Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2008, 09:15:21
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frumoasa initiativa!Sa dea Domnul sa fie cat mai folositoare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2008, 07:53:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://video.crestinortodox.ro/uAGnI...Staniloae.html

transmitandu-ne si noua, parca, din linistea sa sufleteasca, foarte frumos, elaborat si simplu in acelasi timp, vorbeste parintele Staniloae despre formele singuratatii... fara indoiala, ramane un titan printre conferentiarii mai vechi sau mai noi pe teme de interes duhovnicesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2008, 15:09:10
dyanutza dyanutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
As dori sa primesc de la voi muzica crestina...daca aveti ma puteti contacta pe dyanutza_96 ... Va multumesc!
As dori sa primesc de la voi muzica crestina...daca aveti ma puteti contacta pe dyanutza_96 ... Va multumesc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2008, 22:09:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) va era dor de parintele Cleopa?

ia uitati-va aici ce frumos ne povesteste despre sfintii romani:

http://video.crestinortodox.ro/Edc9B...eopa_Ilie.html

legat de cererea ta, dyanutza, poate te ajuta altii pentru ca eu una nu stochez nici un fel de muzica pe calculator ci o accesez pe net de cate ori doresc, sau folosesc clasicele cd-uri. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.09.2008, 22:12:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de mirelat



si fiindca tot vorbea anastasia de contributia user-ilor la dezvoltarea site-ului, iata aici niste imagini de la biserica romanilor nostri din Melbourne, Australia:

http://video.crestinortodox.ro/7QDZB...Melbourne.html

o biserica impunatoare, recunosc insa ca m-a cam infrigurat putin arhitectura ei gotica. dar, cum spune romanul, calul de dar nu se cauta la dinti! ce bine ca frescele bizantine au incalzit aceasta biserica si i-au dat un suflu nou. odata cu cantarile si slujbele ortodoxe.

oare sunt multi romani in Melbourne? ca tare putin popor era la slujba, si era tocmai hramul bisericii. :|
Multumim ptr trimiterea facuta ... am urmarit si eu filmuletul si mi-a placut mult..preotul roman misionar, caruia i se datoreaza ridicarea bisericilor ortodoxe din principalele orase din Australia(Melbourne, Sydney, Adelaide, Perth etc) este pr.Nicolae Gaina.. despre care nu voi adauga mai multe detalii, presa l-a criticat destul ca fiind agent al SRI, in fine D-zeu e cel care le stie pe toate si le va judeca la vremea potrivita..in prezent acest preot dupa o activitate misionara in Australia de peste 20 ani, s-a reintors in Bucuresti unde l-am cunoscut si eu , slujind la biserica de pe Calea Grivitei. Din cate am aflat fiul parintelui N. Gaina este la randul lui preot si paroh al bisericii "Sf Petru si Pavel" din Melbourne.
In privinta romanilor din Australia ce pot spune? Din cate se stie Australia nu este f populata.La o suprafata de aproxim. 7,7 milioane kmp, in prezent nu are mai mult de 20 milioane locuitori(majoritatea comasati pe coasta de est) deci mai putin decat populatia Romaniei!!! Conform statisticilor se pare ca in Melbourne sunt cca 5 mii de romani. Din pacate insa aici ne confruntam cu o acuta lipsa de credinta.. oameni care nu il cauta pe D-zeu, care nu sunt insetati sa se apropie de El.... asta au confirmat-o si alti preoti din Australia... de ce oare?? numai D-zeu stie!! in Noua Zeelanda se pare ca situatia este si mai critica din punctul de vedere al necredinciosiei populatiei. Asa ca nu e de mirare cum o biserica atat de frumoasa in centrul Melbourne are atat de putin credinciosi care sa participe la slujba hramului bisericii.O situatie actuala, trista dar cat se poate de reala.
M-am bucurat mult cind am vazut Marina ca locuesti in Melbourne deoarece sora mea este naturalizata acolo de multi ani.Am vrut sa vad si eu filmuletul de la hramul bis.si cind m-am logat pentru video...am primit mesaj in care mi se confirma logarea cu adrea mea si cu parla.Chestia asta m-a suparat si am sters imediat mesajul.Poate cineva sa ma lamureasca?:angry:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2008, 00:07:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
M-am bucurat mult cind am vazut Marina ca locuesti in Melbourne deoarece sora mea este naturalizata acolo de multi ani. Am vrut sa vad si eu filmuletul de la hramul bis.si cind m-am logat pentru video...am primit mesaj in care mi se confirma logarea cu adrea mea si cu parla. Chestia asta m-a suparat si am sters imediat mesajul. Poate cineva sa ma lamureasca?:angry:
Salut si eu initiativa infiintarii aceastei rubrici video. Din cate am remarcat contine numeroase inregistrari de la slujbe, interviuri cu parinti duhovnici si multe alte filmulete de care "ne putem folosi". Astept cu interes si alte materiale. Dorina, si eu m-am inregistrat pe site si am primit un mesaj similar. Nu m-am ingrijorat pentru ca eu cred ca acesta este o modalitate de a confirma inscrierea. Oricine ar putea folosi adresa noastra de mail pentru a se inscrie pe site fara ca noi sa stim. Am observat ca si alte siteuri folosesc aceeasi metoda pentru inscriere.




Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2008, 06:50:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intronizarea IPS Irineu, noul Mitropolit al Olteniei:

http://video.crestinortodox.ro/mVAJe...ineu_Popa.html

(la 27 Iulie 2008, de ziua Sf. Pantelimon)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2008, 08:55:02
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://video.crestinortodox.ro/Parintele_Arsenie_Papacioc_Vesnicia_ascunsa_intr_o _clipa-20000570.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.09.2008, 21:48:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Chiar ma gandeam,oare nu exista un site cu filmulete religioase,despre Inviere despre Craciun,colinde,etc.Si uite ca am dat de subiectul asta.Mersi mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.09.2008, 18:51:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

urmele unei civilizatii disparute... Egiptul antic
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare