Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2010, 14:14:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/ citeste de aici pentru ca ai si unele explicatii ale Sfintei Scripturi.

Iti mai sugerez un lucru: sa descarci de pe net carti in format pdf. doc etc si sa te duci cu ele, puse pe un stick, la un xerox sa ti le scoata. E mai bine decat sa citesti din fata calculatorului. Poti cere de pe forum sugestii.
Iti recomand sa citesti Nout Testament inatai, sau macar sa citesti Noul Testament in paralel cu Vechiu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2010, 14:54:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Te rog sa tii cont de faptul ca nu sunt in Europa si nu pot procura cartile Sfintilor Parinti deci da-mi o adresa unde pot gasi pe internet. astept cu nerabdare. Multumesc
Unul din Sfinții Părinți pentru care am o predilecție deosebită este Sf Ioan Gură de Aur. Puteți găsi o bună parte din imensa lui operă pe internet, în limba română, aici:
http://www.ioanguradeaur.com/

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2010, 17:26:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
Draga zizo,
moartea e de doua feluri: moarte trupeasca si moarte sufleteasca.
Moartea trupeasca inseamna despartirea sufletului de trup.
Moartea sufleteasca inseamna despartirea sufletului de Dumnezeu,
sursa sa de lumina, iubire si intelegere.
Trupul, dupa moartea sa, se destrama pentru ca el este compus.
Sufletul nu se poate destrama pentru ca nu e din materie compusa,
ci dintr-o esenta simpla: spirit. In schimb, ramane in intuneric si
in singuratate desavarsita. Inchipuie-ti un astronaut despartit de
nava sa si plutind in deriva prin cosmos, fara lumina, fara caldura,
fara companie.
Fara Dumnezeu sufletul e ca si mort pentru ca principiul lui se afla
in Duhul, cel ce da viata tuturor, cel de viata facator. Fara de Duh
sufletul se deformeaza pana devine monstruozitate si se chinuieste
singur pentru ca tot ce-si doreste (si de dorit isi doreste pentru ca
e foarte egoist) nu poate duce la indeplinire decat prin Dumnezeu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2010, 00:33:09
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit pentru Daniel777

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca nu vrei sa renunti la citit Biblia,iti recomand sa citesti doar Noul Testament.In rest cartile poti sa ti le procuri de la librariile on line ,de pe net.

As fi vrut mult de tot un raspuns la mesajul meu de mai sus cel cu textele di Scriptura. Asa-i ca intelegi la fel ca mine??
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2010, 00:55:10
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Red face Multumesc

multumesc la toti pt indicatiile date.

Last edited by 52ZIZO; 06.08.2010 at 01:05:00.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2010, 08:51:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
As fi vrut mult de tot un raspuns la mesajul meu de mai sus cel cu textele di Scriptura. Asa-i ca intelegi la fel ca mine??
Nu inteleg la fel ca tine,pentru ca eu nu-mi bat capul de unul singur cu Scriptura,ci citesc explicatiile la ea a Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2010, 10:06:21
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Thumbs down Va rog sa ma ajutati sa gasesc unde explica Sfintii Parinti acest citat din Scriptura

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu inteleg la fel ca tine,pentru ca eu nu-mi bat capul de unul singur cu Scriptura,ci citesc explicatiile la ea a Sfintilor Parinti.

