Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 15.01.2013, 20:58:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cu așa argumente este mai bine decât fără niciun argument.

Deci: dacă susțineți că dogma Imaculatei Concepții a fost o simplă "paradă de autoritarism papal", atunci ar fi frumos să aduceți și niște dovezi.
Citește Ineffabilis Deus dacă vrei argumente, deși se prea poate ca fondul și tonul autoritarist să-ți fie prea familiar ca să-l percepi ca atare. Doar e glasul stăpânului, papa verbum...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 15.01.2013, 21:14:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Catalin, Bogdan, Eugen,
Va propun urmatoarea situatie, deloc doar ipotetica: un monoteist strict, sa zicem un musulman, vine la voi, si va spune ca e hotarit sa devina crestin ortodox. Bun. Sunt convins ca oricare din voi ar fi un propovaduitor stralucit al credintei, cum v'ati aratat pe forum, chiar daca poate doar la nivel de mirean. L-ati converti, se boteaza, spovedeste, impartaseste, etc. Acum, omul afla de doctrina palamita, si cade in nedumerire (cum sincer sa fiu, am cazut si eu): de ce ar fi acele energii necreate indispensabile mintuirii/indumnezeirii? A vedea fizic Lumina Taborica este a iti impropria Harul, pina la consecinta suprema a theosis-ului? Are nevoie Cel ce este de entitati, angelice sau biologice, sau de energii de har, ca punti?
Practic nu ar fi posibil ca acel musulman sa devina mai intai ortodox si apoi sa afle de energiile necreate si har. Pentru ca mai intai va avea parte de catehizare, mai ales ca nu a fost intr-un cult autonumit crestin. Iar invatatura despre har si energiile necreate este de baza in invatatura ortodoxa. Dar nu numai ortodoxa, chiar si protestantii au Sola Gratia.
Acum de ce e importanta. Pentru ca scrie si in Sfanta Scriptura ca ne mantuim prin har. Doar din fapte nu ne putem mantui. Cel convertit va citi intai in catehism ca nu se poate mantui cineva fara har si ca harul nu se poate obtine din fapte. Harul se capata la Botez si Mirungere, la fel ca in timpul Sfintilor Apostoli. Asadar orice ar face cineva nu poate obtine harul prin fapte bune si fara har nu se poate mantui.
Dar energiile necreate nu sunt doar harul, e aici o descriere mai detaliata a parintelui Cleopa: http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/energii.shtml
Reply With Quote
  #203  
Vechi 15.01.2013, 21:20:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
- Biserica Ortodoxă nu a proclamat în 1351 o dogmă în sensul dat acestui cuvânt de catolicismul postschismatic, ci a recunoscut învățătura despre energiile increate susținută de către Sfântul Grigore Palama ca parte integrantă a Tradiției Bisericii dintotdeauna crezute și trăite ca atare, dar neformulată în termeni teoretici sub forma unei doctrine. Și nici nu era nevoie de o doctrină, dacă aceste realități teologice prezente implicit în practica duhovnicească nu erau contestate virulent de către antipalamiți cu argumente calchiate după epistemologia scolastică. Validarea dogmatică a energiilor increate a continuat practica sinodală a Bisericii Nedespărțite , punând capăt unei dispute din interiorul corpului eclezial, delimitând adevărul de fals și ortodoxia de cacodoxie. Se cunoaște faptul că niciun horos sinodal cu valoare universală din primul mileniu, n-a fost proclamat din senin, de dragul de a inventa doctrine; toate, fără excepție, s-au formulat ca răspuns, în Duhul Sfânt, la presiunea ereziilor făcătoare de dezbinări și conflicte interne.
Total de acord, foarte bine argumentat.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 15.01.2013, 21:22:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Din ce a spus domna catolica dogma Neprihanitei Zamisliri a fost promulgata sau grabita, mai bine spus, de o aparitie presupusa a Sfintei Fecioare. La scurt timp de la promulgare are loc o alta aparitie, cea de la Lourdes, care confirma tocmai dogma nou aparuta.
P.S. Dogma a fost promulgata ca dogma de Papa in 1854, fara sa fie vreun conciliu pe aceasta tema.

