Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.08.2010, 19:00:01
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Radu nu ii mai blamati pe moldoveni si munteni si in Ardeal sunt destule ,acolo oamenii sunt mai cinstiti pentru ca au primit influenta din Apus dar in acelasi timp e o lume destul de neospitaliera si atrasa de bani.
Eu cateodata ma intreb ,de ce oare in Ardeal multi preoti au preferat sa plece in Occident ?
In Ardeal nu prea se fac pomeni ,nu exista acest cult al mortilor .
Cat despre noroc ,ce sa zic?
Eu nu as spune noroc ci ajutor de la Dumnezeu.
Pe unii ii ajuta Dumnezeu ,pe altii cel cu coarne.
Reusita in viata nu este legata in totalitate de bani.
nu am vrut sa blamez pe careva, dimpotriva, ziceam ca trebuie sa ne privim ca si frati !
fiecare avem atat defecte cat si calitati,nefiind perfecti niciunul !
e adevarat ca in ardeal se pune mare accent pe avere,si ardelenii sunt cam..zgarciti.oamenii saraci in ardeal is priviti foarte urat ! si asta te face sa te zbati sa nu mai fii asa sarac !
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.08.2010, 19:14:39
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sergiu, eu am trait acele vremuri de foame fiind mama a doi copii. Aveau nevoie de lapte, caci erau in crestere. Carne nu se gasea aproape de loc; cand auzeai ca este la o macelarie, te puneai la coada, si se termina in fata ta. Cand avea 5 ani baietelul meu, mi-a spus privind pe geam: Mami, azi oare ce aduce: zahar ulei? Iata ce-i preocupa pe copiii din acele vremuri de lipsuri, caci stateau si ei la coada. Am crescut copiii cumparand cate un pui, sau ce se gasea, de la restaurant. Poate unii aveau, dar noi aveam doar cat sa dam copiilor, iar ce lasau ei in farfurie, mancam noi parintii. a refer la carne, caci cartofi aveam. Astfel terminam banii in cateva zile de la avans sau de la chenzina. Existau si oameni, care aveau congelatorul plin de carne, dar noi nu. Noi aveam salarii mari si nu ne ajungeam, dar cum s-or fi descurcat altii cu salarii de mizerie? Din cate am inteles cu terci de mamaliga. Acestea sunt realitati din vremea comunista, nu povesti. E adevarat ca pe unii ii mai lua ilicitul; dar cei mai multi o duceau extrem de greu.
In Polonia era saracie lucie; stiu, ca am fost in 1988. Ungaria si RDG in schimb, erau subventionate si aveau de toate; una din cauza revolutiei din `55 si cealalta ca sa fie cat de cat la nivel cu RFG.
In rest ai dreptate. Nu era o problema sa faci cununie religioasa sau sa-ti botezi copilul. In schimb ne chemau la lucru de Pasti.
e foarte interesanta perspectiva discutiei asupra satutului economic si social al diverselor tari din lagarul comunist !
de multe ori mi-am pus intrebarea, cum a fost comunismul in tari precum rdg sau ungaria, choslovacia, etc,,,
din ce am inteles, intr-adevar, unele tari, o duceau mult mai bine, decat noi, la capitolul alimentar, mai ales in perioada neagra a anilor 80!
insa,mi se pare interesanta teza conform careia ungaria o ducea mai bine, din cauza revolutiei din 1956, iar germania ca sa nu fie tentata sa se realipeasca cu sora ei !
si cine hotara, acest senariu si aceste destine particulare ?
sa fie oare moscova ?
acolo se hotara, la astia le dam mai mult ca is mai a dracului ? la astia le desfacem surubul ca is pe cale de explozie ?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.08.2010, 20:18:49
