Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.09.2015, 00:39:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

O alta particularitate a homeopatiei este faptul ca ea opereaza cu un concept numit "mod reactional cronic". Hahnemann ii spunea "miasme" si ideea i-a venit punandu-si intrebarea: de ce in patologii acute obtinea succese mari, dar nu acelasi lucru se putea spune despre bolile cronice ?

Medicina opereaza cu tipologii din cele mai vechi timpuri. Cea mai cunoscuta este clasificarea hipocratica a umorilor (coleric, sangvin, limfatic, melancolic). Acestea se refera mai degraba la tipuri de temperament.

Clasificarea hahnemanniana cuprinde ca intr-un tot (termenul la moda care descrie chestia asta este "holistic") atat trasaturi psihice, cat si fizice. Ea se bazeaza pe observatia ca nu toti oamenii reactioneaza la fel la agenti patologici. Ci, unii reactioneaza asa, altii altfel, putandu-se distinge tipuri. Mai mult, cei care fac parte dintr-un anume tip reactioneaza cam la fel indiferent de ce fel de agent patologic e vorba.

Hahnemann credea ca aceste diferente au aparut ca urmare a expunerii timp indelungat (secole) a oamenilor la unul sau altul dintre agentii patologici. Spre exemplu, modul reactional psoric s-ar datora expunerii indelungate a oamenilor la scabie, mai popular numita raie. Cineva poate sa nu fi fost niciodata expus la acest artropod nesuferit, si totusi sa mosteneasca acest mod reactional.

Prin ce se caracterizeaza el ? Psoricul este cineva (cel mai adesea copil, tanar sau adult in putere) a carui boli evolueaza in crize. Periodicitatea este trasatura cea mai generala a modului reactional psoric. Cele mai multe boli de piele, mai ales cele cu mancarime, apar pe un teren psoric. Daca auzim de cineva ca are o eruptie cu mancarime la fiecare luna plina, deja ideea ca e vorba de un teren psoric prinde un puternic contur. Daca mai auzim si ca a avut un astm in copilarie, boala care prin defintie evolueaza in crize, suntem aproape de certitudine. O alta este faptul ca bolile se amelioreaza prin eliminari: psoricul e un om care cauta sa isi elimine boala. Daca auzim de o persoana care are dureri de burta alternate cu eruptii si prezinta ciudatenia ca ori de cate ori apare eruptia, durerea de burta se amelioreaza, daca eruptia mai e si cu mancarime si lucrurile se repeta in acelasi fel, atunci se cheama ca in fata noastra e un caz de mod reactional cronic psoric ca la carte.

Intr-un asemenea caz, ar fi cea mai mare greseala sa-i tratam eruptia agresiv; de exemplu cu creme avand la baza cortizon, o eroare pe care o fac frecvent medici din cauza insuficientei cunostintelor in homeopatie: tot ce vom obtine va fi internalizarea, adica agravarea unei boli interne (sau aparitia uneia noi).

In cazurile cele mai tipice, modul reactional isi pune amprenta asupra tuturor aspectelor vietii. Antrenorul de fotbal al unui psoric va fi mirat de marile variatii de forma sportiva ale unui asemenea jucator. Sotia lui va gasi ca trece surprinzator de la o dispozitie afectiva la alta. Psihologul lui va cauta inutile explicatii pentru tulburarile lui ciclotimice. Preotul lui va gasi remarcabil faptul ca un asemenea tanar alterneaza cea mai mare fervoare religioasa cu perioade de akhedie. Stomatologul lui va pune gingivitele periodice pe seama lipsei de cine stie care vitamina, iar medicul lui alopat, care nu a luat cursurile optionale de homeopatie in facultate, nu va gasi nicio legatura intre desele amigdalite din copilarie si colonul iritabil care il chinuie acum.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.09.2015 at 00:43:37.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.09.2017, 15:01:24
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Homeopatia nu-i chiar o ramura recunoscuta a medicinei. Nu spun ca nu functioneaza, dar nu e controversata treaba.
__________________________________
Steve Works
Dermatolog
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.09.2017, 11:55:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Domnule Mihnea,

Haideți să facem un test. Eu din aprilie 2016 face parte dintre cei care au tinnitus / acufene. Mai exact îmi țiuie în cap frecvența de 8 kHz fără întrerupere. Boala este de obicei pe viață, medicina alopată nu a avut cu ce să mă ajute. Nici postul negru cu apă nu funcționează, știu asta de la un medic din Africa de Sud care are problema de pe la 20 de ani, deci de multe zeci de ani încoace. El conduce o clinică unde se practică postul negru și el însuși a ținut nenumărate sesiuni la viața lui, moderează și un forum.

Deci propuneți-mi vă rog un tratament homeopat, eu îl încerc și voi posta aici rezultatul. Dacă funcționează, aveți promiși 100 de euro în cont de la mine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.09.2017, 18:28:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnule Mihnea,

Haideți să facem un test. Eu din aprilie 2016 face parte dintre cei care au tinnitus / acufene. Mai exact îmi țiuie în cap frecvența de 8 kHz fără întrerupere. Boala este de obicei pe viață, medicina alopată nu a avut cu ce să mă ajute. Nici postul negru cu apă nu funcționează, știu asta de la un medic din Africa de Sud care are problema de pe la 20 de ani, deci de multe zeci de ani încoace. El conduce o clinică unde se practică postul negru și el însuși a ținut nenumărate sesiuni la viața lui, moderează și un forum.

