Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2008, 18:09:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

exista o falsa smerenie, la mine cel putzin care brusc se sminteshte in asha hal incat face fie o suicigashie fie o spurcaciune ca sa dovedeasca cat este de smerit caci altfel nu se poate linishti... groaznic cand m-apuca fiindca nu o prea pot opri... un fel de cautare de lauda de la oameni ce shi-o primeshte el in mod impunator primindu-se pe sine, asha ca o lumina sau o naluca sau ceva in ascuns, un fel de autobarfa ce culmineaza cu acea falsa smerenie trufashe ca shi cum ai atinge un nerv shi atunci sminteala fiind paroxistica cere fie ssuicigashie fie spurcare pentru a-shi auto-dovedi vrednicia smerenie... nasol rau de tot...3x???:(:(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2008, 20:06:27
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
exista o falsa smerenie, la mine cel putzin care brusc se sminteshte in asha hal incat face fie o suicigashie fie o spurcaciune ca sa dovedeasca cat este de smerit caci altfel nu se poate linishti... groaznic cand m-apuca fiindca nu o prea pot opri... un fel de cautare de lauda de la oameni ce shi-o primeshte el in mod impunator primindu-se pe sine, asha ca o lumina sau o naluca sau ceva in ascuns, un fel de autobarfa ce culmineaza cu acea falsa smerenie trufashe ca shi cum ai atinge un nerv shi atunci sminteala fiind paroxistica cere fie ssuicigashie fie spurcare pentru a-shi auto-dovedi vrednicia smerenie... nasol rau de tot...3x???:(:(
:D Toti o avem... primul pas e facut, adica identificarea ei - in sens duhovnicesc, asta nici nu e posibil decat cu ajutor de la Dumnezeu, adica sa ne vedem asa cum suntem.. deci e important ca macar nu ne ascundem dupa deget. Acum, daca o spovedim de cate ori o simtim, ar trebui sa scapam de ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2008, 20:18:16
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

eu nu va stiu pe voi bine, dar eu sunt sigur ca nu sunt smerit!:Dsi daca sunt[0% sanse} Dumnezeu stie si oi vedea la judecata legat d assta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2008, 20:35:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este o carte numita "Despre vise si vedenii" a parintelui Ilie Cleopa in care se trateaza intr-un intreg capitol despre smerenie.
Capitolul este nespus de frumos.

uite ca am gasit-o gratis pe net:

http://www.scribd.com/doc/2287626/Parintele-Cleopa-Despre-vise-si-vedenii-SCANATA

Merge greu ca e scanata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2008, 21:09:59
MARDARIE MARDARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
cea falsa e sa vada oamenii si cea adevarata pt Dumnezeu?
Smerenia este o dovada de iubire iar iubirea vine numai de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2008, 21:47:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
cea falsa e sa vada oamenii si cea adevarata pt Dumnezeu?
Nu stiu diferenta dar stiu ca nu sint smerita ,poate ingaduitoare.
Am auzit ca cei smeriti nu se vad.Eu cred ca nu exista smerenia falsa or e ori nu mai e.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2008, 07:22:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
cea falsa e sa vada oamenii si cea adevarata pt Dumnezeu?
Nu stiu diferenta dar stiu ca nu sint smerita ,poate ingaduitoare.
Am auzit ca cei smeriti nu se vad.Eu cred ca nu exista smerenia falsa or e ori nu mai e.
Da, asa-i, ori e , ori nu e ! Mimarea ei este alta problema, un alt aspect, oricum smerit in adevaratul sens al cuvantului nu cred ca aici, acum putem da exemple, ma refer la forum. Calea smereniei este foarte ingusta si fiece pas gresit , cat de mic ar fi el, te scoate din smerenie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2008, 09:21:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
cea falsa e sa vada oamenii si cea adevarata pt Dumnezeu?
Cine are smerenia devine un intelept fara a se afirma in fata celorlalti. El exercita o atractie asupra tuturor; este respectat fara ca el sa o ceara.
Smerenia se dobandeste treptat. Prin gandul continuu la Dumnezeu mintea Il lasa pe Duhul Sfant sa lucreze in ea. Smerenia este un dar al Duhului care se manifesta ca blandetea lui Hristos.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2008, 10:47:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu shtiu cvum ash putea sa smeresc pe fiul ala trfash al ficei Ierusalimului ce afirma mereu ca mint shi ca el e clar ca spune adevarul, dar defapt el minte ca minta!
8x???:(:( shi astfel ma face fatzarnic sau ipocrit sau cel mai rau, asha ma alipeshte de dragostea fatzarnica caci eu tind sa fac ceva sa-i demonstrez ca nu e asha cum afirma shi atunci iata ca ma alipesc fatzarnic de Dumnezeu shi aproape shi ma despart prin naluca realista de tot binele .... nu pare a fi ieshire din capcanele shi jocurile astea diabolice a smereniilor trufashe in ascuns care defapt cauta intietate shi locurile de cinste shi de la dreapta inaintea oamenilor, la intalniri, la petreceri, sau mai rau indreptatziri in fatza lui Dumnezeu in cea mai mare lumina...

adica coshmarul de a te manipula prin sevraj, caci se alipeshte, te ajuta, shi defapte acolo ajungi, in sevrajul ushuratatzii... bineintzeles ca mai tarziu sa-tzi fie mult mai ushor ca din lacomie sa gaseshti pacatul cu care sa osandeshti, asha ca pe o avere... cautaREA gasiREaurului ce se arata printre shtiri... sevrajul launtric al trupului a lui gLumeail mare arhicon din vazduh ce ar vrea sa conduca el biserica lui Hristos, ca sa nu mai itzi lipeshti inimioare da pashunile odihnei ci de cele ale nepasarii caci nepasarea este o frica shi o lashitate care prin mandrie, care este dorintza impunatoriei din orgoliu, deci prin mandrie shi afirmatzia mincinoasa ca mintzi ar vrea sa te imprietenetshti cu proorocul mincinos al nimicului ca sa ai parte de toata groaza la timpul potrivit.... 10x???:(:(

pe drumul mantuirii te ashteapta in tot locul sa te conduca la piliqq-ul alintat al necrutzatoriei ce iese de neinvins din calcarea lacomiei pentru lacomie caci daca ai calca-o pentru a face voia lui Dumnezeu, te-ai mantui....

iertare... ca asta nu-i aur ci aURA!.... sa ne ierte Hristos ca nu shtim ce facem, sau eu cel putzin constat ca mi-am strans o "avere" de n-o mai pot duce.... 67x???:(:(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2008, 17:26:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
pai, se incepe de la premisa ca cel care spune "eu sunt smerit" deja si-a taiat singur creaca de sub picioare...
:D ??? ;)
Numai Sfintii se pot da exemplu pe ei, cel putin asa am citit in evangheliile apostolilor. Noi nu trebuie nici sa parem, nici sa ne trezim ca gandim "vai ce smerit sunt", sau sa ne umflam in pene imediat ce vedem mandria altora, ca ne prinde si pe noi mandria apoi... ??? :dontgetit: :|
Apoi , nici nu cred ca cineva de aici e smerit, in adevaratul sens al cuvantului.
poi frate cristi, frumoasa judecata ai facut. ma gindesc ca ar fi mai bine sa te gindesti de 100 de ori inainte de a mai spune ceva despre niste frati si surori pe care chiar nu ii/le cunosti. si chiar de ai cunoaste acesti oameni, mai bine ar fi pentru tine sa nu spui nicicind: nu cred ca este careva dintre voi smerit, ca nu ai tu de unde sti cine este smerit si placut in fata Lui Dumnezeu, decit doar Insusi Domnezeu.
daca ai fi auzit de nebunii dupa Hristos, ai fi stiut destule ca sa nu mai spui ca exista sau nu printre cei cunoscuti ai tai smeriti sau nu.
in fine...

soro dragomirna, niciodata Sfintii nu se vor da pe ei insisi exemplu. never. in acel moment ar decade din locul in care au fost inaltati tocmai pentru smerenia lor.
Draga Andrei, nu am facut afirmatia ca o acuza, sau ca o concluzie, ci am spus, nu cred, adica ca o presupunere. Desigur, ca nu am facut-o cu rea intentie sau poate formularea a fost nefericita si imi cer scuze.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ideea asta e falsa sau de unde a aparut? victortiti89 Exorcismul 4 23.07.2011 22:36:45
Falsa maturitate Traditie1 Generalitati 18 12.02.2011 14:46:50
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 12:46:48