Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.01.2010, 23:43:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
CODEX ALIMENTARIUS !! Romania trezeste-te !!!!

Bun titlu, pacat ca e ignorat.

LEGE nr.247 din 30 iunie 2009
pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 43/2007 privind introducerea deliberată în mediu și introducerea pe piață a organismelor modificate genetic


... deci, pana la urma, este in vigoare aceasta lege/ordonanta in Romania?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.01.2010, 01:32:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
LEGE nr.247 din 30 iunie 2009
pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 43/2007 privind introducerea deliberată în mediu și introducerea pe piață a organismelor modificate genetic


... deci, pana la urma, este in vigoare aceasta lege/ordonanta in Romania?
Eu chiar cred ca da...de altfel cred ca se si poate vedea cu ochiul liber cat de in vigoare e!!!

Am gasit si asta:

"Reprezentanții organizațiilor de mediu spun că situația organismelor modificate genetic a scăpat de sub control, mai ales în România, care este cel mai mare cultivator de organisme transgenice din Europa."

Sursa: http://www.ecomagazin.ro/de-ce-sunt-...icate-genetic/
Reply With Quote
  #63  
Vechi 31.01.2010, 01:47:36
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand un filosof materialist in sec. 19 a spus "omul este ceea ce mananca" un teolog a raspuns "adevarat, noi in biserica mancam trupul lui Hristos". Nu va mai lasati speriati de baliverne. E adevarat ca politicile de trust farmaceutic sunt ingrozitoare, e pe rol o "operatiune" de a pune si in fruntea catedrelor de medicina "soft" tot oameni aserviti unor interese de trust, e pe rol o campanie turbata de asa-zisa medicina bazata pe dovezi cu "teste clinice" care nu tin cont de specificitatea terapiilor deci sunt facute aprioric sa iasa prost, "dovedind" vezi-doamne ca asemenea terapii nu functioneaza, sunt pe rol multe altele. Ironia face ca criza si saracia sa fie aliatii medicinei legitime. In Brazilia au la dispozitie un secol de aici inainte macar sa listeze plantele medicinale incomplet cunoscute. India e o tara cat de saraca stiti, are un miliard de oameni si as vrea sa-i vad mergand acolo din dugheana in dugheana sa prohibeasca plantele medicinale sau sa bage hormoni in vaci. Sa vezi chestie, la ultima faza risca sa descoperim toti ca si idolatria are o urma de economie divina, cred ca-i iau hindusii la fugarit cu ciomegele :)
Cat priveste China, acolo exista un singur fel de politica sanitara - tze spune partidu este ledze (hehe). Si ma indoiesc ca tovarasii de la Pekin gandesc capitalist in termenii lui Pfizer sau Roche, chiar daca ipocrizia mercantila ii face sa gandeasca capitalist cand e vorba de firmele proprii. Sau ca o sa umble dupa tzaranii chinezi sa le spuna ce sa-si bage in radacina de lemn dulce :)
Sigur ca vor fi victime ale politicilor iresponsabile. Dar pariez ca arsenalul bunului Dumnezeu include cateva ace tocmai potrivite pentru cojocul domnilor cu ochelari de sarma si costume care par toate la fel care ne explica ca nu stim noi ce bine stiu ei ce trebuie sa mancam. :)

Last edited by inorog; 31.01.2010 at 01:50:00.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 31.01.2010, 02:29:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit oua false made in China

apropo de chinezi, ia uitati de ce sunt in stare (circula pe mail povestea)

Atentie la ouale din China
INCREDIBIL
Fabricarea de oua false

In China exista scoli si clase false, unde se invata o gama variata de tehnologii false, conform carora pana si ouale pot fi modulate din materiale chimice, fiind posibila pana si prajirea lor, cel mai popular curs de…fals
Pasul 1 – modularea materiei prime

Utilizand 7 tipuri de materiale chimice, ca in foto (1)


oul fals a fost “fabricat” din carbonat de calciu, amidon, rasina, gelatina, alaun (piatra acra) si alte chimicale

