Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2010, 09:21:12
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist

Cumnata mea este ortodoxa si doreste sa se casatoreasca cu un barbat evanghelist. Biserica ortodoxa nu ii cununa decat daca el se boteaza, dar se pare ca nu se pune problema botezului. Dar, a vorbit cu un preot ortodox care i-a sfatuit sa mearga la mitropolit si sa ceara o dispensa si ii va cununa. Chiar asa functioneaza? Adica, cine e si mitropolitul asta care trece peste niste regului? Atunci inseamna ca poti face orice cu aprobarea mitropolitului.
Voi ce stiti? Noi, familia, suntem rai, si speram ca mitropolitul sa nu le dea aceasta dispensa....:) dar spre binele lor. Mai ales ca vor sa faca si un bebe.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2010, 11:15:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Cumnata mea este ortodoxa si doreste sa se casatoreasca cu un barbat evanghelist. Biserica ortodoxa nu ii cununa decat daca el se boteaza, dar se pare ca nu se pune problema botezului. Dar, a vorbit cu un preot ortodox care i-a sfatuit sa mearga la mitropolit si sa ceara o dispensa si ii va cununa. Chiar asa functioneaza? Adica, cine e si mitropolitul asta care trece peste niste regului? Atunci inseamna ca poti face orice cu aprobarea mitropolitului.
Voi ce stiti? Noi, familia, suntem rai, si speram ca mitropolitul sa nu le dea aceasta dispensa....:) dar spre binele lor. Mai ales ca vor sa faca si un bebe.
Teoretic este imposibila o asemenea casatorie si in mod corect un astfel de episcop care sa dea astfel de dispense nu exista....dar ramane de vazut
Poate ne tii la curent cu ce s-a intamplat pana la urma.

Eu zic sa aveti rabdare ca poate fata se va lamuri si va renunta la idee.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2010, 11:51:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Da, un mitropolit poate sa faca multe, la fel ca si un duhovnic de altfel. Am inteles (asa cum spun multi aici pe forum) ca ei lucreaza prin harul si Duhul primit de la Dumnezeu si au voie multe.

2. Dar tu cine esti sa te impotrivesti unor decizii personale ale altora? Sa judeci daca fac bine sau rau? De unde stii ca nu le este dat de la Dumnezeu? Niciodata nu stii voia Lui. Nu stiu, eu asa cred, ca Dumnezeu are un cuvant de spus si cand se cunosc si se iubesc doi oameni. Nimic nu este intamplator pe lumea asta. Poate ca prin asta doreste sa-l aduca pe alt drum pe cel evanghelic, macar prin invatatura de la altul, sau stiu eu.
Nu este usor pentru ei si daca ii mai si paraseste familia...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2010, 12:49:41
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, un mitropolit poate sa faca multe, la fel ca si un duhovnic de altfel. Am inteles (asa cum spun multi aici pe forum) ca ei lucreaza prin harul si Duhul primit de la Dumnezeu si au voie multe.

2. Dar tu cine esti sa te impotrivesti unor decizii personale ale altora? Sa judeci daca fac bine sau rau? De unde stii ca nu le este dat de la Dumnezeu? Niciodata nu stii voia Lui. Nu stiu, eu asa cred, ca Dumnezeu are un cuvant de spus si cand se cunosc si se iubesc doi oameni. Nimic nu este intamplator pe lumea asta. Poate ca prin asta doreste sa-l aduca pe alt drum pe cel evanghelic, macar prin invatatura de la altul, sau stiu eu.
Nu este usor pentru ei si daca ii mai si paraseste familia...
Eu nu ma impotrivesc, din contra, ma bucur pt ei, fiecare e la a doua casatorie, dar prima religioasa, faptul ca vor sa se casatoreasca in biserica e un lucru bun, vreau sa ii ajut, de aceea caut informatii despre aceasta problema. M-a uimit insa faptul ca un preot ortodox le spune sa ceara dispensa. Preotul este din Germania, (ei acolo locuiesc), si este preotul din biserica comunitatii ortodoxe dintr-un oras din Germania. Primul gand care mi-a venit in minte cand am auzit ce le-a spus a fost ca poate ei sunt mai permisivi pt a atrage lumea, enoriasi, pt foloase materiale. (poate gresesc, nu stiu)
Oricum, ei nunta vor sa o faca aici, la o biserica ortodoxa......daca primesc dispensa.
Dar pana la urma, si mitropolitul este un om, si ar fi bine daca ar actiona prin Duhul Sfant, sper din tot sufletul sa fie asa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2010, 20:32:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Preotii din diaspora inteleg mai bine niste lucruri prin natura situatie.
Ei traiesc printre catolici, protestanti si alte confesiuni.
Conclucreaza cu ei. Majoritatea au lacase inchiriate de la ei.
In bisericile lor vin multi cu familii mixte. Cum sa se apuce si sa fie restrictivi, sau sa instige impotriva casatoriilor mixte, a convietuirii in pace?
N-au cum.
Va fi greu de obtinut dispensa zic eu, dar iubirea le invinge pe toate si daca vrea si Dumnezeu, va fi bine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2010, 20:39:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
Eu nu ma impotrivesc, din contra, ma bucur pt ei, fiecare e la a doua casatorie, dar prima religioasa, faptul ca vor sa se casatoreasca in biserica e un lucru bun, vreau sa ii ajut, de aceea caut informatii despre aceasta problema.
Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Noi, familia, suntem rai, si speram ca mitropolitul sa nu le dea aceasta dispensa....:) dar spre binele lor. Mai ales ca vor sa faca si un bebe.
Scuze,dar cele doua postari se bat cap in cap...pana la urma ii sustii in dorinta lor de a fi impreuna si a se cununa sau ba?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2010, 20:57:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Este imposibila o asemenea casatorie; ori renunta ea la ortodoxie ceea ce ar fi un lucru foarte grav, ori trece el la ortodoxie ceea ce ar fi foarte bine dar ma indoiesc ca o va face! Nimeni nu poate acorda o asemenea dispensa!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2010, 21:06:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu se poate asa ceva,nu merita sa iti vinzi credinta pentru nimic in lume,deci nici pentru un gagiu chiar daca e cool.Sectantii in general nu renunta pentru nimic in lume la religia lor si cauta,inclusiv prin acuplare (casatorie) sa atraga persoane in secte sa ii indeparteze de adevarata credinta ortodoxa. si sa ii duca in ratacire si pierzanie.Nu merita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2010, 21:11:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Este imposibila o asemenea casatorie; ori renunta ea la ortodoxie ceea ce ar fi un lucru foarte grav, ori trece el la ortodoxie ceea ce ar fi foarte bine dar ma indoiesc ca o va face! Nimeni nu poate acorda o asemenea dispensa!
Si a avea grija de suflet e pretul vietii noastre, nu se poate sa renuntam la comoara noastra pentru un om muritor si total diferit! Cred ca nu s-au terminat barbatii din gradina noastra...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2010, 10:55:38
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Daca exista dragoste..e nemaipomenit.Nu are absolut nici o importanta religia in care e nascut.Evanghelismul e o ramura crestina..iar jumatate de occident au aceasta religie.Diferentele nu au nici o importanta..important e dragostea ce va anima si curatenia sufletului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36