai ca printre noi lucrurile acestea sunt imposibile?
Din pacate sintem supusi greselilor, intr-o lume "nebuna, nebuna"! Eu de exemplu cu cit imi adincesc credinta in Dumnezeu, reusesc sa ma detasez de acest cotidian egoist si murdar. Multe lucruri care pina nu demult mi se pareau imposibile, acum le privesc cu detasare, constientizind cit de scurta este viata aici si cit de mici sintem fata de Bunul Dumnezeu. Trebuie mai mult sa ne preocupe acea purificare interioara, acea debarasare de inutil, punind accentul pe trairile interioare care intaresc legatura cu Dumnezeu. Conceptia unora ca noi sintem "buricul pamintului" , denota mult egoism dus pina la panaroie intr o lipsa crasa de cultura si credinta. Modernitatea absoluta si raspunsul la multe intrebari le vom gasi in Imparatia Lui Dumnezeu. Depinde de noi fiecare in parte daca vrem cu adevarat sa ajungem acolo. In aceasta sta libertatea noastra. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA LA TOTI ! +
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2007, 20:15:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce spui chiar si noi ortodocsii? Credeai ca noi suntem superiori altora? Credeai ca printre noi lucrurile acestea sunt imposibile?
Din pacate sintem supusi greselilor, intr-o lume "nebuna, nebuna"! Eu de exemplu cu cit imi adincesc credinta in Dumnezeu, reusesc sa ma detasez de acest cotidian egoist si murdar. Multe lucruri care pina nu demult mi se pareau imposibile, acum le privesc cu detasare, constientizind cit de scurta este viata aici si cit de mici sintem fata de Bunul Dumnezeu. Trebuie mai mult sa ne preocupe acea purificare interioara, acea debarasare de inutil, punind accentul pe trairile interioare care intaresc legatura cu Dumnezeu. Conceptia unora ca noi sintem "buricul pamintului" , denota mult egoism dus pina la panaroie intr o lipsa crasa de cultura si credinta. Modernitatea absoluta si raspunsul la multe intrebari le vom gasi in Imparatia Lui Dumnezeu. Depinde de noi fiecare in parte daca vrem cu adevarat sa ajungem acolo. In aceasta sta libertatea noastra. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA LA TOTI ! +
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2007, 20:16:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce spui chiar si noi ortodocsii? Credeai ca noi suntem superiori altora? Credeai ca printre noi lucrurile acestea sunt imposibile?
Din pacate sintem supusi greselilor, intr-o lume "nebuna, nebuna"! Eu de exemplu cu cit imi adincesc credinta in Dumnezeu, reusesc sa ma detasez de acest cotidian egoist si murdar. Multe lucruri care pina nu demult mi se pareau imposibile, acum le privesc cu detasare, constientizind cit de scurta este viata aici si cit de mici sintem fata de Bunul Dumnezeu. Trebuie mai mult sa ne preocupe acea purificare interioara, acea debarasare de inutil, punind accentul pe trairile interioare care intaresc legatura cu Dumnezeu. Conceptia unora ca noi sintem "buricul pamintului" , denota mult egoism dus pina la panaroie intr o lipsa crasa de cultura si credinta. Modernitatea absoluta si raspunsul la multe intrebari le vom gasi in Imparatia Lui Dumnezeu. Depinde de noi fiecare in parte daca vrem cu adevarat sa ajungem acolo. In aceasta sta libertatea noastra. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA LA TOTI ! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23