Deci propuneți-mi vă rog un tratament homeopat, eu îl încerc și voi posta aici rezultatul. Dacă funcționează, aveți promiși 100 de euro în cont de la mine.
Imi pare rau sa aud ca v-ati pricopsit cu asa o pacoste de boala. Nu numai in tinnitus, dar in general in orice boala cronica medicina alopata este lipsita de resurse. Cel mai des nici nu cunoaste cauza, desi se pretinde, spre deosebire de homeopatie, o medicina etiologica. Siti care e cea mai frecventa boala cronica ? Hipertensiunea arteriala. Ei bine, daca imi aratati mie un caz de hipertensiune arteriala vindecat cu medicamente alopate, eu pun capul pe taiteoare. Nu numai ca alopatia nu o vindeca, dar in peste 90 la suta din cazuri o numeste "hiertensiune esentiala" sau "idiopatica" sau "primara". Trei calificative sforaitoare (de ce limbajul sforaitor si atitudinea orgolioasa s-o mai numi si...doctorala ?) pentru a spune "hipertensiune a carei cauza habar n-avem care e". Cam asta e nivelul.

Acuma, eu sper ca ceva tot ati inteles din tot acest topic. Nu exista remedii homeopatice pentru acufene. In schimb, ar putea exista un remediu homeopatic pentru bolnavi care au acufene. Poate si pentru dv. Pentru a sti care e, trebuie sa mergeti la un consult homeopatic. Deci, ce aveti de facut, deocamdata, e sa gasiti un homeopat bun in orasul sau in regiunea dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.09.2017, 18:49:43
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, ce aveti de facut, deocamdata, e sa gasiti un homeopat bun in orasul sau in regiunea dv.
Asta cu homeopat bun... Am mers și eu la unul lăudat. Când să-mi facă fișa, după întrebările obișnuite legate de nume, vârstă, mă întreabă data nașterii. Inițial mi s-a părut dubios, tocmai îi spusesem câți ani am. Apoi m-a întrebat ora exactă la care m-am născut. Poftim?! Ăsta e medic sau vraci?

Ca să nu mai vorbesc că din evaluarea lui făcea parte un test pseudopsihologic pentru a vedea în ce tip de temperament/șablon comportamental pot fi încadrată, de parcă fondul problemei mele, diagnosticată de specialiști în prealabil, nu era suficient.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.09.2017, 20:12:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ca să nu mai vorbesc că din evaluarea lui făcea parte un test pseudopsihologic pentru a vedea în ce tip de temperament/șablon comportamental pot fi încadrată, de parcă fondul problemei mele, diagnosticată de specialiști în prealabil, nu era suficient.
Nu, nu era. Tocmai spuneam ca, in homeopatie, nu exista boli, ci bolnavi. Exact aceeasi boala la doi pacienti e tratata diferit, unul dintre lucrurile care fac diferenta, si nu ultimul ca importanta, e exact tipul de temperament.

Pe de alta parte, a face un test psihologic sau pseudopsihologic in vederea includerii intr-un tip de comportament e un pic suspect, fiindca prin intrebari sablonarde se pot rata elemente pretioase pentru diagnostic. Spre exemplu, intrebarea suna: plangeti des ? Raspunsuri prestabilite sunt: niciodata, uneori, des. Ei bine, fara dialog liber se poate rata "plang numai seara", care e o caracteristica importanta. Faptul ca stim ca un pacient plange des nu ne ajuta prea mult: o gramada de remedii au asta. Faptul ca plange seara (sau dimineata, sau inainte de furtuna) e, cu adevarat, relevant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.01.2018, 19:09:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu din câte am înțeles este necesar sa ți se facă un consult amănunțit ( nu am înțeles dacă și fizic sau doar anamneza), eventual sa prezinți și ceva analize, pentru a ți se determina "remediul constituțional " ( întâi ți se stabilește ceva gen " tipul constituțional " dacă nu mă înșel și în funcție de ăsta remediul corespunzator).
Mi s-a spus ca durează cam 1ora jumate și prețul e " negociabil" ( deși oficial am auzit ca e destul de mult, de 2-3 ori fata de un consult alopat ).

Cu toate acestea auzim frecvent ca unul sau altul a luat " ceva homeopat" pentru varii afecțiuni, și a fost " mult mai bine". Unii au tratat chiar și animale companie cu remedii homeopate. Nu îmi dau seama dacă se poate stabili acel tip constituțional și la un animal de companie, probabil dacă as merge la un astfel de control mi-as da seama dacă se poate sau nu. Dar presupun ca ar putea fi posibil doar dacă cunoști pacientul de mic eventual de când s-a născut și ce viața a avut... ( deci în nici un caz dacă tocmai l-ai găsit pe strada călcat de mașină).

Însă cea mai recenta și de interes informație pe care am auzit-o e ca ar putea exista un ( sau mai multe) remedii homeopate pentru oprit lactația și ca ar fi mult mai eficient și lipsit de riscuri decât alternativele alopat. Nu mă refer aici la frunze de varza sau mai știu eu ce "solutii" de uz extern ci la un preparat homeopat de uz intern (" ținut sub limba") care desigur nimeni nu poate sa știe sau sa își amintească Cum se numea.... Exista ceva universal în acest sens sau tot așa este ceva "individual"?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.05.2018, 21:40:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intre timp m-am documentat mai temeinic și am găsit ca exista intr-adevăr mai multe astfel de remedii și pt stimulare (.de ce nu oi fi căutat când mi-a trebuit ???) Și pt oprire dar nu ăsta e cel mai important ci....ca ar exista asemenea remedii și pentru copil, ca sa renunțe el la supt, desigur când e suficient de mare pentru asa ceva...
Asta ar fi intr-adevăr cea mai buna alternativa, alminteri degeaba iau eu pastile daca el ma "alearga " în continuare, chiar și după câteva zile de stat fara mine. Și ar fi bine dacă nici nu i-as crea o trauma...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare