Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.07.2015, 23:34:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Igor, am promis sa nu-ti mai adresez niciun cuvant si sa stii ca ma voi tine de promisiune. Acum insa ma vad nevoit sa-ti multumesc pentru stradanie si bunatate si ma rog sa NU-ti dea Dumnezeu ceea ce-I ceri? Sincer, in toata viata mea n-am intalnit nici macar virtual un asa amalgam in ratiunea cuiva. Iarta-ma, Igor, dar mi-e tare mila de ce te-asteapta, daca nu te trezesti repejor! Si sa nu spui ca sunt incercari pentru ca i-ai salvat pe altii, fiindca stie Dumnezeu mai bine a cui joc il faci in deplina cunostinta de cauza.... Sau poate... doar partial constient... Dar asta tine de alt domeniu, si nu comentez!

Astazi, in timp ce munceam ma gandeam cat de mult sunt de plans cei ce mult au ostenit cat au trait, sa-I urmeze lui Hristos, dar au parasit aceasta lume, inselati. Cand esti hot, criminal, desfranat, macar stii la ce sa te astepti, intr-un fel, dar lucrand o viata "in via Stapanului" (sau cel putin asa sa crezi ca faci) sa te trezesti condamnat mai rau decat cei ce si-au trait viata cum au vrut si au cules din ea tot ce s-a putut!... Orice suflet din Iad e de plans, dar acelea inselate "de-a dreapta", cu atat mai mult. Si de-acolo chiar nu mai pot face nimic, iar daca mai au o infima sansa, aceea ar fi rugaciunile celor ramasi in viata, pentru mila si indurarea lui Dumnezeu. Insa daca nu-i mila, nu-i nici iubire. Nu doar ca nu vrem sa ne rugam, dar ii afundam si mai mult in "smoala"... Adica imi lasa omul munca lui de-o viata, casa, gradina, cotete, fantani, dar pentru ca din greseala a facut un bordei si vrajmasului, gata: "Iadul sa-l manance!" De asta cu siguranta numai omul este in stare. Daca nu indraznesc prea mult in comparatie, eu nevrednic pacatos, cred ca acesta a fost motivul si pentru Sfintii Vasilie cel Mare, Ioan Gura de Aur, Grigorie de Nazians si cine-or mai fi fost, care tarziu, peste multi ani, au spus ca Origen nu a fost tocmai bine inteles...
Sfantul Siluan, deasemenea amintea de un alt sfant care se ruga cu lacrimi pentru un eretic, iar Dumnezeu i-a vorbit: "De ce te rogi pentru el? Nu stii ce-a facut?" "Stiu, Doamne, dar si el este tot zidirea Ta, iar Tu ai mila si iubire fata de toti!" "O, copile, prin rugaciunile tale Mi te-ai asemanat Mie!" Nu mai stiu despre ce sfant era vorba, dar intamplarea aceea nu mi-a mai iesit niciodata din minte si de atunci am si pus ca semnatura, cuvintele Parintelui Arsenie Papacioc. Cat si daca am reusit sa-mi insusesc aceasta "porunca", nu sunt in masura sa spun. Dar e bine sa cred ca macar ma straduiesc.

Pentru cei "morti" in duh, cred ca este doar un fel de compasiune, fiindca lor inca le mai ingaduie Dumnezeu timp si lectii de invatat ca sa se intoarca si sa se mantuiasca. Din pacate arareori auzim de vreun sectar intors la ortodoxie. Si sunt incredintat ca atunci cand se intampla astfel de "minuni", ingerii in cer aduc cantari de slava si mare bucurie...


