Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 02.10.2012, 10:29:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În consecință, nu am cunoștință de niciun cerșetor adventist, voi ați văzut așa ceva?
Eu da.

Nu tocmai cersetor, dar daca ai adus vorba..

Iesise din puscarie (crima), abandonat de sotie, a fost abandonat si de comunitatea adventista care a ajuns sa-i reproseze ca de ce face drumuri sambata ca sa-si castige o paine si un acoperis deasupra capului.
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 02.10.2012, 10:31:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Isus ar lasa un adventist flamand sa mearga la munca sambata ca sa castige de mancare? (am in minte remarcile fariserilor cu privire la uncenicii lui Isus care mancau spicuri de grau in lanul de grau in contrast cu amenintarile apocaliptice referitoare la sabat ale adventistilor)
Iisus nu, dar comunitatea adventista da, care e la fel de ipocrita cu sabathul cum erau si fariseii.
Si nu e singurul domeniu marcat de ipocrizie.
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 02.10.2012, 14:59:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cei care o calcă efectiv. Iar cei ce nu se mărginesc a o călca, ci îi și învață pe oameni s-o calce, vor fi numiți prea mici pentru a intra în Împărăția Cerurilor (Matei 5,19). Că o calci, e treaba ta, dar că-i mai și înveți pe oameni că nu mai e valabilă și poți s-o ignori, resposabilitatea călcării de Lege se multiplică funcție de mărimea auditoriului.
unde spune Hristos sa tinem ca zi de odihna ziua sambetei?

Citat:
La fel cum nu ne-a "avertizat" cu privire la confecționarea de imagini și închinarea la ele... Oare acesta e motivul și "justificarea" pentru care bisericile istorice au o asemenea închinare ne-în-duh și ne-în-adevăr? Oare ce poruncă din Lege urmează a mai fi călcată programatic? La ce să ne mai așteptăm? Probabil la "lepădarea de credință" pe românește și άποστσία (apostazie) pe grecește, așa cum stă scris la 2 Tes. 2,3. Căci Apostazie este termenul ce definește cel mai corect starea creștinilor nominali înainte de revenirea lui Hristos.
nu incerca sa ma iei prin invaluire pentru ca nu merge. Cand incerci sa sustii un lucru "incerca" sa si argumentezi cu versete biblice. Unde este versetul biblic in care Hristos zice sa respectam vreo sambata sau vreun sabath?

Citat:
Păi cine se "încurcă" aici? Citește încă o dată contextul (Mat.5) și vei vedea că Hristos Se referă la Decalog (dând și câteva exemple din el), iar nu la legea talionului. Căci e evident că nu despre legea talionului spune că nu va trece chiar de va trece cerul și pământul. Legea talionului a trecut... și încă de multișor... Decalogul în schimb a rămas!
unde spune Hristos ca nu a venit sa strice decalogul ci sa-l implinesca? In Matei cap 5 scrie parca de...LEGE... si NU de decalog. Poate nu stii dar decalogul facea parte tot din Lege. Asa ca...

Citat:
Prietene, nu eu îl trâmbițez, ci Dumnezeu Însuși. Citește Ieșirea 19 și vezi acolo trâmbiță, tunete și fulgere la proclamarea Decalogului! La fel va fi și la revenirea lui Hristos: trâmbița va suna cu putere, munții și dealurile se vor urni din loc, neLegiuiții implorând să-i acopere de Fața Dreptului Judecător. Atunci se va vedea cine e chemat mare în Împărăția Lui și cine va fi numit prea mic spre a intra acolo...
aici n-am inteles nimic la ce ai vrut sa te referi

Citat:
Legea aceasta n-a făcut niciodată parte din Decalog, ori din învățătura lui Hristos. El nu ne-a învățat să scoatem ochi pentru ochi, ci să-L iubim pe Dumnezeu (porunca I, II, III și IV) și să-l iubim pe aproapele nostru (porunca V, VI, VII, VIII, IX și X) chiar dușman de ar fi (ăl de ne scoate ochiul).
"ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" a fost data TOT de Dumnezeu poporului evreu sau negi lucrul acesta?

