Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2011, 23:16:08
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Din cate am citit in VT Dumnezeu , instiga la omoruri , chiar omoara , face discriminari intre popoare , cere jertfe sangeroase , si ce mi sa parut interesant e faptul ca Dumnezeu parca a facut pamantul doar pentru poporul israelit , care incearca sa l scoata din robie si sa i de si lui un pamant sigur , facand diferenta intre popoare , si din cate am citit Dumnezeul Vechiului Testament face referire la faptul ca numai Israel e poporul lui , si celelalte popoare nu.

Mi se pare ciudat ca Dumnezeu Atotputernic care a creat universul se coboara in pe varful unui munte si vorbeste cu oamenii ca de la egal la egal , chiar Moise uneori dandu-i sfaturi sau amintindu-i unele lucruri , de parca Dumezeu nu stie totul .

Nu stiu ce sa mai cred , simt ca imi pierd credinta , chiar as vrea sa cred , deoarece Crestinismul ortodox e o religie atat de frumoasa , de veche .Cred in Dumezeu care a creat totul , si pe noi , dar ma indoiesc ca Dumnezeul Vechiului Testament e Acesta. Dati- mi niste sfaturi.
Crede in duhovnicul tau,daca ai unul,daca nu cauta-ti!!!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2011, 13:24:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Voi nu prea pricepeți ce este scris acolo căci nu citiți cu Adevărat ci cu o teamă bolnavă, cu tot felul de supersticii și frici, cu idei politice și plini fiind de moarla gLumii... fiind mai interesați de ce credeți voi că vă trebuie vouă că așa v-a învățat ea că cică musai v-ar trebui să aveți voi ca să vă fie bine... și așa apar în voi niște monștrii de înțelegere care scapă din vedere esențialul... scapă mereu sensul Cuvântului... și se lasă îngrozit omul de frica și minciunile sădite de gLume sau de cel rău... căci omul uită și nu pricepe și nu țnțelege ceea ce este scris, deși oricine ar putea pricepe dacă ar vrea... dar omul nu poate pricepe fiindcă el nu poate să citească fiindcă nu vrea... el vrea să viseze la superstiții, la fantasmagorii, și se scutură de ceea ce este scris acolo ca să-i rămână în suflet niște zvonuri, așa ca niște bârfe, ca niște faime, ca o mare grozăvie căci omul închipuie tot felul de fantasmagorii... pierzând din atenție sensul cuvintelor, ascultarea, dreptatea și realitatea ascunsă și realitatea descoperită și astfel cade în necredniță și apoi în păcatul nemulțumirii și abandonării, căci apoi omul îndrăznește să nu-i mai pese de calea pe care o ia viața lui.

Sigur că este Același Dumnezeu... la fel de Milostiv și de drept și de minunat, atât în VT cât și în NT cât și în Apocalispsă... Dar sunt lucrări diferite pe care le face Domnul cu omul... dar care toate rămân și sunt veșnice și toate rămân valabile, de la întemeirea gLumii și până azi, totdeauna.

Încearcă atunci când citești să ții seama de toate lucrurile și întâmplările și să pricepi rosturile și motivele și tot... fiecare firmitură contează... și are sens... adânc.

Nu este vorba decât de iubirea curată dintre Dumnezeu și om... căci omul numai nu reușește să se ridice la statura de a-l iubi și el pe Dumnezeu și apoi pe om... Iar scriptura te învață Calea... căci fără Calea aceasta, a ascultării și a faptei, omul ia chipul duhului rău... și-l crede pe el și se învoiește cu el și-și pierde viața în ghișefturile pe care și le fură împreună cu el... căci la „bucuria” asta meschină își reduce toată viața lui, ca să se scape în final de Dumnezeu și să se bucure făcând rău și distrându-se în averile sale vremelnice... și e trist rău acest aspect.

Deci iubirea este cea care dăruiește dragoste curată și veșnică... nu tot felul de iluzii și păcăleli de gangsteri semeți ce te fac să te crezi curajos prin actele teatrale de cea mai josnică lașitate... trăirea minciunii.

Last edited by vsovi; 14.03.2011 at 13:28:40.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2011, 13:39:05
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică în VT s-a lucrat pentru trup și suflet, s-a scos omul din iad și îndrăcire, din blestem, în NT s-a lucrat pentru suflet și duh ca să ajungă el pe Cale întru Adevăr pe drumul spre Viața care va să fie, iar în Apocalipsă se lucrează totul de la început până la sfârșit, este recreat omul prin lucrarea lui Dumnezeu împreună cu omul, care va fi să fie Viața cea veșnică... și pare că nimic nu mai e valabi și apoi iar toate sunt valabile și parcă nu se mai știe nimic și apoi iarăși se știe totul și cu toate astea se acoperă și se descoperă și se redescoperă noua creație promisă pentru ca omul să ajungă și să fie întru unul Dumnezeu pentru veșnicie și să nu se mai întoarcă niciodată în semeția omului rău și necredincios care a fost și căruia îi place să se scuture de ascultare și să lâncezească apoi în starea „aleasă” de lepădătură... ca pacostia cea mai amară pe spatele fraților și a celor din jur lăfăindu-se ca fraierul o vreme în iluziile bogățiilor vremelnice și deșertice și pustii, făcând muncă de amăgitoare compătimeli la nivel de vorbe grele ce pplutesc pe limba omului sătul ce nemulțumit îndrăznește ca să nu-i mai pese de nimic și nimic de viața sa, pentru pofte, poftele lui de a se visa mare... om mare cu ceva funcție mare... un funcționar foarte serios... și gLumeț, că altfel pe ce să-și cheltuie banii?

Last edited by vsovivi; 14.03.2011 at 13:52:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa cred florinpoto Generalitati 14 13.11.2010 13:44:12
Am noutati: cred ca stiu cine e NOI mq Generalitati 19 02.09.2009 13:54:01
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03