Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2011, 22:27:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Fbi & ozn

http://www.adevarul.ro/actualitate/e...460154246.html
http://vault.fbi.gov/hottel_guy/Guy%...%20of%201/view
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2011, 22:32:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu inteleg ce scop/utilitate/folos are un astfel de tread pe un forum ortodox.

Sa inteleg ca tu crezi ca exista extraterestri (in acceptiunea ozn-istica popularizata de tv, filme, literatura?)

Cred ca acest thread este o idee f proasta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2011, 22:37:56
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

E un forum de "Generalități" în care se pot posta subiecte din orice categorie care nu au legătură cu religia atâta timp cât se află în limita bunului simț.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2011, 22:43:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
E un forum de "Generalități" în care se pot posta subiecte din orice categorie care nu au legătură cu religia atâta timp cât se află în limita bunului simț.
Daca l-ar fi postat cineva fara eticheta "ortodox".. poate as fi inteles ca vrea discutii pro/anti crestinism etc..

Dar cand posteaza un ortodox, ma intreb si eu ce are in minte? Sa-i sminteasca pe altii? Se stie ca cel mai important efect al culturii ufologice este indepartarea de biserica sau neincrederea in invatatura bisericii.. pana la idei pe care nu vreau sa le expun aici.

De aceea Vaticanul a facut acea declaratie referitoare la existenta vietii in spatiu.. pt ca ei simteau ca daca vantul aduce miros de ozn, bisericile se golesc. Asa ca precauti, isi cauta din timp o pozitie oficiala, ignorand ca fenomenul ozn este in fapt o invazie mediatica, nu una reala. Este o invazie in constiinta oamenilor, nu una pe cer..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2011, 22:49:26
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Exista si o boala in care vezi si auzi tot felul de chestii.Se cheama Schizofrenie.De ce s.au hotarat dupa 60 de ani sa scoata totul la iveala?Care este scopul?
Si apropo...lor( extraterestrilor) cine le.a vestit Evanghelia?
Asta cu OZN.urile este o alta unealta a diavolului pentru indepartarea omului de Adevar ca si spiritismul,levitarea etc etc

Last edited by caty_deea; 12.04.2011 at 22:52:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2011, 22:52:01
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca l-ar fi postat cineva fara eticheta "ortodox".. poate as fi inteles ca vrea discutii pro/anti crestinism etc..
Și de ce ar trebui cenzurat doar pentru că e ortodox? Poate nu vrea discuții pro/contra creștinism, ci să afle părerea și altor creștini sau poziția B.O. Forumul e un loc unde se intreabă, se răspunde, se aduce în discuție. Nu trebuie nimeni cenzurat pentru că e curios în privința părerii altor creștini.

Nu puteați să-i spuneți direct părerea dvs. cum că e o invazie mediatică în loc să-l puneți la colț? Cred că mai mult câștigați și el, și dvs.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2011, 22:58:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sunt foarte multe de spus in legatura cu vedeniile ozn, si nu timpul si locul sunt problema, ci receptivitatea oamenilor.
Ca daca multi oameni ar avea macar increderea babei de la tara in invatatura bisericii, nu s-ar ajunge la astfel de discutii.

Sunt materiale destule pt cine cauta despre asemanarea manifestarilor ufo si cele de natura demonica. Pana in punctul in care multi cercetatori atei ai fenomenului recunosc ca este de natura oculta.

Dar daca omul de azi nu mai crede ca exista draci.. ajunge sa creada in extraterestrii.



Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2011, 23:00:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ana,

E o știre-bombă care se află oricum. În România e dată peste tot la televizor, în ziare șamd. Deci nu sînt eu cauza nici unei sminteli. Știi, prin comparație, copiii mici și nevinovați ajung la un moment dat să se întîlnească cu răul din lume, așa că mai bine este să-i prevenim despre ceea ce ar putea să se întîmple decît să-i lăsăm în voia sorții, nu?

E un subiect bun de discutat, indiferent că sîntem ortodocși sau eterodocși. Mai sînt și alte locuri aici pe forum unde s-a vorbit pe tema OZN-urilor și nu văd nici un motiv să se scandalizeze nimeni pentru atîta lucru.

După umila mea părere, da, noi sîntem doar o infimă parte din viața care este pretutindeni în Univers. Iar ideea asta nu contravine nici unei învățături a Bisericii Ortodoxe - din cîte știu. S-ar putea să mă înșel, dar e vorba de simpla credință, fără dovezi: s-ar putea să fim singuri în Cosmos, dar cel mai probabil nu-i așa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2011, 23:11:25
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ana,

E o știre-bombă care se află oricum. În România e dată peste tot la televizor, în ziare șamd. Deci nu sînt eu cauza nici unei sminteli. Știi, prin comparație, copiii mici și nevinovați ajung la un moment dat să se întîlnească cu răul din lume, așa că mai bine este să-i prevenim despre ceea ce ar putea să se întîmple decît să-i lăsăm în voia sorții, nu?

E un subiect bun de discutat, indiferent că sîntem ortodocși sau eterodocși. Mai sînt și alte locuri aici pe forum unde s-a vorbit pe tema OZN-urilor și nu văd nici un motiv să se scandalizeze nimeni pentru atîta lucru.

După umila mea părere, da, noi sîntem doar o infimă parte din viața care este pretutindeni în Univers. Iar ideea asta nu contravine nici unei învățături a Bisericii Ortodoxe - din cîte știu. S-ar putea să mă înșel, dar e vorba de simpla credință, fără dovezi: s-ar putea să fim singuri în Cosmos, dar cel mai probabil nu-i așa.



Mai bine sa credem ca nu exista si sa aflam candva(dincolo)ca ne.am inselat,decat sa credem ca exista si dincolo sa avem surpriza ca de fapt ne.a amagit rau vrajmasul si si.a batut joc de noi.Repet...ar fi trebuit si lor sa li se vesteasca Evanghelia nu?Sau ei nu ar fi avut nevoie de mantuire? Cei care sustineti teoria sa veniti si cu niste argumente
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2011, 23:14:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iar ideea asta nu contravine nici unei învățături a Bisericii Ortodoxe - din cîte știu. .
Hai ca esti haios.
Daca se dovedeste acest lucru TOATE BISERICILE SE VOR NARUI PRIN EFECT DE DOMINO si o sa devina evident ca suntem aterizati din alta parte iar Hristos, Budha, Mohammad etc erau un fel de capitani Kirk de pe Enterprise!

Se pune punct la toata religia!
Reply With Quote
Răspunde