Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 11.12.2017, 15:36:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da.
I-auzi! Și? S-a repetat figura?

Da' ce a înțeles? Chiar ce a vrut să zică bolborăsitorul, pardon, vorbitorul? Sau ce vrut fiecare? Dă și tu fată mai multe detalii, nu mă mai fierbe!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #482  
Vechi 11.12.2017, 16:53:28
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si la ortodocsi se vorbeste in limbi.

Cand un preot cu har predica si atinge inima taranului simplu si a unui intelectual, a celui intristat si a celui mandru, in acelasi timp. Ca de multe ori oamenii nu pot vorbi aceeasi limba fiind despartiti de educatia si trairea interioara. Si atunci cine are Duhul Sfant, ii va lumina si ii va uni vorbind deodata tuturor. Cine are Har, dintr-o privire patrunde omul pana la radacini.

Si te asigur, ortodoxia a avut si mereu va avea asemenea oameni. Poate mai multi in alte vremuri si poate mai putini in vremuri actuale. Dar sunt acolo si se roaga pentru oameni si Biserica.
  #483  
Vechi 11.12.2017, 17:14:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai, NU ai raspuns la intrebarea "de ce?".
De ce Dumnezeu nu le da darul Duhului Sfant?

Astept trei motive!
Hai, repede...
Deci,
ar fi mai multe lucruri de precizat!

Vorbirea în limbi nu este același lucru cu darul Duhului Sfânt.
De ce spun asta, fiindcă Duhul sfânt, dat în dar creștinilor, conține multe manifestări, una dintre ele, repet, doar una dintre ele fiind ”vorbirea în limbi”.
Așa că, ortodocșii au darul Duhului sfânt care le dă acele manifestări potrivite cu timpul respectiv.
Dacă nu crezi, amintește-ți de lozinca colegilor tăi carismatici, care zice așa: ”nu puneți într-o cutie pe Duhul sfânt”. El este suveran să se manifeste cum vrea. Nu voi ziceți așa? Cu siguranță că da. Prin urmare, de ce vă supărați când noi creștinii ne folosim de lozinca dvs. ?
Ca să facem o analogie, pentru a se observa cât de mizerabili sunt în gândirea lor acești penticostali carismatici.
Ei vin cu Marcu 16, unde scrie:

”Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi." ”

Acești mizerabili scot din context vorbirea în limbi și exorcizarea, zicând că le au, dar uită băutul otrăvii și luarea în mâini a șerpilor, aspecte pe care niciodată nu le-au probat. Păi ori luăm exact așa cum scrie, ori nu. Dacă nu împliniți textul AȘA CUM SCRIE, înseamnă că sunteți niște măscărici, eu aș zice, mizerabili.
Ori vorbiți în limbi, după cum scrie, ca vorbirea în limbi să fie semn pentru necredincioși, ori nu. Ori scoateți draci și vindecați bolnavi, dar și beți otravă și luați în mână șerpi, dacă vreți să împliniți textul biblic. Nu se poate doar să păreți a împlini o parte și restul nu!
Dacă e autentic, este exact așa cum scrie!
  #484  
Vechi 11.12.2017, 17:56:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ca sa nu vorbim degeaba, mai bine exemplificam cu linkuri:

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

https://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg


Sarmanii copii, batjocoriti de diavol in numele lui Hristos.
  #485  
Vechi 11.12.2017, 18:05:39
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai Noul Testament.
Dar nu ai citit Fapte 2 pentru ca inca nu ti s-a dat binecuvantare.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca ai fi citit tu, personal, in Biblie, ai fi stiut ca ei nu il propovaduiau pe Hristos ci preamareau faptele minunate ale lui Dumnezeu!
Uite asa arati ca tu habar nu ai sau nu crezi ca Hristos este Dumnezeu si ca interpretezi gresit cuvintele "Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!"
  #486  
Vechi 11.12.2017, 18:13:03
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca sa nu vorbim degeaba, mai bine exemplificam cu linkuri:

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

https://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg


Sarmanii copii, batjocoriti de diavol in numele lui Hristos.
Sa nu mai zicem ca botezul s-a facut cu o singura afundare si nu in numele Sfintei Treimi in link al 2-lea. Am dat si eu un link, dar se pare ca penticostalul de servici nu vrea sa fie onest sau ma rog nu poate.
  #487  
Vechi 11.12.2017, 19:36:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai, NU ai raspuns la intrebarea "de ce?".
De ce Dumnezeu nu le da darul Duhului Sfant?

Astept trei motive!
Hai, repede...
Dar penticostalii nu vorbesc in limbi, se poate vorbi doar de o vorbire in sunete, nu este o limba. De ce a incetat vorbirea in limbi am dat ce spunea Sfantul Ioan Gura de Aur. Vorbirea in limbi era necesara convertirii neamurilor, odata ce s-au convertit cei ce erau de convertit nu mai era necesara.
  #488  
Vechi 11.12.2017, 19:54:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu
Duminica este prima zi a săptămânii.
Da, este prima zi a saptamanii, asa cum era la evrei (s cum era si pe timpul lui Iisus, ca dupa acea datare spunema ca Iisus a inviat duminica, in prima zi dupa sabat). Spre deosebire de alte datari saptamana nu are un corespondent astronomic. Putem stabili cat este o zi, un an, chiar luna, dupa observatiile astronomice, saptamana este o masurare strict conventionala. De acest lucru si-au dat seama si adventistii sau, cel putin, adventistul trice care era pe forum. De aceea spuneau ca e saptamana din zilele creatiei si pana la Moise se tinuse saptamana neaincetat. Un lucru fara sens, niciunde nu se mentioneaza ca s-ar fi tinut saptamana, iar daca s-ar fi intamplat asta de ce s-ar mai fi dat acea porunca.
  #489  
Vechi 11.12.2017, 21:27:26
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar penticostalii nu vorbesc in limbi, se poate vorbi doar de o vorbire in sunete, nu este o limba.
Ba da. In orice limba ai vorbi trebuie sa scoti sunete. Altfel nu se poate. Fara sa le scoti, iti este, practic, imposibil.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De ce a incetat vorbirea in limbi am dat ce spunea Sfantul Ioan Gura de Aur.
Nu ai citit tot ce a zis Ioan Gura de Aur pe acest subiect. In cele din urma el a sustinut vorbirea in limbi, insă chiar daca nu ar fi sustinut-o, Duhul Sant nu se opreste din lucrarea Lui, pentru ca asa spune un om.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vorbirea in limbi era necesara convertirii neamurilor, odata ce s-au convertit cei ce erau de convertit nu mai era necesara.
Niciodata neamurile nu s-au convertit prin vorbire in limbi, dar si daca ar fi fost asa, sunt inca o sumedenie de neamuri a caror convertire este si astazi necesara.
  #490  
Vechi 11.12.2017, 21:32:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Am dat si eu un link, dar se pare ca penticostalul de servici nu vrea sa fie onest sau ma rog nu poate.
Pai faptul ca tu ai dat un link demonstreaza ca eu nu sunt onest? Alo...
Ce logica mai e si asta?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10