Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 26.12.2012, 08:22:52
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oare acest verset ce vrea sa spuna?

Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află. (Matei 7, 14)
Avand in vedere ca statisticile arata ca 60-70% din poporul roman este ortodox cu siguranta nu se referea la acestia. Dar daca socotim ca poporul roman nu e nici macar 10% din populatia Europei, am putea spune ca numai romanii se mantuiesc. Acelasi lucru l-ar putea spune si evreii. Putem nascoci cate nerozii vrem, doar ca sa ne putem odihni in patimile nostre si sa fugim de adevar.

Iar adevarul este ca ar trebui sa imi fie teama ca eu sunt cel ce nu se va mantui, iar nu sa port grija de musulmani, sau de masoni.
Reply With Quote
  #932  
Vechi 26.12.2012, 08:26:06
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Altfel cum iti imaginezi ca se convertesc zilnic 1000 chinezi pe zi la crestinism?!?
Propabil pentru parastase, sau pentru fagaduinta ca ii vor vedea in IAD pe cei ce au mai mult ca ei.

Sunt foarte convins ca nu e pentru porunca dargostei de vrajmasi, dar sper sa fi eu cel ce se inseala si nu bietii chinezi.
Reply With Quote
  #933  
Vechi 26.12.2012, 08:30:30
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In ce ma priveste insa, stiu ca am datoria sa verific izvoarele din care ma adap, ca sa fie curate.
Multumesc pentru acest indemn intelept!
Reply With Quote
  #934  
Vechi 04.01.2013, 11:46:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase

Aici ar trebui mers pe cateva principii de baza:

-fiecare crestin-ortodox adevarat are datoria de a prezenta si de sustine credinta ortodoxa in discutiile cu oamenii de alta credinta sau cu cei atei si de a-i incerca sa-i convingi, prin argumente, de ce religia ortodoxa este cea corecta;

-sub nici o forma nu trebuie renuntat la credinta ortodoxa si nici sa te inchini in alte "temple"" (moschei, sinagogi, case ale sectarilor, etc)

-insa, asta nu inseamna ca nu trebuie sa socializam cu oameni de alta credinta sau atei! Nu vad ce prejudiciu ar aduce credintei tale ortodoxe faptul ca mai joci o tabla, un fotbal, discuti sau dansezi o sarba la o nunta cu un musulman, budist sau catolic!

-De asemenea, in cazul cand apari sentimente intre o persoana de religie ortodoxa si o alta de o alta relegie sau atee, este bine ca cele doua persoana sa-si urmeze sentimentele! Exista destule casnicii mixte reusite, iar daca relatia se bazeaza pe iubire si respect reciproc, nu exista nici un impediment ca cele doua persoane sa-si pastreze fiecare credinta lui!
Reply With Quote
  #935  
Vechi 04.01.2013, 11:50:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici ar trebui mers pe cateva principii de baza:

-fiecare crestin-ortodox adevarat are datoria de a prezenta si de sustine credinta ortodoxa in discutiile cu oamenii de alta credinta sau cu cei atei si de a-i incerca sa-i convingi, prin argumente, de ce religia ortodoxa este cea corecta;

-sub nici o forma nu trebuie renuntat la credinta ortodoxa si nici sa te inchini in alte "temple"" (moschei, sinagogi, case ale sectarilor, etc)

-insa, asta nu inseamna ca nu trebuie sa socializam cu oameni de alta credinta sau atei! Nu vad ce prejudiciu ar aduce credintei tale ortodoxe faptul ca mai joci o tabla, un fotbal, discuti sau dansezi o sarba la o nunta cu un musulman, budist sau catolic!

-De asemenea, in cazul cand apari sentimente intre o persoana de religie ortodoxa si o alta de o alta relegie sau atee, este bine ca cele doua persoana sa-si urmeze sentimentele! Exista destule casnicii mixte reusite, iar daca relatia se bazeaza pe iubire si respect reciproc, nu exista nici un impediment ca cele doua persoane sa-si pastreze fiecare credinta lui!
sunt de acord cu tine
Reply With Quote
  #936  
Vechi 19.01.2013, 01:11:30
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand vreau sa mentionez faptul ca am citit doar prima postare a "thread"-ului. Vreau sa ii raspund domnului PetruD, eu fiind ortodox.

Din punct de vedere dogmatic ma aflu la un nivel foarte scazut. Aproape 0.
Dupa ce am citit cele 5 volume "Cuvinte duhovnicesti" ale Cuviosului Parinte Paisie Aghioritul iti spun sincer un lucru.

Indiferent daca aproapele nostru nu e ortodox, trebuie sa il iubim, nicidecum sa-l judecam. Pana la urma, cine sunte noi sa judecam?

Religia este drumul care ne apropie de Dumnezeu. Omul isi alege drumul cel mai frumos si cel mai placut. Scopul adevaratilor crestini este mantuirea sufletului.

Eu am descoperit adevarata fata a ortodoxiei prin Sfintii Parinti(mai exact prin Cuv. Paisie Aghioritul deoarece sunt un om care de abia acum incepe sa se trezeasca), nicidecum invatand-o fortat. Asa sunt si ceilalti de alte religii crestinesti; acolo gasesc ceea ce au nevoie pentru a-i apropia de Dumnezeu.

In concluzie, atitudinea ortodoxa fata de alte culte ar trebui sa fie la fel ca pentru propriul cult.

Toti suntem copiii Lui.

Daca cineva ma va judeca pentru aceste randuri, cu siguranta va fi Dumnezeu.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #937  
Vechi 24.01.2013, 17:10:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un cuvant echilibrat si folositor pe aceasta tema, am gasit la Parintele Dionisie Ignat, traitor in Sfantul Munte.

"Sa avem dragoste de aproapele, sa nu avem dragoste vicleana, adica sa facem alegere ca acela e viclean, ca celalalt este asa. Eu trebuie sa ii iubesc pe toti ca pe mine insumi, ca asa imi porunceste Biserica. Aceasta este Adevarul si Ortodoxia. Adica sa ii iubim pe toti - si pe turc, si pe arab, si cei de alte neamuri sau religii. Dar Dumnezeu nu porunceste sa-mi schimb si credinta dupa a lor, sau dupa obiceiurile si patimile lor. Noi cunoastem Adevarul - Credinta Ortodoxa. Sa o tinem, sa o respectam, iar ceilalti cu ale lor. Faptul ca eu il iubesc pe aproapele meu, nu inseamna ca imi insusesc sau aprob credinta sau patimile lui".
Reply With Quote
  #938  
Vechi 27.01.2013, 07:37:00
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un cuvant echilibrat si folositor pe aceasta tema, am gasit la Parintele Dionisie Ignat, traitor in Sfantul Munte.

"Sa avem dragoste de aproapele, sa nu avem dragoste vicleana, adica sa facem alegere ca acela e viclean, ca celalalt este asa. Eu trebuie sa ii iubesc pe toti ca pe mine insumi, ca asa imi porunceste Biserica. Aceasta este Adevarul si Ortodoxia. Adica sa ii iubim pe toti - si pe turc, si pe arab, si cei de alte neamuri sau religii. Dar Dumnezeu nu porunceste sa-mi schimb si credinta dupa a lor, sau dupa obiceiurile si patimile lor. Noi cunoastem Adevarul - Credinta Ortodoxa. Sa o tinem, sa o respectam, iar ceilalti cu ale lor. Faptul ca eu il iubesc pe aproapele meu, nu inseamna ca imi insusesc sau aprob credinta sau patimile lui".
Foarte intelepte aceste cuvinte. Trebuie sa ii iubim pe toti in mod egal indiferent de religie.
Reply With Quote
  #939  
Vechi 02.02.2013, 13:57:00
Ellena501 Ellena501 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 10
Unhappy Coreea de Nord, Coreea de Sud, Japonia

Ma intereseaza sa gasesc niste rugaciuni ortodoxe pentru pacea natiunilor aflate in conflict !
Sunt in panica, ma doare sufletul ingrozitor, din cauza ultimelor stiri despre legea martiala instituita in Coreea de Nord, mai ales ca in ultimul timp am studiat mult cultura poporului din sud si mi s-ar rupe inima daca s-ar intampla ceva pe acolo, apoi nici civilii din nord nu-s de vina pentru nebuniile dictatorilor Deja tremur toata ! Ce pot face eu ? Vreau sa stiu ca am putut face ceva pentru evitatea unor catastrofe ... Ajutor !
Reply With Quote
  #940  
Vechi 02.02.2013, 13:58:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Spune ’Tatăl nostru’ și nu mai posta în disperare!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18