Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.01.2010, 02:49:45
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Si voi ateii nu faceti acelasi lucru, conform teoriei tale? Nu va creati si voi o lume imaginara, a propriilor perceptii, ale carei reguli aveti orgoliul nemasurat de a crede ca le stabiliti voi, in care valorile morale sunt dictate de limitele senzoriale perceptibile? Nu crezi ca lumea creata de voi e un pic mai ingusta si mai meschina decat lumea creata de noi? In lumea creata de noi, exista cel putin un orizont infinit, la care poti ajunge prin speranta. In lumea creata de voi, aceea a evolutionismului darwinist, ce anume este infinit?

Doar pentru ca din interiorul lumii tale nu poti intelege lumea credintei n-ar trebui sa iti imaginezi ca perceptiile tale sunt regula si perceptiile altora sunt realitati chinuitoare si limite absurde autoimpuse. Diferenta intre tine si un crestin, e ca tu nu-l intelegi pe el, insa el te intelege pe tine.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.01.2010, 02:58:00
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Ma fascineaza perceptia voastra a realitatii. Nimeni nu percepe realitatea pentru cea ce este, cu toti ne amagim cu o realitate ce e defapt 95% imaginatia naostra. Ce ma intereseaza la voi e ca mai toata lumea isi creaza o realitate cofortabila ca sa traisca fericiti, voi crestinii seriosi va creati o realitate in care va chinuiti in nenumarate feluri si va impuneti nsite limite absurde, si va consolati cu cele ma vagi si slabe senzatii fabricate numai in capul vostru. In alte cuvinte dupa ce ca va inchideti in propria lume va mai si faceti acea lume miserabila.
O poveste:
sunt o fetita care cauta adevarul. cauta sa afle de ce a fost lasata singura in intuneric. cauta sa afle cine i-a furat jucaria pe care o iubea atat de mult. mama si tata nu sunt. Au treburi de facut. e mai bine pentru ei sa se certe... dar jucaria mea, unde e? unde au ascuns-o? a venit un om rau in visul meu si mi-a zis "nu ai nici o jucarie! nici mama, nici tata, esti singura si termina o data cu fleacurile astea de copil mic! tot ce ai esti tu! Nu exista nici Mos Craciun, nici Fat Frumos, doar tu"...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.01.2010, 08:42:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Filmul "Avatar" nu am ajuns sa il vad,insa am inteles ca este interesant atat prin tematica sa,cat si prin efectele speciale.Altii mi-au spus ca este oarecum plictisitor.
In Bucuresti doar la Mall poate fi vazut?Ruleaza in fiecare zi?Multumesc!

Last edited by heaven; 15.01.2010 at 09:00:11.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.01.2010, 09:40:38
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

dragute efecte speciale....cam atat....dar o faina poveste de dragoste...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.01.2010, 10:23:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Pai daca te amuza indoctrinatii care scriu pe aici, ce te face sa cauti raspunsuri la intrebarile tale tocmai pe forumul asta?
Ce te face sa crezi ca noi cautam raspunsuri aici pe forum?
Citat:
Speri sa convingi pe cineva sau sa fii convins?
Eu cel putin nici aia nici aia. Prima varianta poate fi foarte periculoasa pentru credinciosii trecuti de o varsta nu prea inaintata. A doua varianta, ma face sa zambesc. Un zambet amar la gandul ca aveam sanse sa raman prizonier in rai.
Citat:
Sau doar sa faci impresie?
Mult mai mult imi doresc sa fac impresie in alte medii!

Si revenind la Avatar, mi-a placut ca a strecurat cateva ironii la adresa celor care ataca evolutionismul. In rest, efecte speciale si nimic mai mult. Scenariu previzibil si clasic de Hollywood. Actori fara prea multe sanse de a-si arata talentul care in cele mai multe cazuri lipsea oricum. In schimb, muzica buna.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.01.2010, 02:04:20
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
Ce te face sa crezi ca noi cautam raspunsuri aici pe forum?
Da ce cautati? Nu aveti cui sa va adresati intrebarile?

