Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2007, 01:39:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Educatia religioasa nu are doar efecte pozitive, ci si unele negative DACA aceasta educatie religioasa este facuta haotic, habotnic, lipsind copiii de libertatea de a veni ei insisi in contact cu Dumnezeu asa cum simt si mai ales atunci cand simt.

Cum credeti ca trebuie facuta o educatie religioasa corecta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2007, 06:54:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Ce sa facem Iosif, daca nu am mai avut ed.religioasa de vre-o 60-70 de ani acum facem si noi ce putem. Cred ca avem doua modele care exista din care ne putem inspira: cel catolic unde biserica este "unsa cu miere" iar tinerii biziie in jur ca albinele la stup sau cel ascetico-monahal din insulele Solovki(de ex.) unde MII de preoti ortodocsi au fost impuscati sau au murit de frig muncind la canale, iar pamintul este imbibat de singe de martir si unde tinerii impreuna cu Duhovnicii lor merg in pelerinaje cu icoana Maicii Domnului facatoare de minuni si au tot felul de activitati duhovnicesti-sportive-de calire spirituala, renoveaza , muncesc, invata sa picteze icoane, fac catehism.
Deci Estul si Vestul... fiecare cu prioritatile lui. Pe care-l alegem? Spune tu ca ai scris mult pe tema asta pe site-ul tau!:) Care-i parerea ta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2007, 15:43:29
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

mai intai de toate trebuia precizat unde se face ed,religioasa in scoala sau acasa...acasa,oferindu-le propriul exemplu(ca parinti),deprindrea de a se ruga inca de mici(alaturi de alte deprinderi corect invatate incaltatul,imbracatul,dorinta de a imparti "ceva"cu alti copii cu saracii)..ceea ce este f.greu ..in viata caruia dintre noi e pe primul loc rugaciunea?Program strict respectat,o buna educatie morala supravegherea copilului.In primul rand noi suntem oglinda lui.Si sa nu uitam sa ne rugam pentru ei Maicii Domnului care stie ce trebuinte au copii,Sf.ocrotitori Stelian si Nicolae..impartasindu-i des.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2007, 15:55:05
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Consider ca e foarte importanta educatia religioasa atunci cand sunt copii mici. Bunica mea mi-a insuflat aceasta educatie, m-a dus la biserica. Parintii mai putin. Dar datorita acelor primi 7 ani, pe urma, cand mi-a fost greu, am cautat singura sa merg.
Nimeni nu a fost habotnic cu mine,nu m-a pedepsit ca posteam sau ca nu posteam, ca mergeam sau nu la biserica,in toti acesti ani. Dar a fost alegerea mea sa merg.
Puterea exemplului personal e foarte importanta, de asemenea.
Oare ce efecte negative pot fi?
Poate copiii nu sunt atenti,iau totul in joaca atunci cand sunt mici, dar ceva ramane. Si cu mila lui Dumnezeu, se vor intoarce singuri spre credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2007, 16:08:47
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

imi place topicul :) presupun ca te referi la educatia din scoli.
educatia religioasa e departe de ceea ce ar trebui sa fie. sunt rari profersorii care intr-adevar au acest dar de-ai educa pe altii in spiritul ortodoxiei... iar aceia merita tot respectul.
e adevarat ca si programa lasa de dorit, dar asa cum unii stiu ce si cum sa selecteze, asa ar trebui sa stie toti.
foarte multi asteapta ca elevii sa memoreze mecanic anumite informatii. am mai spus-o de cateva ori si repet de cate ori voi avea ocazia: degeaba il pui sa memoreze cum se numesc toate slujbele savarsite in biserica, in ce se imparte Sf Liturghie, ce se afla in Sf Altar, care au fost traducatorii Bibliei sau ale altor carti importante si in ce an le-au tradus..... si multe alte chestii pe care degeaba se insista daca elevul nici macar nu intelege ideile, principiile de baza ale ortodoxiei, de ce sfintii parinti au gandit asa si nu altfel... ei nu inteleg modul de a gandi si de a aborda diverse aspecte ale vietii cotidiene. daca el nu pricepe acestea, ce rost are sa memoreze alte chestii care chiar nu-i folosesc la nimic ?!

se abordeaza si aceste subiecte importante, dar prea putin... nu li se acorda o atentie suficienta. cateva ore pe an si gata... (o ora inseamna 45 min in care pierde vremea cu prezenta, mustrarea copiilor pt galagie, ascultarea etc etc...)
cu parere de rau o spun, educatia religioasa in scoli e facuta mai mult de ochii lumii... cu prea putine exceptii.

programa ar trebui simplificata, iar subiectele sa se bazeze mai mult pe legea morala, dogmatica.... si mult mai multe citate si exemple din Sfintii Parinti. manualele sunt sarace in citate, desi orice copil ar intelege mult mai bine si i-ar merge direct la inima cuvintele unui sfant; nu se compara absolut deloc scrierile sfintilor parinti cu manualele...

si ca sa pun punctul pe "i", in manualul pe care il am anul acesta, se insista subtil pe ideea ca Biserica Ortodoxa cu cea Catolica sunt surori...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2007, 16:34:28
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Vorbind de educatia religioasa la copii, sa nu uitam ca nu putem sa`i indopam cu teologie. Biserica stie foarte bine ce sa faca si cum sa faca. Biserica face catehism de 2000 de ani. Nu cred ca noi mirenii am avea cum sa`i dam lectii. In schimb, scoala, ministerul, are ce invata de la biserica despre modul in care se face catehism. Pentru ca scopul nu este sa invete ca sa ia note bune ci sa se lumineze si sa se instruiasca spre a deveni buni crestini si atunci cand viata va fi grea ei sa stie si despre "calea mantuirii" nu numai despre "calea succesului".