sigfrid22 sigfrid22 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, era mai bine pe vremea comunismului cand iti era luat parintele de acasa si dus la canal sau la moarte. E de laudat ca aveai doar o jumatate de paine si curent pana la ora 20.00. Ca trebuia sa mergi in capitala sa cumperi paine, sa o usuci si apoi sa te hranesti cu ea. Ca iti era teama sa vorbesti, ca nu cumva sa fi inteles gresit, apoi arestat, batut si omorat. Prefer sa raman lipsit de constructii, dar sa ma bucur de faptul ca va pot scrie.
Implicit raspuns
Nimic din ce spui nu e adevarat Doamne cum v-au mai indoctrinat!!Am crescut doi copii in comunism din salariu fix al meu si al sotului i-am crescut f. bine Hrana de atunci era incomparabil mai sanatoasa ca cea de acum.Ce crestem acum? generatia MILUPA? uita-te in ce hal de saracie se zbate lumea si ce e mai rau sunt fara speranta ,SE sinucid Tu ce vezi la tv?Ce iti asigura tie statul? VORBE!Stii ce inseamna sa tise aduca la pat ca tanara mamica o friptura cat farfuria pt. ca ai pierdut mai mult fier la nastere? ASa se avea grija de mamici. De copii nu mai vorbesc! DEsi il hraneam natural MI s-a dat 12 luni lapte praf pt. copil si era mai bun camilupa!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.08.2010, 20:21:14
sigfrid22 sigfrid22 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, era mai bine pe vremea comunismului cand iti era luat parintele de acasa si dus la canal sau la moarte. E de laudat ca aveai doar o jumatate de paine si curent pana la ora 20.00. Ca trebuia sa mergi in capitala sa cumperi paine, sa o usuci si apoi sa te hranesti cu ea. Ca iti era teama sa vorbesti, ca nu cumva sa fi inteles gresit, apoi arestat, batut si omorat. Prefer sa raman lipsit de constructii, dar sa ma bucur de faptul ca va pot scrie.
Implicit R
stii care e realitatea acum in romania?Priveste mai atent injur. Eu n-am exagerat cu nimic. Nu mi-a interzis nimeni sa ma duc la biserica nici sa-mi botez copiii nici sa ma cunun desi eram invatatoare!Sunt povesti cu care v-au adus unde au vrut ei!E drept ca erau si unii cu functii care faceau exces de zel ca sa dea bine la dosar si ce dreptate a facut acest capitalism? ei sunt tot sus Si sunt tot bine.Au fost putini acestia cine stie pe unde Eu nu am cunoscut in viata mea o persoana care sa fi patit ceva ca a spus bancuri cu ceausescu. Toti aveam loc de munca ,toti plecam in statiuni in concedii, .N-am avut nici o legatura cu PCR ,chiar mi-au respins cererea , dar asta nu ma impiedica sa judec obiectiv. Ba, daca vreti sa stiti am vrut sa urmez dreptul si nu am putut din cauza ca tatal meu fusese condamnat(CAND EU AVEAM 11 ANI !!!)pt.neglijenta inserviciu. Am considerat ca acesta e drumul meu ,am acceptat desi m-a durut.Intelegeti ca sunteti mintiti de cei care acum traiesc din activitati ilicite nedeclarate sau altele de genul acesta eu vorbesc in numele celor care au fost oameni obisnuiti si asta sunt si acum. Ati condamnat salamul cu soia al lui ceausescu ca sa constatati ca azi consumati E-URI si soia se afla inmajoritatea produselor!!As putea scrie mult mai multe dar...Romanii isi merita soarta!Mai asculta vreun tanar de parinti? NU vorbesc de cei cu bani!Ei oricum sunt fericiti ca pot face bani in ROMANIA incalcand PERMANENT legea.Eu vorbesc de cei multi Consider ca acestia trebuie ascultati!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.08.2010, 20:25:15
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Angry

