Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.04.2009, 12:44:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Fiti atenti ca i-am gasit si o denumire: "rugaciunea in retea"! Nu-i asa ca suna interesant? Ne dam IP-urile intre noi, le bagam la adresa serverului, ne logam toti la aceeasi ora, (eventual ne dam si telefoane intre noi de confirmare), iar dupa asta nu ne ramane decat sa dam toti "connect" in acelasi timp si sa intram pe server si sa-i dam drumu la treaba. Va da-ti seama ce poate iesi? Putem face si scor sau punctaj, fiecare cu recordu lui
Ștefane asta înseamnă a o "lua pe arătură" ! Ai grijă la mania asta a "recordurilor". . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.04.2009, 12:50:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Frate, iar de tine ma amuz si mai mult pentru ca nici nu ti-ai dat seama ce am vrut sa spun! Eu am facut niste aluzii, dar daca tu nu le-ai inteles, e doar treaba ta, Las ca poate catalina si cu trandafir_alb o sa inteleaga apropourile
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.04.2009, 12:57:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Frate, iar de tine ma amuz si mai mult pentru ca nici nu ti-ai dat seama ce am vrut sa spun! Eu am facut niste aluzii, dar daca tu nu le-ai inteles, e doar treaba ta, Las ca poate catalina si cu trandafir_alb o sa inteleaga apropourile
Aluziile duc în mare parte la deziluzii , iar Cătălina și cu trandafir_alb , sunt libere să înțeleagă ce vor ele, cum și eu și ori și cine este liber a înțelege ce-și dorește, dar atenție la doriri Ștefane. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.04.2009, 13:06:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Veilur, dar de grupuri de rugaciune ai auzit? Stii cumva ca exista oameni, care se roaga pentru toata lumea, pentru cei bolnavi, pentru cei de pe acest forum, pentru tine?
Nu e vorba de secta, ci de grup de rugaciune.
...si iarta-ma, dar ii dau dreptate lui Cristian: ai pedalat pe ideea gresita.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.04.2009, 13:21:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[...]dar atenție la doriri Ștefane. . .
Nu am dorit nimic, insa mi-am dat si eu cu parerea.
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha
Veilur, dar de grupuri de rugaciune ai auzit? Stii cumva ca exista oameni, care se roaga pentru toata lumea, pentru cei bolnavi, pentru cei de pe acest forum, pentru tine?
Nu e vorba de secta, ci de grup de rugaciune.
...si iarta-ma, dar ii dau dreptate lui Cristian: ai pedalat pe ideea gresita.
Nu stiam ca exista grupuri de rugaciune, insa stiu ca exista pustnici care fac asta, daca mai exista. Dar scuza-ma, pustnicii(daca mai exista), au habar cu ce se mananca aceasta "rugaciune pentru toata lumea", nu noi, cel putin eu. Si de ce am pedalat pe ideea gresita? Chiar nu ma pricep pe ce idee am pedalat eu gresit
Insa mie imi place de emanuel2007, el s-a autoexclus din grupu vostru pentru ca simte duhuri deja! Va da-ti seama, el deja e la alt nivel, nu ca noi astia mai prapaditi de ne rugam curveste, hihi Discerne duhurile deja, lucru care deabia sfintii puteau sa-l faca, ori poate el o fi vre-un sfant, nu stiu Dar nu, stati, deja mi-am bagat nasu intr-un domeniu unde eu sunt paralel, n-am nici o treaba cu din astea, asa ca vorba lui Scrable, scuza-ti ca mi-am permis aceasta interventie!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.04.2009, 14:31:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Veilur, rugaciunea e rugaciune, daca e spusa din inima.
Eu ma mir, bucurandu-ma totodata, ca la varsta ta t preocupa asemenea teme; eu la 24 de ani inca nu aflasem de Dumnezeu; mai trebuie insa sa crestiti duhovniceste, pentru a vedea ca si rugaciunea ta poate da roade.
Nu stiu ce te-a facut sa devi rautacios. Emanuel a simtit ceva "strain" de rugaciune" si sunt convinsa ca asa e, caci raul se lucreaza in lume. Nu e de ras. Nu cred ca a luat distanta de tot grupul de rugaciune ci de cei, care practica si yoga pe langa...
Dar sa nu intelegi in ce consta gresela ta?!? Mai gandeste-te data mesajul tau cuprinde si cel mai mic semn de dragoste... Daca nu, stii unde ai gresit.

Dumnezeu ne cere ce nu avem, deci roaga-te pentru altii, si vei primi si tu.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.04.2009, 14:34:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
, deja mi-am bagat nasu intr-un domeniu unde eu sunt paralel, n-am nici o treaba cu din astea, asa ca vorba lui Scrable, scuza-ti ca mi-am permis aceasta interventie!
Odata ce mergi la biserica, nu esti paralel cu cele discutate, si chiar imi pare rau ca te asociezi cu scrabble, care nu e baiat rau, dar se manifesta rau.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.04.2009, 15:33:37
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Frate, iar de tine ma amuz si mai mult pentru ca nici nu ti-ai dat seama ce am vrut sa spun! Eu am facut niste aluzii, dar daca tu nu le-ai inteles, e doar treaba ta, Las ca poate catalina si cu trandafir_alb o sa inteleaga apropourile


Ti-am inteles aluzia, trebuia sa pun "vedem" in ghilimele, dar eram convinsa ca se va intelege. Ma bucur ca te-a amuzat replica mea, te-am facut sa rad, deci am facut un bine, tadam! Ca asa si tebuie sa fim: veseli.
Daca nu esti de acord cu ce s-a propus de ce te-ai mai chinuit sa postezi si sa ne aduci la cunostinta? Crezi ca ne ajuta cu ceva?
..si asa cum in Biserica se roaga mai multe persoane in acelasi timp si in acelasi loc, asa, aici, s-a propus sa ne rugam in acelasi timp doar ca nu in acelasi loc, asa ca, taci, cumpara-ti o carte de rugaciuni si ingenuncheaza la ora 22:00 ! Sper ca te-am inveselit !
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.04.2009, 16:05:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am precizat cele de mai sus stiind ca rugaciunea comuna se face numai la biserica si atat, in rest e doar un prilej de riscuri. Eu stiu asa: ca te rogi pentru cineva e una, iar ca te rogi la comun dupa niste reguli facute de oricine si oricum, e alta. Mie imi pare suspecta treaba asta
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.04.2009, 16:18:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
[...]eu la 24 de ani inca nu aflasem de Dumnezeu; [...]
Haha! Nu am 24 de ani, plus ca eu am stiut de mic ca exista Dumnezeu, insa am fost mai mult sau mai putin preocupat de treaba asta. Iar daca emanuel2007 poa sa distinga duhuri, atunci eu il apreciez!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
PROPUNERE saccsiv Generalitati 179 14.04.2008 17:02:50