Subscriu intru totul la opinia coziei. Asa e. Sunt doua variante. Ar mai fi si a treia, a protestantilor care fac o educatie morala (asa cred ca`i zic ei) prin diverse posturi radio prin muntii moldovei. Tot felul de posturi gen micul samaritean.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2007, 16:58:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sa ne lamurim. Exista mai multe modalitati de a face educatie religioasa. Pentur mine, cea mai importanta mi se pare cea din sanul familiei. Nici scoala, nici Biserica nu pot suplini pe masura functia familiei. Acest lucru se intampla doar in cateva cazuri, prea putine in comparatie cu necesitatile actuale.

Educatia religioasa din scoli, desi uneori lasa de dorit, pentru ca nu suntem perfecti, ramane totusi o modalitate de a intra in contact cu un domeniu. Atata vreme cat ora de religie isi va propune sa fie un furnizor en-gross de informatii va esua cu siguranta. Cred ca ora de religie trebuie sa imbine cunostintele religioase fundamentale cu raspunsurile la intrebarile concrete de moment ale tinerilor. Asta e dupa parerea mea solutia perfecta.

Educatia religioasa din Biserica este din pacate inca afectata de lisa de organizare regasita de altfel la nivelul tuturor institutiilor societatii romanesti. Ea trebuie sa primeasca un nou impuls printr-o organizare interna mult mai buna. Deci, capitolul acesta lasa inca de dorit, desi poate prin anumite locuri situatia nu este chiar asa de cenusie.

Educatia religioasa din sanul familiei mi se pare extrem de importanta. Asa cum bine au precizat prietenii forumisti cea mai buna metoda de realizare a educatiei religioase este propriul model care sa se manifesta fara a se impune. E vorba aici, dupa parerea mea, despre acelasi mod in care se poarta Dumnezeu cu noi. Ne-a aratat cum este El si ne-a chemat spre a-L urma,fara a ne constrange. Asa trebuie sa fim si noi cu copiii nostri. La acest comportament trebuie adaugata foarte multa rugaciune. Cred ca nu ne putem creste copiii fara a ne ruga mult pentru ei, rugaciunea noastra fiind prilejuitoare de mult har pentru ei.

E important ca din educatia religioasa sa lipseasca rigiditatea si restrictiile absurde sau sa le impunem reguli super stricte. Un copil trebuie adus la biserica, insa acest lucru nu trebuie sa devina o obligatie, copiii au nevoie sa fie atrasi putin cate putin spre biserica, nu obligati sau sub amenintarea pedepsei.

Ar fi interesant sa aflam ce a contat foarte mult in educatia voastra religioasa. De exemplu, pentru mine a fost extrem de importanta credinta simpla si sincera a familiei care a fost pastrata cu fidelitate chiar si in cele mai grele momente. De asemenea, legendele religioase si-au avut rolul lor deosebit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2007, 17:03:12
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ce sa facem Iosif, daca nu am mai avut ed.religioasa de vre-o 60-70 de ani acum facem si noi ce putem. Cred ca avem doua modele care exista din care ne putem inspira: cel catolic unde biserica este "unsa cu miere" iar tinerii biziie in jur ca albinele la stup sau cel ascetico-monahal din insulele Solovki(de ex.) unde MII de preoti ortodocsi au fost impuscati sau au murit de frig muncind la canale, iar pamintul este imbibat de singe de martir si unde tinerii impreuna cu Duhovnicii lor merg in pelerinaje cu icoana Maicii Domnului facatoare de minuni si au tot felul de activitati duhovnicesti-sportive-de calire spirituala, renoveaza , muncesc, invata sa picteze icoane, fac catehism.
Deci Estul si Vestul... fiecare cu prioritatile lui. Pe care-l alegem? Spune tu ca ai scris mult pe tema asta pe site-ul tau!:) Care-i parerea ta?
Draga Cozia,

Modelele sunt o sursa de inspiratie, insa trebuie vazut ce anume nu ar functiona la noi. Din pacate, in Occident lucrurile tind sa o ia in alta directie. Biserica tinde si ea sa faca prea multe compromisuri si nu mai reprezinta atat de mult un stalp al moralitatii, al adevarului dumnezeiesc. Din ce in ce mai putin se vorbeste despre pacat, despre starea actuala a omului, despre pocainta, etc.

Cred ca cel de-al doilea model ar fi mai potrivit pentru Ortodoxie, pentru ca Ortodoxie se inspira enorm din viata sfintilor, se hraneste cu o spiritualitate bogata pe care a reusit sa o pastreze cu fidelitate. Ortodoxia devine si mai vie cu cat ea reuseste sa se transmita si celor tineri printr-o educatie religioasa vie, practica, reala, printr-o indrumare indeaproape a copiilor si a tinerilor nostri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2007, 18:38:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Biserica Ortodoxa cu cea Catolica sunt surori...
surori vitrege poate, ...din Tati diferiti
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2007, 19:30:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cel putin 80% din educatie am primit-o de la parintii si maicutele din manastiri si din cartile recomandate de acestia...
pot spune ca, dupa exemplul propriu, o alta metoda buna pt a educa este a da exemple din povetele Sfintilor Parinti si vietile acestora... dar, bineinteles, pt a gasi cate un exemplu potrivit fiecarei situatii trebuie si tu, la randul tau, sa le cunosti bine, sa le fi studiat.
de aceea foarte multi, desi sunt acuzati, vorbesc foarte mult cu citate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 20:36:50
Educatia religioasa ortodoxa a adultilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 78 01.10.2010 19:25:31
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 20:15:15
Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles petrut-angel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.11.2008 04:19:30
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 15:15:37