Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 09.10.2010, 23:08:08
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu pot sa separ harisma apostolilor de vorbirea in limbi pe care o cunosc. Pentru ca e normal sa tindem sa calcam pe urmele lor, asa cum ni s-a poruncit. ["Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi" 1 cor 14:5"] Daca nu as fi convinsa ca e acelasi dar nu as ma practica-o; ce rost ar mai avea? Si nu pot sa o argumentez decat cu Cuvantul lui Dumnezeu:

"cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine." 1cor 14:2
"Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește," 1 cor 14:4



1. Numai in cazul in care este auzita de cineva necredincios care intelege limba si, desigur, doreste sa se pocaiasca.
2. Nu are nici o legatura. Pacatele se iarta prin marturisire si pocainta.
3. Mintea este linistita atunci cand vorbesti in limbi.
4. Daca Duhul Sfant nu se coboara nu se poate vorbi in limbi prin Duhul Sfant. E logic. Si la apostoli a fost asa: intai S-a coborat Duhul Sfant si abia dupa aceea au inceput sa vorbeasca in limbi. Erau singuri in camera de sus si Ii vorbeau lui Dumnezeu. Abia dupa ce oamenii i-au auzit [se pare ca strigau cam tare, nu-i asa, dobrin?] s-au strans in jurul lor si se minunau.

Dupa cum am mai explicat pe acest topic, [s-a discutat mult in urma] asa cum Dumnezeu a incurcat oamenilor limbile sa nu se mai inteleaga la turnul Babel, iata ca acum Dumnezeu da posibilitatea oricarui om sa poata intelege si vorbi limba altui popor asa cum o intelege El, fara translator. Desigur, aceasta se intampla la o scara mult mai mica, in functie de credinta fiecarui om.
Asa cum Duhul Sfant vorbeste oamenilor in diferite limbi, asa da si credinciosului. E o caracteristica a Duhului Sfant care se rasfrange asupa credinciosului.
Daca aceasta vorbire e talmacita prin darul de talmacire, vorbirea echivaleaza cu o proorocie. Daca nu este tradusa, ea ramane o rugaciune sau o proclamare a adevarurilor divine intr-o alta limba. Posibil ca oamenii sa nu o inteleaga, dar fiintele ceresti transcend limbile si inteleg ceea ce se spune.

Nu neg ca exista cazuri de vorbire in limbi neautentica la penticostali. Fiecare Biserica are problemele ei. Insa nu e corect sa generalizam.
\1. Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5. Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.
6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.

9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?
13. Iar alții batjocorindu-i, ziceau că sunt plini de must.
14. Și stând Petru cu cei unsprezece, a ridicat glasul și le-a vorbit: Bărbați iudei, și toți care locuiți în Ierusalim, aceasta să vă fie cunoscută și luați în urechi cuvintele mele;
15. Că aceștia nu sunt beți, cum vi se pare vouă, căci este al treilea ceas din zi;
16. Ci aceasta este ce s-a spus prin proorocul Ioil:
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.
20. Soarele se va schimba în întuneric și luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare și strălucită.
21. Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".
22. Bărbați israeliți, ascultați cuvintele acestea: Pe Iisus Nazarineanul, bărbat adeverit între voi de Dumnezeu, prin puteri, prin minuni și prin semne pe care le-a făcut prin El Dumnezeu în mijlocul vostru, precum și voi știți,
23. Pe Acesta, fiind dat, după sfatul cel rânduit și după știința cea dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați luat și, pironindu-L, prin mâinile celor fără de lege, L-ați omorât,
24. Pe Care Dumnezeu L-a înviat, dezlegând durerile morții, întrucât nu era cu putință ca El să fie ținut de ea.
25. Căci David zice despre El: "Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca să nu mă clatin.
26. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni întru nădejde.
27. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
28. Făcutu-mi-ai cunoscute căile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie".
29. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, că a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta.
30. Deci el, fiind prooroc și știind că Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui,
31. Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.
32. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori.
33. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi.
34. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Șezi de-a dreapta Mea,
35. Până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
36. Cu siguranță să știe deci toată casa lui Israel că Dumnezeu, pe Acest Iisus pe Care voi L-ați răstignit, L-a făcut Domn și Hristos.
37. Ei auzind acestea, au fost pătrunși la inimă și au zis către Petru și ceilalți apostoli: Bărbați frați, ce să facem?
38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.
40. Și cu alte mai multe vorbe mărturisea și-i îndemna, zicând: Mântuiți-vă de acest neam viclean.
41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.
42. Și stăruiau în învățătura apostolilor și în împărtășire, în frângerea pâinii și în rugăciuni.
43. Și tot sufletul era cuprins de teamă, căci multe minuni și semne se făceau în Ierusalim prin apostoli, și mare frică îi stăpânea pe toți.
44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.