Pasul 2 - productia
se toarna oul “brut” in 2/3 din forma, se adauga clorura de calciu, colorant(foto 2, 2a)
prin adaugarea unui pigment galben se obtine galbenusul crud

Pasul 3 forma oului fals

ceara de parafina, carbonat de calciu – baia se repeta de cateva ori, pana cand incepe sa se formeze o crusta fina (foto 3)

coaja dura se formeaza prin inmuierea in ceara de parafina, dupa care oul se lasa la uscat (foto 3a)
Attached Images
File Type: jpg oua false - 1.jpg (66,3 KB, 6 views)
File Type: jpg oua false - 2.jpg (32,0 KB, 5 views)
File Type: jpg oua false - 2a.jpg (33,6 KB, 5 views)
File Type: jpg oua false - 3.jpg (31,9 KB, 8 views)
File Type: jpg oua false - 3a.jpg (28,8 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.01.2010, 02:37:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit oua false made in China

continuare...


in sfarsit oul este gata. Coaja artificiala este foarte fragile si se sparge imediat, dar…cui ii pasa? Arata atat de real!!!
(foto 3b, 3c)

in timpul procesului de prajire se formeaza suficient de multe “bule” incat nu poti face diferenta. (foto 3d)

oul arata exact ca unul natural, are un gust mai bun (?!), dar realitatea este ca nu face decat sa adauge cifre in statisticile de otravire prin alimentatie (foto 3e, 3f)
Attached Images
File Type: jpg oua false - 3b.jpg (20,6 KB, 9 views)
File Type: jpg oua false - 3c.jpg (21,3 KB, 7 views)
File Type: jpg oua false - 3d.jpg (38,9 KB, 10 views)
File Type: jpg oua false - 3e.jpg (25,7 KB, 9 views)
File Type: jpg oua false - 3f.jpg (26,8 KB, 7 views)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.01.2010, 10:04:01
aniama aniama is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Mesaje: 5
Implicit "Nu va temeti!"

Iisus ne spune: "Nu va temeti!" Ma incarca de bucurie aceasta povata si imi umple sufletul de speranta, ca orice fapte,acte,actiuni indreptate impotriva omului, impotriva creatiei lui Dumnezeu,cred ca sunt zadarnice. Noi,avem datoria sa indepartam raul care ne da tarcoale prin aceste ordine,supuneri,obligatii,sisteme create,numai fugind catre Dumnezeu,prin fapte bune,smerenie,rugaciuni,cale batatorita in casa Domnului,la biserica,de cate ori putem si daca nu reusim sa salvam natiunea,macar pe particele sa ne salvam noi si cei apropiati noua. Rugaciunea si fapta buna,ne tin in fata lui Dumnezeu,cu toate pacatele care le facem si le caram dupa noi pentru ca el in bunatatea Lui ne apara,ne iarta,ne protejeaza,ne ocroteste.Numai o rugaciune,o fapta buna cat de mica,o ruga,o cerere catre El si ne aude. Asta e convingerea mea si v-o impartasesc si Dumneavoastra,dragi forumisti. Va imbratisez - Ania
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.01.2010, 13:11:20
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu numai sa nu ne temem ci "veti calca peste serpi" si "chiar daca vor manca ceva vatamator nu le va face rau" si chiar "cu cei nelegiuiti li s-a ingaduit sa locuiasca". Cel care a stricat iadul poate strica orice altceva din arsenalul raului.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.01.2010, 13:43:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ce zici ca ar fi de facut cind deschizi ochii largi? la fel si pentru @ Ionut , in ce sens este ignorat. Dupa tine ce s-ar putea face?
Ce inseamna pentru voi Romania Trezeste-te?
Pentru inceput, semneaza petitia de mai sus, semn ca protestezi impotriva "experimentelor" lor criminale. Dar inainte de asta, citeste ce zice nenea Cartarescu la subiectul asta: http://www.evz.ro/articole/detalii-a...si-cu-cianura/ .