Si, daca-mi mai este ingaduit un sfat cel putin in ceea ce-l priveste pe Igor: fratilor, macar nu-l mai provocati. Sincer nu doresc nimanui sa fie in locul lui. Stiu, aproape fiecare dintre noi alege (sau cel putin a ales) sa-l certe, sa-l ironizeze, sa-l scuture, ba chiar sa-l jigneasca. De fapt si el ca oricare dintre noi, de rabdare, intelegere si intelepciune avem nevoie. Iar daca ele nu sunt nici primite, nici intelese, sa nu continuam, ci sa-si vada fiecare de propria-i mantuire. Ar fi pacat ca tocmai pentru niste flecareli rautacioase, sa trebuiasca sa dam socoteala ca si cum n-ar fi deja destule de care sa ne caim!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.07.2015, 01:24:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca nu indraznesc prea mult in comparatie, eu nevrednic pacatos, cred ca acesta a fost motivul si pentru Sfintii Vasilie cel Mare, Ioan Gura de Aur, Grigorie de Nazians si cine-or mai fi fost, care tarziu, peste multi ani, au spus ca Origen nu a fost tocmai bine inteles...
Unde? Unde spune asta? Tot îi dai cu aceași prostie, fratele meu drag. Asta-i doar în mintea ta. Nici unul din Sfinții Părinți, nu spune că ereticul Origen "nu a fost tocmai bine înțeles". Asta-i invenție. A ereziei ecumeniste. Adică cea mai mare erezie a tuturor timpurilor.

Și Arie și Dumitru Cornilescu, și toți ereticii și-au dedicat toată viața lor lui Dumnezeu. Dar la un moment dat, au luat-o pe drumurile hristoților mincinoși. Cu ce suntem noi de vină că ne apărăm împotriva lor?

Atâta milă falsă și lacrimi de crocodil, pentru eretici. Asta-i teatru ecumenist. Voi, mulți, majoritatea, nu a-ți pus mâna să citiți nici o carte de istoria creștină, a Sfintelor Sinoade, nicio carte de dogmatică, nicio carte patristică de combatere a ereziilor. Sunt cărți grele. Scrise profund. Tratate teologice, pline de Duhul Sfânt. Demonii au complicat mințile ereticilor, iar Duhul Sfânt, trebuia să intre prin alți oameni, în mințile ereticilor să le descifreze, să le simplifice, să le arate Calea și Adevărul și Viața. Apoi, ei, ereticii, dacă vroiau urmau calea sau nu.

Nu vă înțeleg lacrimogenismul ieftin. Și culmea, tot voi, aveți pretenția să vorbiți "plini de miez și de duh, așa cum trebuie", nu? În totală lacună și ceață teologică. Da, îi iubim, dar suntem obiectivi. Dacă Hristos "îi leagă de mâini și de picioare, și îi aruncă în întunericul cel mai din-afară, la viermele cel neadormit, în iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui," cum spune Scriptura, noi ce facem? Spunem: stai așa, Hristoase, că ăștia și-au dedicat toată viața Ție. Au dedicat-o la dracu, nu la Hristos. Asta nu înțelegeți voi. Dar puneți mâna și citiți fraților, nu vă lamentați ca niște doamne în vârstă neputincioase, din cauza durerilor bătrâneții, neobișnuite fiind, după o viață trăită în confort și lux, comoditate și bunăstare.

Transpirați citind, adormiți citind, faceți priveghere citind, beți cafea citind și studiind. Apoi vă va da Duhul Sfânt, Dumnezeu, după inima și voința voastră, de a urma lui Dumnezeu, de a căuta să înțelegeți, să iubiți, să vă smeriți, vă va da răspunsul cel bun. Știți de câte ori? De fiecare dată când sunteți în criteriile menționate, spus lumesc și sinistru, să vorbesc în duhul vostru, de creștini căldicei. Doamne iartă-mă, că așa sunt și eu. Of ! Doamne...