Pentru ca un penticostal sa fie credibil si mantuibil ar trebui ca actiunea Harului Duhului Sfant sa se petreaca in mod asemanator cu textul din biblie prezentat mai sus.Si anume:.///Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei./// Și li s-au arătat, împărțite," limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei. "///Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.///
"căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa"./// Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? ///Și stând Petru cu cei unsprezece, a ridicat glasul și le-a vorbit:///

La voi se intampla asemenea?Cand iesiti voi de la biserica mergeti si propovaduiti evanghelia in alte limbi?Macar la niste comunitati din apropierea voastra.Faceti voi minunile pe care le-au facut sf.apostoli?Pentru ca daca citim mai departe in cap.3 vedem ca in urma Pogorarii Duhului sfant faceau si alte minuni ca de exemplu vindecari.Apoi sa cautati si sa vedeti ca in multe texte din evanghelii Mantuitorul Iisus Hristos se adreseaza numai apostolilor,si numai lor li s-a dat sa cunoasca tainele imparatiei cerurilor.Si stand Petru cu cei unsprezece? In casa mai erau si altii,dar de ce numai cu cei unsprezece statea?De ce a mai fost nevoie sa se aleaga un alt apostol in locul lui Iuda? Voi spune-ti ca s-a pogorat harul Duhului Sfant peste toti cei din casa(nu voi de fapt, ci cei care v-au invatat asa si care au format gruparile astea).Pacat de voi,ca sunteti inzestrati cu ratiune,aveti minte sa o folositi ,sa cautati mai bine ca sa ajungeti la cunostinta adevarului.Mai multa rugaciune cu sinceritate,poate se Va milostivi bunul Dumnezeu si o sa va lumineze mintile.Doamne ajuta

Last edited by ghemistris; 09.10.2010 at 23:21:36.
  #392  
Vechi 09.10.2010, 23:17:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ghemis, tu esti? Daca da, ma bucur sa te revad... :)
Da, uneori este cum scrii mai sus.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #393  
Vechi 09.10.2010, 23:19:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
\1. Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5. Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.
6. Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.

9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?
13. Iar alții batjocorindu-i, ziceau că sunt plini de must.
14. Și stând Petru cu cei unsprezece, a ridicat glasul și le-a vorbit: Bărbați iudei, și toți care locuiți în Ierusalim, aceasta să vă fie cunoscută și luați în urechi cuvintele mele;
15. Că aceștia nu sunt beți, cum vi se pare vouă, căci este al treilea ceas din zi;
16. Ci aceasta este ce s-a spus prin proorocul Ioil:
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.
20. Soarele se va schimba în întuneric și luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare și strălucită.
21. Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".
22. Bărbați israeliți, ascultați cuvintele acestea: Pe Iisus Nazarineanul, bărbat adeverit între voi de Dumnezeu, prin puteri, prin minuni și prin semne pe care le-a făcut prin El Dumnezeu în mijlocul vostru, precum și voi știți,
23. Pe Acesta, fiind dat, după sfatul cel rânduit și după știința cea dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați luat și, pironindu-L, prin mâinile celor fără de lege, L-ați omorât,
24. Pe Care Dumnezeu L-a înviat, dezlegând durerile morții, întrucât nu era cu putință ca El să fie ținut de ea.
25. Căci David zice despre El: "Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca să nu mă clatin.
26. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni întru nădejde.
27. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
28. Făcutu-mi-ai cunoscute căile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie".
29. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, că a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta.
30. Deci el, fiind prooroc și știind că Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui,
31. Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.
32. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori.
33. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi.
34. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Șezi de-a dreapta Mea,
35. Până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
36. Cu siguranță să știe deci toată casa lui Israel că Dumnezeu, pe Acest Iisus pe Care voi L-ați răstignit, L-a făcut Domn și Hristos.
37. Ei auzind acestea, au fost pătrunși la inimă și au zis către Petru și ceilalți apostoli: Bărbați frați, ce să facem?
38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.
40. Și cu alte mai multe vorbe mărturisea și-i îndemna, zicând: Mântuiți-vă de acest neam viclean.
41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.
42. Și stăruiau în învățătura apostolilor și în împărtășire, în frângerea pâinii și în rugăciuni.
43. Și tot sufletul era cuprins de teamă, căci multe minuni și semne se făceau în Ierusalim prin apostoli, și mare frică îi stăpânea pe toți.
44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.


Pentru ca un penticostal sa fie credibil si mantuibil ar trebui ca actiunea Harului Duhului Sfant sa se petreaca in mod asemanator cu textul din biblie prezentat mai sus.Si anume:.///Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei./// Și li s-au arătat, împărțite," limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei. "///Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.///
"căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa"./// Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? ///Și stând Petru cu cei unsprezece, a ridicat glasul și le-a vorbit:///

La voi se intampla asemenea?Cand iesiti voi de la biserica mergeti si propovaduiti evanghelia in alte limbi?Macar la niste comunitati din apropierea voastra.Faceti voi minunile pe care le-au facut sf.apostoli?Pentru ca daca citim mai departe in cap.2 vedem ca in urma Pogorarii Duhului sfant faceau si alte minuni ca de exemplu vindecari.Apoi sa cautati si sa vedeti ca in multe texte din evanghelii Mantuitorul Iisus Hristos se adreseaza numai apostolilor,si numai lor li s-a dat sa cunoasca tainele imparatiei cerurilor.Si stand Petru cu cei unsprezece? In casa mai erau si altii,dar de ce numai cu cei unsprezece statea?De ce a mai fost nevoie sa se aleaga un alt apostol in locul lui Iuda? Voi spune-ti ca s-a pogorat harul Duhului Sfant peste toti cei din casa(nu voi de fapt, ci cei care v-au invatat asa si care au format gruparile astea).Pacat de voi,ca sunteti inzestrati cu ratiune,aveti minte sa o folositi ,sa cautati mai bine ca sa ajungeti la cunostinta adevarului.Mai multa rugaciune cu sinceritate,poate se Va milostivi bunul Dumnezeu si o sa va lumineze mintile.Doamne ajuta
Păi degeaba citezi la nesfârșit din Biblie devreme ce tu nu cunoști despre ce este vorba, ci știi doar ceea ce te-au îndoctrinat sectarii penticostali.
  #394  
Vechi 10.10.2010, 09:40:32
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul

La voi se intampla asemenea?Cand iesiti voi de la biserica mergeti si propovaduiti evanghelia in alte limbi?Macar la niste comunitati din apropierea voastra.Faceti voi minunile pe care le-au facut sf.apostoli?Pentru ca daca citim mai departe in cap.3 vedem ca in urma Pogorarii Duhului sfant faceau si alte minuni ca de exemplu vindecari.Apoi sa cautati si sa vedeti ca in multe texte din evanghelii Mantuitorul Iisus Hristos se adreseaza numai apostolilor,si numai lor li s-a dat sa cunoasca tainele imparatiei cerurilor.Si stand Petru cu cei unsprezece? In casa mai erau si altii,dar de ce numai cu cei unsprezece statea?De ce a mai fost nevoie sa se aleaga un alt apostol in locul lui Iuda? Voi spune-ti ca s-a pogorat harul Duhului Sfant peste toti cei din casa(nu voi de fapt, ci cei care v-au invatat asa si care au format gruparile astea).Pacat de voi,ca sunteti inzestrati cu ratiune,aveti minte sa o folositi ,sa cautati mai bine ca sa ajungeti la cunostinta adevarului.Mai multa rugaciune cu sinceritate,poate se Va milostivi bunul Dumnezeu si o sa va lumineze mintile.Doamne ajuta
ce descrii tu aici, in ziua de astazi nu poate niciun cult sa si le asume.
  #395  
Vechi 10.10.2010, 21:50:22
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Absolut adevarat! Si stii de ce?Pentru ca nu se mai repeta aceasta Revelatie.Acest dar a fost trimis doar celor 12 apostoli.Sincer eu ma cutremur si-i deplang pe acei oameni cand am vazut acele filmulete.Acea harababura sa fie roada Duhului? Dar cu Dragoastea,bucuria,PACEA,indelunga-rabdare,BLANDETEA,bunatatea,curatia ce sunt oare?
  #396  
Vechi 10.10.2010, 21:54:26
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit Mai multa atentie la topic doctore!

