Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2012, 00:54:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii; cei fără minte disprețuiesc înțelepciunea și stăpânirea de sine." (Pilde 1:7)

"Începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu și priceperea este știința Celui Sfânt." (Pilde 9:10)

"33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi." (Pilde 15:33).

Tu unde te numeri, la cei fara frica?
Din motiv de desavarsire sau n-ai pus nici macar bazele?
Nu incurca borcanele.

Nu de frica de Dumnezeu am vorbit si vorbesc eu.

Caci eu unul, ucenic al lui Iisus Hristos, nu am frica de nimeni si de nimic. Nici de om si nici de diavol, ci numai de Unul Singur, Dumnezeu.

"Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena." (Mat.10:28)

Last edited by ucenic; 08.06.2012 at 00:57:15.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2012, 01:35:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica); Alte persoane se smintesc foarte usor ,chiar si din cauza unor lucruri marunte, si imediat il ponegresc pe Dumnezeu. Un alt lucru , ce ma face sa am acest sentiment , este ca : acum cateva zile , m-am intalnit in autobuz cu o femeie - care tot incerca sa ma atraga catre secta ei (apartinea de martorii lui Iehova) , insa , nu am stat mult sa combat ereziile ei , pentru ca am mers doua statii... si ma gandesc , ce s-ar fi intamplat , daca in locul meu ar fi fost cineva naiv si care ar fi ascultat-o pe acea eretica....
Vreau sa stiu daca mai este cineva care are acelasi sentiment pe care il am eu acum... sau macar daca a avut vreodata acest gand. Imi pare rau , sa stiu , ca pe viitor nu o sa mai fie atat de multa lume credincioasa , precum in prezent.
Cred ca este important si mediul in care va petreceti cea mai mare parte a timpului. Eu am constatat ca oamenii sunt indiferenti fata de religie, nu vor sa afle mai mult, nu ii intereseaza. Sunt atat de prinsi in cele lumesti, incat lucrurile duhovnicesti nu exista in agenda lor. Este trist acest lucru, arata cat de mult ne-am indepartat de Adevar. In legatura cu prozelitismul sectelor, il gasesc sufocant, agasant, nu imi place stilul acesta insistent. Dumnezeu ne asteapta, depinde de noi daca dorim sa facem macar un pas spre El. Cine va cauta sincer sa il afle pe Dumnezeu, sa Il descopere, Il va afla. Nu putem sa stim ce va fi in viitor, dar important nu este numarul ci crestinii sa traiasca cu adevarat dupa legea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2012, 01:41:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nimieni nu prea vrea sa aiba tangente cu Martorii. Mie mi-e frica de neoprotestanti mai mult.
Ah, dar ce ti-au facut?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2012, 01:57:55
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
(...) important nu este numarul ci crestinii sa traiasca cu adevarat dupa legea lui Dumnezeu.
Adevarat! Cu o populatie declarata majoritar crestina Romania se vrea a fi o tara in care domneste Legea lui Dumnezeu.

Oare???

Eu unul n-am crezut si nu cred asta, caci nu statisticile marturisesc despre noi ca suntem copii ai Lui Dumnezeu ci Cartea Vietii Mielului.

De aceea, cand spunem ca suntem crestini sa stam mai bine stramb si sa (ne)judecam drept daca suntem in adevar in Voia Lui, daca implinim in noi Legea Lui.

"Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri." (Mat.7:21)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.06.2012, 02:16:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Adevarat! Cu o populatie declarata majoritar crestina Romania se vrea a fi o tara in care domneste Legea lui Dumnezeu.

Oare???

Eu unul n-am crezut si nu cred asta, caci nu statisticile marturisesc despre noi ca suntem copii ai Lui Dumnezeu ci Cartea Vietii Mielului.

De aceea, cand spunem ca suntem crestini sa stam mai bine stramb si sa (ne)judecam drept daca suntem in adevar in Voia Lui, daca implinim in noi Legea Lui.

"Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri." (Mat.7:21)
care este scopul dvs aici pe forum..? n-aș vrea să vă interpelez cerându-vă detalii cu privire la cele spuse...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.06.2012, 02:25:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
care este scopul dvs aici pe forum..?...
Sa-L fac cunoscut pe Hristos si Cuvantul Lui.

Cui? Negresit, cei ce sunt din Dumnezeu, asculta Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2012, 02:31:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Sa-L fac cunoscut pe Hristos si Cuvantul Lui.
Ce noroc avem cu ucenicul! Altfel, cine ne evangheliza pe noi?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2012, 02:32:56
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce noroc avem cu ucenicul! Altfel, cine ne evangheliza pe noi?
Mihnea, nu cei sanatosi au nevoie de doctor...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.06.2012, 02:40:30
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Sa-L fac cunoscut pe Hristos si Cuvantul Lui.

Cui? Negresit, cei ce sunt din Dumnezeu, asculta Cuvantul lui Dumnezeu.
să înțeleg că dvs sunteți genul de epistolar care încearcă să-și reliefeze paroxismul preconizându-și dihotomia față de adevăr și credință...

n-aș putea decât să-i compătimesc pe cei care apartin dintru aceași tagmă...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.06.2012, 02:44:38
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
să înțeleg că dvs sunteți genul de epistolar care încearcă să-și reliefeze paroxismul preconizându-și dihotomia față de adevăr și credință...

n-aș putea decât să-i compătimesc pe cei care apartin dintru aceași tagmă...
Nu stiu despre ce vorbesti.

Dar daca ii compatimesti pe acestia atunci fa-ti datoria pana la capat si roaga-te pentru ei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
oameni, ortodox, sentiment

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 13 03.08.2016 12:27:55
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 23:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 20:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 18:43:47