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sfantul Siluan, deasemenea amintea de un alt sfant care se ruga cu lacrimi pentru un eretic, iar Dumnezeu i-a vorbit: "De ce te rogi pentru el? Nu stii ce-a facut?" "Stiu, Doamne, dar si el este tot zidirea Ta, iar Tu ai mila si iubire fata de toti!" "O, copile, prin rugaciunile tale Mi te-ai asemanat Mie!" Nu mai stiu despre ce sfant era vorba, dar intamplarea aceea nu mi-a mai iesit niciodata din minte si de atunci am si pus ca semnatura, cuvintele Parintelui Arsenie Papacioc. Cat si daca am reusit sa-mi insusesc aceasta "porunca", nu sunt in masura sa spun. Dar e bine sa cred ca macar ma straduiesc.
Din nou, citatele se dau cu pagină.
Așa și eu îmi aduc aminte, de un sfânt, care s-a rugat pentru Împăratul Traian din Imperiul Roman, să-l mântuiască Dumnezeu. Și i s-a arătat Dumnezeu Hristos și i-a spus: "să nu te mai rogi niciodată pentru un păgâni și eretici, să nu-Mi mai ceri să-i mântuiesc, că acea e viața pe care ei și-au dorit-o și au ales-o și acum o au."

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pentru cei "morti" in duh, cred ca este doar un fel de compasiune, fiindca lor inca le mai ingaduie Dumnezeu timp si lectii de invatat ca sa se intoarca si sa se mantuiasca. Din pacate arareori auzim de vreun sectar intors la ortodoxie. Si sunt incredintat ca atunci cand se intampla astfel de "minuni", ingerii in cer aduc cantari de slava si mare bucurie...
Nu numai celor morți în duh. (apropo de unde ști frăția ta, cine-i mort în duh?) Spui de vitiate că nu-i ortodox, dar aperi cu orbire un eretic condamnat de Sfântul Sinod al 5-lea Ecumenic...
Cei morți în duh sunt toți ereticii, toți romano-cartolicii, protestanții și neo-protestanții și toți care se închină la hristoși mincinoși.
Cei morți în duh sunt toți păgânii, ateii, și creștinii căldicei, așa ca mine și ca tine, frate Neagu.
Iar cei vii în duh, sunt puțini... Puțini... Dumnezeu îi știe. Să dea Dumnezeu să înviem și noi în duh și să nu mai murim niciodată din cauza nebuniilor noastre patimi și păcate.
Măcar acum, când te ajunge vârsta și neputințele bătrâneții, să te oporești din a mai contempla bulanele fetelor prin oraș, frate Neagu și să te gândești la îndumnezeire și dobândirea Duhului Sfânt. Nu e încă târziu să te trezești și să fi viu în Duhul Sfânt, să nu mai fim căldicei, fi fierbinți pentru Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si, daca-mi mai este ingaduit un sfat cel putin in ceea ce-l priveste pe Igor: fratilor, macar nu-l mai provocati. Sincer nu doresc nimanui sa fie in locul lui. Stiu, aproape fiecare dintre noi alege (sau cel putin a ales) sa-l certe, sa-l ironizeze, sa-l scuture, ba chiar sa-l jigneasca. De fapt si el ca oricare dintre noi, de rabdare, intelegere si intelepciune avem nevoie. Iar daca ele nu sunt nici primite, nici intelese, sa nu continuam, ci sa-si vada fiecare de propria-i mantuire. Ar fi pacat ca tocmai pentru niste flecareli rautacioase, sa trebuiasca sa dam socoteala ca si cum n-ar fi deja destule de care sa ne caim!...
Mulțumesc pentru sinceritate.
Cel puțin pune început bun, prin a nu mai considera ereticii, ca fiind ortodocși și poate și mântuiți, de ce nu, că doar vârsta frăției voastre, vă îngăduie să știți sigur lucrul ăsta, când Biserica spune altceva. Noi suntem mai înțelepți decât Biserica... Păi să nu fim. Că nu de proastă a spus ce a spus. Dar să citim, repet.

Iertați-mă, dar nu pot fi toată ziua cu vorba bună. Spun odată, de două ori, dar omul nu pricepe. Și desigur, nici acum nu a-ți priceput, că sunteți tari în cerbice, majoritatea, rămâneți în "dreptatea" voastră cea luminoasă și mare, nu? Să nu fie. Dumnezeu să ne ajute.

