Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.01.2008, 21:59:16
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"ceea ce nu intelege oni este ca A FI IN BISERICA => A FI CRESTIN si invers A FI CRESTIN => A FI IN BISERICA, una fara alta nu se poate... si de aceea imi cere ca un sectant: "unde scrie, unde scrie? cine a zis?"; pune mai presus niste cuvinte decat Sf Traditie. sincer, chiar am gasit undeva, dar nu merita sa ma obosesc pt cineva care zice ca stie ce abateri grave are BC, dar cu toate astea considera ca si ea este crestina.
cu alte cuvinte: ereticii pot fi si crestini ... asta sustine oni.
abaterea de la dreapta credinta = erezie "
ispita_ta, te rog sa nu imi mai rastalmacesti vorbele...daca nu esti de acord cu ele este problema ta, dar nu mai vorbi in numele meu,nu ma mai pomeni, sincer mi se pare regretabil ca iti permiti sa judeci niste oameni care chiar poate traiesc in comuniune cu Dumnezeu, eu zic mai bine fiecare sa-si vada de treaba lui si sa nu se mai uite atata in gradina vecinului...argumentul tau dinainte era pur subiectiv, pe buna dreptate te-a intrebat sisu:"Asta este argumentul martorilor, ispita_ta, tu ce ai vrut sa spui cu asta ?
Daca imi permiteti sa ma bag in discutie ?", pentru ca el, fiind de alta religie(martor al lui Iehova cred), vede lucrurile dintr-o alta perspectiva...cat despre comparatia ta cu un sectant nici nu imi consum energia sa-ti mai raspund avand in vedere ca nu ma intereseaza parerea ta despre mine si ca interpretezi orice vorba a mea dupa bunul tau plac:|

Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.01.2008, 22:03:55
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

ispita_ta, in primul rind vreau sa-ti zic ca si eu sint "sectant", adica m-am facut martor anul trecut.Si noi , dar nu vreau aici sa vorbim despre asta ci doar sa particip la o discutie, deci si noi ne consideram crestini, ba mai mult ne consideram adevaratii crestini.Nu iau apararea catolicilor caci noi contestam toate religiile crestine sau nu si le bagam in oala Marelui Babylon.Deci putem spune ca ceilalti "crestini" sint eretici.
Vezi versetul ala pe care l-ai postat fiecare biserica il vede din punctul sau de vedere si considera ca ii acuza pe ceilalti.
Nu vreau sa zic acum ca martorii au dreptate sau ortodoscii sau catolicii.
Problema este mult mai grava.Crestinismul a deviat enorm dupa moartea lui Cristos si mai ales dupa disparitia apostolilor botezati cu foc (Duh Sfint).Chiar daca acest lucru a fost profetit de Cristos, totusi nu putem sa nu gasim asta ca o scuza.
Vezi tu iei, ca majoritatea ortodocsilor de-altfel, de buna ce au zis nu stiu ce mari preoti sau nu stiu ce calugari dar cum stii ca acesti oameni merita a fi ascultati.
Nu uita ca si Iuda a fost ales de Cristos si totusi a deviat.
Spui "abaterea de la dreapta credinta = erezie".Pai care este dreapta credinta?Cum o definesti si mai exact cum o recunosti?
Uite de curind am vazut la tv ca mai marii patriarhi ai bisericilor ortodoxe din Romania, Ucraina si parca Bulgaria nu s-au inteles asupra nu stiu ce ...
Care are dreptate si de ce?:)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.01.2008, 22:29:20
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

am zis eu ca prin citatul acela ne putem indreptatii numai pe noi, ortodocsii? :hmmm:
prin acest citat nu am facut decat sa-i demonstrez ca argumentele ei (si catolicii se duc la biserica, respecta poruncile etc) sunt slabe.
si cine vorbea de rastalmacire...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.01.2008, 22:45:19
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

mda se pare ca este mai simplu sa iti negi propriile afirmatii atunci cand realizezi cat de exagerate sunt...si e mai simplu sa vorbesti la persoana a 3a despre cineva decat sa-i spui ceva in mod direct, dar asta este, fiecare cu felul lui de a fi:)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.01.2008, 23:00:26
marivochan marivochan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

