Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 31.01.2010, 23:22:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConitzaAna Vezi mesajul
Eu una am vazut filmul. Mi-a placut pentru ca a fost bine inchegat ( cu toate momentele subiectului pe la locurile lor) si pentru ca a avut un mesaj, sa zicem, dragut. Nu este cine stie ce capodopera, dar va persista in constiinta vulgului. DAR, o singura chestie m-a nedumerit, chiar de prima data cand am dat cu ochii de planeta Pandora : de ce Doamne iarta-ma sunt toate vietatile de pe acolo atat de ingrozitoare, feroce? Si iara, de ce arata bastinasii aia atat de...mefistofelic? Au urechi alungite, cozi...nu stiu, desi transmite un mesaj in aparenta bun, imi inspira ceva ciudat imaginea...parca prea arata a draci. Nu stiu daca e o coincidenta...dar s-ar putea sa nu fie, la cat succes are filmul...:D.
Am vazut si eu filmul si sunt de aceesi parere cu ConitzaAna. M-a frapat si pe mine aspectul "celor buni": cu urechi alungite, coada cu maciulie si pielea albastra. Timp de 3 ore ne uitam la aceste "fiinte" cu infatisare de draci si nici nu ne punem problema aspectului lor, dar ii definim ca pe "cei buni", desi si ei se lupta si chiar ii inving pe "cei rai". Dupa parerea mea, filmul seamana cu razboiul dintre doua bande, in care unii sunt inarmati cu armele cele mai puternice si sofisticate, iar ceilalti lupta cu arme "spirituale" dracesti.
Imaginile din natura de pe Pandora sunt superbe. E ca si cum ni s-ar spune: este frumos pamantul, dar daca accepti sa te alaturi celor "albastri", vei avea parte de frumuseti neintalnite, de experiente neauzite... Sa fim totusi atenti la ofertele acestora, caci nu se stie ce pierdem in schimb. Personajul principal din film ii tradeaza pe ai lui si implicit si pe sine, fiind sedus de "albastri" si devenind unul de-ai lor, cu sufletul, nu si cu trupul.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 02.02.2010, 03:49:41
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Eu am vazut filmul dar nu mi-a placut deloc. A fost filmat cu telefonul. Astept varianta pe DVD.

In fine. Trec acum la lucrurile serioase.
Ma uit la numeroasele posturi ale unor oameni presupusi crestini si vad cu stupoare niste mesaje care radiaza de ura si de dispret. Trecand peste faptul ca nu oricine ar fi putut realiza un asemenea film, peste faptul ca s-au evidentiat tehnologii noi in grafica si animatia 3d, am sa fac o bucurie acestor oameni, spunand ca acest film, la fel ca oricare altul, este deosebit de frumos, dar inutil. Tehnologiile si ideile transmise puteau fi mentionate si cu paragrafe si liniute, fara prea mare tam-tam. Atata doar ca nu oricine ar fi putut digera informatia.

Nu stiu de unde pana unde se face asocierea aceasta dintre bine si frumos. Poate ca asa ar fi ideal sa fie, insa in realitate, nu se intampla la fel. Ce daca aratarile acelea din film nu aratau la fel de frumos ca oamenii ? Este uratenia o stampila a raului ? In basme se intampla ca binele sa fie si frumos. Daca si religia propavaduieste asa ceva insemana ca propavaduiete basme, ceea ce contrazice caracterul cat se poate de realist care ar trebui sa il aiba.

In film aratarile par ca se inchinau in fata unui copac sau mai stiu eu carei vietati. Dar sunteti siguri ca de fapt asta faceau ? In fond si la urma urmei si noi, crestinii ne inchinam unor bucati de hartie, lemn, metal, sticla, ceramica, etc. Domnul profesor de religie (parintele, mai exact) ne-a invatat in generala ca aceste materiale nu sunt altceva decat un suport pentru ceea ce constituie de fapt obiectul inchinarii. Oare faptul ca suporturile urecheatilor miscau, alergau, zburau sau infloreau, ii face rai ?

E adevarat ca francezul zice "oui" in loc de "da". In mod clar nu e roman. Hai sa il capacim pentru asta din motive nationaliste si patriotice. Mai ales ca "gaina" suna tare urat in franceza. Dar daca am sti insa ca "oui" inseamna tot "da" ? Ce motiv ar mai fi ca sa il capacim totusi ? Ca nu zice si nu scrie la fel ca noi ?

Presupunanad ca vietatile acelea chiar ar exista, cine ar avea dreptul sa le oblige sa vada lucrurile asa cum le vedem noi ? Gradul lor de civilizate este altul fata de al nostru. Credeti ca Dumnezeu care sigur exista, da aceleasi indicatii, arata aceleasi semne tuturor ? Voi ca oameni (ca parinti eventual) cum comunicati cu cei mici ? La fel ca si cu cei mai mari ? Dumnezeu ni se infatiseaza si ni se adreseaza noua prin indermediul ingerilor, sfintilor, rugurilor aprinse, icoanelor care plang, oamenilor, etc. Cine il obliga sa se adreseze si sa se infatiseze "albastreilor" in acelasi fel ? Noi ?

Filmul prezinta o lupta intre 2 tabere: oameni si asa zisii "draci". Mai mult de asta, prezinta o latura a oamenilor cu care nu putem spune ca ne mandrim. Eu ce sa inteleg din reactia "bunilor crestini" ? Si mie mi-e rusine de latura asta a lacomiei, ignorantei si totodata a dispretului oamenilor, dar ma abtin sa hulesc si sa acuz.
Lupta intre 2 tabere a fost si in cazul paganilor din Indii cu asa zisii raspandaci ai crestinismului. Si nici macar nu se chema cruciada. Si stim foarte bine ce cautau spaniolii nostrii la vopsitii din jungla.
Si lupte continua si acum, chiar la tv. Le vedem pana si la stirile de la ProTv de la ora 17 sub forma de pumni incasati de sotie de la sot. De fapt luptele se prezinta sub multe forme.

De ce sa imi fie necaz ca uratii din film reprezinta partea buna ? De ce n-as putea invata ceva bun de la ei ?
Raspunsul e cat se poate de simplu: E vorba de mandrie. De ce ca ei si nu ca mine ? Pai nu stiu, dar parca tot pe undeva prin Biblie ni se spune ca mandria nu e buna.

Eroul din film ii tradeaza pe semenii lui. Si Tom Cruise ii tradeaza pe americani, dandu-se cu japonezii ("Last samurai"). Si Mihai Viteazul i-a "tradat" pe turci studiindu-i si luptand apoi impotriva lor. Si Antonescu a fost acuzat de tradare. Si Romania a fost acuzata de tradare cand a intors armele impotriva rusilor. Suntem ingropati pana in gat de tradari si ne simtim bine. De ce? Pentru ca nu ne-am tradat pe noi. Nu ne-am tradat credinta si convingerile. Sau daca am facut-o, a fost pentru ca erau gresite. In cazul in care ne-am simtit rau, "tradarea" a fost in rau.

Dupa parerea mea, asocierea binelui cu frumosul mi se pare cat se poate de copilareasca si aduce a basme. Dupa parerea mea "urecheatii" albastri cu ochii mari luptau ca sa se apere, ceea ce este un lucru daca nu bun si demn de respect (avand in vedere ca adversarul era unul cat se poate de puternic si de determinat), macar legal. De fapt parerile mele legate de film si de criticile la adresa lui sunt mai multe. Voi sfarsi insa "pledoaria" mea prin a va pune o intrebare sincera: voi va auziti ce spuneti ?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 02.02.2010, 07:33:54
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sik Vezi mesajul
Voi sfarsi insa "pledoaria" mea prin a va pune o intrebare sincera: voi va auziti ce spuneti ?
Ma gandeam shi eu acelashi lucru :)
Deci, dupa spusele celorlalti, ca acele fiinte sa nu fie "draci" trebuiau sa se lase cucerite de oameni ?? Dar daca nu s-au lasat, inseamna ca-s draci, da ?

Cu toate ca ma ajutat Dumnezeu sa-mi iubesc aproapele raman cu o oarecare rezerva fata de oameni... Shtiti, cele scrise de unii aici ma fac sa inteleg shi mai mult de ce imi plac asha de mult filmele unde populatia omeneasca moare
Reply With Quote
  #174  
Vechi 02.02.2010, 10:03:03
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu nu inteleg de ce planeta se numeste Pandora. sa fie singurul nume existent? de ce fiintele acelea au figuri de draci? la cat de mare e imaginatia omului, putea sa semene cu orice altceva, puteau fi cai, proumbei, flori, etc.
pandora-draci????? ce concluzie poti trage? si cum de are un asemenea succes?
filmul este ca stirile de la ora 17.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 02.02.2010, 13:19:43
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu nu inteleg de ce planeta se numeste Pandora. sa fie singurul nume existent? de ce fiintele acelea au figuri de draci?
Am sa te ajut eu sa intelegi. De ce te numesti Ana ? Sa fie siingurul nume existent ? Sau de ce numele tau de utilizator este anana71 ? De ce nu 71anaana sau de ce nu ana71ana ?
Eu nu am de unde sa stiu. De aceea te intreb pe tine. Nu inteleg nici de ce planeta respectiva se numeste Pandora. Si nu nu am sa te intreb asta deoarece nu ai nici tu de unde sa stii. Propun sa intrebam scenaristul. El trebuie sa stie. Nici numele tau nu stiu de ce este tocmai acesta. Ar trebui sa intreb pe cei care ti l-au pus.
Probabil au ales numele de Pandora dupa numele Pandora din mitologia greaca deoarece animalele urate care traiau acolo aduceau cu lucrurile urate care au iesit din cutia pe care Pandora a deschis-o. Nu stiu daca acesta este raspunsul dar interpretarea pare plauzibila.
De ce figurile au figuri de draci si nu de porumbei, cai sau flori ? Pai hai sa ne gandim... Ideea era ca trebuia sa fie ceva care sa dea bine cu pesajul salbatic. Ar fi putut pune porumbei sau cai salbatici, precum si niste aborigeni. Dar: folosindu-se grafica pe calculator (datorita faptului ca trebuiau evidentiate niste abilitati fizice superioare omului) ar fi aratat urat niste oameni digitizati alaturi de niste oameni normali. Si pentru a minimiza contrastul dintre real si virtual s-a hotarat sa se faca niste 'aratari' asupra carora omul sa nu se pronunte gen "porumbelul are coada mai lunga" sau "calul are picioare prea scurte". Daca ne bagam la oameni, deja discrepanta este si mai mare. Asta ar putea fi motivul ce tine de tehnologia actuala.
Uite de exemplu: deseneaza tu un cal si alaturi de el un drac. Apoi arata desenele altor oameni. Care dintre cele 2 desene este desenat mai "corect" ?

Alt motiv ar putea fi faptul ca asa a vrut scenaristul si regizorul. S-a stabilit sa fie asa prin conventie. La fel cum s-a stabilit cat sa fie metrul, kilogramul sau litrul. De ce acestea din urma nu sunt mai mari sau mai mici decat sunt in realitate ?

Filmul are succes deoarece place lumii. Lumea este subiectiva. Place deoarece prezinta ceva care nu este la ordinea zilei. Place deoarece a fost facut cu multa munca. O munca inutila, dar care ca si cantecul, arta sau sportul, plac oamenilor si fac bine in felul lor. Flmul nu este ca stirile de la ora 17 deoarece imaginile nu sunt cenzurate si nici exagerate de catre reporteri.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 02.02.2010, 13:40:33
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sik Vezi mesajul
Am sa te ajut eu sa intelegi. De ce te numesti Ana ? Sa fie siingurul nume existent ? Sau de ce numele tau de utilizator este anana71 ? De ce nu 71anaana sau de ce nu ana71ana ?
Eu nu am de unde sa stiu. De aceea te intreb pe tine. Nu inteleg nici de ce planeta respectiva se numeste Pandora. Si nu nu am sa te intreb asta deoarece nu ai nici tu de unde sa stii. Propun sa intrebam scenaristul. El trebuie sa stie. Nici numele tau nu stiu de ce este tocmai acesta. Ar trebui sa intreb pe cei care ti l-au pus.
Probabil au ales numele de Pandora dupa numele Pandora din mitologia greaca deoarece animalele urate care traiau acolo aduceau cu lucrurile urate care au iesit din cutia pe care Pandora a deschis-o. Nu stiu daca acesta este raspunsul dar interpretarea pare plauzibila.
De ce figurile au figuri de draci si nu de porumbei, cai sau flori ? Pai hai sa ne gandim... Ideea era ca trebuia sa fie ceva care sa dea bine cu pesajul salbatic. Ar fi putut pune porumbei sau cai salbatici, precum si niste aborigeni. Dar: folosindu-se grafica pe calculator (datorita faptului ca trebuiau evidentiate niste abilitati fizice superioare omului) ar fi aratat urat niste oameni digitizati alaturi de niste oameni normali. Si pentru a minimiza contrastul dintre real si virtual s-a hotarat sa se faca niste 'aratari' asupra carora omul sa nu se pronunte gen "porumbelul are coada mai lunga" sau "calul are picioare prea scurte". Daca ne bagam la oameni, deja discrepanta este si mai mare. Asta ar putea fi motivul ce tine de tehnologia actuala.
Uite de exemplu: deseneaza tu un cal si alaturi de el un drac. Apoi arata desenele altor oameni. Care dintre cele 2 desene este desenat mai "corect" ?

