Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.08.2015, 11:00:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unui diabetic nu-i vei da dulciuri, ci ceva potrivit bolii sale, căci tu din dragostea ta față de el ai putea să-i faci mai mult rău decât bine, dându-i dulciuri. Însă, dacă vei ține cont de boala sa, atunci faci dragoste cu discernământ.

Ținând cont că ești mămică, sper să-ți fie de folos cuvântul Cuv. Paisie: http://acvila30.ro/cuviosul-paisie-a...-a-parintilor/

Multumesc. Nu stiam ca s-a scris pe tema asta. Sunt in total acord. Interesant e ca am citit despre acelasi subiect, aceleasi lucruri, doar scrise intr-o alta forma in carti de psihologie. Citind, chiar m-am gandit, de aveam textul acum cativa ani buni, i-l dadeam si alor mei sa-l citeasca. De cand eram mica, mama imi rezolva problemele (inclusiv cele care le aveam cu prietenii si prietenele de la bloc - certuri intre copii si lucruri de genul; la scoala, la fel; foarte greu si foarte trziu am reusit sa imi rezolv problemele singggura, iar asta am reusit s-o fac doar nespunandu-i mamei ce s-a mai intamplat, cine ce, cum, cu cine m-am certat etc. Lucru care a dus la mama fiind suparata ca nu mai vorbesc cu ea; apoi scandal cu incercare de santaj emotional cand m-am mutat in chirie cu sotul (ca de ce nu stam cu ei etc.). Foarte interesant e ca acum ma inteleg de 10 ori mai bine cu ai mei ecat o facea cand stateam in casa lor; le spun cu mai mare dragul ce si cum s-a mai intamplat in viata mea. Si acum se baga si s-ar baga, asta-i clar; doar ca acum nu le mai permit sa se bage decat can si unde sunt ok ca ei sa se bage. Si ne e foarte bine tuturor asa.
Eu sper din tot sufletul sa fi invatat ceva din toata asta, precum si din scrierea care tocmai am citit-o si sa ajung sa ma comport in consecinta.

ps: multumesc si pentru explicatia termenului de dragoste cu discernamant. (din pacate chiar exemplul cu diabeticul mi-a amintit de un caz foarte urat, de o mama care nu il tine pe copill ei diabetic pe regim special; si din pacate starea copilului degenereaza pe zi ce trece, insa femeia pare ca nici nu observa. Raspunsul ei la intrebarea de ce nu ii da copilului mancare de regim este ca "copilul nu refuza dulciurile." Asta e ori dezinformare/neinformare ori nepasare, cred)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 21.08.2015 at 11:04:28.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.08.2015, 12:21:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai n-ai inteles???
Daca nu-ti strici postul pt o nunta de prieteni neortodocsi,se spune ca nu ai iubire de aproapele,ca nu vrei sa participi la bucuria lui!!!
Unii chiar nu au suflet domnule!!
Pai eu stiam ca iti iubesti aproapele daca tii tu post pentru el.Exact
asa cum te rogi pentru altii, asa poti sa postesti si pentru altii.
Ideea era ca dragostea pentru aproape implica cultivarea virtutiilor si nu
vointa aproapelui ca tu sa cazi din virtuti (incalcand astfel postul)
de dragul lui.

Si atunci avem asa:
daca tii post si pentru aproapele tau, atunci aceea este o forma de jertfa
pentru aproape => dragoste pt aproape.
daca incalci postul din "iubirea pt aproape" atunci acolo este sarsaila
care in numele "dragostei pt aproape" incearca sa te doboare.Adica
iti foloseste aproapele ca sa te loveasca , sa nu mai tii post.
Il foloseste pe aproapele tau drept "unealta" pt a duce razboi cu tine.

