Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2012, 22:35:52
cuvantul cuvantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2012
Mesaje: 3
Implicit Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit)

Buna ziua,am 19 de ani si nu am mers la spovedanie vreodata,de impartasit m-am impartasit de cateva ori,dar la momentul respectiv era doar niste vin baut cu lingurita si atat.
Am fost un credincios,apoi am citit carti si mi-am pus niste intrebari si am devenit un ignorant nu doar ateu,ci care contesta existenta Lui,apoi iar un pseudo-crestin.
Am trecut printr-o experienta traumatizanta acum ceva timp in care L-am descoperitcu adevarat,fara "altceva" as fi murit.

As dori sa ma spovedesc pentru ca in 19 nu am facut-o niciodata,si am multe pacate,mai ales din decalog.
Deci,ma pot spovedi si maine sau trebuie sa tin post in prealabil si fac un canon de rugaciuni iar mai apoi ma pot spovedi?

Nu vreau sa fiu impertinent,dar nu se pot trasmite boli cu lingurita de la impartasanie,nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2012, 22:48:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te poți spovedi și mâine, mai ales dacă inima te îndeamnnă s-o faci. Canonul îl primești de la preot, nu trebuie să ți-l alegi singur; iar dacă va considera că n-ai păcate mari sau că te-ai pocăit, poate la sfârșitul postului te va și împărtăși. E bine să-ți găsești un duhovnic pe care să-l respecți și să-l asculți.
Nu-ți face griji în privința linguriței. Acolo e Trupul și Sângele Domnului, nimic mai puțin. El e cel curat; noi toți suntem bolnavi, și El nu se ferește să se atingă de noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2012, 22:53:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Cuvantule, este foarte bine ca ai decis sa mergi la spovedanie si eu ma bucur tare mult pentru asta. Sa te ajute Domnul sa faci ce iti propui si sa fie cu folos!
Ai aici niste indrumari in ceea ce priveste spovedania: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/3spovedania.htm
Ti-ai gasit parinte duhovnic la care sa te spovedesti? L-ai intrebat cand te-ar putea spovedi? Astazi am intrat in postul Craciunului, ceea ce inseamna doua lucruri: 1. ca trebuie sa tii si tu post si 2. e perioada in care se spovedesc foarte multi oameni. Ar fi bine sa il atentionezi ca e prima ta spovedanie, ca sa stie sa isi aloce un timp mai indelungat.

Poate te ajuta si acest indreptar - http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/

Stai linistit in ceea ce priveste impartasitul cu aceeasi lingurita, ca tu nu ingurgitezi un strop de vin cu painica si multi microbi pe deasupra, ci Trupul si Sangele Domnului. Eu nu stiu niciun caz care sa se fi imbolnavit. Gandeste-te ca preotii se impartasesc la fiecare Sfanta Liturghie si nu a patit nimeni nimic. Plus ca lingurita aceea este din argint, iar argintul stopeaza mediul bacteriologic. Astea sunt ispite... Dar mai intai vezi daca iti da voie parintele sa te impartasesti, dupa ce te spovedesti.

Uite, e si o rugaciune pe care e bine sa o spui inainte de spovedanie:
http://www.ortodoxia.md/rugaciuni-si...gciune-inainte
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2012, 23:25:17
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvantul Vezi mesajul
Buna ziua,am 19 de ani si nu am mers la spovedanie vreodata,de impartasit m-am impartasit de cateva ori,dar la momentul respectiv era doar niste vin baut cu lingurita si atat.
Am fost un credincios,apoi am citit carti si mi-am pus niste intrebari si am devenit un ignorant nu doar ateu,ci care contesta existenta Lui,apoi iar un pseudo-crestin.
Am trecut printr-o experienta traumatizanta acum ceva timp in care L-am descoperitcu adevarat,fara "altceva" as fi murit.

As dori sa ma spovedesc pentru ca in 19 nu am facut-o niciodata,si am multe pacate,mai ales din decalog.
Deci,ma pot spovedi si maine sau trebuie sa tin post in prealabil si fac un canon de rugaciuni iar mai apoi ma pot spovedi?

Nu vreau sa fiu impertinent,dar nu se pot trasmite boli cu lingurita de la impartasanie,nu?
Este un canon de spovedanie- sa gaseste in cartile de rugaciuni (de exemplu Micul Ceaslov). E bine sa le citesti inainte de spovedanie, daca nu pe tot, macar cateva, dar cu simtire.
Cred ca ar fi bine sa tii post vreo 3 zile, dar daca ai ocazia sa te spovedesti maine, zic sa nu mai astepti.
Cauta pe net predici despre spovedanie si Impartasanie. de exemplu
http://www.razbointrucuvant.ro/
http://laurentiudumitru.ro/blog/2012...9D-cluj-video/
:)
Sa ai curaj, pentru ca dupa aceea incepe Viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2012, 23:38:04
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Vorbeste mai intai cu preotul duhovnic la care vrei a mergi. Dansul iti va da toate detaliile. Si cartile cu canoanele si iti va spune si cat.si cum sa tii post si multe alte sfaturi.
Ma bucur mult pentru tine si te sfatuiesc sa ramai asa -lipit de Domnul pentru ca restul este moarte si intuneric. Sa te ajute Domnul sa faci o spovedanie amanuntita si cu lacrimi de pocainta iar Impartasirea cu Sfantul Trup si Sange sa-ti fie spre iertarea pacatelor si spre viata de veci, amin!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2013, 17:11:53
Gargarita Gargarita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2013
Mesaje: 1
Implicit Cum sa fac sa ma pot spovedi ?

Buna ziua, odata cu inceputul postului Craciunului, mai mult ca ambitie personala, am tinut si eu post, si discutand cu apropiatii mei, am ajuns la concluzia, ca daca nu finalizez postul prin spovedanie si impartasire, n am facut nimic.

Asa ca ma tot gandesc cum sa fac? Am citit indreptarul si alte opinii pe forumul dvs, insa am o mare problema : de ceva timp ne am mutat din oras la periferie, loc unde m am si cununat, insa nu stiu daca preotul parohiei unde locuiesc poate fi considerat duhovnicul meu ?

Posibil sa am o problema cu increderea vis a vis de el, mai ales ca, am auzit si niste vorbe ce nu I fac serviciu acestuia - deci, nu as prea vrea sa merg sa ma spovedesc la el, mai ales ca locuiesc intr o comunitate destul de mica, si n as vrea sa mi aud pacatele pe acolo...

Deci, daca merg sa mi caut alt preot ptr spovedanie se considera ca mi schimb duhovnicul ? La cel care m a cununat nu m am spovedit niciodata - poate fi considerat acesta duhovnic ?

Cum sa fac ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2013, 20:38:01
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gargarita Vezi mesajul
Buna ziua, odata cu inceputul postului Craciunului, mai mult ca ambitie personala, am tinut si eu post,
Postul tinut din motive de ambitie personala, nu este post, ci este o ambitie! O ambitie care nu are nimic de-a face cu crediinta.
Postul este post cand este tinut din crediinta, din dorinta de a te apropia de Dumnezeu.
Ambitia personala, fiind o forma de mandrie, indeparteaza pe om de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Gargarita Vezi mesajul
discutand cu apropiatii mei, am ajuns la concluzia, ca daca nu finalizez postul prin spovedanie si impartasire, n am facut nimic.
Spovedania tine de vointa ta.
Impartasirea cu Sfintele Taine tine si de tine (sa iti doresti asta), dar tine mai ales de Dumnezeu, prin duhovnic, daca iti va da sau nu voie sa te impartasesti (bineinteles daca vei fi sincer cu tine si cu Dumnezeu cand iti vei marturisi pacatele)

Citat:
În prealabil postat de Gargarita Vezi mesajul
Posibil sa am o problema cu increderea vis a vis de el
...
Deci, daca merg sa mi caut alt preot ptr spovedanie se considera ca mi schimb duhovnicul ?
Cauta orice preot in care sa simti tu ca poti avea incredere in el si alegeti-l pe acela drept duhovnic si apoi nu il mai schimba!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2013, 02:42:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Arhim. Zaharia Zaharou: Rușinea de la spovedanie scoate inima la suprafață

„Vedem asta în viața multora care vin la noi: cu cât e mai mare rușinea îndurată cu smerenie, recunoscându-se păcătoși înaintea Domnului, cu atât este mai mare harul ce-l primesc ca să-și îmbunătățească viața și să pună un nou început.”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 03:51:49
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 11:36:06