Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2008, 22:17:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Oare ce inseamna si de unde vine numele ...

Buna seara.Am si eu o nelamurire.Am inteles ca Alin vine de la Alan ,cine stie ce inseamna Alan in limba din care vine?

La botez nu prea se mai practica punerea numelor de gheorghe ion,george ,dumitru,ilie si etc.Cineva mi-a zis ca e pacat sa pui nume la copii straine si nu nume care sa reprezinte ceva,un sfant sau sa fie romanesc.Si inca ceva,am vazut oameni botezati Jesus,Iisus, Isus etc.Este bine? Oare ce au in cap cei care isi boteaza numele asa? Cred ca le va aduce noroc? Aici putem sa vorbim despre nume.

Eu cred ca orice nume poate fi pus la om indiferent de tara.Voi ce credeti?Am mai auzit zvonuri cum ca daca le pui numele Constantin sau alt nume de sfant o sa ai numai bine in viata.Eu nu prea cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2008, 23:12:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

alan inseamna dragut,chipes si vine din limba irlandeza
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2008, 11:06:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna seara.Am si eu o nelamurire.Am inteles ca Alin vine de la Alan ,cine stie ce inseamna Alan in limba din care vine?

La botez nu prea se mai practica punerea numelor de gheorghe ion,george ,dumitru,ilie si etc.Cineva mi-a zis ca e pacat sa pui nume la copii straine si nu nume care sa reprezinte ceva,un sfant sau sa fie romanesc.Si inca ceva,am vazut oameni botezati Jesus,Iisus, Isus etc.Este bine? Oare ce au in cap cei care isi boteaza numele asa? Cred ca le va aduce noroc? Aici putem sa vorbim despre nume.

Eu cred ca orice nume poate fi pus la om indiferent de tara.Voi ce credeti?Am mai auzit zvonuri cum ca daca le pui numele Constantin sau alt nume de sfant o sa ai numai bine in viata.Eu nu prea cred.
Nu te lua dupa toate superstitiile, pastreaza credinta curata nu o impovara cu fel si fel de nimicuri, Dumnezeu nu se ocupa cu chestii marunte
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2008, 12:27:20
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Spunea un parinte ca aceia care nu au nume de sfinti, sunt datori sa devina ei sfinti!

Serios vorbind, cunosc doua fete catolice, convertite la Ortodoxie. Li s-a facut doar mirungere si au primit Sfanta Impartasanie, ramanand cu numele de la botezul catolic, de Tereza. Ori, noi nu avem sfanta ortodoxa cu acest nume. Insa, numele nu este cel mai important lucru. Persoana sfinteste numele! Au fost calugari sfinti care au ales numele de ocara "Coprie" care inseamna "Gunoi"! Si acum avem in calendar cativa sfinti "Coprie".

Sigur, e de preferat sa dai copiilor nume de sfinti, dar daca te-ai trezit botezat cu mai stiu ce nume, nu se supara Dumnezeu. (In paranteza spus, nici mie nu-mi place numele meu, Florina, as fi vrut sa ma cheme Maria, dar nu eu am ales...)

Cat despre nume ca Iisus, stiu ca in Grecia e un nume de botez foarte raspandit Christos. Parintii trebuie sa fie foarte constienti ca nu e bine sa aleaga numele copiilor de capul lor, ci IMPREUNA CU PREOTUL!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2008, 21:07:10
maya04 maya04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: nordul tarii
Mesaje: 3
Implicit

Bine v-am gasit !
Consider ,si cred , ca in calitate de parinti avem datoria sa alegem un nume potrivit pentru copii nostrii ! Daca este un nume de sfant , cu atat mai bine , dar in principiu trebuie ales cu grija pentru ca mai tarziu sa nu avem surpriza ca , copilul nostru se rusineaza cu numele lui !
Doamne ajuta tuturor !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vine vine ioanhodean Postul 124 02.08.2012 20:56:33
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
Ce este babilonul si de unde vine? maria-luisa Generalitati 10 30.12.2009 23:44:21
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 00:36:26