Bravo Nicole si bravo Radu!! Cel putin in privinta asta gandim la fel...

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Din pacate multi crestini n-au inteles ideea: COMUNISM = ANTI DUMNEZEU. Paradoxal, nu, tinand cont de site-ul pe care ne aflam?
(...)
p.s. - Pt un ateu pledezi f. bine, probabil ai trecut prin multe.
Nicole, cand am citit "pentru un ateu..." am zambit... Majoritatea ateilor pe care ii cunosti nu stiu sa sutina un punct de vedere?? Sau nu au nicio notiune despre religie/teologie si trecutul ei?? Aia nu-s atei...
In fine, multumesc pentru complimet.

Daca sunt trecut prin multe?? Nu stiu ce sa spun... Eu n-am nici macar 18 ani. Peste o luna ii fac. M-am nascut dupa Revolutie, dar cand am spus ca "stiu despre ce vorbesc" am vorbit foarte serios.
Cunosc sistemul, asa cum functiona in interior pe vremea lu' "raposatu' "... Tatal meu a facut politica in vremurile alea si a avut o functie destul de importanta, la nivel judetean. Asta pana sa aiba dosar la securitate (prin '88 - '89) pentru ca incepuse sa se abata de la "calea" Partidului... Daca nu venea Revolutia, eu probabil nu existam acum, iar taica-meu infunda vreo puscarie.
Eu, fiind pasionat de politica si istorie, l-am "descusut" si l-am pus sa-mi prezinte en-detail tot sistemul politic... Credeti ca azi e coruptie?? Credeti ca azi politica e o c*rva??
Habar n-aveti ce era atunci! Pentru ca nu se cunostea si nu se spunea! Azi se stie tot si se afla tot, d'aia vi se pare mai rau...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.08.2010, 20:35:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
e foarte interesanta perspectiva discutiei asupra satutului economic si social al diverselor tari din lagarul comunist !
de multe ori mi-am pus intrebarea, cum a fost comunismul in tari precum rdg sau ungaria, choslovacia, etc,,,
din ce am inteles, intr-adevar, unele tari, o duceau mult mai bine, decat noi, la capitolul alimentar, mai ales in perioada neagra a anilor 80!
insa,mi se pare interesanta teza conform careia ungaria o ducea mai bine, din cauza revolutiei din 1956, iar germania ca sa nu fie tentata sa se realipeasca cu sora ei !
si cine hotara, acest senariu si aceste destine particulare ?
sa fie oare moscova ?
acolo se hotara, la astia le dam mai mult ca is mai a dracului ? la astia le desfacem surubul ca is pe cale de explozie ?
DA, subventiile de acolo veneau, tocmai ca sa evite repetarea revolutiei si sa opreasca ochiul care se uita in curtea vecina. La Berlin RDG-istii nu aveau voie sa priveasca dincolo de zid. Eu am fost in Berlinul de Vest si langa zid erau niste postamente din lemn, pe care te puteai urca si privi dincolo. Langa zid era plin de cruci si de panouri cu fotografiile celor, care au incercat trecerea si au reusit sau nu. Am auzit cu aceasta ocazie povestea unui copil, care s-a innecat in Spree, pentru ca din neatentie a cazut in apa pe partea RDG-ista si nu a putut fi salvat de cei din vest, pentru ca un soldat a stat cu arma indreptata asupra celui, care incerca sa il scoata pe partea de vest. In final s-a innecat. S-au intamplat multe tragedii acolo, dar au fost si cazuri care au reusit sa adoarma vigilenta...