Adevărul ne va face liberi. Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #183  
Vechi 15.07.2015, 01:34:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Botos Remus Emilian, inca o data dovedesti ca asa zisa ta diploma este o minciuna.

Nu, nu pot sa cred ca a primit licenta in teologie unul care nu stie ca Origen a trait MULT inainte de cel de-al cincilea Sinod ecumenic. Cu aproape 300 de ani mai devreme.
Ar trebui să te ignor complet, în lipsa ta de colegialitate, de respect și de bun simț față de mine, dar nu pot să te ignor complet, fiindcă-mi pasă de tine și vreau să te mântuiești.

Uite, poftim, citește măcar pe scurt, dacă ești leneș și nu vrei să mergi să citești complet în istoria creștină, ce s-a petrecut la cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, măcar citește pe scurt. Că altfel, îți mai citesc și alții prostiile și fiind mai mici decât tine (în credință și teologie), ești responsabil pentru smintirea și pierderea lor, și citind ce scrii, chiar vor crede că ai dreptate, asta-i mai grav.

Așadar, un link, trimitere mai jos, să vezi că Origen este condamnat la Sinodul V, apoi dacă vrei, mergi și citești și mai complet și cuprinzător, în cărțile de istorie creștină, ce le-am pus la primul meu post pe acest topic, pe care desigur, oricum nu ai să le citești, dar eu mi-am făcut datoria. Mai departe, e mântuirea ta, și ești responsabil pentru ea.

Deci, pe scurt:

https://graiulortodox.wordpress.com/...le-ortodoxiei/

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Boala atacă în primul rând memoria, dar se manifestă i prin schimbări de comportament i tulburări de personalitate.
Boala atacă prima dată memoria? Ce cuvinte fără sens și negândite sunt astea? Depinde de care boală suferă omul.
Tatăl meu a murit de cancer la plămâni, și memoria i-a fost intactă și deloc afectată, spunea mama.
În plus, e dovedit clinic, că creierul este ultimul organ care "moare", în tot corpul omenesc. (moarte în ghilimele, fiindcă nu mai există moarte)

Deci ai grijă, frățior drag la ce boală te referi. Te îmbrățișez în Hristos. Să nu-ți dea Dumnezeu nicio boală, ci un "sfârșit bun, neînfruntat, în pace, și fără de osândă".

Iartă-mă dacă te-am supărat cu orice.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.07.2015 at 01:48:40.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 15.07.2015, 02:26:52
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Igor, macar taci, ca prin linkul pe care l-ai dat, te-ai umplut de rusine.
Iata deci, "iubitorule" de Dumnezeu, citez de-acolo:
Sinodul V Ecumenic s-a întrunit la Constantinopol pe vremea Impăraților Iustinian și Teodora începând cu 5 mai până pe 21 iunie 553 d.Hr. A fost alcătuit din 165 de Părinți purtători de Dumnezeu, avându-l ca președinte pe Patriarhul Constantinopolului Eutihie. (Nu vad niciun sfant, in toata invalmaseala asta!!!) Sinodul a anatemizat pe Origen, pe Didim cel Orb și pe Evagrie Ponticul și dogmele lor, precum: preexistența sufletelor, (...Pamantul e rotund... totusi. Citeste-l pe Origen si ai sa intelegi ca nu la metempsihoza se refera, ci la Cel ce Creaza - am dat citat chiar la inceput, dar pentru ignoranti, nu se pune!) metempsihoza, doctrina că iadul va lua sfârșit, (daca iadul va lua sau nu vreodata un sfarsit, stie numai Dumnezeu. Dar avand in vedere ca toate sunt la mila Lui, acest lucru nu-l vad atat de absurd, avand in vedere ca in toate exista un inceput si un sfarsit. Orice pedeapsa, atat cat timp vine de la Dumnezeu, are macar ipotetic nadejdea ca... va fi iertata!) că demonii vor reveni la harul angelic, (asta nu cunosc, dar cu siguranta n-a spus-o Origen, ci proasta interpretare a celor scrise de el) doctrina despre învierea sufletelor fără trupuri, despre existența însuflețită a corpurilor cerești (aici este chiar prostie, nu har dumnezeiesc) și alte erezii. (Oamenii astia nu L-au cunoscut niciodata pe Dumnezeu. Altfel nu ar fi avut astfel de puncte de vedere.)

Al V-lea Sinod Ecumenic, după cum spune Sfântul Nectarie, este mai puțin important decât cele patru Sinoade Ecumenice precedente în ce privește caracterul său, pentru că a fost convocat nu pentru a decide asupra unei dogme de credință și pentru a dezbate o problemă duhovnicească nerezolvată, ci pentru a păzi duhul corect al Sinoadelor precedente mai-sus menționate. De asemenea, ca să se ajungă la o reconciliere cu cei care s-au rupt de Biserică în urma Sinoadelor III și IV Ecumenice și să readucă pacea în Biserică și în Stat. Din acest motiv, caracterul Sinodului V Ecumenic este mai degrabă preventiv, tranzitoriu și reconciliator decât unul dogmatic. Începând cu acest Sfânt Sinod Ecumenic putem spune că avem de-a face nu o nouă etapă în istoria Sfintelor Sinoade.


Cat despre intrebarile tale obsesive "Unde? Unde spune asta?" doar un lucru iti spun: pentru prosti nu dau citate. Sa si le caute singuri sau... SA TACA!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.07.2015, 10:00:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, frate Neagu, mă bucur că în sfârșit ajungi la un numitor comun cu Biserica lui Hristos și recunoști anatematizarea lui Origen, cu discipolii lui. Deci în acel Sfânt Sinod Ecumenic al V-lea, a fost anatematizat ereticul Origen, pe bună dreptate, pentru cele 3 mari erezii ale sale, de care nu s-a dezis niciodată: apocatastaza, predestinația și preexistența. Alături de discipolii lui, Didim cel Orb și Evagrie Ponticul.

Rămâi pe calea cea bună și mântuitoare și iartă-mă și pe mine păcătosul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.07.2015, 11:08:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ar trebui să te ignor complet, în lipsa ta de colegialitate, de respect și de bun simț față de mine, dar nu pot să te ignor complet, fiindcă-mi pasă de tine și vreau să te mântuiești.
Botoș Remus Emilian, n-ai răspuns întrebării mele: cum se face că un pretins licențiat în teologie nu a avut habar că Sinodul V a avut loc la trei secole de la moartea lui Origen ?

Din postările tale reiese clar ca lumina zilei că ai crezut că Origen și Sinodul au fost contemporani.

Cum ar fi putut Origen să se lepede de o anumită poziție teologică, dacă aceasta a fost declarată neortodoxă abia la 300 de ani după moartea lui ? (ca să nu mai vorbim că însăși chestiunea anatemelor este una discutabilă).

Deci, încă o dată: recunoști că n-ai știut, fie când a trăit Origen, fie când a avut loc Sinodul V ?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 15.07.2015, 22:06:29
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Spre atentia celor cei ce ii ataca pe copti, numindu-i in fel si chip:

http://lacopts.org/story/the-new-mar...ic-synaxarium/

http://www.stmary-ottawa.org/__presentations.php

http://www.saint-mary.net/books/syna...synaxarium.pdf

Last edited by Vitiate; 15.07.2015 at 23:04:38.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.07.2015, 12:15:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
El, Gillet spune acolo (în semnătură) că noi nu putem să facem multe, dar acele puține care le putem face, să le facem spectaculoase, x,y,z, ce mai spune el apoi, că sare scânteia, etc. Adică Gillet, ne încurajează să credem că noi putem să facem ceva de unii singuri, cu de la noi putere, fără Hristos. Ori Hristos ne spune, că nu putem nimic fără El. Deci cine greșește? Lev sau Hristos? Personal, consider că e anti-Biblie ce spune Lev Gillet acolo, ca să nu spun că e antihristic... Voi ce considerați? E greșit ce spune Lev sau nu e?

