Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.06.2010, 21:42:16
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
pe care o propunea cineva mai sus : separatie !
sa-i ingradim pe atei, protestanti si mai ales pe filosofi,intr-un tarc ( asa zicea,daca bine tin minte),desigur un tarc virtual !
si sa-i lasam acolo sa se macelareasca intre ei, desigur,cu argumente numai !
Deci, pe scurt, sa aiba forumul doua nivele: 1).unul de sus ( al credinciosilor ultra-ortodoxi,care se simt deranjati de contrazicatori si alte specii...!)
2). unul de jos ( o arena unde ateii sa se ia de cap cu cine vor !)
dar atentie, cei de sus sa nu coboare jos si nici invers !
Asta numesti tu compromis?! Inseamna ca nu ai inteles prea bine ce s-a propus!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.06.2010, 01:36:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow acesta este pasul meu

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Cel mandru nu se va rusina de ce-a spus pana nu va inchide ochii definitiv. Ca daca o spune, o spune convins fiind ca are dreptate. Si daca e mandru, nici macar nu-si va imagina vreodata ca a gresit cu ceva, deci nu-l va mustra constiinta cu nimic ( iar cel ce face strâmbătate, pe sine se binecuvintează). Si daca o va face, va gasi mereu scuze, de genul: "daca el nu spunea..." sau "daca nu facea asta sau aia..". Va crede deci ca are dreptate si va continua si alta data cu aceeasi atitudine smintindu-i si pe altii.
Daca eu sau alt crestin de pe acest forum intram in polemica cu vreun ateu/evolutionist etc. nu o facem din dorinta de a ne certa. De ce am face-o? Noi stim ca avem dreptate, dar tocmai de aceea incercam sa-l facem si pe celalalt sa vada acest lucru. Poate, poate reusesti sa-l aduci cumva pe calea cea dreapta. Dar cand incerci sa-l convingi de acest lucru si vede ca credinta lui se zdruncina mult mai usor decat credea el ca o va zdruncina pe-a noastra, incepe si striga: "INAPOIATILOR!! INDOCTRINATILOR!! STIINTA, dom'le, STIINTA!!"

Din invatatura Sf.Serafim de la Saroh am aflat multa Invataura de folos si nu vreau ca sa creada cineva ca vorbesc de la mine nu si citez: Nu trebuie sa deschizi inima ta far de trebuinta . dintro mie se poate ca unul ar fi Instare sa pastreze taina ta . Si cInd noi Insine no pastram In sufletul Nostru, cum putem sa cerem de la alti s-o pastreze?. Cu omul sincer trebuie sa vorbim despre lucrurile omenest, iar cu bogatul In Intelepciunea duhovniceasca trebuie sa vorbim despre cele ceresti. Oameni plini de Intelepciunea duhovniceasca judeca despre felul de a fi al unui Om oarecare dupa Sf. Scriptura ,cautInd sa vada daca vorbele luisInt de acord cu vointa lui Dumnezeu si conform cu aceasta constatare trag o concluzie despre el. CInd se IntImpla sa fii In lume, In mijlocul unui grup de oameni, nu trebuie sa vorbesti despre lucrurile sufletesti, Mai ales daca intre ei nu observi nici o dorinta de ascultare a acestor lucruri,In acest caz trebuie urmata Invatatura Sf. Dionisie Areopagitul, care spune ;;Cel ce sa Indumnezeit pe sine prin cunoasterea lucrurilor dumnezeiesti, si ascunde In taina SfInta intelepciune In fata norodului celui ne luminat, sa sio pastreze ca pe una ce ar fi asemenea cu a lor,ca nu este bine spune Sf. Scriptura sa arunci inaintea porcilor margaritarele cele intelegatoare , care sInt o podoaba curata , luminata si de mare pret pentru aceasta trebuie sa ascunzi intru tine , cu toata bagarea de seama comoara , darurilor . CInd Insa nevoia o cere sau va veni vorba, atunci trebuie sa graiesti deschis pentru slava lui Dumnezeu, dupa cuvIntul care zice ,, Caci calea de acum este deschisa sa graiest adevaru prin duhul lui dumnezeu dat tie omule " amin amin amin slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh amin

Last edited by ioan_strainul; 27.06.2010 at 02:45:52.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.06.2010, 15:22:07
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
asta si cautam. un loc cu pace. orice gazda are dreptul sa-si selecteze musafirii. si daca nu vrea musafiri e dreptul ei sa nu-i primeasca.
Frumos raspuna Maria. Scurt si la obiect. Bravo!
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.06.2010, 16:10:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Frumos raspuna Maria. Scurt si la obiect. Bravo!
mda... din pacate, dupa cum vezi, nu au nici un efect discutiile acestea pentru ca se continua sa se ignore sau, dupa caz, sa se rastalmaceasca un fapt foarte clar (cel putin din punctul meu de vedere).. acela ca forumul este pe site-ul Crestinortodox.ro si nu pe un site dedicat tuturor religiilor sau confesiunilor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.06.2010, 16:53:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si acesta e un loc cu pace de cele mai multe ori. Rareori se isca certuri. Dar voi cautati un loc numai cu pace.
Locul cautat de voi nu e pe pamant, ci in cer. Locuri cu liniste si pace vesnica si verdeata sunt doar in cer. Daca vreti cerul anevoiti-va mai mult si ingaduiti-i mai mult pe ceilalti.

Cat va fi pamantul vor fi ortodocsi care vor sa se ia de sectanti sa le arate ca gresesc si invers. Vor exista si ortodocsi care se iau de ortodocsi. Si vor exista relatii interumane, nu clopote de sticla ortodoxe , clopote catolice si clopote de alta culoare. Cat va fi pamantul Dumnezeu va incerca credinta omului prin altii, caci e usor sa fii crestin printre frati care te bat pe umar si-ti zic "Bravo!".

Sa nu uitam ca odihna noastra e in Hristos, nu pe forumuri. Astfel vom avea pace chiar si in mijlocul furtunii...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.07.2010, 14:39:57
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si acesta e un loc cu pace de cele mai multe ori. Rareori se isca certuri. Dar voi cautati un loc numai cu pace.
Locul cautat de voi nu e pe pamant, ci in cer. Locuri cu liniste si pace vesnica si verdeata sunt doar in cer. Daca vreti cerul anevoiti-va mai mult si ingaduiti-i mai mult pe ceilalti.

Cat va fi pamantul vor fi ortodocsi care vor sa se ia de sectanti sa le arate ca gresesc si invers. Vor exista si ortodocsi care se iau de ortodocsi. Si vor exista relatii interumane, nu clopote de sticla ortodoxe , clopote catolice si clopote de alta culoare. Cat va fi pamantul Dumnezeu va incerca credinta omului prin altii, caci e usor sa fii crestin printre frati care te bat pe umar si-ti zic "Bravo!".

Sa nu uitam ca odihna noastra e in Hristos, nu pe forumuri. Astfel vom avea pace chiar si in mijlocul furtunii...
Bun safat ai postat si bun raspuns ca nu aici gasim ce cautam ca ce cauta omul nu este din lumea aceasta amin amin amin
Domnul sa te lumineze cu lumina duhului sf. amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 17:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 13:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 13:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 11:35:02