Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2012, 15:14:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca uneori se face o mare confuzie intre mantuire si sfintenie. Eu cred ca de mantuit se vor mantui multi, indiferent de credinta. Dumnezeu este de o bunatate pe care mintea omului nu o poate cuprinde. "Fiecare pasare pe limba ei piere". Este cu totul absurd sa te rogi in fiecare zi, sa faci milostenie, sa fii un om bun si iubitor de semeni si sa nu te mantuiesti. Doar ca "ceilalti" nu vor gusta din "Imparatia cerurilor".
Poți dezvolta un pic această deosebire, care, mărturisesc, mie nu prea îmi este clară? Cum este această mântuire în afara împărăției cerurilor? Probabil prin mântuire înțelegi izbăvirea de iad, însă poate fi aceasta fără comuniunea cu Împăratul Hristos? Sau poate ai în vedere o comuniune relativă, nedeplină? (ceea ce e valabil, de altfel, și pentru creștini, cu posibilitatea înaintării nesfârșite în ea).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2015, 17:14:33
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna aici gresiti. Musulmanii NU se vor mantui. Uitati ce zice Hristos:
"Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi"
(Marcu 16:15-16)
Cred musulmanii ca Iisus este Dumnezeu? NU! Sunt musulmanii botezati? NU!...iar cel ce nu va crede se va osandi-zice Hristos. Asa ca...trageti concluzia singura. Doamne ajuta!
De ce sunteti asa sigur ca NU se vor mantui? Cine sunteti de puteti afirma acest lucru?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nedumerire Cautatorul_isihiei Generalitati 32 15.07.2012 15:12:18
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 11:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 01:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 17:10:59