De aceea daca cineva iti propune ca din "dragoste pt aproape" sa renunti
la post sau la orice alta dogma a Bisericii Ortodoxe, sa stii ca acolo
este sarsaila ascuns.Chiar daca aceasta solicitare ar veni din ceruri, de la
Ingeri de lumina. Sa nu crezi, si sa nu dai avans unor astfel de solicitari.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.08.2015, 13:40:17
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Copiii supraponderali, considerați bulimici, reacționează și la stresul generat de stările de tensiune dintre părinți. Bulimia poate fi înțeleasă mai bine prin raportarea la disfuncțiile sistemului familial. Precum și ale altor sisteme în care este integrat copilul sau adultul - școală, serviciu etc. Ea joacă rol de simptom al grupului, iar bulimicul pe acela de țap ispășitor - a ales (inconștient) să fie el purtătorul simptomului grupului, în sensul metaforei simptomului.
De aceea, terapia sistemică (a familiei, a grupului organizațional) duce, printre succese, și la remisiunea bulimiei unuia dintre membri (sau a altor manifestări din sfera tulburării instinctelor - alcoolism, masturbație, tulburări digestive și ale aparatului urinar, tulburări respiratorii, tulburări de somn etc.).
Acolo unde comunitatea stă prost la capitolul comuniune/dragoste apar variate tulburări ale instinctelor la membrii mai "sensibili" ai comunității. De obicei aceștia sunt cei mai buni, mai dotați, mai "umani" din comunitate și, iată, tocmai ei plătesc un preț scump pentru aceasta...
Bune precizari, desi doar tangentiale cu tema participarii la nunta in zi de post.
Multumesc de osteneala! Cred ca folosesc multora.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.08.2015, 13:52:39
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Posturile randuite ca marturisire a lui Hristos (Cuv. Paisie Aghioritul)

Părinte, oamenii care trăiesc duhovnicește în lume trebuie să arate celor lumești că postesc?

– Când e vorba de posturile rânduite de Biserica noastră – miercurea, vinerea, posturile mari – atunci trebuie, pentru că aceasta este o mărturisire a credinței. Însă celelalte posturi, care se fac din nevoință, pentru dragostea lui Hristos, sau pentru a fi auzită rugăciunea noastră într-o anumită cerere, trebuie să se facă în ascuns”.


Postul și sminteala (Parintele Epifanie Teodoropulos)
Unii spun:

– Nu postim când ne aflăm la vreo întrunire ca să nu supărăm sau să smintim pe cineva cu ceea ce facem. Și comentau, spunând: oare, Hristos n-a spus ca să nu ne arătăm că postim, precum făceau și fariseii cei fățarnici?

Starețul a răspuns la asta în felul următor:

– Când postim, sau și atunci când facem orice altă faptă bună, trebuie să acționăm cu cuget smerit, ca niște “robi netrebnici”, ascultând de poruncile Bisericii. Și asta indiferent dacă ne văd sau nu ne văd oamenii. Așa cum nu trebuie nici să ne temem de dojana și comentariile lor când ne facem datoria față de poruncile lui Dumnezeu. Nu este corect ca în privința asta să depindem de faptul că se mâhnește sau “se smintește” cineva.

Dacă noi ne facem datoria noastră, responsabilitatea smintelii cade asupra celui ce se smintește, care într-o ultimă analiză fie nu recunoaște autoritatea lui Hristos și a Bisericii Sale asupra vieții noastre, fie că încearcă să-și justifice propria sa slăbiciune. Ne gândim la aceia ce se vor “sminti”, când ne vor vedea că postim, și nu ne gândim la cei ce ne văd că nu postim, eventual, că suntem creștini ortodocși. In acest din urmă caz responsabilitatea smintelii cade în întregime asupra noastră, deoarece noi suntem călcătorii poruncii.

Pe de altă parte dacă această silogistică o aplicăm și în celelalte porunci ale Bisericii, desființăm toată legea morală a lui Dumnezeu. De pildă vreau să merg la biserică. Dar aproape întotdeauna voi întâlni oameni pe drum. Și mă gândesc: “Dacă intru înlăuntru și mă văd, dacă sunt atei și potrivnici lui Hristos, se vor deranja și se vor întărâta. Dacă sunt creștini evlavioși, vor spune: “Ce creștin bun! Merge la biserică!” și lauda lor îmi va răpi folosul mergerii la biserică. Așadar, să nu merg la biserică. Voi merge la biserică atunci când nu mă va vedea nimeni”. Și astfel s-a dus cu mersul la biserică. Unde s-au mai auzit acestea? Care Evanghelie spune astfel de lucruri?