Vă rog frumos să mă ajutați, să-mi spuneți unde și cu ce greșesc în interpretarea cuvintelor lu' Lev Gillet. Fără prefăcătorie, ironie, etc. Ci cu sinceritate. Vorbiți din inimă.

Mulțumesc. Iertați-mă.
Copilul meu, ți-am spus deja:
adevărata convertire este convertirea la Iubire.

Acceptă cu bucurie și cu smerenie toate acestea.
Nimic din acestea nu contează dacă tu ai Iubirea.
Strecoară-te cu bucurie, fără zgomot, pe ultimul loc.
Ție ți s-a dat să iubești.
Ție îți rămâne Iubirea.
Aceasta va fi bucuria ta.
Fie ca această bucurie să rămână în tine!

Tu crezi că nu poți face aproape nimic;
acest aproape nimic, încearcă să-l faci
de o manieră extraordinară.
Nu-ți spun de o manieră spectaculoasă.
Concentrează-te asupra obișnuitului,
asupra infimului.
Fă lucrurile obișnuite de o manieră extraordinară,
adică iubind, - iubind extraordinar.
Atunci scânteia va sări.
Atunci focul se va aprinde.
(Lev Gillet - Iubirea fără margini)

Păi, Igor, acum că văd și eu ce s-a scris pe topicul ăsta câtă vreme am fost la oi (ciobănesc prin satul meu, de-o vreme, și voi mai ciobăni, har Domnului!), zic și io câteva vorbe chit că Mihailc nu m-a solicitat să-mi dau cu părerea. Dacă-i forum, însă, îndrăznesc și eu.

Mai întâi, pot spune că semnătura lui Mihailc îmi pare minunată. O pastilă mică, un hap concentrat cât să trimită valid spre toată Ortodoxia. De unde, dealtfel, îmi pare că se și trage.
Doar un om care caută cu adevărat pe Dumnezeu poate cugeta, simți și scrie așa ceva. Ori, poate, unul care chiar Îl cunoaște pe Dumnezeu; unul aflat deja în Har.
*
Poemul întreg îmi pare o reformulare (ca text) a întregii Evanghelii. Nimic din afară, nimic substanțial lăsat deoparte. Mesajul Domnului se află, în acest text, la el acasă - ca să spun așa... Or, poate, Domnul se află în poem.
Poate că învelișul exterior (prozodia) te-a tulburat, nefiind unul cu care ești obișnuit? Găsești nemișcător stilul, modul de formulare - ți se par "nepoetice"? Dacă da, atunci poate îți amintești că modurile de manifestare ale iubirii, ale frumuseții, ale bunătății (într-un cuvânt Poezia, fără de care Adevărul nu coboară la noi, ori fără care noi nu urcăm la Adevăr; nivelul de trăire pe care îl numim spiritualitate fiind accesibil și formulabil doar prin poezie întrucât Adevărul și Poezia sunt cam același lucru, Dumnezeu fiind, indiscutabil, Poet!) sunt nesfârșite.
Iar oamenii care scriu din simplitatea inimii nu fac literatură, nu se umflă în formule, nu cad prizonieri formelor, nu trădează duhul pentru efecte exterioare, de agățare a publicului... Asta fac doar cabotinii, artiștii submediocri, jigodiile, curvele - să mă ierți de vorbele alese aici.

Cred că Lev a formulat simplu, admirabil de simplu, preaplinul inimii sale. Un mesaj, repet, cât toată Evanghelia.