Ideea ca ste "cineva", care trage sforile in toate aceste tari mi-a venit, vazand ca pe feribotul RDG-ist era aceeasi hartie igienica de tip "smirghel", ca si in Romania...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.08.2010, 21:00:50
sigfrid22 sigfrid22 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sergiu, eu am trait acele vremuri de foame fiind mama a doi copii. Aveau nevoie de lapte, caci erau in crestere. Carne nu se gasea aproape de loc; cand auzeai ca este la o macelarie, te puneai la coada, si se termina in fata ta. Cand avea 5 ani baietelul meu, mi-a spus privind pe geam: Mami, azi oare ce aduce: zahar ulei? Iata ce-i preocupa pe copiii din acele vremuri de lipsuri, caci stateau si ei la coada. Am crescut copiii cumparand cate un pui, sau ce se gasea, de la restaurant. Poate unii aveau, dar noi aveam doar cat sa dam copiilor, iar ce lasau ei in farfurie, mancam noi parintii. a refer la carne, caci cartofi aveam. Astfel terminam banii in cateva zile de la avans sau de la chenzina. Existau si oameni, care aveau congelatorul plin de carne, dar noi nu. Noi aveam salarii mari si nu ne ajungeam, dar cum s-or fi descurcat altii cu salarii de mizerie? Din cate am inteles cu terci de mamaliga. Acestea sunt realitati din vremea comunista, nu povesti. E adevarat ca pe unii ii mai lua ilicitul; dar cei mai multi o duceau extrem de greu.
In Polonia era saracie lucie; stiu, ca am fost in 1988. Ungaria si RDG in schimb, erau subventionate si aveau de toate; una din cauza revolutiei din `55 si cealalta ca sa fie cat de cat la nivel cu RFG.
In rest ai dreptate. Nu era o problema sa faci cununie religioasa sau sa-ti botezi copilul. In schimb ne chemau la lucru de Pasti.
cel putin am vazut rezultatele acestui sacrificiu.Ceausescu a avut curaj sa spuna americanilor:"N-avem nevoie de clauza voastra!"Si chiar asa era. poporul acesta si-a aratat atunci demnitatea.Si am reusit sa ne platim datoria.Spuneti-mi ce ati realizat acum?Legat de mancare si eu cumparam de la restaurant tot ce voiam. Banii ajungeau daca stiai sa ti-i gospodaresti.Luam de la continental din cta salam de sibiu. pate, branza, cascaval, conserve de carne ( asta pana am descoperit ca puteam sa iau de la cantina partidului la preturi normale ca nu ma intreba nimeni cine sunt) si aveam si bani sa platim rate la mobila si masina.Nu exagerez cu nimic Stiu ca erau orase prin tara unde se traia mai greu ca la cta dar oricum nu era nenorocirea care e acum ca nu stiu romanii cu ce se vor incalzi la iarna ca s-au debransat in masa iar tinerii nu au nici o sansa sa-si intemeieze un camin.Enumerati va rog realizari ale acestei epoci ! gasiti vreuna?Oare nu vedeti ca marea democratie americana e in colaps si incearca s-o mai lungeasca exploatandu-i pe altii cum fac de cand sunt?Singurul care a stiut ce ne trebuie a fost Iliescu.EL A LANSAT IDEEA "COMUNISMULUI CU FATA UMANA". dar cineva i-a interzis si a doua oara n-a mai pronuntat sintagma ca si cand niciodata n-ar fi gandit asa ceva.Nu cumva era vorba de ce au facut in ultimii 10 ani chinezii? Si iata ca societatea noua creata de ei se dovedeste cea mai viabila!!DE ASTA AVEAM NEVOIE NU DE CAPITALISM.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.08.2010, 21:07:33
sigfrid22 sigfrid22 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Bravo Nicole si bravo Radu!! Cel putin in privinta asta gandim la fel...