Nu este dragoste adevarata aceea care incalca postul (Parintele Arsenie Muscalu)

– Cum putem sa postim atunci cand un prieten ne gateste ceva de dulce: daca mancam incalcam postul, iar daca nu mancam nu tinem dragostea aproapelui?


– E o intrebare care se pune de foarte multi oameni. Porunca dragostei este porunca desavarsirii, dragostea este cununa tuturor virtutiilor. Sa ne intrebam intai: cine ne-a adus intai porunca dragostei? Porunca dragostei ne-a adus-o Mantuitorul Hristos. Biserica este pastratoarea poruncilor Lui. Biserica insa ne recomanda postul, atunci ce facem? Nu ascultam de Biserica, nu ascultam de Mantuitorul Hristos. Atunci in numele carui fel de dragoste sa incalcam porunca postului? Si aici este vorba de o neintelegere. As zice ca atunci cand este un post randuit de Biserica, trebuie sa il respectam.

Nu este dragoste adevarata aceea care incalca postul. Faptul de a ne cere cineva sa nu ascultam de Biserica dovedeste ca el nu asculta de Biserica, deci in numele cui ne cere sa ascultam de porunca dragostei? Ce fel de dragoste este?
Deci atunci cand Biserica ne randuieste vreme de post, trebuie sa ascultam mai mult de Ea, pentru ca daca vom asculta de Ea, ascultand-o vom ajunge si la dragoste pe calea credintei si a postului. Sa renuntam la post din dragoste pentru aproapele, pentru a nu-l intrista, numai atunci cand e vorba de un post particular, adica avem noi o nevointa a noastra, in afara celor randuite de Biserica. Atunci putem sa reununtam la ea de dragul aproapelui, pentru a nu-l mahni.

Deci cand e vorba de un post particular, renuntam la el pentru aproapele, dar cand e vorba de un post randuit de Biserica, e mai bine sa spunem cu smerenie ca postim, caci vom marturisi prin asta pe Hristos.
Foarte la subiect! Si in ton cu Apostolul Pavel, care nu indeamna deloc la ignorarea aproapelui, desi unora asa li s-ar putea parea, ci la slujirea lui cu discernamant, fara a incalca randuielile Bisericii.

"Căci acum caut bunăvoința oamenilor sau pe a lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aș plăcea însă oamenilor, n-aș fi rob al lui Hristos."
(Epistola Sf. Ap. Pavel catre Galateni 1, 10 )

Last edited by delia31; 21.08.2015 at 14:33:35.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.08.2015, 14:46:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt de acord cu mesajele lui Mihnea.

N-a spus nimeni sa nu respectam sarbatori si post si alte reguli. Era vorba de o exceptie.
Exceptie, pe care nu-i bine s-o fac de capul meu si nici sa devina regula, ci sa cer dezlegare pentru ea. Iar daca nu mi se da, sa accept fara alte carcoteli.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vedem bine ca participarea la o nunta la care "trebuie sa particip", nunta insemnand cheful de la carciuma numita "salon" NU este binecuvantata pricina. Deci, am nevoie de dezlegare. Daca nu o obtin, nu ma duc.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.08.2015, 19:29:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu exista exceptii! Ori esti credincios, ori nu! Sfantului Ioan Botezatorul i-a fost taiat capul tocmai pentru ca blama pacatul si noi ce facem?! Nici eu nu as participa la aceasta nunta. Sa ne aparam credinta! Pentru ce ne rusinam? Darul poate fi trimis.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.08.2015, 02:40:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ul-146293.html

Bun de citit,daca aveti o farama de timp!
Macar la anul sa nu ne mai intrebam aceasi intrebare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.08.2015, 08:39:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Când o să învățăm să trăim în lume?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.08.2015, 10:10:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Când o să învățăm să trăim în lume?
Adicatelea cum?
Da putin drumul la dezvoltare :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.08.2015, 12:23:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu poci mai mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare