Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2009, 11:40:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Necredinta lui Toma-necredinta cea buna

Sfantul Apostol Toma prin necredinta cea buna ajunge sa marturiseasca atat dumnezeirea cat si omenitatea lui Hristos- Domnul meu si Dumnezeul meu. Aceasta marturisire de credinta va fi aprofundata si formulata de catre Biserica la sinodul IV ecumenic- Calcedon-451.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2009, 12:18:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Necrezand Invierii Tale din morti
Si cercetand coasta Ta cea dumnezeieasca
Cu credinta a strigat Toma Geamanul:
"Stapane, iarta-ma pe mine, cel ce cu indrazneala am atins coasta Ta
Si primeste-ma, Iubitorule de oameni,
Pe mine, cel ce nu ma indoiesc nicicum,
Ci strig cu credinta: "Tu esti Domnul si Dumnezeul meu!"

Sfantul Roman Melodul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2009, 12:46:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul de astazi doreste sa-l atinga pe Dumnezeu si asa sa spuna: Dumnezeu exista. Dar pierdem din vedere ca Dumnezeu nu e obiect. De aceea la El nu ajungem pe baza ratiunii, a definitiilor, ci pe baza credintei. Dumnezeu nu incape intr-o formula. De aceea credinta e mai presus de ratiune. Ratiunea duce la simple argumente: poti spune ca Dumnezeu este dreptate, iubire, etc Dar daca ramanem doar la ratiune, toate aceste atribute dumnezeiesti ne raman exterioare. Daca vom crede, vom primi putere sa iubim dumnezeieste, adica sa ne iubim dusmanii. Daca vom ramane doar la ratiune, niciodata nu ne vom iubi vrasmasii.

Ce minunat ai spus george: necredinta cea buna. La Toma nu e vorba de necredinta, ci cel mult de indoiala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2009, 15:32:40
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Domnul si Dumnezeul meu !

Intr-o lume data- asa cum ne-am dorit-o de la caderea in pacat a protoparintilor nostri- si nu ideala,noi insine, uneori in plin extaz, care ne stapaneste adesea sufletul , daca suntem loviti, injurati, tradati, nu se poate sa nu iasa la iveala din firea noastra revolta, dorinta, daca nu de razbunare, cel putin de mobilizare a raului ce ne-ar ameninta existenta.Atunci pierdem legatura cu Dumnezeu.Cum putem iesi din asemenea impas?Prin iubirea fata de cel ce "ataca"?
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2009, 15:44:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cred ca acest episod din viata inca paminteasca a domnului IISUS HRISTOS ,inainte de inaltarea la ceruri este anume pentru zilele noastre cind inselarile vor fi foarte mari cu false minuni!Adica ne spune episodul lui TOMA ,noua celor de azi sa nu credem orice pina nu pipaim cele ce se dau drept minuni duhovnicesti si nu vor fi ,ci inselari satanice!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2009, 16:58:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna
[COLOR=green]Titlu de tot râsu', titlu în bătaie de joc. Cum e posibilă o asemenea exprimare? Un titlu trebuie să transmită o idee ori ce-ar trebui să înțeleg eu din titlul de mai sus? E absurd și nimeni nu se sesizează...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2009, 19:42:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hristos se arata Apostolilor dupa Inviere, dar acestia nu au crezut. Evanghelistul Luca spune: "Si Iisus le-a zis: De ce sunteti tulburati si pentru ce se ridica astfel de ganduri in inima voastra? Vedeti mainile Mele si picioarele Mele, ca Eu insumi sunt; pipaiti-Ma si vedeti, ca duhul nu are carne si oase, precum Ma vedeti pe Mine ca am. Si zicand acestea le-a aratat mainile si picioarele Sale" (24, 38).

As indrazni sa spun ca Toma este superior celorlalti Apostoli. Caci acestia nici dupa ce vad mainile Lui nu-i dau crezare, caci se spune in continuare: "Iar ei inca necrezand de bucurie si minunandu-se, El le-a zis: Aveti aici ceva de mancare? Iar ei I-au dat o bucata de peste fript si dintr-un fagure de miere. Si luand, a mancat inaintea lor. (Luca 24, 41) Pe cand Toma, atunci cand vede trupul lui Hristos, spune "Domnul meu si Dumnezeu meu”. Prin el si ceilalti apostoli sunt luminati.

Probabil nu-i intamplator ca erau si apostolii adunati, cand Hristos i s-a aratat lui Toma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2009, 11:46:55
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Titlu de tot râsu', titlu în bătaie de joc. Cum e posibilă o asemenea exprimare? Un titlu trebuie să transmită o idee ori ce-ar trebui să înțeleg eu din titlul de mai sus? E absurd și nimeni nu se sesizează...[/COLOR]
Acum exista doua posibilitati:
cea normala in care omul intreaba ce are de intrebat sincer interesat de raspuns
cea anormala cind pune intrebari retorice, el sugerind direct sau indirect din intrebare ca nu-l intereseaza de loc o alta parere decit a lui. Cazul de mai sus.
Reactiile sint si ele de doua feluri
cea normala cind il lasi pe om in "lumea" lui
cea anormala cind incerci sa-i explici stiind dintr-un bun inceput ca-i pierdere de vreme

Eu fiind anormal si in concediu medical (deci cu timp) risc totusi.
Exista o tendinta de a inghitii anumite lucruri in virtutea inertiei, pentru ca asa se asteapta de la noi, .....si multe alte motive tendinta care a generat acel "crede si nu cerceta" pe care-l acceptam in sinea noastra dar il combatem verbal. Sincer eu sint un Toma care trebuie sa ajunga la convingeri. Presupun ca f. multi sint ca mine (poate este numai speranta, cine stie?) pentru ca sint departe de credinta Apostolilor carora li s-au adus maruria ranilor chiar neceruta. Toma nu a fost acolo si a cerut-o!
Dar de ce este "Necredinta cea buna" ? Pentru ca prin ea s-a reconfimat faptul ca cel care a "trecut prin usile incuiate" era Iisus cel care murise pe cruce! El si nu altul semanind cu EL! Juritic exista 2 marturii independente (a apostolilor si a lui Toma). Daca Toma ar fi crezut pur si simplu se putea spune ca apostolii s-au convins doar unul pe altul ca a fost Iisus, a fost o psihoza de grup..... Prin "necredinta" lui Toma aduce o marurie independenta de grup si de momentul primei aratari.
Desigur Iisus a laudat pe cei care cred fara dovezi dar asta a spus-o pentru generatiile urmatoare. Atunci era important si necesar sa ramina dovezi si marurii pentru veacurile ce vor venii. Era necesara "necredinta" lui Toma. Si a fost bine pentru noi ca ea a existat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2009, 11:51:36
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos se arata Apostolilor dupa Inviere, dar acestia nu au crezut. Evanghelistul Luca spune: "Si Iisus le-a zis: De ce sunteti tulburati si pentru ce se ridica astfel de ganduri in inima voastra? Vedeti mainile Mele si picioarele Mele, ca Eu insumi sunt; pipaiti-Ma si vedeti, ca duhul nu are carne si oase, precum Ma vedeti pe Mine ca am. Si zicand acestea le-a aratat mainile si picioarele Sale" (24, 38).

As indrazni sa spun ca Toma este superior celorlalti Apostoli. Caci acestia nici dupa ce vad mainile Lui nu-i dau crezare, caci se spune in continuare: "Iar ei inca necrezand de bucurie si minunandu-se, El le-a zis: Aveti aici ceva de mancare? Iar ei I-au dat o bucata de peste fript si dintr-un fagure de miere. Si luand, a mancat inaintea lor. (Luca 24, 41) Pe cand Toma, atunci cand vede trupul lui Hristos, spune "Domnul meu si Dumnezeu meu”. Prin el si ceilalti apostoli sunt luminati.

Probabil nu-i intamplator ca erau si apostolii adunati, cand Hristos i s-a aratat lui Toma.
Incerc destul de timid sa le iau apararea celorlalti apostoli:

"
19. Si fiind seara, in ziua aceea, intiia a saptaminii (duminica), Si usile fiind incuiate, unde erau adunati ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus si a stat in mijloc si le-a zis: Pace voua!
20. Si zicind acestea, le-a aratat miinile si coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, vazind pe Domnul.
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicind acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfint;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamanul, nu era cu ei cind a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalti ucenici: Am vazut pe Domnul! Dar el le-a zis: Daca nu voi vedea, in miinile Lui, semnul cuielor, si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor, si daca nu voi pune mina mea in coasta Lui, nu voi crede.
26. Si dupa opt zile, ucenicii Lui erau iarasi inauntru, si Toma, impreuna cu ei. Si a venit Iisus, usile fiind incuiate, si a stat in mijloc Si a zis: Pace voua!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tau incoace si vezi miinile Mele si adu mina ta si o pune in coasta Mea si nu fi necredincios ci credincios.
28. A raspuns Toma si I-a zis: Domnul meu si Dumnezeul meu!

Sfinta Evanghelie dupa Ioan ( cap 20 )

Nu ma pricep,...dar trupul Domnului era deja induhovnicit,indumnezeit,intra prin usi si prin ziduri,iar in curind se va inalta la cer ( imaginati-va un om care urca cu trupul in sus prin vazduh,pina ce trece de nori si nu se mai vede )...deci nu mai semana cu cel de dinainte ( cum nici noi la invierea trupurilor noastre,nu o sa mai aratam ca atunci cind am murit trupeste,unii la 90 de ani,altii stilciti,altii zdrobiti,innecati,arsi...toti vom fi frumosi si tineri fara virsta...)...deci e de inteles tulburarea apostolilor.Dar atunci cind Domnul le arata miinile si coasta Sa ( se subintelege ca semnul cuielor si impunsatura de lance )....toti apostolii au devenit apostolul Toma.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2009, 12:32:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu e primul moment cand Hristos biruieste legile firii. Sa ne aducem aminte ca merge pe apa, ca pe muntele Tabor prin umanitatea Sa a descoperit dumnezeirea, ... Asa ca Apostolii nu ar fi trebuit sa fie cuprinsi de indoiala, mai ales ca El le vestise ca va invia.

Asa cum a precizat si Marius, a fost bine ca Hristos S-a aratat din nou, ca in Apostoli sa nu existe nici o urma de indoiala. Nu puteau sa iasa la propovaduire decat cu o convingere deplina, ca Hristos a inviat cu trupul pe care l-a asumat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel ptr. Alexandru Toma Laura19 Umanitare 43 10.06.2014 16:01:50
Necredinta diador Generalitati 26 27.04.2012 18:21:10
Parintele Toma Gherasimescu emilianbogdan Intrebari utilizatori 0 26.03.2012 20:03:53
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 17:08:48
perioade de necredinta Dia20_diana Generalitati 27 10.03.2008 18:51:25