In legatura cu subiectul ,,orori in numele religiei,,.In Apocalipsa cap.12 scrie clar cum ca satan cu a 3-a parte din stelele cerului a fost alungat din cer si a cazut pe pamant, unde urmareste cu turbare si se razboieste cu femeia care era invesmantata cu soarele si avea luna sub picioarele ei si cu semintia ei(Maica Domnului, Domnul Iisus si cu toti cei ce sunt crestini-nu doar cu numele). Intodeauna, desi sarpele inteapa calcaiul, crestinul cu ajutorul Domnului, zdrobeste capul acestuia. Saul credea ca lupta impotriva crestinilor este indreptatita, dar dupa ce Insusi Domnul L-a intrebat pe drumul damascului de ce Il prigoneste, si-a venit in fire si a devenit Apostolul neamurilor.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.01.2008, 23:38:46
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
ispita_ta, in primul rind vreau sa-ti zic ca si eu sint "sectant", adica m-am facut martor anul trecut.Si noi , dar nu vreau aici sa vorbim despre asta ci doar sa particip la o discutie, deci si noi ne consideram crestini, ba mai mult ne consideram adevaratii crestini.Nu iau apararea catolicilor caci noi contestam toate religiile crestine sau nu si le bagam in oala Marelui Babylon.Deci putem spune ca ceilalti "crestini" sint eretici.
Vezi versetul ala pe care l-ai postat fiecare biserica il vede din punctul sau de vedere si considera ca ii acuza pe ceilalti.
Nu vreau sa zic acum ca martorii au dreptate sau ortodoscii sau catolicii.
Problema este mult mai grava.Crestinismul a deviat enorm dupa moartea lui Cristos si mai ales dupa disparitia apostolilor botezati cu foc (Duh Sfint).
si vrei cumva sa spui ca voi sunteti aia buni(botezati cu foc)"Zana Maseluta".

Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.01.2008, 00:17:28
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Hai mai seminaristule, chiar ma dezamagesti..???
Atita ai priceput tu ?:D

Nu ba, de tine vorbeam ... :D

marivochan, ca si crestin n-ai nici -o sansa sa-i sfarimi capul sarpelui.Te haleste.
Ca biserica, poate ...:)
(e un verset pe tema asta, da trebuie sa-l caut...:satisfied:)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.01.2008, 01:11:28
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
[color=red]Am reeditat pentru a scoate diacriticele si sa se poata citi[/color]
Citat:
În prealabil postat de sisu
ispita_ta, in primul rind vreau sa-ti zic ca si eu sint "sectant", adica m-am facut martor anul trecut.Si noi , dar nu vreau aici sa vorbim despre asta ci doar sa particip la o discutie, deci si noi ne consideram crestini, ba mai mult ne consideram adevaratii crestini.

Domnule Sisu, cuvintul crestin este derivat din cuvantul Cristos,
Crestin este acela care crede, adica se increde, adica se inchina, adica da slava si recunoaste Dumnezeirea Lui Christos. Daca va regasiti in aceste afirmatii inseamna ca in adevar sunteti crestin dar nu stiu cum se impaca aceasta cu doctrina martorilor care vad in Iisus o fiinta creata ....
O concluzie simpla: Ori mintiti cand spuneti sunt crestin (mai mult bun crestin), ori nu va este clar cuvantul ...

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu iau apararea catolicilor caci noi contestam toate religiile crestine ...
Deci putem spune ca ceilalti "crestini" sint eretici.
Dumneavoastra cat si religia dumneavoastra poate declara orice, dar eretic fata de cine? sau fata de ce ? pentru ca fata de Hristos cu siguranta nu ceilalti sunt eretici
Daca este altfel decat spun, atunci astept argumente ...