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Păi degeaba citezi la nesfârșit din Biblie devreme ce tu nu cunoști despre ce este vorba, ci știi doar ceea ce te-au îndoctrinat sectarii penticostali.
Sunt o cunostinta mai veche a Dorianei,dar sunt ORTODOX.Ma bucur ca i-am ramas in memorie.Candva am mai dezbatut acest subiect.Toate cele bune si Doamne ajuta!
  #397  
Vechi 10.10.2010, 22:07:51
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ghemis, tu esti? Daca da, ma bucur sa te revad... :)
Da, uneori este cum scrii mai sus.
Da,eu sunt, dar am mai adaugat ceva la user pentru ca intre timp am fost sters.Observ ca dezbateti din nou acest subiect,ultima data nu mi-ai raspuns la intrebare.O mai tii minte?Eu o mai tin minte.Ceva bun este la tine,inca mai sunt ramasite ortodoxe.Daca tu iti doresti cu adevarat sa descoperi Adevarul,eu sunt convins ca-l vei afla.Trebuie sinceritate si cautare.Oare "Crucea" nu este un semn bun?Cauta si vei afla.


"Da, uneori este cum scrii mai sus.[/quote]" Nu este un raspuns sincer.Lasi loc de interpretarii.
  #398  
Vechi 10.10.2010, 22:31:13
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Fiind un topic unde se vorbeste despre vorbirea in limbi, as dori sa intreb pe un "cunoscator" urmatoarele: Biblia vorbeste despre vorbirea in limbi ca dar al Duhului Sfant dat Apostolilor la Cincizecime pentru fondarea si intarirea Bisericii Sale; cand Apostolii au vorbit in limbi cei prezenti intelegeau fiecare in limba lui :

(7. Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8. Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.

9. Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10. În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11. Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!
12. Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta? ).

In vremurile noastre sunt culte NP (si aici as aminti in special pe penticostali) care pretind ca detin vorbirea in limbi... insa vorbirea pe care o practica nu seamana cu cea practicata de Apostoli la Cincizecime, caci nici cei prezenti in adunare nu inteleg ce vorbesc vorbitorii in limbi...
Si urmeaza intrebarea: Se vorbeste in Biblie de 2 vorbiri in limbi:una data Apostolilor si una data crestinilor?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #399  
Vechi 10.10.2010, 22:56:06
colibri2 colibri2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Pentru ca nu se mai repeta aceasta Revelatie.Acest dar a fost trimis doar celor 12 apostoli.
Va dau un exemplu de vorbire in limbi la ortodocsi. Este vorba de un parinte ortodox contemporan: parintele Porfirie Noul Facator de Minuni. Vedeti aici: http://logos.md/rugaciuni/acatiste/porfirie (cititi condacul 10 s icosul 10). Citez:"prin harisma vorbirii in limbi ai grait pe intelesul celor de alt neam, iar ei mirandu-se de sfintenia ta au strigat lui Dumnezeu: Aliluia!"(condacul 10); "Vrand tu sa o ajuti pe tanara Annoula sa lepede cugetarile desarte si sa creada in Atotputernicul Dumnezeu, nu ti-a fost opreliste necunoasterea limbii pe care o vorbea aceasta, ci prin darul lui Dumnezeu ai trecut de acesta stavila,"(Icosul 10).

Va grabiti sa dati verdicte despre altii fara sa cunoasteti ortodoxia si darurile Duhului Sfant (care se manifesta chiar in biserica ortodoxa).

Valabil si pentru Geony.

Last edited by colibri2; 10.10.2010 at 22:58:52.
  #400  
Vechi 10.10.2010, 23:23:32
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colibri2 Vezi mesajul
Va dau un exemplu de vorbire in limbi la ortodocsi. Este vorba de un parinte ortodox contemporan: parintele Porfirie Noul Facator de Minuni. Vedeti aici: http://logos.md/rugaciuni/acatiste/porfirie (cititi condacul 10 s icosul 10). Citez:"prin harisma vorbirii in limbi ai grait pe intelesul celor de alt neam, iar ei mirandu-se de sfintenia ta au strigat lui Dumnezeu: Aliluia!"(condacul 10); "Vrand tu sa o ajuti pe tanara Annoula sa lepede cugetarile desarte si sa creada in Atotputernicul Dumnezeu, nu ti-a fost opreliste necunoasterea limbii pe care o vorbea aceasta, ci prin darul lui Dumnezeu ai trecut de acesta stavila,"(Icosul 10).

Va grabiti sa dati verdicte despre altii fara sa cunoasteti ortodoxia si darurile Duhului Sfant (care se manifesta chiar in biserica ortodoxa).

Valabil si pentru Geony.

Nu este asta un raspuns la intrebarea mea... eu stiu ca pe alocuri se practica vorbirea in limbi (am mai auzit-o) si in BO, dar de talmaci nu am auzit ca au nevoie vorbitorii ortodocsi...
Asa ca te rog raspunde-mi la intrebare daca vrei...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10