Apoi, incearca sa le deschizi si altora ochii in privinta pericolelor de a cumpara mancare de orisinude. Dar pentru asta trebuie sa crezi tu insuti ca legumele si fructele de la supermarket sunt toxice, ca e bine sa eviti chimicalele, conservele, alimentele modificate genetic, prajelile, E-urile, "medicamentele" de sinteza, pasta de dinti cu fluoruri, apa de la chiuveta samd.

Am inteles din posturile tale ca esti un sceptic, dar daca vei ignora cele de mai sus si ii vei ridiculiza pe cei care cumpara verdeata de la piata (pentru ca nu stim noi de unde aduc ei marfa...), prevad ca nu vei apuca prima pensie.

Sanatate! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.01.2010, 13:51:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Nu numai sa nu ne temem ci "veti calca peste serpi" si "chiar daca vor manca ceva vatamator nu le va face rau" si chiar "cu cei nelegiuiti li s-a ingaduit sa locuiasca". Cel care a stricat iadul poate strica orice altceva din arsenalul raului.
Vorbele astea cred ca sunt valabile pentru cei desavarsiti, pentru Sfintii Lui Hristos, nu pentru crestinii de rand. Noi suntem ca vamesii, ca Zaheu si ca fiul ratacitor, ca talharul de-a dreapta... Cine dintre noi a vandut toate, lepadandu-se de sine si urmand Invatatorului?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.01.2010, 13:53:24
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si tanguirile "vai de noi", "sariti ca o sa ne faca si o sa ne dreaga" probabil ca te apropie de starea desavarsitilor? Hai, frate. Sunt medic. E bine sa nu incerci sa-mi explici ce rele pot face chimia si genetica decat daca stii bine ce spui, desi as fi fericit sa stii mai multe ca mine si sa pot eu sa invat ceva. Stiu prea bine despre aceste rele in teorie si din carte, datoria mea e sa caut unde e leacul, altfel acest "prea bine" va fi prea rau pentru cei suferinzi. N-am pomenit bolnav sa se vindece cu "aoleu ce greu sunt bolnav" si nici cu scrisori la cei care raspandesc boli "fii bun, nu mai fa din astea". Petitii. Hm, da. E mai bine ca nimic dar gandeste-te in ce postura ne punem. "Draga Cezarule, de bine ce complotezi cu slugile tale sa spurci mancarea la nivel de politica de stat te rugam sa-ti aduci aminte sa fii baiat bun si sa te lasi de aceste rele". Nu suna prea eficient. Eu in locul baietilor cu ochelari de sarma si costume care seamana toate intre ele din "acele" cancelarii as zice "aha, se tem, pai mai dati-le 101282 de zvonuri si mai faceti-i sa se si certe intre ei, ca dupa aceea se vor teme mai mult si noi tot ce stim noi vom face. A, si pe x si y care sunt capeteniile lor mai capabile persecutati-i din umbra pana le piere cheful". Sa dea Dumnezeu sa ma insel. O sa ma intrebi care e totusi remediul. Dumnezeu este remediul suprem. Citeste cartea lui Tobie si ai sa vezi pana unde poate fi Dumnezeu invatatorul fara carte al celor cu carte. Are numai vreo 9 pagini. Orice medic, dar si oricine are aplecare sa inteleaga ce este vindecarea e bine sa o citeasca, si dupa aceea sa se roage sa-l citeasca ea pe el. :) Apropos, fratii protestanti au scos-o din Biblie, cu cuvant ca e necanonica si alte basme. Ca stia el ce stia taticul lor care i-a povatuit la sofisme d-astea.

Last edited by inorog; 31.01.2010 at 14:00:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 21:51:45
codex alimentarius lore86 Generalitati 16 24.01.2010 16:54:27
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 16:24:02
Genealogia din codex Vaticanus OryNider Din Noul Testament 1 28.12.2008 02:16:47