Alt motiv ar putea fi faptul ca asa a vrut scenaristul si regizorul. S-a stabilit sa fie asa prin conventie. La fel cum s-a stabilit cat sa fie metrul, kilogramul sau litrul. De ce acestea din urma nu sunt mai mari sau mai mici decat sunt in realitate ?

Filmul are succes deoarece place lumii. Lumea este subiectiva. Place deoarece prezinta ceva care nu este la ordinea zilei. Place deoarece a fost facut cu multa munca. O munca inutila, dar care ca si cantecul, arta sau sportul, plac oamenilor si fac bine in felul lor. Flmul nu este ca stirile de la ora 17 deoarece imaginile nu sunt cenzurate si nici exagerate de catre reporteri.
eu ma numesc Ana dupa Sf Ana, nume crestin. bineinteles ca puteam sa ma numesc si Mihaela (Sf Arhanghel Mihail), sau Maria (Maica Domnului), sau Ioana (Sf Ion), etc. daca eram pagana cred ca m-as fi numit pandora, afrodita, nefertiti, etc. Ei uite acum stii de ce am nume crestinesc
explicatia ta e cam puerila, scuza-ma. intr-adevar scenaristul trebuie sa fie ateu.
aici nu e vorba de desen corect ci de simbolistica. du-te la manastire la Sihla si sa vezi acolo peisaj salbatic, iar daca vezi pasarile ramai socat de frumusetea lor. deci nu e obligatoriu daca avem peisaj salbatic sa avem oratanii care mai de care.
cand am spus de stirile de la ora 17, m-am referit la mesajul lor.
asa si filmul. mesajul e clar. un film are si mesaj, nu doar desene pe asfalt.
tot raman la parerea ca putea sa se numeasca Eden planeta si dracii sa fi fost cai, flori, proumbei, etc.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 02.02.2010, 14:56:40
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu ma numesc Ana dupa Sf Ana, nume crestin. bineinteles ca puteam sa ma numesc si Mihaela (Sf Arhanghel Mihail), sau Maria (Maica Domnului), sau Ioana (Sf Ion), etc. daca eram pagana cred ca m-as fi numit pandora, afrodita, nefertiti, etc. Ei uite acum stii de ce am nume crestinesc
explicatia ta e cam puerila, scuza-ma. intr-adevar scenaristul trebuie sa fie ateu.
aici nu e vorba de desen corect ci de simbolistica. du-te la manastire la Sihla si sa vezi acolo peisaj salbatic, iar daca vezi pasarile ramai socat de frumusetea lor. deci nu e obligatoriu daca avem peisaj salbatic sa avem oratanii care mai de care.
cand am spus de stirile de la ora 17, m-am referit la mesajul lor.
asa si filmul. mesajul e clar. un film are si mesaj, nu doar desene pe asfalt.
tot raman la parerea ca putea sa se numeasca Eden planeta si dracii sa fi fost cai, flori, proumbei, etc.
Bine. Restrang atunci sfera de variante a numelor, deoarece observ ca nu ai inteles sensul intrebarii. De ce din multitudinea numelor crestinesti te cheama tocmai Ana ? Cu ce e mai buna Ana decat Maria de exemplu ? Care este motivul pentru care numele Ana a avut o prioritate mai mare decat Maria ? In fond Maria este Maica Domnului. Oare o disconsideri ca importanta ?