Te rog mult ajuta-ma sa gasesc o explicatie la acest text: aici http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=15 Iisus zice asa:
"Poporul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. Și zadarnic Mă cinstesc ei, învățând învățături ce sunt porunci ale oamenilor".
Iti cer tie pentru ca imi spui ca esti practic in cautarea explicatiilor Sfintilor Parinti. Probabil ca in experienta dumitale ai deja intalnit o explicatie la citatul din Biblie de mai sus. Eu am inceput sa citesc aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...stina-ortodoxa, dar inca nu am descoperit aceasta explicatie. Multumesc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2010, 10:38:48
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Se refera la poporul evreu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2010, 13:20:28
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Te rog mult ajuta-ma sa gasesc o explicatie la acest text: aici http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=15 Iisus zice asa:
"Poporul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. Și zadarnic Mă cinstesc ei, învățând învățături ce sunt porunci ale oamenilor". ...Multumesc
Isaia 1
1. Vedenia lui Isaia, fiul lui Amos, pe care a văzut-o despre Iuda și Ierusalim, în vremea lui Ozia, Iotam, Ahaz și Iezechia, regii lui Iuda.
2. Ascultă, cerule, și ia aminte, pământule, că Domnul grăiește: Hrănit-am feciori și i-am crescut, dar ei s-au răzvrătit împotriva Mea.
3. Boul își cunoaște stăpânul și asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaște; poporul Meu nu Mă pricepe.
4. Vai ție neam păcătos, popor împovărat de nedreptate, soi rău, fii ai pieirii! Ei au părăsit pe Domnul, tăgăduit-au pe Sfântul lui Israel, întorsu-I-au spatele.
5. Pe unde să mai fiți loviți voi, cei ce mereu vă răzvrătiți? Tot capul vă este numai răni și toată inima slăbănogită.
6. Din creștet până în tălpile picioarelor nu-i nici un loc sănătos; totul este numai plăgi, vânătăi și răni pline de puroi, necurățate, nemuiate cu untdelemn și nelegate.
7. Țara voastră este pustiită, cetățile voastre arse cu foc, țarinile voastre le mănâncă străinii înaintea ochilor voștri, totul este pustiit, ca la nimicirea Sodomei.

8. Sionul ajuns-a ca o colibă într-o vie, ca o covercă într-o bostănărie, ca o cetate împresurată!
9. Dacă Domnul Savaot nu ne-ar fi lăsat o rămășiță, am fi ajuns ca Sodoma și ne-am fi asemănat cu Gomora.
10. Ascultați cuvântul Domnului, voi conducători ai Sodomei, luați aminte la învățătura Domnului, voi popor al Gomorei!
11. Ce-mi folosește mulțimea jertfelor voastre?, zice Domnul. M-am săturat de arderile de tot cu berbeci și de grăsimea vițeilor grași și nu mai vreau sânge de tauri, de miei și de țapi!
12. Când veneați să le aduceți, cine vi le ceruse? Nu mai călcați în curtea templului Meu!
13. Nu mai aduceți daruri zadarnice! Tămâierile Îmi sunt dezgustătoare; lunile noi, zilele de odihnă și adunările de la sărbători nu le mai pot suferi. Însăși prăznuirea voastră e nelegiuire!
14. Urăsc lunile noi și sărbătorile voastre sunt pentru Mine o povară. Ajunge!
15. Când ridicați mâinile voastre către Mine, Eu Îmi întorc ochii aiurea, și când înmulțiți rugăciunile voastre, nu le ascult. Mâinile voastre sunt pline de sânge; spălați-vă, curățiți-vă!
16. Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei. Încetați odată!
17. Învățați să faceți binele, căutați dreptatea, ajutați pe cel apăsat, faceți dreptate orfanului, apărați pe văduvă!
18. Veniți să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, și de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face.
19. De veți vrea și de Mă veți asculta, bunătățile pământului veți mânca.
20. Iar de nu veți vrea și nu Mă veți asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăiește.

21. Cum a ajuns ca o desfrânată cetatea cea credincioasă și plină de dreptate? Dreptatea locuia în ea, iar acum este plină de ucigași.
22. Argintul tău s-a prefăcut în zgură și vinul tău este amestecat cu apă;
23. Mai-marii tăi sunt răzvrătiți și părtași cu hoții; toți iubesc darurile și umblă după răsplată. Ei nu judecă orfanul, iar pricina văduvei nu ajunge până la ei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2010, 13:23:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Postul adevarat

Isaia 58

2. În fiecare zi Mă caută, pentru că ei voiesc să știe căile Mele ca un popor care făptuiește dreptatea și de la legea Dumnezeului său nu se abate. Ei Mă întreabă despre legile dreptății și doresc să se apropie de Dumnezeu.
3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeți de treburile voastre și asupriți pe toți lucrătorii voștri.
4. Voi postiți ca să vă certați și să vă sfădiți și să bateți furioși cu pumnul; nu postiți cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul își smerește sufletul său? Să-și plece capul ca o trestie, să se culce pe sac și în cenușă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.

Last edited by Eugen7; 06.08.2010 at 13:28:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Orgasmul si moartea sufletului Traditie Nunta 408 20.04.2009 07:51:06