Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.01.2013, 22:45:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Nu sunt soră, sunt frate. Simt în cuvintele tale că vrei să devii rău cu mine, cu noi, ironic și zeflemitor. Nu-i voie, iubite frate. Nu-i creștinește. Te rog să nu devii obraznic, că dacă ești obraznic, mă tulbur și nu îți mai pot răspunde bine la nelămuriri.
Iar dacă, cum tu spui, nu ești dispus să asculți, să-ți recunoști greșelile, atunci, iartă-mă te rog, dar nu mai te pot ajuta cu nimic. Dar ia seamă, nu în fața mea vei da socoteală, ci în fața lui Hristos Dumnezeu. Pentru fiecare cuvânt ce ai avut, intenție ce ai voit, gând ce-ai gândit, faptă ce-ai înfăptuit.
Te rog să mă ierți pentru că nu am reușit să îți arăt duhovnicia și buna purtarea cu care am scris, asta intenționez mereu.
Despre imaculata concepție, eu m-am referit ca o dogmă a catolicismului, ceea ce este. Iar la ascetism, m-am referit la lipsa pustniciei, am și scris acolo, căci așa este, nu există pustnicie, iar ascetism tocmai asta este, monahismul e diferit de isihasm și de ascetism.
Iertați. Bucurii.
M-am adresat cu "soră" doamnei Nutucutu, nu ție.

În al doilea rând, nu ai înțeles nimic din Dogma Imaculatei Concepții. Dacă vrei să dovedești că nu este așa, expune, te rog, conținutul acestei dogme.

În al treilea rând, ți-am mai spus: în Biserica Catolică există ascetism. Ai avut curiozitatea să verifici cum și în ce fel trăiesc călugării cartusieni, despre care ți-am spus ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2013, 00:20:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Îmi cer iertare pentru că nu te-am înțeles, cu soră și frate. Despre dogma eretică a imaculatei concepții, am vorbit anterior. Spune unde nu ai înțeles, ce nu ai înțeles și cu multă bucurie îți voi mai explica. Dar parcă ai spus că nu ești dispus să înțelegi și să-ți recunoști greșelile. Totuși nădăjduiesc. Doar să citești cu inimă bună ce am scris acolo. Spre ajutor și întărire.

Ordinul cartusienilor, oricât de sărac ar trăi, nu sunt doar ei, mai sunt și ordinul benedictin sau alții că nu îi mai rețin așa bine. Ei, totuși și de-ar fi în vârful muntelui, cu iarbă uscată, sunt împreună, le este mai ușor, se mai îngrijesc unii pe alții, nu e ascetism, iubitul Domnului, nu e pustnicie.
Uite plecăm de la baza elementară:

ASCÉT, -Ă, s. m. și f. (Livr.) Pustnic, sihastru; fig. persoană care duce o viață austeră și retrasă. – Din fr. ascète. Sursa: DEX '98 (1998)
ASCÉT s. v. pustnic. Sursa: Sinonime (2002)
ASCÉT, -Ă i m. rel. 1) Călugăr care s-a retras într-un loc ferit de lume, petrecându-și viața în post și rugăciuni; sihastru; schimnic; pustnic. 2) fig. Persoană care duce o viață austeră și retrasă. /<fr. ascete Sursa: NODEX (2002)
ASCÉT s.m. și f. Sihastru, anahoret, pustnic. ♦ (Fig.) Om care își impune o viață austeră și retrasă. [< fr. ascète, lat. asceta, cf. gr. asketes – deprins, exercitat]. Sursa: DN (1986)
ASCÉT, -Ă s. m. f. 1. cel care practică ascetismul; pustnic. 2. (fig.) om care își impune o viață austeră și retrasă. (< fr. ascète) Sursa: MDN (2000)
ASCÉT, -Ă, asceți, -te, s. m. și f. Pustnic, sihastru; fig. persoană care își impune o viață aspră și retrasă. – Fr. ascète (< gr.). Sursa: DLRM (1958)
ascét - m. (vgr. asketés, exercitat: fr. ascète). Sihastru, pustnic. Fig. Om retras și cumpătat. – La Dos. aschitàc, (d. ngr. askitikós, ascetic, saŭ d. ngr. askítis cu sufixu -ac. V. schit). Sursa: Scriban (1939)

Cum să te fac să înțelegi altfel? Scrie și în dex, pe net, că ascet e pustnic, nu o grămadă de oameni, care vor să imite ascetismul, oricât s-ar chinui, nu sunt asceți, ci monahi. Romano-Catolici. Să-i mântuie Domnul și pe ei cumva. Eresul romano-catolic nu are ascetism, nu are asceți. Adică pustnici. Are doar monahism. Un fel. Adică mai multe soiuri. Adică monahism pervertit față de monahismul primar, autentic, pe care spre bucuria tuturor oamenilor, ortodocșii îl au. Înțelegi? E mură-n gură. Iartă-mi îndrăzneala.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.01.2013 at 02:06:14.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2013, 02:23:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ordinul cartusienilor, oricât de sărac ar trăi, nu sunt doar ei, mai sunt și ordinul benedictin sau alții că nu îi mai rețin așa bine. Ei, totuși și de-ar fi în vârful muntelui, cu iarbă uscată, sunt împreună, le este mai ușor, se mai îngrijesc unii pe alții, nu e ascetism, iubitul Domnului, nu e pustnicie.
Iubitu Domnului, inca din secolul al V-lea, in Irlanda (inca incomplet crestinata de Sf Patrick la acea data) se practica pustnicia. Urme se mai vad si azi, ca aceasta:



Referinte despre pustnicii catolici apuseni intalnim si in scrierile lui Ioan Cassian, un Sfant Parinte protoroman, mult venerat in Biserica Catolica.

Deosebirile dintre cenobiti si eremiti sunt teoretizate de Sf Toma din Aquino (Summa, quest 188), care arata in ce situatie este de preferat unul sau altul dintre modurile de viata calugareasca.

Iar daca vrei sa citesti un interviu cu o pustnica catolica din zilele noastre, citeste: http://www.catholicity.com/commentar...iss/08856.html

Asa ca lasa gogoasele in numele iubirii si treci la studiu inainte de a ridica piatra, spunand despre catolici ca nu au calugari retrasi, ca rad si curcile.

Inca ceva: practic toti calugarii rasariteni de care ai citit prin hagiografii erau catolici. De la Sf Antonie cel Mare si pana la Sf Simion Noul Teolog, ei, spre desoebire de tine, au trait in comuniune cu urmasul lui Petru si nu in schisma fata de el. Ia exemplu si intra in genunchi in cea mai apropiata biserica catolica, zicand: "Iarta, Doamne, ratacirii mele si ingaduie sa intru iarasi in turma Ta!". Desigur, daca esti sanatos la trup, poti amana momentul pana cand, cu ajutorul Sf Spirit, te dumiresti. Dar vezi, nu amana prea mult, ca nu stii cand vine ceasul numaratorii si te gaseste afara din Biserica lui Cristos pe care o ponegresti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2013, 03:41:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Iubitul Domnului, hai să fim înțeleși. Ce ne arăți tu acolo în poză, s-a petrecut cum bine spui, în primele secole creștine. Când încă eresul romano-catolic nu era ieșit din Biserica Creștină. Atunci era o singură Biserică Creștină. Atunci da, erau pustnici. Când s-a început erezia, s-a dus și pustnicia catolică pe apa sâmbetei, adică nu a mai existat.
Dacă-mi arăți un pustnic romano-catolic, trăind doar el singur, afară de orice ordin, în ascetism, pustnicie, îți sunt recunoscător, merg să vorbesc cu el. Numai arată-mi-l, că nu-i.

Da, pustnicii apuseni, de care vorbește Sfântul Ioan Casian, erau ai Bisericii Creștine, când erezia romano-catolică nu ieșise încă, iubitul Domnului, înțelegi? Toma de Aquino, (aflat în eresul romano-catolic, deci nu e sfânt) nu trebuie să se refere la ce "e de preferat". Toma vorbește chiar și de eleganță. Cine-a mai pomenit așa ceva? În monahism, nu mai ai voia ta, cu atât mai mult în pustnicie. E ascultare, e sărăcie și feciorie, nu mergi acolo să trăiești în puf, ci să-ți jertfești viața pentru oameni și pentru preadulcele Hristos. Nu să ai de unde alege ce să faci, cum să faci, ca în ordinele ersului romano-catolic, nu-i voie așa ceva. De ce spun asta? Pentru că și azi, e la fel ca în primele veacuri creștine, în creștinismul original, autentic. Lucru care la erezie, nu mai e.

Călugării hagiografi erau creștini. Și-atât. Nu se pomenea pe-atunci de catolic și ortodox, căci încă erezia romano-catolică nu era înfiripată.
Da, iubitul Domnului, toată lumea a trăit în comuniune cu episcopul Romei, până când, întro zi, episcopul Romei nu a mai vrut să trăiască în armonie cu nimeni. Să acum să fiu ironic puțin, și-a luat jucăriile de supărare, a declarat anateme în dreapta și-n stânga, s-a numit urmașul lui Petru și locțiitorul lui Hristos pe pământ (luând locul Duhului Sfânt prin delcarația asta) și a spus tuturor, că cine nu ascultă de el, îl ia naiba, că Dumnezeu nu îl va mai lua, că vorbește el cu Dumnezeu și rezolvă treaba. Hai să fim serioși.