Citat:
"Speculația" aceasta e scrisă negru pe alb în Cuântul lui Dumnezeu, citând chiar vorbele lui Dumnezeu! Te între și pe tine:
La ce anume Se referă Dumnezeu când zice (Facerea 26,5):[list=1][*]
poruncile,
[*]
povețele,
[*]
îndreptările și
[*]
legile lui Dumnezeu?
si unde anume scrie aici de respectarea vreunui sabath? Asta e o speculatie adventista care faceti dogme bazate pe speculatii umane. Chiar daca Avraam a pazit anumite porunci, Biblia nu ne spune care erau acele porunci si mai ales NU spune NICAIERI ca el ar fi respectat vreun sabath. Daca eu gresesc arata-mi versetul biblic in care scrie EXCLUSIV ca Avraam a respectat o zi de odihna
Citat:
Ei uite că n-a făcut nimic în primul sabat al planetei noastre! Adică ceva a făcut totuși: a binecuvântat, a sfințit și S-a odihnit în ziua aceea. Face parte din lucrarea Creației ce o vrea sărbătorită prin Porunca [a IV-a] din Decalog. Nu e acesta un model demn de urmat? Probabil că nu din p.d.v. ortodox... În loc de a celebra Creația făurită de Domnul, e mai bine a celebra moartea adusă de Diavol. Curată bătaie de joc, să faci din sâmbătă o zi a morților!
din nou NU ai explicat ce insemna ca Dumnezeu s-a odihnit
PS: unde scrie ca Dumnezeu a sfintit ziua SAMBETEI? Asa scrie in Geneza?
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 02.10.2012, 15:34:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1.Nu cred ca sunteti in masura sa-mi dati acordul sa fac ceva.
Nu era vorba de "făcut ceva", ci de judecare. Pentru care -precum bine [nu] știți- Christos nu vă dă acordul. Eu însă v-am dat. Rămâne doar să dovediți ceea ce n-ați făcut până acum. Și nu veți face în vecii vecilor! Căci nu puteți...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2.Nu cred ca aveti capacitatea de a intelege complexitatea Sfintei Scripturi
Nici nu am această pretenție, singura muritoare care înțelege această complexitate sunteți dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
iar pentru ca va lipseste aceasta capacitate v-ati agatat de scrierile lui White pentru ca sunt facile (scuze ca sunt direrecta).
Tot singura ce se agață ciclic de scrierile Ellenei White sunteți dvs.(au mai fost câțiva, dar au renunțat în ultima vreme). Îi invocați până la obsesie scrierile, în ciuda faptului că sunt facile (scuze încă o dată că sunt direct).

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
3.De cand activati pe acest forum ati fost mereu cel care i-ati judecat pe ceilalti. Nu e cazul sa o faceti pe martirul cand cineva va analizeaza activitatea publica. Atata vreme cat va erijati in judecator puteti avea demnitatea sa acceptati sa fiti, la randul dumneavoastra, judecat de altii.
Nu puteți să-mi analizați "activitatea publică", pentru că nu mă cunoașteți. În ce privește activitatea în spațiul virtual (de fapt doar segmentul îngust de pe acest forum) dați-i înainte cu analizatu' ! Ar fi însă mai bine să analizați doctrine și idei, nu oameni.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
4. Va sugerez si eu sa va preocupati de a iesi din mrejele scrierilor lui White in care v-ati blocat.
Chiar ce v-a făcut doamna asta de o pomeniți continuu? Eu nu v-am agasat cu niciun citat din scrierile ei, chiar atât de obsesiv apare în coșmarurile dvs.?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
[...]Traditia, pentru ca aceasta este istoria scrisa de Domnul nostru pentru noi
Stimată doamnă, Tradiția nu e scrisă de Domnul, ci de oameni. Apoi, o fi ea o istorie, dar e o istorie romanțată și pe alocuri contrafăcută. De aceea eu prefer Scriptura ce este inspirată direct de Duhul Sfânt și e Cuvântul Adevărului.
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 02.10.2012, 16:04:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu fi atat de sigur! Sunt destui tineri azs tinuti de parinti hiperprotectivi pe pensia (uneori medicala) lor ca sa nu calce sabatul la munca! Asta este o forma de parazitism...
Eu (și textul din Psalmi) vorbeam de cerșetoria efectivă. Cine se încrede în acea făgăduință, nu va ajunge nicidecum să-și cerșească pâinea.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Si da... am vazut adventisti care cereau de mancare.
Da și eu am văzut, eu însumi ceream de mâncare de la mămica ori de câte ori îmi era foame.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
O lege pentru care nu am un temei rational sa o tin?
Cea mai irațională obiecțiune adusă Legii lui Dumnezeu ce mi-a fost dat să văd! Păi prietene, dacă nu ai "temei rațional", respect-o măcar de frică. De frica autorității civile, că de Dumnezeu se pare că ai făcut abstracție.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu mi-e jena! Prin afirmatia asta ti-ar aratat limitele de intelegere! Nu fi meschin!
Tu ai folosit primul cuvantul ghiveci pentru ceea ce reprezinta calcaiul lui Ahile al adventismului: inconstanta doctrinara din timpul parintilor fondatori in privinta unor probleme fundamentale si tensiunile care au aparut dupa moartea lor! Eu am folosit cuvantul ghiveci ca sa-ti arat ca nu ma rusinez de atitudinea ta in mod voit ignoranta in privinta istoriei religiei tale.
Se pare că n-ai înțeles ce-am scris... Era vorba de jena pentru argumentele tale (pe care spuneai că ești dispus să le aduci)... Nevermind, prefer să rămân etichetat decât să mai continuăm...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu zic sa iei de bun ce este acolo ci sa ajungi la o imagine de ansamblu al fenomenului adventist... patrunde putin mai adanc in ceea ce inseamna o controversa in sanul bisericii tale.
Pentru a-ți face o imagine de ansamblu asupra mișcării advente, e necesar să o studiezi, nu să te limitezi a consulta un sait conceput de niște frustrați. Controverse și frustrați există în fiecare confesiune creștină, dar acestea și aceștia nu definesc confesiunea. Nu trebuie să scotocesc în lada de gunoi, acolo se găsesc doar obiectele deja rejectate, ce treabă mai am cu ele? Pentru a nu înțelege iarăși greșit, m-am referit la idei și doctrine părăsite deja de mai bine de un secol, nu la oameni excluși și cu frustrări profunde (sună bine aliterația).

