Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2012, 00:55:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți

Hristos a înviat!
Pare neverosimil, dar:
http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lu...tului-gheorghe
"Și mulți dintâi vor fi pe urmă, iar cei din urmă vor fi întâi" - ne învață Mântuitorul Hristos. Acești musulmani au înțeles că Sfinții pot săvârși minuni, au înțeles chiar să le adreseze rugăciuni, deși religia lor este atât de diferită.
Mai au un singur pas: să-L recunoască pe Hristos drept Autor al tuturor acestor minuni săvârșite prin Sfinții Săi. Sfântul Gheorghe care, în mod miraculos, le inspiră atât de multă încredere necreștinilor îi va putea aduce pe aceștia la credința cea adevărată în Hristos Dumnezeu, pentru Care el și-a jertfit viața.
Cred că vom asista la două fenomene contradictorii: apostazia multora dintre creștini (carese declară "atei" sau "indiferenți") și expansiunea creștinismului printre cei de alte religii. Treptat, în mod discret (așa cum Îi este plăcut lui Dumnezeu să lucreze în istorie), asistăm (oare și participăm?) la împlinirea profeției biblice, potrivit căreia Evanghelia lui Hristos va fi propovăduită la toate neamurile.

Doamne, Cel Ce ai înviat din mormânt pentru toți oamenii, adu-i la credință pe cei ținuți în întunericul necunoașterii Evangheliei Tale!
De asemenea, Te mai rugăm, Dumnezeul nostru, să oprești prigonirile împotriva creștinilor din țările în care aceștia suferă pentru credința în Tine! Pentru rugăciunile Sfântului Mare Mucenic al Tău Gheorghe, prefă-i pe prigonitorii creștinilor în apostoli ai adevărului Tău, așa cum ai lucrat în inima lui Saul, care a devenit Apostolul neamurilor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 09:16:02
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 00:21:26
Hindușii, adepții New Age, budiștii, musulmanii și crestinii patinina34 Iudaismul 5 22.07.2009 20:45:15
INCEP SA-MI PIERD CREDINTA... LEXA Vrajitoria 23 07.09.2007 22:51:47