Last edited by catalin2; 15.01.2013 at 21:29:30.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 15.01.2013, 21:24:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Citește Ineffabilis Deus dacă vrei argumente, deși se prea poate ca fondul și tonul autoritarist să-ți fie prea familiar ca să-l percepi ca atare. Doar e glasul stăpânului, papa verbum...
Nu cred că ați înțeles... Eu nu vreau argumente pentru uzul personal; în ce mă privește, știu că ceea ce ați scris este un neadevăr.

Vă sugeram totuși să încercați măcar a expune niște argumente sau, și mai bine, dovezi, gândindu-mă la cititorii care nu sunt familiarizați cu subiectul, și pentru care (dacă sunt de bună credință), o alegație nedovedită este egală cu... o alegație nedovedită.

Cu alte cuvinte, vă sugeram să faceți o tentativă de "face saving", măcar la nivel formal.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 15.01.2013, 21:26:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu stiam ca la conciliul tridentin si la cel de la Vatican 1 s-a facut referire la har ca fiind creat, in conceptia apusenilor.
S-ar putea sa ma insel. Nu mai stiu unde am citit. Oricum, ma indoiesc tare ca lucrurile stau asa cum le-a prezentat domnul Dragomir.
Asa am citit si eu, la cele doua conclilii s-a amintit de invatatura aceasta. Oricum tot timpul catolicii au avut aceasta invatatura, doar in ultimul timp, odata cu descoperirea invataturii ortodoxe a sfantului Grigorie Palama, unii catolici au inceput sa o puna in dezbatere si in catolicsm.

Last edited by catalin2; 15.01.2013 at 21:29:11.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 15.01.2013, 21:28:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa am citit si eu, la ceel doua conclilii s-a amintit de invatatura aceasta. Oricum tot timpul catolicii au avut aceasta invatatura, doar in ultimul timp, odata cu descoperirea invataturii ortodoxe a sfantului Grigorie Palama, unii catolici au inceput sa o puna in dezbatere si in catolicsm.
Dacă tot ai citit, poate ne arăți și nouă citatul în care, în Conciliu, Biserica a afirmat că energiile divine sunt create.

Pe de altă parte, poate ne răspunzi tu la întrebarea pe care am ami adresat-o unor preopinenți ortodocși și care a rămas fără răspuns:

Crezi că se poate face o distincție reală, de ordin ontologic, între Dumnezeu și Har ?

P.S. Aș aprecia un răspuns al tău, de preferință cu da sau nu, iar nu citate.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 15.01.2013, 21:35:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu cred că ați înțeles... Eu nu vreau argumente pentru uzul personal; în ce mă privește, știu că ceea ce ați scris este un neadevăr.

Vă sugeram totuși să încercați măcar a expune niște argumente sau, și mai bine, dovezi, gândindu-mă la cititorii care nu sunt familiarizați cu subiectul, și pentru care (dacă sunt de bună credință), o alegație nedovedită este egală cu... o alegație nedovedită.

Cu alte cuvinte, vă sugeram să faceți o tentativă de "face saving", măcar la nivel formal.
Cine are un creier cât de cât antrenat cultural să facă față unei asemenea discuții va înțelege din context că era vorba de o apreciere comparativă.

Cine nu are, începe să caute prin wikipedia tot felul de cârlige sofistice, să-și salveze face-ul de o proiecție publică a la Piccaso.

Restul e frustrare gratuită!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.01.2013 at 21:44:26.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 15.01.2013, 21:41:11
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cine are un creier cât de cât antrenat cultural să facă față unei asemenea discuții va înțelege din context că era vorba de o apreciere comparativă.
Și cine are creierul cât de cât antrenat punct, știe că o comparație se face în temeiul unor criterii, iar dacă în cadrul comparației afirmăm că unul dintre termeni se conformează sau nu criteriilor respective, atunci onestitatea intelectuală ne impune să și probăm această pretinsă stare de fapt.

În ce privește frustrarea, ce să zic, argumentului zero barat îi succede argumentul zero barat la cub.

Din ciclul:

A - "Bă, ești urât ! "

B - " Nu știu, pe ce te bazezi când spui asta ? "

A - "Ce, nu recunoști ?! Bă, ești și frustrat !".

No comment.

Last edited by MihaiG; 15.01.2013 at 21:46:10.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 15.01.2013, 21:47:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
No comment.
Puteai să te rezumi la replica asta, e singura probă obiectivă a competenței tale!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03