Citat:
Eu cel putin nici aia nici aia. Prima varianta poate fi foarte periculoasa pentru credinciosii trecuti de o varsta nu prea inaintata. A doua varianta, ma face sa zambesc. Un zambet amar la gandul ca aveam sanse sa raman prizonier in rai.
Pai si atunci cum se explica prezenta ta pe forum? "Nu e nimic si totusi e..."? Nu vrei nimic dar totusi te bagi in discutie? Prima varianta n-am vazut sa se intample pana acum niciodata pe forumul asta, te rog sa ma contrazici daca ai informatii mai corecte, iar periculoasa nu e, intrucat crestinul iubeste mai presus de orice adevarul, oricare ar fi el. Raiul nu ia prizonieri, asta e o tehnica specifica iadului, Adam si Eva au fost alungati din rai pentru a fi pedepsiti, nu inchisi in iad. Iar in rai nu poti ajunge din greseala, fara sa vrei, si cum tu nu vrei, nu vad sa te pasca pericolul asta al prizonieratului.

Citat:
Mult mai mult imi doresc sa fac impresie in alte medii!
Si cine te impiedica? daca mediul asta iti e indiferent de ce-l vizitezi?

Citat:
Si revenind la Avatar, mi-a placut ca a strecurat cateva ironii la adresa celor care ataca evolutionismul. In rest, efecte speciale si nimic mai mult. Scenariu previzibil si clasic de Hollywood. Actori fara prea multe sanse de a-si arata talentul care in cele mai multe cazuri lipsea oricum. In schimb, muzica buna.
Care erau ironiile alea? Gusturile tale muzicale sunt ..... ale tale. Daca zici tu ca ti-a placut muzica foarte bine, macar nu te-ai dus degeaba.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.01.2010, 02:17:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dupa parerea mea nu e nush ce capodopera, are succes datorita efectelor speciale si psihozei datorate de mediatizarea excesiva, in rest..nu pierdeti nimic daca nu-l vedeti
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.01.2010, 10:39:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Filmul este de la inceput pana la sfarsit o aberatie newageista:

- planeta este o enitate vie - idee panteista
- arborele vietii, prezent in atatea religii, trebuia sa fie si aici
- lupta dintre bine si rau, clasica
- alesul, cel asteptat sa vina si sa mantuiasca planeta de rau, este cel asteptat sa vina pe Pamant sa opreasca razboiul mondial care urmeaza
- mantuirea, care e redata ca trecerea spiritului intr-un alt corp, idee orientala

E misto realizat insa, l-am vazut 3D si a meritat banii. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.01.2010, 10:52:47
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

E doar un film, terminati cu prostiile. Daca nu sunteti in stare sa faceti diferenta intre fictiune si realitate, intre divertisment si lumea in care traiti, atunci n-ar trebui sa va uitati deloc la filme; nu doar Avatar ar fi problema problema voastra, ci si iesitul din casa pana la magazinul din colt.

In al doilea rand, sunt filme muuuuult mai deprimante, care lovesc mult mai adanc si te ravasesc mult mai tare decat Avatar. Dar de alea nu mai aude nimeni ca imping pe cei mai slabi la sinucidere, ca nu au avut publicitatea de care se bucura Avatar.

De fapt, cine spune ca Avatar e un film "adanc" e de rasul curcilor si al tuturor cinefililor adevarati, avand in vedere ca personajele sunt strict unidimensionale iar scenariul e slab si previzibil.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.01.2010, 14:07:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
E doar un film, terminati cu prostiile. Daca nu sunteti in stare sa faceti diferenta intre fictiune si realitate, intre divertisment si lumea in care traiti, atunci n-ar trebui sa va uitati deloc la filme; nu doar Avatar ar fi problema problema voastra, ci si iesitul din casa pana la magazinul din colt.

In al doilea rand, sunt filme muuuuult mai deprimante, care lovesc mult mai adanc si te ravasesc mult mai tare decat Avatar. Dar de alea nu mai aude nimeni ca imping pe cei mai slabi la sinucidere, ca nu au avut publicitatea de care se bucura Avatar.

De fapt, cine spune ca Avatar e un film "adanc" e de rasul curcilor si al tuturor cinefililor adevarati, avand in vedere ca personajele sunt strict unidimensionale iar scenariul e slab si previzibil.

Hei, de ce revolta asta? aici doar comentam pe marginea unui film, n-am inteles de ce faci aceasta critica commenturilor, dar in fine, poate face parte din critica noastra adusa acestui film
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 12:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 12:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 17:14:30