*
Igor, amintește-ți te rog:
căutătorii isihiei, cei ce trag la liniștire, la pustie, suferinzii cu inima (răniți pentru Domnul, prin Har),
lepădații de toate (zădărniciile) cele lumești,
crucificații de zic cu zi (cei ce se nevoiesc),
cei care nu pot și nu mai vor să trăiască fără Domnul, sau nu vor să mai poată trăi fără Domnul,
toți aceștia voiesc să fie, discret (cum zice Lev în poem), ultimii. Să se lepede de toate, să nu le mai pese de nimic din ce e deșertăciune lumească - pentru a se dedica în întregime, pentru a se dărui pe de-aîntregul vieții adevărate: asceza. Lepădarea de patimi. Logodna cu Domnul. Nuntirea.
Or, pe acest tip de om îl împiedică lesne orice încărcătură lumească, orice balast. El voiește, urmînd acul busolei de foc pe care Domnul i l-a pus în inimă, să aibă doar atât: comoara iubirii. Mărgăritarul Cel mult râvnit! Toate celelalte i se vor aduga pe deasupra, prin Domnul. Cununile izbânzii, veșnicia iubirii... Or, pentru asta, îndeamnă Lev pe copilul duhovnicesc, toate faptele vieții se cer făcute cu toată dăruirea - așadar cu iubire. Nimic în răspăr, nimic superficial ci, ca și cum ar fi împreună-lucrător cu Domnul și fiind de-a binelea con-viv cu Domnul, fiece gest să fie unul al dăruirii totale, din tot sufletul! Așa încât viața toată să fie rugăciune curată.

Ce mesaj mai curat, creștin adică, voiești? Ce text mai ortodox și unde voiești să găsești?
E un text cu totul ortodox, e frumos, e plin de mustul iubirii, e cu adevărat un poem pe cinste! Simplu, din visteriile inimii către inimile noastre.

Și zice să te smerești, Igore, să te ocupi adică, micșorat foarte, cu lucrurile mici. Cu detaliile insignifiante, cu cele ce apr de nimic în ochii lumii. Mai e și nițică acrivie aici și așa mai departe.
Măi, Igor, hai măi că Lev are în el atâta isihie cât toți bărboșii athoniți laolaltă, zău! ... Sau cât oricare dintre ei. Întrucât nu el sau bărbosul athonit scriu și fac, ci Domnul Însuși, Se exprimă (și) prin ei. Sunt din același aluat, măi, tu nu vezi? (cu ochii inimii, se-înțelege)

Last edited by Ioan_Cezar; 17.07.2015 at 12:22:27.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 17.07.2015, 15:56:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Parțial de acord cu ce ai spus, frate Ioan, mai mult de atât nu spun, ci doar că limbajul cel meditativ, acum ți-e schimbat, e mai.. activ, de la oițe cu siguranță. "puțină nebunie strică prețul la multă înțelepciune." - Eccesiasticul 10, 1.
Nu sunt de acord cu semnătura lui Mihailc și am spus deja de ce găsesc afirmația lui Lev Gillet, cel puțin budistă, antihristică.
Pe frăția ta nu te judec, sunt afirmațiile pentru care vei da socoteală, după gânduri, inimă, felul cum ai spus-o, țelul, scopul urmărit, iar eu voi da pentru ale mele.
Desigur, îți mulțumesc pentru amabilitate și efort. Dumnezeu să-ți răsplătească ție și tuturor, înmiit și infinit, tot binele gândit, vorbit, făptuit. Și pe toți oamenii să le descopere Evanghelia Dreptății, care este creștinismul fără erezie, ortodox, iar pe creștinii din Sfânta Biserică fără erezie, cea Una, să-i întărească pe mai departe.

Spor la ciobănit :)

Pe final, un cuvânt al Domnului Treime, Savaot Iubire:

"Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă." - I Ioan 2, 18.

Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.07.2015 at 17:30:45.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 17.07.2015, 17:51:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Frica e moartea omului.
Iar cu frica lui Dumnezeu vine și izbăvirea.
Care pe toate le crede, etc.
P.S. Textul/mesajul din semnătura lui Mihailc e cu adevărat minunat. Slavă lui Dumnezeu!

Last edited by Ioan_Cezar; 17.07.2015 at 17:53:59.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim