Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2015, 10:32:09
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Puterea Rugaciunii

Sateanul Ion C. Popa Gheorghe din comuna Cucu jud. Arges un om plin de credinta si invatat de mic copil cu rugaciunea adanca si indelungata, cu matanii la pamant, a avut o vedenie minunata plina de invataturi. Ne povesteste din vedeniile sale ca in iarna anului 1920 luna decembrie, este cuprins de o boala grea, de tifos. In acest timp el este vizitat de Arhanghelul Mihail care al duce a se inchina inaintea Domnului, dupa care ai arata Raiul si Iadul. Inafara de acestea ai spune ca trebuie sa scrie o carte cu tot ceea ce a vazut el, dar si cum trebuie sa se roage toti crestinii. Aceasta carte se numeste "Puterea Rugaciunii si Iertarea Mortilor" , asa dupa cum i-a spus Domnul sa o numeasca. In randuriile de mai jos eu va voi prezenta rugaciuniile.

Pentru cei ce dau raului Arhanghelul Mihail spune asa.
"-Tu sa inveti lumea asa : Frate crestine daca te certi cu un frate al tau ori in ce loc te-ai afla si-l dai raului, cum te desparti si nu-l mai vezi, sa-ti alegi un loc ascuns si plecand genunchii sa zici cu lacrimi :
-Iarta-mi, Doamne greseala ce facui de dadui raului pe fratele meu, hulindu-l cu numele, iarta-l si pe el, caci eu il iert din tot sufletul in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin !
Iar cand isi face rugaciunea ziua sau noaptea sa zica dupa rugaciune asa :Sa te certe puterea Sfintei Treimi, sa te certe Domnul Iisus Hristos, sa te certe toate Puterile Ceresti, pe tine demone al intunericului, sa piei cu toata puterea mestesugului si stapanirea ta din tot cuprinsul meu si sa piei demone de la toti pe care ti i-am dat in zilele vietii mele cand m-am suparat si nu i-am iertat. Eu ai iert in clipa aceasta pe toti cei pe care i-am blestemat si-i iert pe toti cu care m-am certat in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, Amin !"
Numai asa un crestin poate scapa de demon.
"-Spune-mi Mihaile, o rugaciune plina ca sa-i invat pe crestinii care nu stiu carte."
Sfantul Mihail mi-a zis:
"-Cel care stie si cel care nu stie carte de va vrea sa-si faca o rugaciune plina preascurta o va face astfel : face trei matanii se inchina ori unde s-ar afla si cu mainile la piept zice cu smerenie:
-Milostiva fie cu noi Preasfanta Treime si Maica Preacurata Nascatoare de Dumnezeu - cu trei matanii.
Milostive fie cu noi toate Puterile Ceresti si ingerii din ceruri - cu trei matanii.
Milostivi fie cu noi sfintii arhangheli Mihail, Gavril, Rafail, Iegudiil, Selatiil, Uril si Varahil si tot soborul sfintilor arhangheli - cu trei matanii.
Milostivi fie cu noi toti sfintii cerului - cu trei matanii.
Milostivi fie cu noi toti ingerii nostri pazitori - cu trei matanii".

Rugaciune
catre Preasfanta Treime pentru Pogorarea
Duhului Sfant

1. Preasfanta Treime, daruieste-ne Pogorarea Duhului Sfant.
2. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Intelepciunii care rodeste dragostea.
3. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Intelegerii care rodeste seninatatea.
4. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Bunei Credinte care rodeste sfintenia.
5. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Cunostintei care rodeste smerenia.
6. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Tariei care rodeste biruinta.
7. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Temerii de Dumnezeu care rodeste infranarea.
8. Preasfanta Treime, daruieste-ne Duhul Sfatului care rodeste pacea.
9. Preasfanta Treime, daruieste-ne darurile Sfintului Duh.
10. Preasfanta Treime, daruieste-ne rugaciunea inimii in Duh si in Adevar.

Rugaciune
catre Preasfanta Treime pentru mantuire

1. Preasfanta Treime, iarta greselile noastre si ale gresitilor nostri.
2. Preasfanta Treime, da-ne sa iertam greselile gresitilor nostri.
3. Preasfanta Treime, daruieste-ne scutul postului si lancea rugaciunii.
4. Preasfanta Treime, fa sa se nasca, sa creasca si sa rodeasca pomii credintei, nadejdii si iubirii noastre intru Tine.
5. Preasfanta Treime, da-ne sa lucram pentru mantuirea poporului roman crestin de pretutindeni.
6. Preasfanta Treime, daruieste-ne intelegerea si lucrarea Sfintelor Scripturi.
7. Preasfanta Treime, cearta, leaga si alunga de la noi demonii si dusmanii.
8. Preasfanta Treime, fa din rugaciunea noastra tamaia si smirna Ta.
9. Preasfanta Treime, zideste in noi salasul Tau.
10. Preasfanta Treime, miruieste cu uleiul faptelor bune viata, inima, mintea, casa si tara noastra.

Rugaciune
catre Domnul Iisus Hristos pentru trairea
Sfintei Evanghelii

1. Doamne, Iisuse Hristoase, savarseste in noi minunea nasterii Tale.
2. Doamne, Iisuse Hristoase, dsruieste-ne Buna Vestire.
3. Doamne, Iisuse Hristoase, impartaseste-ne invatatura Ta.
4. Doamne, Iisuse Hristoase, fa cu noi minunele Tale.
5. Doamne, Iisuse Hristoase, da-ne sa traim schimbarea Ta la fata.
6. Doamne, Iisuse Hristoase, da-ne sa ducem cu Tine crucea Ta.
7. Doamne, Iisuse Hristoase, da-ne sa traim Invierea Ta.
8. Doamne, Iisuse Hristoase, da-ne sa traim Inaltarea la Tine.
9. Doamne, Iisuse Hristoase, primeste-ne la Cina cea de Taina.
10. Doamne, Iisuse Hristoase, da-ne sa scriem cu viata noastra Evanghelia Ta.

Rugaciune
catre Maica Domnului pentru mantuire

1. Maica Domnului, fa din rugaciunea noastra tamaia si smirna Ta.
2. Maica Domnului, asaza asupra noastra Sfantul Tau Omofor.
3. Maica Domnului, alunga de la noi demonii si dusmanii.
4. Maica Domnului, vegheaza cu sfintii Tai ingeri viata si adormirea noastra.
5. Maica Domnului, roaga-te ca ziua sfarsitului sa nu fie iarna si sambata.
6. Maica Domnului, roaga pe Domnul secerisului sa trimita multi seceratori.
7. Maica Domnului, daruieste-ne raspunsul cel bun cand in fata Domnului vom sta.
8. Maica Domnului, daruieste-ne smerenia, curatenia, milostenia, cumpatarea, blandetea, indelunga rabdare si harnicia.
9. Maica Domnului, vindeca-ne de manie, mandrie, zgarcenie, lacomie, desfranare, invidie si lene.
10. Maica Domnului, preaslaveste numele Tau prin faptele, gandurile si cuvintele noastre.

Rugaciune
pentru certarea, legarea si alungarea demonului

1. Preasfanta Treime, cearta, leaga si alunga pe Antihrist, pe toti demonii si dusmanii nostri, ai poporului roman si crestin.
2. Bunule Parinte al Vietii, cearta, leaga si alunga pe Antihrist si ia puterea lui si a demonilor care lucreaza impotriva poporului roman si crestin.
3. Doamne Imparate Ceresc, Duh al Tariei Cel care toate le implinesti cearta, leaga si alunga pe Antihrist, pe toti demonii si dusmanii care lucreaza impotriva poporului roman si crestin.
4. Sfanta Cruce apara de Antihrist, de demoni si dusmani pe toti romanii si crestinii vii si adormiti, acum si pururea si in vecii vecilor.
5. Maica Preacurata, Doamna a Cerului si a Pamantului, apara de Antihrist, de demoni si dusmani pe toti romanii si crestinii, vii si adormiti, acum si pururea si in veciilor.
6. Sfintilor Serafimi, Heruvimi si Arhangheli aparati de Antihrist, de demoni si de dusmani pe toti romanii si crestinii, vii si adormiti, acum si pururea si in vecii vecilor.
7. Sfintilor Serafimi, Heruvimi, Arhangheli, aparati de Antihrist, de demoni si dusmani poporului roman, neamurile si casele lui Iacob, Iuda si Israel.
8. Sfintilor Ingeri ai Scaunelor, Stapanirilor, Puterilor si Domniilor ocrotiti cu puternicele voastre rugaciuni poporul roman si crestin, de Antihrist, demoni si dusmani.
9. Sfintilor Ingeri ai Cerului ocrotiti poporul roman si crestin.
10. Sfintilor Apostoli, ucenici, mucenici, ierarhi, cuviosi, parinti, aparati cu puternicele voastre rugaciuni poporul roman si crestin.
11. Sfintilor ingeri pazitori, ajutati-ne cu ale voastre sfinte rugaciuni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2015, 15:54:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt certarea si alungarea demonilor ii avem pe parintii duhovnici care ne pot spune ei rugaciuni de certare ale lor, noi prunci duhovnicesti nu avem puterea de a sari in lupta cu forte necunoscute!
Mai multa smerenie nu ar strica!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2015, 01:35:19
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Am postat cartea Puterea Rugaciunii Iertarea Mortilor

Buna ziua, va rog sa dati mare atentie urmatoarelor cuvinte.
"Puterea Rugaciunii Iertarea Mortilor". Este o carte scrisa dupa vedeniile unui crestin ortodox, sateanul Ion C. Popa Gheorghe din comuna Cuca, judetul Arges. In aceasta carte Dumnezeu si Sfantul Arhanghel Mihail il invata cum sa se roage fiecare crestin casa se mantuiasca si sa scape de demon. Domnul spune: "Cine va urma invataturiile din cartea pe care o vei scrie nu va fi lipsit de Bunatatiile cele Ceresti(Rai)". Daca puteti, va rog distribuiti-o mai departe. In urmatorul link se afla cartea. Nu ma deranjeaza daca dati copy la carte si o puneti in alt link.
Si inca ceva, nu ma pricep a crea linkuri, si de aceea am postat cartea pe contul google. Cartea este mica si se citeste destul de repede.
https://plus.google.com/app/basic/st...jbotmmcurvamjs

O MARE MINUNE DIN VREMEA NOASTRA

http://www.munteleathos.com/Pagina/A...vremea_noastra
Va rog daca se poate sa o distrubuiti mai departe, este spre folosus sufletului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2015, 23:12:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Buna ziua, va rog sa dati mare atentie urmatoarelor cuvinte.
"Puterea Rugaciunii Iertarea Mortilor". Este o carte scrisa dupa vedeniile unui crestin ortodox, sateanul Ion C. Popa Gheorghe din comuna Cuca, judetul Arges. In aceasta carte Dumnezeu si Sfantul Arhanghel Mihail il invata cum sa se roage fiecare crestin casa se mantuiasca si sa scape de demon. Domnul spune: "Cine va urma invataturiile din cartea pe care o vei scrie nu va fi lipsit de Bunatatiile cele Ceresti(Rai)". Daca puteti, va rog distribuiti-o mai departe. In urmatorul link se afla cartea. Nu ma deranjeaza daca dati copy la carte si o puneti in alt link.
Si inca ceva, nu ma pricep a crea linkuri, si de aceea am postat cartea pe contul google. Cartea este mica si se citeste destul de repede.
https://plus.google.com/app/basic/st...jbotmmcurvamjs

O MARE MINUNE DIN VREMEA NOASTRA

http://www.munteleathos.com/Pagina/A...vremea_noastra
Va rog daca se poate sa o distrubuiti mai departe, este spre folosus sufletului.
Un control la spitalul 9 cred ca i-ar fi fost util.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2015, 23:20:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Mihai Uzica scrie in cartea sa despre inselari si cazul celui ce a scris acea carte http://demonologia.blogspot.ro/2011/...cazul-din.html
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2015, 11:14:04
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Am citit

Am citit ceea ce spune acel om despre domnul Ion C. Popa si raspunsul meu este urmatorul.

Daca ati fi citit scrierile sfintilor parinti legate de vise si vedenii ati fi stiut ca orice vis si orice vedenie sunt de la Dumnezeu daca si numai daca sunt insotite de Sfanta Cruce.
Acest mic indiciu pe care l-ati uitat destrama tot ce ati scris.
Exact tot ce scrie in acea carte este legat de invatatura sfintilor parinti si a bisericii ortodoxe.
Satana are o alta lucrare de a amagii oameni.

Si oare Satana ar face in asa fel ca sa castige un suflet, dar in acelasi timp sa piarda din gheare 5000?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2015, 11:23:57
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit

Domnule Lucian008, va refereati la mine cand ati spus "Un control la spitalul 9 cred ca i-ar fi fost util".????
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2015, 12:18:49
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Si inca ceva

Daca spuneti ca aceasta vedenie este falsa, atunci cum ar putea Satana sa invete pe om sa isi faca semnul Sfintei Cruci? Judecati ma oamenilor, va rog. Va rog sa cautati invatatura sfintilor parinti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2015, 12:24:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -1NDEPENDENT Vezi mesajul
Daca spuneti ca aceasta vedenie este falsa, atunci cum ar putea Satana sa invete pe om sa isi faca semnul Sfintei Cruci? Judecati ma oamenilor, va rog. Va rog sa cautati invatatura sfintilor parinti.
Nu as fi chiar atat de limitativ si exclusivist. As fi inceput cu mos Ion, nu Roata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2015, 14:38:44
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit usurel

Nu am cerut sfatul cuiva ca sa imi spuna cum sa scriu sau cum sa ma adresez cuiva. Un om intelept si-ar fi dat seama. Usor cu mandria ca pe multi ia aruncat in prapastie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 11:13:54
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51
Puterea rugaciunii! emisor1974 Intamplari adevarate 2 31.08.2006 22:29:07