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Generatia 1:- adventistii convertiti inainte de revolutie si imediat dupa revolutie (cel tarziu din '96)
Generatia 2: -copii adventistilor convertiti la adventism inainte de revolutie nou convertitii la adventism intre 1996 - 2005 (este un interval pe care l-am perceput in mod intuitiv dupa ce am inteles diferentele de mentaliate )
Generatia 3: -tineri nascuti intre 1985 si 1995 care sunt expusi la internet
Am înțeles. Ai un sistem propriu de socotire a generațiilor AZȘ. Ei bine, prima generație AZȘ (în România) este cea pe la 1880.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Apropo... care sunt recomandarile Elenei White cu privire la lungimea fustei (ca sa intru putin in anecdoticul cu care sunt familiarizati cei din cercurile adventiste)?
Nu e nevoie să intri în "anecdotic", pentru că ești deja acolo: cunoști adventismul doar la nivel anecdotic. Și ca să-ți demonstrez pe subiect: Contrar așteptărilor tale, recomandarea Ellenei White pentru surorile din vremea ei, era ca să-și scurteze (!!) lungimea fustelor. Erau la modă fustele foarte lungi ce măturau pământul, iar recomandarea ținea cont de rațiuni de economie/ergonomie, modestie și igienă.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ca tot sunt la capitolul asta... vezi care este rata adulterului in biserica! Intreaba-l pe Norel Iacob in privinta asta
Norel Iacob nu este Dumnezeu, căci doar El știe care e rata adulterului în biserică, iar dacă te referi la cazurile de adulter aflate și supuse disciplinei Bisericii, rata e foarte mică.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Pe vremea cand Curierul Adentist era gratis in format pdf pe internet
La fel este și astăzi.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
am vazut niste statistici cu privire la violenta in familiile adventiste! Aceste statistici nu arata o diferenta majora intre adventisti si cei neadventisti...
Serios? Hai, uimește-ne cu statistica ceea pentru a ne demonstra că nu e o minciunică (ori minciunoaie)!

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Mai reduceti va rog frumos putin din sentimentul de superioritate pe care il aveti voi adventistii!
Aceasta e o altă prejudecată a ne-adventiștilor, probabil alimentată de oareșce complexe... Ți-aș spune mai multe, însă oricum nu m-ai crede...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Unii chiar au plecat prin munti!
... și au trăit acolo până la adânci bătrâneți... și-am încăle...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Care e partea neadevarata sau partea lipsa?
Partea lipsă este Scriptura, studiul Scripturii și conducerea Duhului Sfânt spre "tot adevărul".

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Off! Mda! Ti-as trimite niste link-uri la niste surse adventiste de nivel "inalt" care ridica in mod direct si deschis anumite probleme tinute mai sub pres de adventisti... Dar categoric nu voi face asta... Nu voi face asta aici.
Mda! Am înțeles: o vei face dincolo.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Apropo...

Ce zici de vitamina B12 pe care si-o injecteaza unii adventisti sau o inghit sub forma de capsule!?
Subtilă formularea "și-o injectează", trebuie să recunosc... Ce zic? Zic că nu sunt suficient informați, atâta tot... În rest care e problema?

