Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2008, 01:20:56
angeltm angeltm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Sunt din Tm si as vrea sa merg la cat mai multe manastiri din zona de vest a tarii,sau din judetele Timis,Arad,Caras-Severin.IN jud Timis am fost la manastirile Sag-Timiseni,Cebza,Birda(Sf,Gheorghe),Saraca,Bocsa (Sf Ilie),Resita(pe dealul Calnicului),Brebu,Teius(in Caransebes),toate acestea le-am facut intr-o singura zi,cand am vrut sa merg la cat mai multe manastiri si am reusit.Am mai fost si la Bodrog,unde am mers la slujba de vineri seara.Am ajuns chiar si in Mehedinti...la man.Sf Ana de la Orsova simti o adevarata liniste sufleteassca,alaturi de un peisaj mirific,mai ales seara(eu am fost intr-un an,de Inviere).Sunt destule de spus,o sa revin cu alte informatii,acestea au fost sa spun asa primele cuvinte si impresii.As fi bucuroasa daca sunt mai multe persoane interesate de aceste manastiri din zona de vest si nu numai,chiar si cele din Oltenia (pana acum am reusit sa merg mai mult la manastirile din Banat,cateva din Ardeal,Oltenia si Moldova,dar nu cat as fi vrut,anul trecut).Oricum ma consider implinita ca am putut ajunge,sa le vizitez si sa ma pot ruga in liniste si la acestea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2008, 11:51:02
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angeltm
am fost la manastirile Sag-Timiseni,Cebza,Birda(Sf,Gheorghe),Saraca,Bocsa (Sf Ilie),Resita(pe dealul Calnicului),Brebu,Teius(in Caransebes),toate acestea le-am facut intr-o singura zi
intr-o zi?
cu otomobilu banuiesc!
sau grup organizat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2008, 23:47:52
angeltm angeltm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Citat:
În prealabil postat de angeltm
am fost la manastirile Sag-Timiseni,Cebza,Birda(Sf,Gheorghe),Saraca,Bocsa (Sf Ilie),Resita(pe dealul Calnicului),Brebu,Teius(in Caransebes),toate acestea le-am facut intr-o singura zi
intr-o zi?
cu otomobilu banuiesc!
sau grup organizat?
Da,am fost cu masina,altfel nu cred ca as fi reusit sa fac toate aceste manastiri intr-o singura zi,am vrut sa pun si acatiste,am inteles ca e bine sa pui la cel putin 3 sau 7 manastiri.Nu am fost grup organizat,ne-am organizat singuri:),mai multe persoane.A fost o iesire binevenita,pe care o fac de cate ori am ocazia,doar ca as vrea sa merg si la alte manastiri decat cele mentionate,din Tm,Caras,Mh sau Muntenia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2008, 19:05:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

de la Timisoara este prin RADNA si covasint aj la MAN FEREDEU ,aproape de Siria ,APOI SPRE bRAD MAN.CRISAN ,se trece pe lg TEBEA,apoi spre hunedoara prin deva la MAN .PRISLPO,APOI BIS DENSUS ,veche din sec 3,merita vazuta .Eu am scris la topicul IMPRESII DIN PELERINAJE sau la man din vestul tarii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2008, 21:11:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Vedeti ca si pe internet se afla o harta a manstirilor, cu drumuri si cai ferate de acces si ceva info sumare despre fiecare.
Linkul e pe site-il Manastirii Saraca:
http://saraca.orthodoxphotos.com/
-trebuie sa astepti insa ceva timp pana se descarca harta

Mult folos! Si dea Domnul sa mergem ca pelerini pe la ele si nu ca turisti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2008, 20:42:51
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Folositor siteul, vad ca are scris si viata Sfintei Maria Egipteanca, pe care daca il citim vom afla nevointele ei. Stau acum si ma intreb daca acestei cuvioase i-a fost atat de greu a se lasa de pacatele desfranarii acolo in pustie, traind in post aspru si conditii anevoioasep; oare noi cum vom izbuti in lume traind, ducand viata comoda printre atatea ispite si tentatii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2008, 20:56:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

daca vrei cu adevarat dumnezeu te ajuta sa si poti ,VEILUR,CACI CE E CU NEPUTINTA LA OAMENI E CU PUTINTA LA DUMNEZEU.:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 16:57:03
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 11:26:28
Icoana mea, vestul... eodor nastasa Generalitati 72 20.05.2010 02:35:01
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 15:36:29
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 01:07:30