Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2008, 19:11:05
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

deci...daca imi place de o fata , dar nu vreau sa fim impreuna , pentru ca il iubesc{sau incerc} pe Dumnezeu ce sa fac?Parca pentru Hristos nu m-as apropia de fata.ce sa fac?sunt tinar si neexperimentat.:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2008, 20:48:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi chiar Dumnezeu a facut femeia si barbatul ca sa fie impreuna, sa fie un singur trup, poti sa-l iubesti pe Dumnezeu si sa ai prietena, puteti fi un singur "trup" spiritual iubindu-l pe Acela care ne-a iubit dintru inceput Doamne ajuta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2008, 21:07:22
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

il iubesti mai mult pe Hristos si ai vrea sa-ti dedici toata viata Lui?(adica sa te calugaresti)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2008, 21:26:34
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

da..mam gandit si la asta..doar intai sper sa fac facultatea de teologie,cu toate ca mai am ceva pana atuncea..am doar 15-16 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2008, 21:33:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

parerea mea este ca mai ai de asteptat pana dupa 18 ani,pana atunci ti se vor clarifica mai multe lucruri.nu cred ca faci un pacat daca te imprietenesti cu fata asta,atata timp cat iti pastrezi curatenia trupeasca si sufleteasca.in felul asta iti dai seama unde esti mai implinit,in viata de familie sau in calugarie....caci sti cat de greu si anevoios este drumul calugariei.un loc fara de iesire..
eu iti inteleg confuzia,atunci cand sufletul este insetat dupa Hristos,nu prea isi gaseste linistea in lumea aceasta.incearca si vezi daca te poti darui total calugariei,faci facultatea,iti traiesti adolescenta si ai timp...numai Dumnezeu stie ce drum ti-a pregatit
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2008, 23:04:22
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Exact.eu ma gandeam sa stau pe fundul meu pana dupa facultate...si atuncea se vor clarifica lucrurile..
cred..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2008, 23:06:47
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

:D dar in lumea asta si incalzirea globala si pacatele lumii nu stii cat mai ai de trait asa ca...eu cel putin sper sa prind macar de 3-4 ori sa fiu diacon la o biserica , in viata.si mai sper ca daca Dumnezeu imi va da din Mila Sa si pocainta imi va da , si daca ajung in rai cu toate ca merit iadul,sa pot sluji o eternitate ca diacon in rai,asta ar fi extraordinar.Dar asta numai Dumnezeu Stie.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2008, 16:02:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

vezi ca varsta asta a adolescentei este o varsta a framantarilor si intrebarilor, ceea ce azi crezi cu tarie, maine n-o sa ti se para asa, daca doresti calugarie, mai asteapta putin, sa vezi daca chemarea vine de la Domnul., poti fi diacon, preot si in lume astfel esti mai aproape de oameni si nevoile lor, si in lume se poate trai o viata curata, Sa-ti dea Domnul intelepciune si putere sa poti lua deciziile cele mai bune atat pt tine cat si pt cei din jur si-ti invidiez ravna pt Domnul, Doamne ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2008, 16:29:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, eshti tanar shi ai ganduri frumoase...dar un credincios nu poate iubi femeile, copilele, ca iubirea lor este pentru pofta, in el nu-shi da seama dar ar vrea ceva necurat oricat se minte frumos inshelandu-se cu inchipuiri shi fantasme poetice, cu romantism. Credinciosul intai trebuie sa-l Cunoasca pe Hristos... shi abea apoi o va putea recunoashte shi pe iubita lui.... de se va stradui din toate puterile sa ramana in sfintzenie, shi atunci ea ori il va parasi shi asta e semnul ca nu a fost o iubire ci doar o joaca, o dorintza ascunsa a unei pofte de patima prin unul din ei... sau il va lua in serios shi va fi ea mai sfanta shi mai credincioasa ca el.... shi in ambele cazuri spre calugarie merg drumurile oricarui credincios, adica spre vietzuirea feciorelnica shi spre dobandirea firii ingereshti de la Domnul Nostru... Dar unii se vor casatori..... shi vor face din casatorie o duhovnicie ratata, intinand-o cu balaceala prin patimi shi ascultare de cele lumeshti...asha ca... fiecare cum simte mai arzatoare chemarea shi focul iubirii, dar fiecare pasuletz pe care-l facem este spre veshnicie... ca greu se mai intoarce raul la izvor... dar mai sunt shi minuni... dar de regula viatza curge in mare shi acolo e plin de rechini... shi e cel mai simplu sa urmezi viatza de rechin... adica sa ascultzi indemnurile lumii....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2008, 17:05:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
da..mam gandit si la asta..doar intai sper sa fac facultatea de teologie,cu toate ca mai am ceva pana atuncea..am doar 15-16 ani.
-daca nici varsta nu ti-o stii, asculta in continuare de parinti ca stiu ei mai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 14:55:57
Cate kilograme de aur vedeti aici ? cocacoc Generalitati 71 02.11.2011 09:42:00
Aici toti cei ce pot sa dea un sfat dobrin7m Calugarul 13 01.02.2011 15:14:41