Last edited by osutafaraunu; 02.10.2012 at 16:09:56.
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 02.10.2012, 16:12:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa demonstrezi ca ti-ai insusti punctual stilul de gandire al adventistilor de acum 100 ani nu e dovada de gandire sau evolutie spirituala.
Ai o propunere mai avantajoasă? De exemplu însușirea stilului de gândire al ortodocșilor de acum 1.000 de ani? Dacă ai spune "însușirea stilului de gândire al apostolilor de acum 2.000 de ani", ai fi mai convingător...
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 02.10.2012, 16:19:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu da.

Nu tocmai cersetor
Mulțumesc frumos! Întrebarea mea se referea tocmai la cerșetor.
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 02.10.2012, 16:27:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde spune Hristos sa tinem ca zi de odihna ziua sambetei?
Acolo unde spune să nu ne facem "chip cioplit", adică peste tot unde confirmă valabilitatea Decalogului.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde spune Hristos ca nu a venit sa strice decalogul ci sa-l implinesca? In Matei cap 5 scrie parca de...LEGE... si NU de decalog. Poate nu stii dar decalogul facea parte tot din Lege. Asa ca...
Decalogul nu cuprindea nimic în afară de cele 10 porunci, acolo nu găsești nimic despre alte legi (ceremoniale, civile, sanitare, etc.). Iar Hristos când zice că n-a venit să strice Legea ci s-o împlinească a și dat 3 exemple de porunci ale Decalogului:
  1. Porunca a VI-a (Mat.5,21)
  2. Porunca a VII-a (Mat.5,27)
  3. Porunca a IX-a (Mat.5,33)
Ce zici de asta?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici n-am inteles nimic la ce ai vrut sa te referi
Chiar nimic, nimic? Eu ce pot să-ți fac? Nu știu care parte să ți-o explic...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" a fost data TOT de Dumnezeu poporului evreu sau negi lucrul acesta?
Legile acestea civile existau deja pe vremea aceea și nu erau proprii doar poporului evreu, ele reflectau datinile și hotărârile diferitelor coduri (exemplu Codul lui Hamurabbi), e adevărat că Dumnezeu le-a acceptat pentru o vreme în poporul Israel, dar Hristos S-a exprimat hotărât în sensul abrogării lor. Nu și a celor 10 porunci (Decalogul), acestea le-a întărit și le-a respectat în viața Sa pământească. Sau... negi lucrul acesta?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Chiar daca Avraam a pazit anumite porunci, Biblia nu ne spune care erau acele porunci
Tocmai de aceea, cum poți susține că nu a respectat porunca sabatului? Totuși ai evitat întrebarea mea punctuală, ce nu se referea doar la "anumite porunci", ci la:
  1. poruncile,
  2. povețele,
  3. îndreptările și
  4. legile lui Dumnezeu?(Facerea 26,5)
Dacă ești sigur că acestea nu conțin și porunca sabatului, ar trebui să poți explica ce conțin, având în vedere formularea aceasta foarte specifică citată de scriitorul Genezei.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din nou NU ai explicat ce insemna ca Dumnezeu s-a odihnit
Am explicat deja de nenumărate ori pe acest forum. Dumnezeu Și-a încetat activitatea, a "sabatizat", adică "S-a odihnit"- aceasta neînsemnând neapărat o odihnă fizică, căci Dumnezeu nu obosește niciodată.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS: unde scrie ca Dumnezeu a sfintit ziua SAMBETEI? Asa scrie in Geneza?
Nu. Scrie "ziua a șaptea". Denumirea de "sâmbătă" există doar în limba română, în limba ebraică (în cre a fost scrisă Geneza) ziua a șaptea a săptămânii nu era alta decât sâmbăta noastră a românilor. În niciun caz duminica!
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 02.10.2012, 17:33:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc frumos! Întrebarea mea se referea tocmai la cerșetor.
Nu era cersetor la coltul strazii.
Era sarac lipit, a cerut ajutor (nu stiu daca asta il face cersetor), dar nu a primit decat critici.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 02.10.2012, 17:33:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai o propunere mai avantajoasă? De exemplu însușirea stilului de gândire al ortodocșilor de acum 1.000 de ani? Dacă ai spune "însușirea stilului de gândire al apostolilor de acum 2.000 de ani", ai fi mai convingător...
Ce faci coane, inventezi citate ca sa-ti raspunzi singur?
N-am zis nimic de "stilului de gândire al ortodocșilor de acum 1.000 de ani".

Dar daca vrei, se poate dezvolta si ideea asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32