Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.05.2009, 04:38:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Nu demult, a venit si vara acest lucru atrangand dupa sine, incet incet si canicula ... stim cu toti cum este din anii precedenti ... :-| .. nu mai intru in detalii.
Este frumos afara, undeva la 35-40 grade C, trebuie sa mergem la Biserica, stim ca va fi si aglomerat.


Ce tinuta ati imbraca fara sa smintiti pe nimeni, dar sa ramana si decenta?
Credeti ca in astfel de cazuri are o importanta mare si asceza crestina?

Har si Pace de la Domnul!
Ha ha ha
Ce bine aici ca e racoare!
Nici o problema de canicule sau asa ceva.
Vara totusi iti trebuie ceva cu maneca lunga uneori.
Deci nici o problema de ispitiri sau asa ceva pe aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2009, 05:01:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In desert rezista cel, care are ceva pe el si retine umezeala corpului, decat cel care se dezbraca si isi usuca corpul in felul acesta. Nu ai vazut ca pielea are tendinta de a se usca, daca nu e unsa din abundenta vara? Deci cel mai bine e o tinuta care ne acopera, nu care ne descopera. Nu la fel spune insa moda...
Sa nu uitam ca soarele tot mai arzator ne expune pielea razelor lui si riscului de cancer de piele. Daca te-ai ales cu un cancer de piele, nu mai ai voie sa te expui de loc...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2009, 09:59:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Caldura - motiv legitim de imbracare mai “lejera”?




“Odata, a mers o femeie la Trei Ierarhi sa se spovedeasca. La dojenirile Staretului, referitoare la o imbracaminte decenta, femeia s-a opus: - Ma sufoc, din pricina caldurii, spunea. Nu mai pot!
Atunci Staretul i-a aratat o fotografie ce o avea, ca amintire, cu membrii Asociatiei Sfintilor Trei Ierarhi, barbati si femei, facuta intr-o vara, la inceputul secolului nostru.
- Ii vedeti pe acestia? Vedeti cum erau imbracati si barbatii si femeile? Era vara. Vedeti cum sufereau hainele inchise, cravatele, sacourile, fustele lungi, manecile lungi? Ce spuneti? Nu se incalzeau?
[COLOR=#ff0000]Focul se afla inauntrul nostru, nu vine din afara. Asadar, moda este aceea care face pe oameni sa se dezbrace, si nu caldura[/COLOR]“.

