Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2007, 15:41:18
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit Am noutati: cred ca stiu cine e NOI

Buna din nou,

In incercarile mele de a intelege natura lui Dumnezeu nu ma limitez doar la acest forum. Am facut o scurta incursiune in istoria dezbaterilor legate de evolutionism versus creationism.

Va comunic si voua ce am aflat si ce am gandit, cu doua scopuri: sa aveti o intelegere superioara a posibilei naturi a lui Dumenzeu, si sa-mi verific rationamentele. Nu uitati ca Dumnezeu nu e doar iubire si sentimente, e si stiinta si ratiune. Dar nu va temeti, iubirea e suficienta ca sa va mantuiti.


Un lucru e clar: cele mai moderne observatii din biologia moleculara obliga oamenii de stiinta sa accepte ca la originea vietii sta un "design inteligent". Cu alte cuvinte ei accepta ideea ca o forta inteligenta a intervenit pentru a face posibila aparitia ADN - ului, samanta vietii.

Pe mine nu ma surprinde acest rezultat, pentru ca fizica tinde catre aceeasi concluzie, eu sunt la curent mai mult cu teoriile fizice decat cu cele ale biologiei moleculare.

Dar din perspectiva aparitiei vietii (si a lui Adam implicit), lucrurile par sa se complice la prima vedere in felul urmator (si de aici urmeaza interpretarea mea proprie):

Dumnezeu as cum il credem noi, cauza primordiala a tuturor lucrurilor, nu a fost de fata la crearea vietii. El nu a intervenit personal absolut de loc in acest proces. In schimb a lasat unele din creaturile sale superioare sa duca la indeplinire acest proces. In cel mai rau caz le-a furnizat informatiile necesare pentru construirea lantului de ADN. Acesti creatori sunt la randul lor creatii a lui Dumnezeu. Ei sunt "Noi" despre care se vorbeste in Geneza. Mai tineti minte ca dupa ce Adam a muscat din mar , Dumnezeu a pus niste heruvimi sa invarta o sabie de foc langa pomul vietii ?

Isus nu face parte din creatie, nici El nu ar fi putut interveni direct ci , ca si Dumnezeu, doar indirect, prin transfer de informatii (sau "howtos").


Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2007, 15:57:18
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Oare de ce de cate ori inchid o paranteza apare un urat galben care face cu ochiul ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2007, 16:07:56
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Astfel de afirmatii s-au facut din primele secole, cand s-a plecat la explicarea lumii de la doua principii eterne: materia - rea, Dumnezeu - bun. Potrivit acestei doctrine, Dumnezeu nu se putea atinge de materie pentru ca s-ar fi intinat, ar fi devenit si El rau. Astfel, creatia ajunge sa fie pusa pe seama altora.
Iti marturisesc ca Dumnezeu este autorul creatiei. Ma intreb adesea: daca Dumnezeu s-ar arata asa cum a facut-o pe muntele Taborului, oare noi l-am putea privi in fata sau am cadea cu fetele la pamant, asa cum au facut ucenicii? Raspunsul meu nu este pozitiv.
In concluzie, nu puteau aduce altii, de la nefiinta la fiinta, ceva dupa chipul lui Dumnezeu. Ar insemna ca Dumnezeu este lipsit de o astfel de putere sau ca ceilalti sunt superiori Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2007, 16:17:31
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Astfel de afirmatii s-au facut din primele secole, cand s-a plecat la explicarea lumii de la doua principii eterne: materia - rea, Dumnezeu - bun. Potrivit acestei doctrine, Dumnezeu nu se putea atinge de materie pentru ca s-ar fi intinat, ar fi devenit si El rau. Astfel, creatia ajunge sa fie pusa pe seama altora.
Iti marturisesc ca Dumnezeu este autorul creatiei. Ma intreb adesea: daca Dumnezeu s-ar arata asa cum a facut-o pe muntele Taborului, oare noi l-am putea privi in fata sau am cadea cu fetele la pamant, asa cum au facut ucenicii? Raspunsul meu nu este pozitiv.
In concluzie, nu puteau aduce altii, de la nefiinta la fiinta, ceva dupa chipul lui Dumnezeu. Ar insemna ca Dumnezeu este lipsit de o astfel de putere sau ca ceilalti sunt superiori Lui.
Creatia ca intreg are o cauza primordiala: Dumnezeu.
Creatiile din creatie pot aparea si din cauza altora. De exemplu noi creem lucruri (scaune de exemplu).

