Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 25.11.2013, 20:50:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai trebuie demonstrat ceva? :)
Cand poporul observa ca nu sunt luate deciziile corecte trebuie dat un semnal de alarma, altfel am merge inainte precum orbii. Iar daca tu crezi ca preotul trebuie sa ia atitudine si astepti doar din partea lui , ai putea trai o mare dezamagire. Preotul trebuie sustinut de popor. Biserica inseamna cler si credinciosi. Pentru aceste decizii este fiecare crestin raspunzator intrucat toti facem parte din Biserica
  #522  
Vechi 25.11.2013, 21:02:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Mi-a zis personal.
Nu stiu ce a urmat dupa, eu am ramas cu aceste cuvinte pe care fiind indurerat le-a rostit. Ce a fost mai apoi, daca a fost o dicutie intre cei doi duhovnici nu stiu si nici nu sunt curioasa. Imi pare rau ca am scris asta pe forum, trebuia sa tin pentru mine si tind sa cred ca reactia parintelui a fost atunci la inceput. Pentru mine sunt importanti ambii duhovnici si nu as vrea ca prin postarea mea sa provoc sminteala. Iertare!
  #523  
Vechi 25.11.2013, 21:04:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce e mai regretabil, unii incearca sa-i batjocoreasca si memoria.
Nu conteaza ca pe patul de moarte a indreptat in mare parte ce spusese gresit in ultima parte a vietii, s-au gasit manipulatori cu "logica" de doi bani sa zica ca ce a spus atunci nu e valabil, tot la vechile povesti cu care a fost mintit, trebuie sa ne raportam.
Aici sunt de acord cu tine.
  #524  
Vechi 25.11.2013, 22:26:43
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu cred ca problema este ca se pune prea mare accent pe cipuri si nu se zic mai multe despre organizatii satanice (masonerie),secte satanice,magie ,vrajitorie,yoga,new age,ecumenism...si oricare alta forma de satanism pe care orice crestin trebuie sa o respinga
-parintele Vulcanescu a tinut o predica la Petru Voda dar a vorbit numai despre dreapta credinta si despre erezii si pericolul ecumenismului ; chiar zice in predica ca problemele legate de cipuri si de gaze de sist sunt minore in comparatie cu erezia ecumenista.

Predica pr Matei Vulcanescu la Manastirea Petru Voda – Despre ecumenism.
http://carteromaneasca.wordpress.com...pre-ecumenism/

Despre ecumenismul eretic,CMB (Consiliul Mondial al Bisericilor),papistasii(romano-catolicii) si protestantii sunt eretici si sunt primiti(conform canoanelor) la ortodoxie prin botez nu prin mirungere ; despre saptamana de rugaciune (uraciune) ecumenica…Despre cele 3 tipuri de ateism conform Sfantului Grigorie Palama. Marturisirea Ortodoxiei.
Indiferenta/ inactiunea – sau dormitul in opinci propovaduit de Alin – a treia forma de ateism!! si cu ce patos predica
Primele doua sunt ateismul clasic, in care omul nu crede in existenta lui Dumnezeu si a doua erezia (a nu crede in Ortodoxie).
La minutul 23 parintele precizeaza ca in Grecia (inca) nu exista asa-numita saptamana de uraciune ecumenica, la noi da! Crestinii botezati ,mirunsi si impartasiti sunt membri deplini ai Bisericii lui Hristos, ar trebui sa protesteze, ca nu sunt jumatati de masura. Biserica Ortodoxa nu este clericalista. Nu Patriarhul, Sinodul sau clericii detin Adevarul, noi fiind oi necuvantatoare conduse de ei... NU!!
Noi suntem madularii vii ale Bisericii si noi tinem dreapta credinta si marturisirea, de aceea avem cuvant greu de dat inaintea lui Dumnezeu pentru marturisirea Ortodoxiei. Sa nu spunem niciodata ca cine sunt eu, sa marturisesc sa scriu importriva ereziei, un amarat de laic, nici teologia nu am facut, cum sa protestez eu impotriva ereziei.... pentru ca Dumnezeu va cere cuvant de la noi ca nu am marturisit in vremuri de prigoana. Traim vremuri babilonice, iar Hristos este batjocoprit prin acorduri eretice!!

Mentioneaza ca a trimis o scrisoare deschisa Patriarhului Romaniei si catre Sf. Sinod ! Ca s-a semnat o erezie in anul 1994 – Acordul de la Chambesy….
Despre nementionarea in Minei a ereziei monotelite… a ereticului Sever…
Nu mai exista duminica slujba de anatemizare a ereziilor in Biserica! Anatema este data de Sfintii Parinti invataturii celei stricate.

Eu chiar n-am stiut ca in zilele noastre se dau anateme impotriva celor ce se boteaza ortodox! (vorbeste despre asta spre sfarsitul predicii) Doamne ce vremuri traim!!
Multumesc pentru postare!
  #525  
Vechi 25.11.2013, 23:14:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Indiferenta/ inactiunea – sau dormitul in opinci propovaduit de Alin – a treia forma de ateism!! si cu ce patos predica
Primele doua sunt ateismul clasic, in care omul nu crede in existenta lui Dumnezeu si a doua erezia (a nu crede in Ortodoxie).
La minutul 23 parintele precizeaza ca in Grecia (inca) nu exista asa-numita saptamana de uraciune ecumenica, la noi da! Crestinii botezati ,mirunsi si impartasiti sunt membri deplini ai Bisericii lui Hristos, ar trebui sa protesteze, ca nu sunt jumatati de masura. Biserica Ortodoxa nu este clericalista. Nu Patriarhul, Sinodul sau clericii detin Adevarul, noi fiind oi necuvantatoare conduse de ei... NU!!
Noi suntem madularii vii ale Bisericii si noi tinem dreapta credinta si marturisirea, de aceea avem cuvant greu de dat inaintea lui Dumnezeu pentru marturisirea Ortodoxiei. Sa nu spunem niciodata ca cine sunt eu, sa marturisesc sa scriu importriva ereziei, un amarat de laic, nici teologia nu am facut, cum sa protestez eu impotriva ereziei.... pentru ca Dumnezeu va cere cuvant de la noi ca nu am marturisit in vremuri de prigoana. Traim vremuri babilonice, iar Hristos este batjocoprit prin acorduri eretice!!

Mentioneaza ca a trimis o scrisoare deschisa Patriarhului Romaniei si catre Sf. Sinod ! Ca s-a semnat o erezie in anul 1994 – Acordul de la Chambesy….
Despre nementionarea in Minei a ereziei monotelite… a ereticului Sever…
Nu mai exista duminica slujba de anatemizare a ereziilor in Biserica! Anatema este data de Sfintii Parinti invataturii celei stricate.

Eu chiar n-am stiut ca in zilele noastre se dau anateme impotriva celor ce se boteaza ortodox! (vorbeste despre asta spre sfarsitul predicii) Doamne ce vremuri traim!!
Multumesc pentru postare!
-bine ca mai sunt crestini ca tine care asculta de sfaturile preotilor ortodocsi,antiecumenisti
  #526  
Vechi 26.11.2013, 00:06:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
De ce s-ar indoi o lingurita in prezenta unui act cu cip?! E stupid. Asa ceva exista intr-adevar, dar numai in filmele SF-horror. Nu in realitatea reala, binecuvintata de Dumnezeu. Nu traiesc printre noi Cenusii, Reptiloizi, Balaurieni, si alte lorinfortunisme, cel putin nu inca.
Probabil era din clubul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=AF2CSnHHkNU

http://www.dailymotion.com/video/xii...ing-power_news
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.11.2013 at 00:10:05.
  #527  
Vechi 26.11.2013, 00:10:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca trebuie sa dezvalui pe un forum niste lucruri care oarecum nu sunt facute publice, doar pentru convingerea ta sau a altora.
Cam asa fac cei dintr-o secta, dau iluzia membrilor ei ca au acces la informatii speciale, dedicate doar celor "alesi".
In felul asta le hranesc orgoliul si orbirea care rezulta de aici.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Aici sunt de acord cu tine.
Multumesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.11.2013 at 00:13:18.
  #528  
Vechi 26.11.2013, 00:14:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cand poporul observa ca nu sunt luate deciziile corecte trebuie dat un semnal de alarma, altfel am merge inainte precum orbii. Iar daca tu crezi ca preotul trebuie sa ia atitudine si astepti doar din partea lui , ai putea trai o mare dezamagire. Preotul trebuie sustinut de popor. Biserica inseamna cler si credinciosi. Pentru aceste decizii este fiecare crestin raspunzator intrucat toti facem parte din Biserica
Care popor? Te referi la o mana de oameni care chipurile isi spun "poporul" si au pretentia sa vorbeasca in numele lui cand de fapt reprezinta interese obscure, straine de B.O.?

Nu ti se pare ciudat ca din zecile/sutele de manastiri din Romania, nici una n-a vrut sa se inroleze in campania anticip?

Ai curaj sa spui ca acei calugari si preoti nu sunt semnificativi?

Ca de preotii de mir si ierarhi am vazut ca rusine nu prea mai este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.11.2013 at 00:27:53.
  #529  
Vechi 26.11.2013, 00:23:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum intri in posesia banilor? Ii primesti direct pe statul de plata? Poti sa conduci fara permis? Poti sa iesi din tara pentru anumite locatii fara pasaport? Astea nu sunt privlegii?
Tot nu inteleg care e privilegiul.
Sau lipsa lui.

Esti o "asceata" ca mergi sa-ti iei banii de la banca si nu de la bancomat cu "cardul cu cip"?

Stii ca cipofobii sustin ca acel card cu banda magnetica e ok, pe cand parintele Paisie care il citeaza zice ca nu e ok?

Stii ca parintele Filoteu cel care practic a declansat oficial isteria actelor cu cip, a sustinut ca acel card bancar cu cip este ok, atat timp cat nu este cip RFID sau biometric?

Esti "asceta" pentru ca dai mai multi bani pe un pasaport care expira mai repede in loc de unul mai scump?

Mie mi se pare ca termenul corect este "snob".

Citat:
Nu vreau sa par paranoia, fiecare crede ce doreste dar uite mi-a ramas in minte un cuvant al Maicii Siluana de la o conferinta ce a sustinut-o si fiind intrebata printre altele si de vaccin a zis in felul urmator : " daca parintele ar spune ca nu este sanatos sau provoaca anumite boli, am observa ca parintele dispare" concluzia o poti trage singur.
Nu am inteles nimic, dar probabil ai tu niste informatii "top secret" care iti hranesc cine stie ce inteles ascuns despre asta, probabil nu strain de o doza de paranoia ca asta merge bine impreuna cu conspirationismul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.11.2013 at 00:50:37.
  #530  
Vechi 26.11.2013, 00:25:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Rugaciune catre Sfantul Mare Mucenic Mercurie
Daca te-ar vindeca de sectarism bine ar fi.
Dar un copy/paste aruncat dintr-un acatist, in lipsa de argumente nu prea cred ca ajuta in acest sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30