Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.01.2013, 11:58:11
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Cred că satana e foarte fericit pentru că a fost deschis acest topic și atâția așa ziși creștini își revarsă mânia și frustrarea pe aici. Ar trebui închise topicurile de genul acesta. Nu folosesc la nimic nimănui. Mai degrabă seamănă confuzie între ortodocși.

Știm că Ortodoxismul este adevărul, ce ne mai trebuie altceva? Ne-am născut în religia aceasta prin voia lui Dumnezeu. Cei care s-au născut în alte religii nu au avut același noroc ca noi, dar nu este vina lor. Totuși, sunt destul de sigur că Dumnezeu îi va milui pe aceștia din urmă, din moment ce nu au știut adevărul. Nu știu însă ce să zic de cei care odată ce au primit Botezul l-au renegat, căzând în erezii (aici fac referire mai ales la cei care fug la adventiști, penticostali sau mai știu eu ce alte nebunii de genul MISA).
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.01.2013, 13:04:26
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Știm că Ortodoxismul este adevărul
De unde stii ?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.01.2013, 13:24:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
De unde stii ?
Pentru că așa i-a spus părintele. E singura autoritate pe care se bazează. Scriptura nu spune o vorbuliță despre ortodoxie...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.01.2013, 13:30:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru că așa i-a spus părintele. E singura autoritate pe care se bazează. Scriptura nu spune o vorbuliță despre ortodoxie...
Serios? Cine zice asta?
Daca te uiti la pagina de garda a Scripturii scrie: Aparuta cu Binecuvantarea Bisericii Ortodoxe...!!!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2013, 13:54:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Serios? Cine zice asta?
Daca te uiti la pagina de garda a Scripturii scrie: Aparuta cu Binecuvantarea Bisericii Ortodoxe...!!!
Ata a fost o glumă, sau ce? Scriitorii inspirați ai Bibliei nu au scris așa ceva pe copertă.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2013, 14:00:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ata a fost o glumă, sau ce? Scriitorii inspirați ai Bibliei nu au scris așa ceva pe copertă.
Nu era vorba de coperta
Atentie ,voi care huliti cu buna stiinta ,sa nu va indraciti
La sectanti nu sunt rugaciuni pentru dezlegare ,sau chiar daca sunt ,ele se citesc de catre niste persoane oarecare ,fara nici un har
Dumneata ,desi ai raspuns unui forumist ca vrei sa discuti aici ,nimic altceva ,ai venit sa semeni neghina si sminteala
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.01.2013, 14:07:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu era vorba de coperta
Era vorba de autoritatea care certifică ortodoxia. Aceasta clar nu e Sfânta Scriptură, ci doar clerul (care a pus ștampila pe copertă).

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Atentie ,voi care huliti cu buna stiinta ,sa nu va indraciti
A fost o remarcă logică și cât se poate de adevărată, nu hulă ori îndrăceală; de ce folosiți cuvinte mari și imposibil de retras înapoi?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumneata ,desi ai raspuns unui forumist ca vrei sa discuti aici ,nimic altceva ,ai venit sa semeni neghina si sminteala
Neghina și sminteala o seamănă vrăjmașul sufletelor și aceasta este ne-adevărul. Adevărul fiind Cuvântul lui Dumnezeu, ne-adevărul este tot ce se opune Acestuia. Am scris cu majusculă pentru că e vorba atât de Biblie cât și de Hristos. Acum sper că e clar.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.01.2013, 14:13:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Noi nu spunem cler ci preotii bisericii .
Iar ce e scris pe cartile duhovnicesti de catre un ierarh al bisericii se numeste binecuvantare
Ce e tiparit fara binecuvantare lasa un semn de intrebare.
Pana la urma de ce vedeti asa grav faptul ca v-am avertizat?
Sa stiti ca cei posedati ,prin suferintele lor se mantuiesc ,chiar daca au ajuns asa ,in mare parte , din vina lor
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.01.2013, 14:15:45
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Haideti sa nu ne certam.Suntem chemati sa traim in pace

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era vorba de autoritatea care certifică ortodoxia. Aceasta clar nu e Sfânta Scriptură, ci doar clerul (care a pus ștampila pe copertă).
Eu zic sa te opresti un pic din inversunarea ta. Daca nu este adevarat ce spunem noi - tie nu-ti strica cu nimic.
Insa daca este adevarat...!
Eu iti doresc intelepciunea sa studiezi nu doar argumentele si faptele doar a unei parti ci a ambelor.
Asa poti sa ai certitudinea ca ai ales bine!!!
Nu te gandesti ca este vorba de tine si de viata ta?
De ce ai ironiza pe cineva care iti vrea binele? Nu crezi ca este un paradox?

Last edited by Crestin_Simona; 09.01.2013 at 14:24:47.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.01.2013, 14:17:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Neghina și sminteala o seamănă vrăjmașul sufletelor și aceasta este ne-adevărul. Adevărul fiind Cuvântul lui Dumnezeu, ne-adevărul este tot ce se opune Acestuia. Am scris cu majusculă pentru că e vorba atât de Biblie cât și de Hristos. Acum sper că e clar.
Vrajmasul sufletelor nu actioneaza prin oameni ?
Se intampla destul de des cand stam la rand la spovedit si trebuie sa asteptam 4-5 ore apare cate o persoana care intra in fata sau starneste dezbinare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03