Cat despre diferenta de fauna si flora, cred ca este si mai pueril sa nu intelegi de ce a fost inchipuita asa si nu altfel. Avand in vedere ca pana si pe pamant intalnim o varietate insemnata de vietuitoare adaptate la conditiile de mediu, ce te face sa crezi ca cele prezentate in film ar trebui sa fie aidoma vietuitoarelor din salbaticia din spatele ograzii manastirii ?

Chestia cu filmul este pur fictiva. Daca vrei sa iti bati capul cu ceva mai util decat asta, intreaba-te de ce la noi in padure nu cresc pinguini. Din cauza vulpilor oare ? De ce Pinguinii asata asa cum arata ? Mici, idesati, negri pe cap, spate si pe aripi si cu ciocul atat de urat, incat par niste pigmei imbracati in costume de epoca impotriva ciumei ?

Ce simboluri sunt prezentate in film ? Stii ce este un simbol ? Simbolul reprezinta intelesul pe care ti-l ofera un anumit semn. Asadar simbolurile nu sunt altceva decat interpretari. Sa nu admiti ca se poate intampla sa nu ai dreptate e semn de trufie.
Cand copilul mazgaleste ceva pe asfalt el vede un copac. Tu ce vezi ?
Uite de exemplu: +
Ce simbolizeaza semnul de mai sus ? Sper sa nu ma acuzi daca spun ca nu este semnul Sfintei Cruci.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 02.02.2010, 15:16:01
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mi-a placut foarte mult cu cita maiestrie a fost realizata imaginea agresiunii brutale si nemernice asupra culturilor si Traditiilor si asaltul impotriva oamenilor credinciosi si a naturii lui Dumnezeu.
Cred ca numai printr-o uniune ziditoare a facatorilor de pace si a celor blinzi vom putea face fata agresiunii pe care, intr-un fel sau altul, o simtim cu totii.
Nu stiu daca filmul AVATAR are ceva in comun cu credinta ortodoxa cel putin. Din anumite puncte de vedere mi s-a parut un SF un pic cam pueril, dar misto de vazut atunci cand te doare capul si vrei sa-ti descretesti fruntea oleaca, fiindca nu-ti provoaca cine stie ce crampe intelectuale. In rest banuiesc ca este total lipsit de sens sa asociezi filmul AVATAR cu ceva din crestinismul ortodox, chiar nu au nici o tangenta.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 02.02.2010, 15:16:47
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sik Vezi mesajul
Bine. Restrang atunci sfera de variante a numelor, deoarece observ ca nu ai inteles sensul intrebarii. De ce din multitudinea numelor crestinesti te cheama tocmai Ana ? Cu ce e mai buna Ana decat Maria de exemplu ? Care este motivul pentru care numele Ana a avut o prioritate mai mare decat Maria ? In fond Maria este Maica Domnului. Oare o disconsideri ca importanta ?

Cat despre diferenta de fauna si flora, cred ca este si mai pueril sa nu intelegi de ce a fost inchipuita asa si nu altfel. Avand in vedere ca pana si pe pamant intalnim o varietate insemnata de vietuitoare adaptate la conditiile de mediu, ce te face sa crezi ca cele prezentate in film ar trebui sa fie aidoma vietuitoarelor din salbaticia din spatele ograzii manastirii ?

Chestia cu filmul este pur fictiva. Daca vrei sa iti bati capul cu ceva mai util decat asta, intreaba-te de ce la noi in padure nu cresc pinguini. Din cauza vulpilor oare ? De ce Pinguinii asata asa cum arata ? Mici, idesati, negri pe cap, spate si pe aripi si cu ciocul atat de urat, incat par niste pigmei imbracati in costume de epoca impotriva ciumei ?

Ce simboluri sunt prezentate in film ? Stii ce este un simbol ? Simbolul reprezinta intelesul pe care ti-l ofera un anumit semn. Asadar simbolurile nu sunt altceva decat interpretari. Sa nu admiti ca se poate intampla sa nu ai dreptate e semn de trufie.
Cand copilul mazgaleste ceva pe asfalt el vede un copac. Tu ce vezi ?
Uite de exemplu: +
Ce simbolizeaza semnul de mai sus ? Sper sa nu ma acuzi daca spun ca nu este semnul Sfintei Cruci.
Cand e vorba de nume crestine nu exista un nume mai bun ca altul, sau mai falos ca altul. Pe bunica mea a chemat-o Ana (Dumnezeu s-o odihneasca). Pe mama o cheama Maria. Nu cred ca se pune problema care-i mai mare si mai tare. Problema asta o au necrestinii. Orice nume crestin este binecuvantat.
Daca esti putin atent era vorba ca o flora salbatica nu presupune o fauna urata ca un drac. Fiintele din film aveau fetze umanoide, cu prelungiri dracesti. Aici e vorba de viziunea celui care le-a conceput, de imaginatia lui, care nu are legatura cu Dumnezeu. Eu daca-l iubesc pe Dumnezeu, instinctiv, nu pot desena draci pe caiet, sau lucruri care amintesc de satana.
Nu-mi bat capul, tu iti bati capul incercand sa ma convingi de cai verzi pe pereti. iti mai spun odata, unul care-l iubeste pe Dumnezeu nu poate avea imagini dracesti.
Hellooouuuu, aici e vorba de un film, facut de un om matur. Este foarte vizionat, si transmite un mesaj. Tu ma iei cu copilul care a desenat pomul. E ca: si marmota invelea ciocolata in staniol.
ps, crucea nu este in forma de plus. mai uita-te sa vezi une-i spusa intreaga latime.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 02.02.2010, 15:31:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sik Vezi mesajul
Bine. Restrang atunci sfera de variante a numelor, deoarece observ ca nu ai inteles sensul intrebarii. De ce din multitudinea numelor crestinesti te cheama tocmai Ana ? Cu ce e mai buna Ana decat Maria de exemplu ? Care este motivul pentru care numele Ana a avut o prioritate mai mare decat Maria ? In fond Maria este Maica Domnului. Oare o disconsideri ca importanta ?

Cat despre diferenta de fauna si flora, cred ca este si mai pueril sa nu intelegi de ce a fost inchipuita asa si nu altfel. Avand in vedere ca pana si pe pamant intalnim o varietate insemnata de vietuitoare adaptate la conditiile de mediu, ce te face sa crezi ca cele prezentate in film ar trebui sa fie aidoma vietuitoarelor din salbaticia din spatele ograzii manastirii ?

Chestia cu filmul este pur fictiva. Daca vrei sa iti bati capul cu ceva mai util decat asta, intreaba-te de ce la noi in padure nu cresc pinguini. Din cauza vulpilor oare ? De ce Pinguinii asata asa cum arata ? Mici, idesati, negri pe cap, spate si pe aripi si cu ciocul atat de urat, incat par niste pigmei imbracati in costume de epoca impotriva ciumei ?

Ce simboluri sunt prezentate in film ? Stii ce este un simbol ? Simbolul reprezinta intelesul pe care ti-l ofera un anumit semn. Asadar simbolurile nu sunt altceva decat interpretari. Sa nu admiti ca se poate intampla sa nu ai dreptate e semn de trufie.
Cand copilul mazgaleste ceva pe asfalt el vede un copac. Tu ce vezi ?
Uite de exemplu: +
Ce simbolizeaza semnul de mai sus ? Sper sa nu ma acuzi daca spun ca nu este semnul Sfintei Cruci.
Foarte interesanta viziunea ta, insa totusi eu cred ca lucrurile au capatat diferite simboluri si reprezentari pentru a sti la ce ne referim cu totii...deci sa avem o viziune si o intelegere comuna asupra lucrurilor cumva.

Un film, chiar daca segmentul caruia i se adreseaza el nu este cel constituit din crestini neaparat...se cere in general analizat, si observand anumite nume, simboluri, reprezentari se pot trage destul de usor niste concluzii...

In arta exista estetica frumosului dar si a uratului, exista simboluri, reprezentari care alcatuiesc un tablou complex in perceptia noastra...deci noi nu vedem lucruri fara sa stim ce reprezinta, iar regizorii, pictorii, sculptorii....nu creaza fara sa stie ce creaza si ce vor sa transmita!!!

Nu, eu daca pictez ceva ma invart in jurul conotatiilor unui simbol....cam asta e ideea, pentru ca artistii nu creeaza simboluri...aleg din cele existente deja in functie de preferintele lor.

Eu cel putin asa inteleg lucrurile....

Last edited by AndruscaCIM; 02.02.2010 at 15:34:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30