Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2009, 19:48:48
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este asa de simplu....
Problema cu Vit C si altele este ca nu se poate consuma in stare pura deoarece este gretoasa si nu s-ar VINDE( aici este cheia) de aceea se introduc indulcitori pentru ca consumatorul sa mai "treaca pe la pravalie"
...si dintre toti indulcitorii au gasit aspartamul (http://ro.wikipedia.org/wiki/Aspartam)?? Hmm... Stiu ca totul se reduce la vanzari, cifra de afaceri, teste pe cobai, bla bla, dar chiar si in vitamina C ?!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe de alta parte, ceaiurile de plante nu vor dispare deoarece le culegem noi, doar daca angajatii Antihristului ne vor da peste miini.
Este important sa fim independenti de tot felul de "Plafar-e" si alti producatori.
Eu unul singur ies la tei, musetel, menta cit cuprinde, urzica, sunatoare, etc deci ce treaba au romanii cu codex alimentarius cind ei isi vad singuri de recoltare?
Au treaba deoarece, conform legii, nici plantele nu scapa de modificari genetice. Daca nu ne invatam minte si tot mergem sa culegem tei, ne trimit niste ploi acide sau imprasite o substanta toxica si uite-asa ne dau peste mana daca nu ne prezentam frumos la farmacie sa cumparam ceaiurile lor "mutante", dac-o sa ne mai arda noua de ceaiuri atunci...

Sunt dezgustata de legile lor cretine!
E incredibil cum ne lasam manipulati !
De ce are industria farmaceutica veniturile cele mai mari? Ca noi mergem si cumparam antibiotice cand stranutam de 2 ori...cand o varianta ar fi usturoiul; ca mergem si dam 100 RONi pe o crema pentru o zgarietura cand o alternativa ar fi mierea; ca luam sirop pentru tuse cu 50 RONi cand o varianta ar fi siropul de brad facut acasa... Uf!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2009, 19:55:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
...si dintre toti indulcitorii au gasit aspartamul (http://ro.wikipedia.org/wiki/Aspartam)?? Hmm... Stiu ca totul se reduce la vanzari, cifra de afaceri, teste pe cobai, bla bla, dar chiar si in vitamina C ?!
!
Ah, gata stiu de ce, deoarece pentru o pastila, gramajul de zahar rafinat care ar trebui adaugat nu indulceste destul pentru a crea un efect placut in cavitatea bucala destul de intens pentru a mai cumpara produsul
pe cind un gram de aspartam ...stii si tu ce efect are cind il gusti
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2009, 19:59:11
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Revenind in realitatea cruda a zilelor noastre, se pare ca omul a redescoperit acum roata: toti nutritionistii si doctorii si cercetatorii lauda legumele si fructele si le gasesc intrebuintari in tot felul de leacuri si medicamente naturale. Inca n-am auzit de vreunul care sa dea exemplu carnea de vita, porc, pui samd ca fiind recomandata pentru sanatate. Si acest lucru sta scris in acel verset, simplu si la obiect...
Uite exact de asta mi se pare atat de revoltatoare introducerea acestei legi: cand am redescoperit si noi ca o planta, asa mica si nevinovata cum o vezi pe camp, poate fi folosita ca tratament pentru diferite afectiuni, unele chiar grave, poc! se introduc organismele modificate genetic sa ne zapaceasca de tot...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2009, 20:00:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Am avut acum un an o salata verde in curte de care am uitat si cind au venit gerurile de -18 C am dat de ea. Cind am pipait-o nu-mi venea sa cred ca nu a inghetat. Sincer am crezut ca am de a face cu o planta extraterestra. Chiar si cind s-a reintors caldura tot asa era. acum vad ca si iarba si multe alte flori nu mai ingheata
Este infricosator ce se intimpla cu OMG-urile
Porumbul cica are gene de purcelus, asa ca vegetarienii doar cred ca maninca vegetale
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2009, 20:02:51
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ah, gata stiu de ce, deoarece pentru o pastila, gramajul de zahar rafinat care ar trebui adaugat nu indulceste destul pentru a crea un efect placut in cavitatea bucala destul de intens pentru a mai cumpara produsul
pe cind un gram de aspartam ...stii si tu ce efect are cind il gusti
Stiu, uf! Mai bine ar vinde un pliculet cu miere pe langa vitamina C asa cum e ea, acritura ca si toata industria asta farmaceutica...Dar stai, e un cost in plus si mierea si cine-ti garanteaza ca mierea-i 100 % naturala? Nimeni!
Gata, m-am "lecuit" si de vitamina asta...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.06.2009, 20:16:16
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am avut acum un an o salata verde in curte de care am uitat si cind au venit gerurile de -18 C am dat de ea. Cind am pipait-o nu-mi venea sa cred ca nu a inghetat. Sincer am crezut ca am de a face cu o planta extraterestra. Chiar si cind s-a reintors caldura tot asa era. acum vad ca si iarba si multe alte flori nu mai ingheata
Este infricosator ce se intimpla cu OMG-urile
Porumbul cica are gene de purcelus, asa ca vegetarienii doar cred ca maninca vegetale
Vaai...
Asa am reactionat eu cand am auzit ca se baga praf de caramida in boia...praf de caramida...josnic!

Imi amintesc de spusele unui coleg care zicea cam asa: la cate chimicale-s in mancare, dupa ce murim o sa ramanem atat de bine conservati de-or sa ne gaseasca stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra-stranepotii asa cum am fost ingropati...cu tenul neted ca la 20 de ani, cu parul negru ca si carbunele, fara celulita....
Scuze pentru ironie, dar la un moment dat nu mai stii cum sa reactionezi: sa-ti fie frica, sa fii trist, sa razi de ceea ce se intampla..
Oricum, voia lui Dumnezeu se face si nu a noastra.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.06.2009, 20:33:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Vaai...
Asa am reactionat eu cand am auzit ca se baga praf de caramida in boia...praf de caramida...josnic!

Imi amintesc de spusele unui coleg care zicea cam asa: la cate chimicale-s in mancare, dupa ce murim o sa ramanem atat de bine conservati de-or sa ne gaseasca stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra-stranepotii asa cum am fost ingropati...cu tenul neted ca la 20 de ani, cu parul negru ca si carbunele, fara celulita....
.
...si placut mirositori? :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2009, 20:40:49
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Asa, da, si placut mirositori, depinde ce parfum se afla printre obiectele "de luat cu noi pe lumea cealalta" , cum faceau egiptenii
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.06.2009, 23:49:00
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

http://www.dreptonline.ro/legislatie...n_711_2008.php
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2009, 21:03:59
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ah, gata stiu de ce, deoarece pentru o pastila, gramajul de zahar rafinat care ar trebui adaugat nu indulceste destul pentru a crea un efect placut in cavitatea bucala destul de intens pentru a mai cumpara produsul
pe cind un gram de aspartam ...stii si tu ce efect are cind il gusti
Uite si o alternativa: vitamina C cu propolis luata dintr-o farmacie naturista. Contine tinctura de propolis, vitamina C, vitamina B2 (sper ca doar atat... )
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 21:51:45
codex alimentarius lore86 Generalitati 16 24.01.2010 16:54:27
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 16:24:02
Genealogia din codex Vaticanus OryNider Din Noul Testament 1 28.12.2008 02:16:47