Iubitul Domnului, ia seama bine la cuvintele ce îți scriu acum, fi cu trezvie și băgare de seamă la ce spun, căci îți spun Adevărul: Aruncă ereziile și vino acasă. Leapădă întunericul cu care ai fost învățat și vino acasă. Te așteaptă însăsi Treimea Sfântă. Botează-te creștinește, Împărtășește-te cu Sfintele și de viață făcătoarele, nemuritoarele lui Hristos Taine, Trupul și Sângele Lui, și propovăduiește și mărturisește pe Adevăratul Hristos până la ultima răsuflare de viață și ultima picătură de sânge. Amin. Căci dacă te vei înverșuna cu tărie împotriva Mielului, și nu vei dori Adevărul în viața ta, îți va răspunde la Judecată Mielul, împotriva căruia erezia romano-catolică luptă și îți va zice: "Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." (Matei 22, 13) la viermele neadormit și la focul care nu se stinge, în iad. Nu în purgatoriu, că nu există așa ceva. În iad, unde viermii îți vor mânca la nesfârșit trupul tău, cel înviat întru osândă, și în puroi viu vei sta pentru veșnicie. Așa că hai acasă, iubitul meu frate. Nu mai sta în erezie, te rog și te implor. Te iubesc. Și infinit mai mult ca mine, Hristos te iubește. Dar nu te bagă cu forța în Rai sau în iad. Hai acasă. Cât încă mai e timp.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.01.2013 at 03:45:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2013, 05:07:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
...noi creștinii trebuie să respectăm (dacă nu putem iubi) toți oamenii de pe pământ, întâi de toate că așa este porunca de la Hristos, să iubim, dar măcar să-i respectăm pentru calitatea lor de oameni, pe toți. Chipul de om, chipul lui Dumnezeu.
Daca admiti ca nu poti iubi, te contrazic spunandu-ti ca te iubesti pe tine insuti mai mult decat orice si, deci, nu poti respecta pe nimeni, nici pe tine.
Ortodox nu scrie in certificatul de botez, nici pe cladirea bisericii in care intri, ci in inima, unde numai Unul Dumnezeu se poate uita.
Prin urmare, nu spune tu ca esti ortodox, lasa faptele tale s-o dovedeasca, nu sa te contrazica.
Domnul sa fie cu tine!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2013, 08:01:47
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Iubitul Domnului, hai să fim înțeleși. Ce ne arăți tu acolo în poză, s-a petrecut cum bine spui, în primele secole creștine. Când încă eresul romano-catolic nu era ieșit din Biserica Creștină. Atunci era o singură Biserică Creștină. Atunci da, erau pustnici. Când s-a început erezia, s-a dus și pustnicia catolică pe apa sâmbetei, adică nu a mai existat.
Dacă-mi arăți un pustnic romano-catolic, trăind doar el singur, afară de orice ordin, în ascetism, pustnicie, îți sunt recunoscător, merg să vorbesc cu el. Numai arată-mi-l, că nu-i.

Da, pustnicii apuseni, de care vorbește Sfântul Ioan Casian, erau ai Bisericii Creștine, când erezia romano-catolică nu ieșise încă, iubitul Domnului, înțelegi? Toma de Aquino, (aflat în eresul romano-catolic, deci nu e sfânt) nu trebuie să se refere la ce "e de preferat". Toma vorbește chiar și de eleganță. Cine-a mai pomenit așa ceva? În monahism, nu mai ai voia ta, cu atât mai mult în pustnicie. E ascultare, e sărăcie și feciorie, nu mergi acolo să trăiești în puf, ci să-ți jertfești viața pentru oameni și pentru preadulcele Hristos. Nu să ai de unde alege ce să faci, cum să faci, ca în ordinele ersului romano-catolic, nu-i voie așa ceva. De ce spun asta? Pentru că și azi, e la fel ca în primele veacuri creștine, în creștinismul original, autentic. Lucru care la erezie, nu mai e.

