Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2007, 20:49:49
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Ancah, la un moment dat in viata ajungi sa te intrebi ce e real si ce e doar imaginatie. Te-ai intrebat vreodata ce insemna cuvantul "credincios", de unde vine, care este semnificatia semantica, fara abureli spirituale. La ce te referi cand zici "eu sunt credincioasa" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2007, 21:16:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Mircea, ma bucur ca din cand in cand apari cu cate un topic, care ne da bataie de cap. Presupun ca ai stat si ai pritocit bine, inainte de a ne provoca.

Pentru mine credinta e cunosterea treptata a Adevarul, nu experimentat ci aflat prin intermediul bibliei, si cercetat de Sfintii Parinti, cu ajutorul Duhului Sfant.
Nu poti crede fara a avea tu insusi Duh Sfant. Il avem cu totii de la botez. Acest Duh Sfant recunoaste Duhul Sfant oriunde s-ar afla. Il recunosti si te bucuri de aflarea lucrarii Duhului Sfant.
Stiu acum ca viata asta e plina de iluzii, iar Adevarul il gasesti doar in Ceruri si prefigurat in inima ta.
Cand ai credinta nu mai apartii acestei lumi, desi traiesti in aceasta lume; realizezi totusi cat de putin ai in comun cu iluziile, cu minciunile ei si tinzi spre ceea ce e adevarat, adica spre Dumnezeu.
Pentru mine aceasta e credinta: sa te afli intre doua lumi; cu trupul intr-una si cu sufletul in cealalta. Iar sufletul sa dicteze trupului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2007, 21:19:38
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

POATE CA NU AR TREBUI SA VORBESC EU DESPRE ASTA DAR IMI FAC CURAJ, CREDINCIOS CRED CA VINE DE LA CREDINTA IN DUMNEZEU, IISUS HRISTOS A SPUS CA " DE VETI VREA SA FITI UCENICII MEI SA FACETI VOIA MEA " DAR CRED CA E O DIFERENTA INTRE A FI CREDINCIOS SI A FI CRESTIN, CRED CA IMPLICA MAI MULTE SA FI CRESTIN. CRESTIN INSEAMNA A FI URMAS A LUI HRISTOS IAR CREDINTA INSEAMNA DOVEDIREA CELOR AUZITE.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2007, 21:26:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

credincios si crestin mai inseamna sa fi si imitator a lui Hristos
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2007, 21:35:55
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Draga Mircea, ma bucur ca din cand in cand apari cu cate un topic, care ne da bataie de cap. Presupun ca ai stat si ai pritocit bine, inainte de a ne provoca.

Pentru mine credinta e cunosterea treptata a Adevarul, nu experimentat ci aflat prin intermediul bibliei, si cercetat de Sfintii Parinti, cu ajutorul Duhului Sfant.
Nu poti crede fara a avea tu insusi Duh Sfant. Il avem cu totii de la botez. Acest Duh Sfant recunoaste Duhul Sfant oriunde s-ar afla. Il recunosti si te bucuri de aflarea lucrarii Duhului Sfant.
Stiu acum ca viata asta e plina de iluzii, iar Adevarul il gasesti doar in Ceruri si prefigurat in inima ta.
Cand ai credinta nu mai apartii acestei lumi, desi traiesti in aceasta lume; realizezi totusi cat de putin ai in comun cu iluziile, cu minciunile ei si tinzi spre ceea ce e adevarat, adica spre Dumnezeu.
Pentru mine aceasta e credinta: sa te afli intre doua lumi; cu trupul intr-una si cu sufletul in cealalta. Iar sufletul sa dicteze trupului.
Cand ajung intr-o etapa noua a modului de gandire ma consult cu altii, nu stau toata ziua pe forum. De aceea ma vezi sporadic.

Si acum despre topic: "credinta" nu e totuna cu "cunoastere", despre asta vreau sa vorbim. Prin intermediul Bibliei nu poti decat sa afli niste lucruri pe care le crezi sau nu. Nu poti sa le verifici. Cu sfintii parinti lucrurile stau si mai rau, ei au propria lor interpretare si teorie, chiar daca pare sa fie de la divinitate. Ce-i aia Duh Sfant. Ce-ia aia duh, sau spirit ? Trebuie sa ne punem intrebari chiar la originea lucrurilor. E o notiune abstarcta, o idee sau ceva material care nu poate fi vazut in lumea noastra ? In rest eu recunosc realitatea sentimentelor (iubire, mila, ura, etc) dar nu mai stiu exact daca le pot atribui unor lumi imateriale presupuse ("crezute") sau unor fenomene mult mai pamantene.

si ce tot ai cu inima ? E un simbol nu-i asa ? Simbolizeaza iubirea,etc. Ceva abstract, idei, ideologie, sentimente, imaterial pe care tu le identifici cu divinitatea. Asa o fi ?

Poti sa nu aparti acestei lumi si daca nu crezi in nimic divin. Pur si simplu poti fi o persoana cinstita, curata, dreapta, etc, clar in contrast cu lumea actuala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2007, 22:38:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poti face comparatia cu actorul pe scena. El intruchipeaza un personaj, dar nu este acel personaj. Deci noi ne jucam rolul in aceasta lume, apartinandu-i doar temporar si partial.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2007, 23:00:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

A CREDE inseamna sa crezi si fara sa vezi ,adica fara dovezi palpabile,adica sa nu ne asemanam cu fariseii care ziceau cind HRISTOS SE AFLA PE CRUCEsa se coboare jos de pe cruce ca sa credem in el ca este fiul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2007, 23:47:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Credinta vs. ratiune.
Credinta nu este un act irational, ci suprarational, nu exclude ratiunea, ci o ridica la un alt nivel. Prin credinta, ratiunea este eliberata din autonomia ei. In toate exista o ratiune sadita de Ratiunea suprema, numai ca aceasta rationalitate nu este una autonoma si nu poate fi descifrata decat in relatie cu Ratiunea suprema prin credinta. Credinta nu inseamna increderea intr-o ideologie sau un principu, o definitie, ci relatia cu Persoana. Credinta s-a transmis prin intermediul persoanelor ca un alt mod de a fi, nu ca o adeziune la niste principii abstracte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2007, 00:37:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

mq, daca iti vei pune mereu intrebari la chestii pe care nu le intelegi, negasind raspuns la ele, nu vei face nimica! Daca e sa crezi ceva crede fara intrebari si suspiciuni, crede acolo in felul tau, s fie ceva in sufletul tau si nu de forma. Dumnezeu sa iti ajute sa gasesti un rost in credinta ortodoxa! :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2007, 00:39:40
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

In Faptele Sfintilor Apostoli 11,26, citim: " In Antiohia, mai intai, ucenicii s-au numit crestini ".
Ce inseamna sa fii crestin? Inseamna sa fii al lui Hristos. Crestinii sunt apartinatori Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Slujbele Bisericii noastre ne angajeaza, ca ortodocsi crestini, in bucuria izvorata din sfintele slujbe, in nadejdea de mai multa bucurie, bucurie a celor care au credinta cea dreapta.
Sfanta Liturghie, eticheta credintei noastre ortodoxe, este cea mai insemnata dintre slujbele Bisericii. In momentul in care facem o rugaciune ( fie in timpul slujbei, fie acasa, fie in masina, fie in gradina), avem nadejde ca Dumnezeu ne asculta,ne iarta si ne miluieste, inmultindu-ne bucuria cea dreapta, prin curatirea sufletului.
Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa fim credinciosi si " sa ne iubim unii pe altii, ca intr-un gand sa marturisim ca : iubirea este o capacitate a omului, care trebuie reglementata dupa porunca lui Dumnezeu - sa-L iubim pe Dumnezeu mai presus de orice si pe aproapele nostru ca pe noi insine!" DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 10:27:10
eu mai credincios ca vecinu dianadi Generalitati 46 17.07.2011 00:13:20
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 20.07.2009 09:54:45