Nicole, cand am citit "pentru un ateu..." am zambit... Majoritatea ateilor pe care ii cunosti nu stiu sa sutina un punct de vedere?? Sau nu au nicio notiune despre religie/teologie si trecutul ei?? Aia nu-s atei...
In fine, multumesc pentru complimet.

Daca sunt trecut prin multe?? Nu stiu ce sa spun... Eu n-am nici macar 18 ani. Peste o luna ii fac. M-am nascut dupa Revolutie, dar cand am spus ca "stiu despre ce vorbesc" am vorbit foarte serios.
Cunosc sistemul, asa cum functiona in interior pe vremea lu' "raposatu' "... Tatal meu a facut politica in vremurile alea si a avut o functie destul de importanta, la nivel judetean. Asta pana sa aiba dosar la securitate (prin '88 - '89) pentru ca incepuse sa se abata de la "calea" Partidului... Daca nu venea Revolutia, eu probabil nu existam acum, iar taica-meu infunda vreo puscarie.
Eu, fiind pasionat de politica si istorie, l-am "descusut" si l-am pus sa-mi prezinte en-detail tot sistemul politic... Credeti ca azi e coruptie?? Credeti ca azi politica e o c*rva??
Habar n-aveti ce era atunci! Pentru ca nu se cunostea si nu se spunea! Azi se stie tot si se afla tot, d'aia vi se pare mai rau...
sTII CINE AVEA DOSAR? DOAR FALSII COMUNISTI CEI ADEVARATI ERAU CINSTITI SI CU EI AM REUSIT SA NE PLATIM DATORIILE ,SUB INDRUMAREA LOR ,cU EI AM REUSIT SA SCOATEM TARA DIN BEZNA.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.08.2010, 22:01:01
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de sigfrid22 Vezi mesajul
sTII CINE AVEA DOSAR? DOAR FALSII COMUNISTI CEI ADEVARATI ERAU CINSTITI SI CU EI AM REUSIT SA NE PLATIM DATORIILE ,SUB INDRUMAREA LOR ,cU EI AM REUSIT SA SCOATEM TARA DIN BEZNA.
Ma intreb cum ai fi ajuns tu la concluzia asta?? Si ma mai intreb daca esti crestin sau nu... Pentru ca mi se pare absolut ridicol ca eu, un ateu, sa urasc comunismul, contrazicandu-ma cu un crestin care-i tine partea! Si asta pe un site religios...

Nici nu stiu ce cuvinte din ce tocmai ai scris sa comentez prima data... dar vom lua in ordine...

Scuza-ma, dar te intreb cu tot respectul, si nu pentru a te jigni: TU AI IDEE PE CE LUME TRAIESTI? (mentionez inca odata ca nu am spus-o ca sa te jignesc, ci doar sa-mi exprim incredibila uimire survenita la citirea a ceea ce ai scris...)

Ai vreo ruda sau cunostinta care a lucrat la securitate? Ai studiat Arhivele si Dosarele securitatii? Daca da, spune-mi si mie ce-ai gasit.
Daca nu: pe ce iti bazezi tu afirmatia "stii cine avea dosar?? ....etc" ?? Vreau ARGUMENTE!

Si nu mai spune tu "falsii comunisti" ca si cum te-ai referi la cineva rau, la niste ipocrizi...
Macar ai idee pe ce percepte si principii se bazeaza ideologia comunista? Ai auzit de "Capitalul" lui Marx? Dar de "Tezele lui Lenin" ? Daca nu, te rog sa nu mai postezi la acest topic...

Stiu ca o sa-ti spulber vreo convingere, dar comunisti "adevarati" n-au fost in istorie decat vreo cinci: Marx, Engels, Trotski, Lenin si Guevara. Si ei au fost "comunisti" doar teoretic, pentru ca la nivelul de azi al societatii umane, comunismul este imposibil de implementat practic. La noi in tara n-a fost niciodata comunism adevarat! Nici la rusi! Nici la altii! Regimul 'comunist" era doar un nume pentru un regim totalitar, dictatorial si corupt. Ti-a dat de gandit asta, hm??