INFATISAREA EXTERIOARA

O fiica a sa duhovniceasca, educatoare, povesteste:
- Parinte, l-am intrebat odata, de mult ma intreaba elevele mele sau chiar si unele doamne, daca este rau ca femeia sa-si taie parul. Mi se pare ca mantuirea sufletului nu depinde numai de asta, dar nu stiu ce raspuns concret sa le dau. Atunci, mi-a povestit urmatoarele:
- Odata, un pustnic a mers sa ia apa de la un izvor ce era departe de chilia lui. Mergand, se gandea: De ce sa merg atat de departe si sa ma obosesc? Voi merge sa locuiesc mai aproape de izvor. Gandindu-se la aceasta, a vazut un inger care-i masura pasii.
- Ce faci? il intreba pustnicul.
- Numar cati pasi faci, ca sa ti-i rasplateasca Dumnezeu pentru osteneala si rabdarea ta.
- Daca e asa - a spus pustnicul - daca Dumnezeu vrea sa ma rasplateasca si pentru pasii ce-i fac ca sa merg si sa iau apa, atunci voi merge inca si mai departe.
Dupa aceasta povestire, Staretul mi-a spus, ca o concluzie:
[COLOR=#000080]- Orice se face pentru dragostea lui Dumnezeu, El va rasplati. A lasat sa se inteleaga ca orice lucru care are legatura cu infatisarea exterioara cuviincioasa primeste rasplatire, atunci cand se face pentru dragostea lui Dumnezeu“[/COLOR].
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2009, 11:59:39
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Sustin si eu ce spune Coralina...sa ne gandim ca nu demult bunicii nostri mergeau in costume populare , traditionale la biserica si nu cred sa fi murit vreunul de caldura...erau materiale naturale, nu toate sinteticele din zilele noastre..legat de preot..va spun cum vine sotul meu vara cu reverenda: alba de la transpiratie..pe langa reverenda la slujba trebuie sa fie imbracat cu toate vesmintele..deci cum ar veni poarta doua randuri de haine..dar asta nu e un motiv de plans..si vara ca femei putem purta si fuste lungi, capul acoperit cu o esarfa sau o palarie, o bluzita cu maneca scurta...insa de exemplu daca mergem la o manastire de calugari putem inlocui maneca scurta cu o bluzita cu maneca lunga...dar totul tine de vointa fiecaruia...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.05.2009, 12:28:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dorinastoica14;134593]V-ați gândit oare vreodată cum se simte preotul care oficiază slujba la acele temperaturi, îmbrăcat cu rverendă sau dulamă si cu veșminte peste aceasta? Oare nu-i este cald,oare nu transpiră(căci face și mușcările rituale și cântă) ???
quote]
Da tu te-ai gindit vreodata ca (cu rare exceptii) are Altarul numai pentru el ? Te-ai gindit vreodata cita diferenta exista intre a fi imbracat si singur in Altar (de multe ori cu un geam deschis) si a fii incojurat (ca sa nu spun strivit) de o mare de oameni? Daca nu, incepi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.05.2009, 15:37:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=bmd;134826]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
V-ați gândit oare vreodată cum se simte preotul care oficiază slujba la acele temperaturi, îmbrăcat cu rverendă sau dulamă si cu veșminte peste aceasta? Oare nu-i este cald,oare nu transpiră(căci face și mușcările rituale și cântă) ???
quote]
Da tu te-ai gindit vreodata ca (cu rare exceptii) are Altarul numai pentru el ? Te-ai gindit vreodata cita diferenta exista intre a fi imbracat si singur in Altar (de multe ori cu un geam deschis) si a fii incojurat (ca sa nu spun strivit) de o mare de oameni? Daca nu, incepi!
Ha ! Să ști Marius, că ne-am mai civilizat și noi pe aici . Multe Biserici și-au montat aer condiționat. Biserica unde merg eu , are 8 aparate în total. Procesul de modernizare va continua pentru multe Biserici din România.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2009, 17:13:48
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur pt voi Cristian, noi am ramas mai in urma sau sintem mai "traditionalisti" suferind de frig iarna si murind de cald vara!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.05.2009, 18:48:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ma bucur pt voi Cristian, noi am ramas mai in urma sau sintem mai "traditionalisti" suferind de frig iarna si murind de cald vara!
Poate ajungi și pe la Sf. Mare Mucenic Mercurie și ai să vezi cât de bine este organizată și gospodărită Biserica. Mai sunt ceva schele înăuntru pentru definitivarea picturii, dar scăpăm și de ele în cele din urmă, cu ajutorul Bunului Dumnezeu. Apropo și de încălzirea Bisericii în perioada rece, ea se face prin pardoseală, mai precis sub gresie, iar temperatura este constantă . Această tendință de modernizare, se observă la multe biserici de cartier, mai ales că tendința de încălzire a climei va continua, iar montarea unui aer condiționat, devine o necesitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.05.2009, 19:01:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil aveti mai multi enoriasi decit noi, nu-l platiti pe preot, n-a trebuit cumparata biserica si mai ales nu le-ati facut pe toate deodata!
Desigur discutia despre aer conditionat a existat din perioada in care s-ar fi putut instala macar conductele dar s-a hotarit altfel. Acum avem ventilatoare .....care sint stinse promt de cei care stau linga ele, imediat ce cineva le da drumu! Este abia mai dar imi este tot mai greu sa nu pic in zilele insorite si asi asculta slujba de afara dar....nici transmisia fonica nu a fost facuta la timp .
Ar mai fi fost solutia inceperii mai devreme a Liturghiei insa unii care oricum daca vin vin pe la "cu frica...." au refuzat categoric ca ajungeau dupa ce plecase si preotul!
Ce sa zic, duminici ploioase inca nu mi-asi dorii!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moșii de vară mirela.t Diverse Sarbatori 15 29.05.2015 23:01:49
A venit vara-vine vacanta-ce fac cei singuri? linistea Nunta 55 17.06.2012 00:41:16
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 23:15:14
Vara lui Mihai - Legenda silverstar Generalitati 6 10.10.2008 09:51:31
Tabara de vara romarol Stiri, actualitati, anunturi 0 24.05.2006 18:25:02