Citat:
În prealabil postat de sisu
Problema este mult mai grava.Crestinismul a deviat enorm dupa moartea lui Cristos si mai ales dupa disparitia apostolilor botezati cu foc (Duh Sfint).
Daca ceea ce afirmati ar fi adevarat atunci ar avea urmatoarea concluzie logica: La moartea lui Hristos sa terminat si crestinismul, deci nu aveti cum (inca odata) sa fiti bunul crestin al secolului 21 (uitasem singurii adevarati crestini)

Citat:
În prealabil postat de sisu
Vezi tu iei, ca majoritatea ortodocsilor de-altfel, de buna ce au zis nu stiu ce mari preoti sau nu stiu ce calugari dar cum stii ca acesti oameni merita a fi ascultati.
Dumneavoastra a cui cuvinte luati de bune? a Turnului de veghere?, a celor 12 de la Broocklin sau ...
Inainte de a acuza ceea ce cineva a spus e bine de venit cu exemple concrete si cu contraargumente.

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu uita ca si Iuda a fost ales de Cristos si totusi a deviat.
Este vinovat Christos ca la les sau iuda ca a deviat aici? nu-mi este clar exemplul

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
"abaterea de la dreapta credinta = erezie".
Corect, daca dreapta credinta este conform crezul crestin:

[color=red]Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal atotinatorul, facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

si intr-unul Domn, Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii, lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care, pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a coborat din cer, S-a intrupat de la Spiritul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om.

si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si S-a ingropat.

si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.

si S-a inaltat la cer si sade de-a dreapta Tatalui.

si iarasi va veni cu marire sa judece viii si mortii; a Carui imparatie nu va avea sfarsit.

si in Spiritul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, Care a grait prin proroci.

intr-una, sfanta, catolica si apostolica Biserica.

Marturisesc un botez spre iertarea pacatelor.

Astept invierea mortilor

si viata vesnica ce va veni.
Amin.[/color]

Citat:
În prealabil postat de sisu
Pai care este dreapta credinta?Cum o definesti si mai exact cum o recunosti?
Aceasta e intradevar o intrebare buna ! Dumnevoastra cum definiti adevarata credinta? si pe ce va bazati aceasta definitie?

Cu speranta ca voi primi un raspuns de interes general, voi astepta argumente la afirmatiile dumneavoastra.
Cu respect Florin Birsan
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.01.2008, 14:26:53
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Omul nu se poate uni deplin cu Fiul lui Dumnezeu Cel intrupat, decat prin impartasirea cu Trupul si Sangele Sau, care ni se dau sub chipul painii si vinului prefacute in cadrul Sfintei Liturghii. Omul nu se poate umple de Hristos in afara Bisericii si fara Hristos nu se poate face fiu al Tatalui si purtator al Duhului. Crestinii care nu se intalnesc cat mai des cu Hristos in Liturghie, nu pot spori in viata duhovniceasca.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.01.2008, 16:58:37
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Abell in primul rind intrebarea (intrebarile) nu-ti erau adresate tie.
In al doilea rind raspunsurile si intrebarile tale ies din context si in plus nu vreau sa discut aici despre martori.
Cit despre "adevaratii crestini" este ca si cum te-ai afla intr-un automobil in miscare.
Ce faci te deplasezi sau stai pe loc ?Adicatelea, este o chestiune de unghi...:D
Cit despre Christos-Dumnezeu se poate discuta la infinit.Nu asta este scopul aici.
Eu consider ca cel ce-l urmeaza pe Cristos se numeste crestin, indiferent daca acesta este sau nu Creatorul.
Totusi , inceraca cu cuvintela tale, sa explici versetul pe care l-ai citat:
"si S-a inaltat la cer si sade de-a dreapta Tatalui.":)
Cit despre celelalte intrebari, Désolé ,nu pot sa-ti raspund aici (am explicat mai sus de ce).
dan73,"Fiul lui Dumnezeu Cel intrupat", consider ca este poate cea mai buna exprimare.
Conteaza ce e in sufletul nostru mai mult decit biserica (organizatia) de care apartinem, asa ca Abell expresia "Ori mintiti cand spuneti sunt crestin ..." e un pic cam dura (nu stiu daca mi se adreseaza mie personal ?!); pt. noi minciuna e a lui Satan, iar noi ne "lepadam" de Satan. ;)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 21:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 17:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 22:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 15.05.2007 00:08:34