Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 09.10.2018, 00:51:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, citeste aceste cuvinte: "Afară câinii și vrăjitorii și desfrânații și ucigașii și închinătorii de idoli și toți cei ce lucrează și iubesc minciuna!" (Apocalipsa 22:15). Aceste sunt invataturile vreunui popa sau ale lui Hristos? Homosexualitatea este desfranare sau nu? Dupa mintea mea de profan eu zic ca este, pentru ca tot acelasi Dumnezeu in ziua a 6-a a facut acest lucru: "Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie." (Geneza 1:27). Dupa cum vezi Dumnezeu nu facut 2 barbati sau doua femei si apoi le-a spus sa se impreuneze. As putea spune ca homosexualitatea e desfranare la puterea a doua
Biblia e greu de descifrat, eu cred, de obicei, ca stiu s-o interpretez corect, dar probabil ma insel de cele mai multe ori, este un exercitiu intelectual important pentru un profan, ca si pentru un teolog. citatul tau este mai degraba despre minciuna, pasajele importante care se refera la pacatele desfranarii le-am pus si eu pe aici, homosexualitatea este un pacat la fel de mare ca oricare altul, nu se face nicio deosebire intre homosexualitate si mersul la bordel, de exemplu.

din cate stiu bizantinii au acceptat evanghelia lui ioan la vreo 6-700 de ani dupa roma. stiai asta? ia intreaba-te, de ce?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare