Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2009, 15:59:26
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit SF.Nectarie

Citind cartea despre viata Sf.Nectarie am fost profund impresionata...am mai citit carti despre vietile sfintilor insa acest sfant si-a gasit salas in inima mea.Vreau sa va intreb daca s-a mai publicat ceva despre Sf.Nectarie(exceptand cartea despre viata sa si cea despre minunile sale).M-ar interesa o carte despre invataturile Sf.Nectarie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2009, 05:23:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Vezi postarile lui Geo pe aceasta tema.
Acolo vei afla multe informatii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2009, 23:26:50
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Sf. Nectarie

http://www.manastirea-crasna.com/ind...d=27&Itemid=43

http://www.formula-as.ro/2008/818/sp...-nectarie-9580

http://sfantulnectarie.blogspot.com/

http://ro.orthodoxwiki.org/Nectarie_din_Eghina
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 02:36:44
Nectarie1 Nectarie1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Si cu mine Sfantul Nectarie a facut o minune!

Sunt mama a doi copii si, de cateva luni, si eu si sotul meu am ramas fara locuri de munca (criza economica!) desi suntem amandoi cu multa scoala si experienta profesionala. Numai Dumnezeu stie prin cate am trecut si trecem. Luni de zile nu a iesit nimic. A fost cumplit de greu. Toate portile la care am batut nu s-au deschis, am aplicat la sute de companii si...nimic. De la 5 august am inceput sa ma rog cu regularitate Sfantului Nectarie si am mers si la Manastirea Radu Voda. Am tinut postul Maicii Domnului si, incepand cu 5 august, in fiecare seara citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Paraclisul Maicii Domnului. Pe 24 august (dupa 19 zile) rugaciunile mele s-au dovedit folositoare. Am fost anuntata ca am castigat prin concurs un post foarte bun si foarte bine platit la companie straina cu filiala in Romania. La toate cele 4 interviuri m-am rugat la Sfantul Nectarie si am fost la Manastirea Radu Voda si rugaciunile mi-au fost ascultate. Asta este minunea mea! Ii multumesc Sfantului Nectarie pentru ajutor. De la 1 septembrie voi merge la serviciu! Multumesc Domnului Nostru Iisus Hristos, Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Sfantului Nectarie pentru ajutor.
P
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2009, 03:24:54
t_a_pirvu t_a_pirvu is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2006
Mesaje: 36
Implicit Carte

la acest link este o carte scrisa de Sf Nectarie despre
Pocainta si Spovedanie

http://sfantulnectarie.blogspot.com/...povedanie.html

Doamne ajuta,
Traian
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2009, 03:29:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nectarie1 Vezi mesajul
Sunt mama a doi copii si, de cateva luni, si eu si sotul meu am ramas fara locuri de munca (criza economica!) desi suntem amandoi cu multa scoala si experienta profesionala. Numai Dumnezeu stie prin cate am trecut si trecem. Luni de zile nu a iesit nimic. A fost cumplit de greu. Toate portile la care am batut nu s-au deschis, am aplicat la sute de companii si...nimic. De la 5 august am inceput sa ma rog cu regularitate Sfantului Nectarie si am mers si la Manastirea Radu Voda. Am tinut postul Maicii Domnului si, incepand cu 5 august, in fiecare seara citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Paraclisul Maicii Domnului. Pe 24 august (dupa 19 zile) rugaciunile mele s-au dovedit folositoare. Am fost anuntata ca am castigat prin concurs un post foarte bun si foarte bine platit la companie straina cu filiala in Romania. La toate cele 4 interviuri m-am rugat la Sfantul Nectarie si am fost la Manastirea Radu Voda si rugaciunile mi-au fost ascultate. Asta este minunea mea! Ii multumesc Sfantului Nectarie pentru ajutor. De la 1 septembrie voi merge la serviciu! Multumesc Domnului Nostru Iisus Hristos, Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Sfantului Nectarie pentru ajutor.
P
Cand am deschis sa scriu aveam in suflet mii de cuvinte, dar din toate mi-au ramas acestea: "Mare esti, Dumnezeule, intre sfintii Tai!"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2009, 05:08:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand am deschis sa scriu aveam in suflet mii de cuvinte, dar din toate mi-au ramas acestea: "Mare esti, Dumnezeule, intre sfintii Tai!"

Doamne ajuta!
Milostiv fi nouă Dumnezeule ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2009, 02:15:25
Nectarie1 Nectarie1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

multumesc voua si Domnului Nostru Iisus Hristos!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2009, 07:13:42
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Ptr cei ce-l iubesc pe Sfantul Nectarie, iata binecuvantarea sfantului, data la ultima Liturghie pe care a oficiat-o:

Last edited by MarinaAlca; 26.08.2009 at 07:17:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2009, 23:08:00
tati_nt tati_nt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2009
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

sper sa postez si eu cateva fotografii zilele astea de la sfantul mormant....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie florinna01 Stiri, actualitati, anunturi 7 09.11.2011 15:32:36
Mîine - Sf. Nectarie iRoDiOn Generalitati 2 08.11.2011 22:49:19
Sf.Nectarie tudorcaty Generalitati 5 13.03.2010 12:34:23
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00
Sf Nectarie Valentin Resurse ortodoxe on-line 1 26.06.2008 23:13:05