Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2012, 01:32:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
cred ca este cineva care cunoaste bine legile tarii, un avocat probabil;

adevarat, nu se vede din scrisoare ca este scrisa cu scop catehetic si duhovnicesc, este multa suparare acolo
Frate drag, vad ca ai inteles ce am vrut sa spun. Nu sunt impotriva ideilor scrise acolo, dar "tonul" nu poate fi a unui monah. De altfel se pare ca suntem pe aceeasi parte a baricadei. Eu nu intentionez ca supar pe nimeni si cu atat mai putin pe cei care slujesc aceluiasi Dumnezeu. Nu fac politica si nici polemica despre masoni. Mi se pare risipa de nervi si de vreme. Are Dumnezeu grija mai multa decat credem noi ca putem avea. Cand mai faci cate o pauza si mergi sa te rogi, "reaminteste-I" lui Dumnezeu si de aceasta problema, asa, ca sa fii mai sigur ca nu a uitat-o... Stiu ca are multe pe cap, dar mai stiu ca nu face nedreptate... Totul se face cu ingaduinta Lui...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2012, 11:19:41
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ambii au vorbit la modul ipotetic, din moment ce nu se stie "ce" exista acolo. Domnul Sava a indicat riscurile in cazul in care acel "ceva" are anumite proprietati. Domnul Anastasiu, a fost mai ponderat, a spus ca inca sunt la faza de cercetare, iar ca riscuri pot exista doar daca nu se iau masurile corecte de preventie.
Cum va explicati atunci ca pe teritoriul unor state europene este legislatie expresa impotriva exploatarii gazelor de sist iar pe teritoriul altor state nu sunt primiti ?

Mie mi se pare ca in contextul argumentarilor impotriva extragerii acestor gaze, cei care vin cu argumentari PRO, minimalizeaza sau relativizeaza ceea ce spune multimea de experti si practica anterioara, SUNT PLATITI SA FACA ASTA.

Desigur, poate ma insel si mi se pare mie ca traim intr-o lume in care banul si puterea are uneori un cuvant de spus in fata adevarului evident.

Sa nu uitam ca prima reclama din istoria umanitatii a fost la Pomul Cunostintei Binelui si Raului: " "Nu, nu veți muri ! Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul." (Facerea, capitolul 3) Tot capitolul este monumental, o sinteza a lumii marketingului modern.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2012, 03:40:10
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Fraților, am citit și eu scrisoarea celor care poartă numele ucenicilor Pr Calistrat , care are mai mult un caracter dojenitor.
Am citit și părerile voastre, am văzut că unii au avut așteptări mai mari din partea lor, alții au descalificat scrisoarea ca fiind nesuperioară, sau chiar dezagreabilă pt motivul, exces de orgolii, creștin naționaliste, patrioade, etc. Chiar m-am mirat de faptul că există și impotrivitori. Am văzut că are și aprecieri. Părerea mea, scrisoarea este încă prea blândă după faptele guvernaților noștrii, dar, indiferent cum ar fi fost făcută, pt ei nu are nici o valoare. Scrisoarea are referire doar la abuzul exploatării gazului de șist prin fracturare hidraulică, care are consecințe pt ecosistem, catastrofale. Evident, înainte de toate, ca oameni, ne exprimăm îngrijorarea pt viitorul nostru și a copiilor acestui neam, dar ne doare ignoranța și indiferența multor români și faptul că le place, și chiar s-au acomodat să fie făcuți sclavi în propria țară, să fie furați.
Mă dezgustă faptul când văd chiar și simpatizanți la aceste acte de trădare națională. Numai cine nu are idee sau habar despre aceste experiențe în alte țări, a exploatării prin fracturare hidraulică a gazului, nu conștientizază adevărata tregedie care urmează inevitabil.
Dragilor, nu fiți naivi și nici copii la minte, trebuie să înțelegem că situația este una gravă, foarte gravă, iar referitor la convențiile cu gazele și alte zăcăminte în țara noastră, acestea sunt adevărate acte de tradare națională.
Citiți și denunțarea penală a lui Gheorghe Funar,către PARCHETUL DE PE LÎNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE, de pe data de 5 aprilie 2012. Ca să înțelegeți adevărata realitate și față a lucrurilor.

http://ro.altermedia.info/coruptie/g...ica_23502.html
sau http://www.ziartricolorul.ro/450/zia...82rate%21.html

Last edited by 88hharalambos; 09.04.2012 at 16:53:06.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2012, 09:54:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cand auziti de parintele Calistrat,sa fiti intotdeauna sceptici.
Doamne ajuta !
L-ai cunoscut personal pe parintele Calistrat ?
Pentru ca ascultand conferintele sau predicile dumnealui nu cred ca ar trebui sa ajungem la aceasta concluzie .
Dar diavolul nu doarme ,si aici ca peste tot e cate cineva care sa tulbura apele.
Mai ales ca este post.
Cum e cu dorinta de a deveni sfinti ?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2012, 09:57:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Cum va explicati atunci ca pe teritoriul unor state europene este legislatie expresa impotriva exploatarii gazelor de sist iar pe teritoriul altor state nu sunt primiti ?

Mie mi se pare ca in contextul argumentarilor impotriva extragerii acestor gaze, cei care vin cu argumentari PRO, minimalizeaza sau relativizeaza ceea ce spune multimea de experti si practica anterioara, SUNT PLATITI SA FACA ASTA.
Eu nu doresc interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist sub presiunea opiniei publice, deseori manipulata si insuficient informata, nu doresc interzicerea pentru a proteja marile concerne europene, puse in situatia unei concurente serioase odata cu intrarea pe piata a unei noi tehnologii, eu doresc interzicerea in conditiile in care aceasta tehnologie reprezinta un risc real pentru mediu si pentru om. Doar din acest motiv sa fie interzisa, nu pentru a urma "turma", ca nu stim cum au analizat altii si ce interese au avut sa aprobe (cazul Poloniei) sau sa respinga (cazul Bulgariei).

Citat:
Desigur, poate ma insel si mi se pare mie ca traim intr-o lume in care banul si puterea are uneori un cuvant de spus in fata adevarului evident.
Tocmai ca lipseste adevarul evident din ecuatie, de aceea controversele. Chiar daca rezultatele de pe teren ar fi pozitive (fiecare zona are particularitatile ei) si se aduc dovezi privind siguranta pentru mediu folosind fractionarea hidraulica, atata timp cat UE nu dispune de o legislatie care sa reglementeze utilizarea metodei fractionarii hidraulice pentru exploatarea gazelor de sist, consider ca noi, ca membri UE, ar trebui sa amanam exploatarea prin metode neconventionale, pana in momentul in care aceste tehnologii se aproba la nivel de uniune.

Last edited by ioanna; 09.04.2012 at 11:33:10.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.04.2012, 04:16:44
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Cool Suspecte postari.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tocmai ca lipseste adevarul evident din ecuatie, de aceea controversele.
Interesanta gnoseologie... Deci unde vrem sa punem la indoiala o evidenta, cream o controversa.

Acuma poate gresesc, dar daca lucram pentru campania companiei Chevron, faceai si tu un ban gramada de pe urma mea :-) Ai fi fost responsabila cu "aruncatul indoielii" pe forumurile crestine.

Hai sa fim seriosi, este o industrie de poluare apocaliptica; nu exista un singur studiu in romana sau engleza care sa ateste altfel. Ca mai are vreun cacademician datorii in banca si promite articole pro Chevron este alta poveste.

Acuma, permiteti-mi laxitatea lingvistica in castigul expresivitatii ideii si nu ma taxati "crestineste".

Iertati.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.04.2012, 06:59:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi ...
Chiar va rog, astept asta de la d-voastra inca de la inceputul topicului.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.04.2012, 09:07:58
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Exclamation Exploatarea Gazelor de Sist (Sinteza Zilei, Antena 3, 28 martie 2012)

http://youtu.be/hM8besBr2dQ

http://youtu.be/m_HSZ7LXoNE

Multumim conducerii postului de televiziune Antena 3 si emisiunii "Sinteza Zilei" cu Mihai Gadea pentru promtitudinea, seriozitatea si profesionalismul cu care au adus la cunostinta opiniei publice pericolele exploatarii gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice si campania sustinuta a companiei Chevron de a-si apropia sustinatori in ciuda impotrivirii comunitatilor locale si a opozitiei de care sufera la nivel international.

Materialul poate fi accesat in format original aici:
http://inregistrari.antena3.ro/view-..._Gadea-12.html (cautati emisiunea din data de 28 martie 2012)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisa adresata de Pavel Corut domnului Daniel Ciubotea, seful bisericii IonelS Despre Biserica Ortodoxa in general 77 11.01.2014 13:27:56
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 03:42:05
Primul ministru bulgar Adriana Cluj Postul 35 11.06.2012 02:23:18
Scrisoare Deschisa C.tin Resurse ortodoxe on-line 2 23.11.2008 20:10:54