Călugării hagiografi erau creștini. Și-atât. Nu se pomenea pe-atunci de catolic și ortodox, căci încă erezia romano-catolică nu era înfiripată.
Da, iubitul Domnului, toată lumea a trăit în comuniune cu episcopul Romei, până când, întro zi, episcopul Romei nu a mai vrut să trăiască în armonie cu nimeni. Să acum să fiu ironic puțin, și-a luat jucăriile de supărare, a declarat anateme în dreapta și-n stânga, s-a numit urmașul lui Petru și locțiitorul lui Hristos pe pământ (luând locul Duhului Sfânt prin delcarația asta) și a spus tuturor, că cine nu ascultă de el, îl ia naiba, că Dumnezeu nu îl va mai lua, că vorbește el cu Dumnezeu și rezolvă treaba. Hai să fim serioși.

Iubitul Domnului, ia seama bine la cuvintele ce îți scriu acum, fi cu trezvie și băgare de seamă la ce spun, căci îți spun Adevărul: Aruncă ereziile și vino acasă. Leapădă întunericul cu care ai fost învățat și vino acasă. Te așteaptă însăsi Treimea Sfântă. Botează-te creștinește, Împărtășește-te cu Sfintele și de viață făcătoarele, nemuritoarele lui Hristos Taine, Trupul și Sângele Lui, și propovăduiește și mărturisește pe Adevăratul Hristos până la ultima răsuflare de viață și ultima picătură de sânge. Amin. Căci dacă te vei înverșuna cu tărie împotriva Mielului, și nu vei dori Adevărul în viața ta, îți va răspunde la Judecată Mielul, împotriva căruia erezia romano-catolică luptă și îți va zice: "Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." (Matei 22, 13) la viermele neadormit și la focul care nu se stinge, în iad. Nu în purgatoriu, că nu există așa ceva. În iad, unde viermii îți vor mânca la nesfârșit trupul tău, cel înviat întru osândă, și în puroi viu vei sta pentru veșnicie. Așa că hai acasă, iubitul meu frate. Nu mai sta în erezie, te rog și te implor. Te iubesc. Și infinit mai mult ca mine, Hristos te iubește. Dar nu te bagă cu forța în Rai sau în iad. Hai acasă. Cât încă mai e timp.

Bucurii.

Stimate coleg, ai idee ce fel de viata a dus roaba Domnului, Sfinta Teresa de Calcutta? Numai in puf nu a trait. Si cu ce s-a ocupat? Numai cu partasii politice cu mai-marii tarii sale, nu. Si nu e nici pe departe singura de acest fel din Biserica Catolica. Oameni de care Duhul Sfant si Isus ar/vor da marturie ca "faptele lor le urmeaza".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2013, 11:58:10
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Soră, aveți impresia, cumva, că discutați cu cineva dispus să asculte, capabil să-și recunoască erorile sau dispus spre aceasta ?!
Si inca o data mi se confirma ca barbatii sunt psihologi mai buni decat femeile. Cel putin mai buni decat mine. Aveti dreptate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.01.2013, 12:05:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

papa de la Roma e cel mai mare eretic si un impostor sui-generis !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 12:15:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Soră, aveți impresia, cumva, că discutați cu cineva dispus să asculte, capabil să-și recunoască erorile sau dispus spre aceasta ?!
Desigur ca iubitul lui Dumnezu domn ortodox Daniel nu sufera de asemenea insusiri. Totusi, eu cel putin, consider necesar sa raspund nu pentru el, ci pentru altii care, citind ce scrie, ar putea spune "dom-le, dar daca e chiar asa ?" in baza unui rationament de tip "nu iese fum fara foc". De aceea se cuvine sa nu lasam nicio murdarie lansata in directia Sf Biserici fara raspuns. Murdarii de care, din pacate, Internetul e la fel de plin ca si lumea.

Eu insumi, desi ma consideram ca avand cele mai curate intentii, dar traind intr-un mediu ortodox intoxicat de otrava contra Bisericii Catolice, credeam cu toata sinceritatea ca apusenii fac cruce invers decat trebuie, ca purgatoriul e inventie omeneasca, papa un autocrat fara legatura cu vreun minister lasat de Cristos, "Isus" cu un singur "i" inseamna magar si alte aiureli din folclorul schismatic. Asa am crezut timp de ani de zile, pana la douazeci si ceva de ani. Tarziu m-am dumirit, abia in anii studentiei. Si, daca mi s-a intamplat mie sa cad in capcana defaimatorilor, li se poate intampla si altora.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2013, 12:38:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, daca mi s-a intamplat mie sa cad in capcana defaimatorilor, li se poate intampla si altora.
Pe lângă faptul că ești un modest, mai ești și cinstit.
Ești dovada vie a modului cum lucrează răul.
Să dea Dumnezeu să te întorci la Sfânta Credință a bunicului tău!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03