Si nu-i mai ridica in slavi pe comunisti pentru ca au platit datoriile externe! In primul rand, o tara poate avea oricate datorii externe, dar nu trebuie sa recurga la infometarea poporului si la "economisirea" exagerata a oricarui bun sau tip de energie. Iar in al doilea rand stii ce erau datoriile alea externe? Stii din ce cauza au aparut? In ce constau? Pariez pe ce vrei ca habar n-ai! Si-ti spun eu: majoritatea erau "daune de razboi", platite rusilor! Si am platit "daune" de la razboi pana in '89, asta insemnand de vreo 4-5 ori (daca nu mai mult) plata pagubelor pe care le-au facut armatele Axei pe teritoriu sovietic. Mai pune pe langa si faptul ca am fost ocupati de rusi pana in '58 si ca au furat atunci mai mult decat se poate fura!

Si-ai mai spus ca ne-au ajutat, citez: "sa scoatem tara din bezna"... A dracu', mare bezna a fost in tara asta, de la primul Razboi Mondial, pana prin '47!! Noroc ca ne-au "eliberat" rusii si-au venit comunistii, care au scos tara din bezna, ca prafu' se alegea de noi!

Nici nu mai am ce spune!! N-am ce comenta, n-am cu cine vorbi si dezbate un lucru!

Nu sunt deranjat ca alti "forumisti" au alta parere, ba chiar ma bucur!! Da' sa stie sa si-o sustina, si sa aiba argumente solide daca vor sa ne contrazicem! Da' na, ce vrei! Mai nou toti sunt politicieni in tara asta, si toti depalng regimul antedecembrist! C-asa-i moda! Curgea lapte si miere la robinet atunci, presupun...


P.S.: Imi cer scuze, stimati forumisti, daca am fost putin cam... "dur la critica" sau cam acid in postara aceasta, insa m-am "aprins putin"... M-a cuprins ceva intre revolta si indignare... Dar macar imi trece repede! :)

LAST EDIT: Abia acum am citit si un mesaj anterior si am vazut ca postatorul citat (sigfrid22-de fapt o postatoare) este o femeie, si invatatoare (deci, presupun de o varsta ceva mai mare decat a mea). Daca stiam, eram probabil putin mai moderat la critica persoanei respective (cu femeile sunt mai indulgent... de obicei pe barbati ii fac "cu ou si cu otet") si ma adresam cu 'dumneavoastra"... Acum nu mai editez tot mesajul, dar va rog sa acceptati scuzele de rigoare pentru lipsa categorica de respect... Cand ma adresam cu "tu" credeam ca vorbesc unui baietan, care habar n-are ce vrea de la viata. In rest, ramane valabil tot ce-am scris. Multumesc de intelegere!

Last edited by Mar1vs; 17.08.2010 at 22:35:27.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.08.2010, 22:48:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Comunismul nu aduce decât sărăcie și opresiune. Chiar dacă s-a reușit plata datoriei externe, rezervele țării au fost secătuite complet. Necazurile în care ne zbatem acum se datorează perioadei de comunism, nu capitalismului. Industria creată de comuniști era o industrie fantomă, care nu producea decât pentru alte state cu economii fantomă. Nu era competitivă și nu e de mirare că a dispărut după 1989.

Cuba și Korea de Nord vor deveni tot mai sărace, mai izolate și oamenii vor începe să moară de foame dacă refuză contactele cu exteriorul.


Comunismul convine oamenilor leneși, care vor ca statul să le dea totul și care nu suportă ca alții să devină mai înstăriți, deci este o dorință egoistă, chiar făcând abstracție de celelalte crime de care este însoțit, lipsa libertății de expresie, persecutarea dușmanilor ideologici sau chiar a oamenilor neimplicați în politică, răpirea averilor.

Adepții comunismului sunt oameni bolnavi de pizmă, vinovați de păcatul hoției (căci asta este naționalizarea), părtași la vărsarea de sânge și celelalte nedreptăți.

Urât să vedem propagandă comunistă pe un forum creștin.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Comunism¡? CristArg Generalitati 32 07.01.2011 14:51:01
Socialsim si comunism crestin Stefan500 Generalitati 7 11.10.2010 00:54:10
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09