Viata este o creatie in creatie.

Si eu cred ca este adevarat ca Dumnezeu nu se poate arata in creatie (materie implicit). Si stii de ce ? El este in afara creatiei. Orice manifestare a lui in creatie este o creatie. O creatie animata de El eventual. Noi nu putem nici macar sa ni-l inchipuim, dar sa-l vedem pe Dumnezeu, pentru ca noi suntem ceva care este creat si nu putem sa vedem ceva care nu este creat. Pe muntele Taborului a aparut o creatie animata de Dumnezeu. Daca insusi Dumnezeu ar fi aparut acolo, in aceeasi secunda universul ar fi disparut cu totul.

Nu are sens sa spui ca Dumnezeu este lipsit de putere, in conditiile in care creatiile lui superioare nu sunt decat manifestari ale dorintei lui, deci nu au cum sa fie mai puternice decat El.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2007, 16:31:27
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Dumnezeu se face vazut prin creatie. Fiul lui Dumnezeu a asumat un trup asemenea noua, nu a avut un trup aparent. Hristos a fost rastignit,Apostolul Toma atinge trupul sau...
Cei trei Apostoli nu L-au putut vedea pentru ca inca nu se ridicasera la starea la care El ridicase firea umana pe care a luat-o.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2007, 16:38:11
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2007, 16:40:23
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Dumnezeu se face vazut prin creatie. Fiul lui Dumnezeu a asumat un trup asemenea noua, nu a avut un trup aparent. Hristos a fost rastignit,Apostolul Toma atinge trupul sau...
Cei trei Apostoli nu L-au putut vedea pentru ca inca nu se ridicasera la starea la care El ridicase firea umana pe care a luat-o.
Ok, deci recunosti si tu ca Dumnezeu se face cunoscut prin creatie. Nu are cum altfel.

Isus s-a coborat intr-un trup. Sau altfel spus, Isus, care ca si Dumnezeu nu face parte din creatie, din pozitia in care sta El, la marginea creatiei, a animat un trup, un obiect, care facea lucruri aparent in contradictie cu ce stiam noi, dar care erau in concordanta cu legile unice pe care Dumnezeu le-a creat. De la marginea creatiei este usor pentru orice creator sa jongleze cu lucrurile create. Si toate acestea respectand un set de legi unice.

Cine zice ca Isus avea un trup aparent ? Avea un trup exact ca al nostru, care rspecta aceleasi legi. Spiritul care il anima era diferit de al nostru. El era in permanenta conexiune cu creatorul de pe marginea creatiei. Minunile care le-a facut au fost duse la indeplinire de creatiile superioare care au primit ordin , sau au fost animate de creator sa le indeplineasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2007, 16:41:55
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Da Sovidiu, sunt foarte departe de a intelege despre ce e vorba in creatie. Dar in acelasi timp sunt mult, mult, mult mai aproapem decat tine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2007, 16:44:08
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Si n-am zis nici o clipa ca un inteligent e mai bun decat un prost, ci dimpotriva, am repetat in mod continuu ca prosti sunt in Rai iar filozofii nu.

Dar ma bazez pe ce zice Biblia ca Dumnezeu poate fi cunoscut daca ne uitam atent la creatia Lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2007, 17:12:48
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Da Sovidiu, sunt foarte departe de a intelege despre ce e vorba in creatie. Dar in acelasi timp sunt mult, mult, mult mai aproapem decat tine.
poi daca asha afirmi, ca esti mult mai aproapem, atunci raspunde-mi la-ntrebare. Ce este pana la urma o unghie? Piele, par, sau ce? Iar daca esti mai aproape, de creatzie, nu ma supar, ca inseamna ca o si iubesti. Lucru care te va ajuta sa dobandeshti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noutati de la Centrul de Presa Basilica cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4984 01.12.2022 12:05:28
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 14:39:05
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 19.07.2009 00:17:59
Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! mihailt Generalitati 3 21.05.2009 22:43:39
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 17:01:03