Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2009, 18:27:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vecernie unita cu Sf. Liturghie? Cum asta?
Una este dimineata si alta este seara.

Intrebare: exista biserici/preoti care nu canta la vecernie "Acum slobozeste"? Exista vreun motiv? Preotul meu si conducatorul stranei se cam opun (ei vor numai Lumina lina, Doamne Strigat-am si Fericit barbatul)
Aceasta se obisnuieste in perioda Postului Mare in cursul sapatamanii cand se face Liturghia Darurilor mai inainte sfintite. Sau in joia patimilor cand liturghia Sfantului Vasile cel Mare se uneste cu vecernia, exemplele pot continua. Aceasta randuiala este specifica perioadei Postului Mare ptr ca vecernia are un simbolism legat de starea paradisiaca si cadearea omului in pacat iar Liturghia trimite la rascumpararea sau mantuirea omului cazut.

Last edited by georgeval; 24.07.2009 at 15:06:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.07.2009, 09:49:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Painea binecuvantata la Litie

Rugaciunile rostite in cadrul slujbei Litiei (ectenia „Mantuieste, Doamne, poporul Tau...“ si rugaciunile Litiei: „Stapane, mult-milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru...“) au un caracter larg, iar prin multimea sfintilor pomeniti se subliniaza ajutorul oferit credinciosilor in diversele situatii ale vietii pamantesti. Painile care sunt binecuvantate amintesc de cele cinci paini cu care Mantuitorul a saturat multimile in pustie. Aceasta semnificatie este indicata chiar in textul rugaciunii de binecuvantare: „Doamne..., Care ai binecuvantat cele cinci paini si ai saturat cu ele cinci mii de barbati in pustie...“. Preotul slujitor, atunci cand ia artosul pentru a-l binecuvanta si cand il imparte in patru, il imita pe Mantuitorul, Care a procedat astfel cand a inmultit painile in pustiu: „si poruncind sa se aseze multimile pe iarba, si luand cele cinci paini si cei doi pesti, si privind la cer, a binecuvantat si, frangand, a dat ucenicilor painile, iar ucenicii multimilor“. Graul, vinul si untdelemnul care se binecuvanteaza impreuna cu painile reprezinta jertfa adusa de credinciosi lui Dumnezeu, din elementele principale ale hranei. Aceasta jertfa urmeaza modelul jertfelor nesangeroase aduse la templu in timpul Legii Vechi: „Toata parga de untdelemn si toata parga de struguri si parga graului lor, toate cate aduc ei Domnului...“ (Numeri 18, 12). Rugandu-se lui Dumnezeu sa binecuvanteze aceste roade, preotul se roaga pentru binecuvantarea si inmultirea principalelor surse de intretinere a existentei fizice. Privitor la darurile binecuvantate la Litie, in cartea Liturghier aflam: „Cade-se a sti ca painea, care s-a binecuvantat, este izbavitoare de toate relele pentru cel care o va lua cu credinta. Painile sa le tai si sa le imparti credinciosilor, care pot sa le manance cu cinste, fie in biserica, fie acasa, mai inainte de alte bucate. Vinul sa-l bei cu buna cucernicie, ca pe un lucru binecuvantat. Iar graul, sau sa-l semeni, sau cu altul sa-l amesteci si cu multumire sa-l intrebuintezi“.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2009, 14:06:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Georgeval, stiu ce spui tu.
Am auzit la slujba de Rusalii, ca acea mica slujba de dupa Liturghie ar fi de fapt vecernie deja.
Deruta mea (si poate si a altora) consta in faptul ca aceste slujbe de fapt nu se pot uni ca timp, pentru ca se tin in perioade diferite ale zilei: Liturghia este pana in ora 13-14.00h, iar vecernia dela 18.00h in sus.
Utrenia se mai poate lega de Liturghie, caci se tine chiar inaintea ei (de fapt nu stiu nici asta sigur, pentru ca in manastiri se face utrenia mult mai devreme, pe la 5-6 dimineata, iar pana la Liturghie mai este.

Si m-am intrebat intotdeauna (fara raspuns), de ce Liturghia se tine numai dimineata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2009, 17:35:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Georgeval, stiu ce spui tu.
Am auzit la slujba de Rusalii, ca acea mica slujba de dupa Liturghie ar fi de fapt vecernie deja.
Deruta mea (si poate si a altora) consta in faptul ca aceste slujbe de fapt nu se pot uni ca timp, pentru ca se tin in perioade diferite ale zilei: Liturghia este pana in ora 13-14.00h, iar vecernia dela 18.00h in sus.
Utrenia se mai poate lega de Liturghie, caci se tine chiar inaintea ei (de fapt nu stiu nici asta sigur, pentru ca in manastiri se face utrenia mult mai devreme, pe la 5-6 dimineata, iar pana la Liturghie mai este.

Si m-am intrebat intotdeauna (fara raspuns), de ce Liturghia se tine numai dimineata.
1.In primul rand timpul liturgic in perioada Postului Mare are semnificatii diferite. Vecernia care este simbolul pocaintei si asteptarii Vechiului Testament se va uni cu Liturghia darurilor mai inainte sfintie.
2. Litutghia trebuie oficiata dupa ceasul al III-lea (0ra 9) dupa modelul Apostolilor care la pogorarea Duhului Sfant erau adunati la frangerea painii sau sa ne aminteasca de momentul rastignirii care s-a petrecut la ceasul al III-lea.

Last edited by georgeval; 31.07.2009 at 17:46:12.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2009, 17:00:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Rugaciunile rostite in cadrul slujbei Litiei (ectenia „Mantuieste, Doamne, poporul Tau...“ si rugaciunile Litiei: „Stapane, mult-milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru...“) au un caracter larg, iar prin multimea sfintilor pomeniti se subliniaza ajutorul oferit credinciosilor in diversele situatii ale vietii pamantesti. Painile care sunt binecuvantate amintesc de cele cinci paini cu care Mantuitorul a saturat multimile in pustie.
Dupa ce preotul citeste rugaciunea de binecuvantare a painilor, strana canta de trei ori "Fie numele Domnului Binecuvantat....“ si "Bogatii au saracit...". Apoi, de pe solee, in fata usilor imparatesti, binecuvantand pe credinciosi, preotul le adreseaza cuvintele: "Binecuvantarea Domnului sa fie peste voi toti...".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vecernia zilei + cristiboss56 Despre Vecernie 15 01.02.2016 22:26:36