Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.01.2008, 21:58:51
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Toti avem depresii la un moment dat,este important sa trecem peste ele.
Sincer,pot intelege de ce unii oameni gravi bolnavi,care stiu ca mai au cateva luni de trait in suferinta,oamenii care raman intr-un moment paralizati pe viata,oamenii orbi,vor sa moara.Si totusi,exista atat de multi care aleg sa traiasca in continuare,chiar si imobilizati intr-un scaun,pe un pat,sau incapabili de a mai vedea vreodata ceva.O despartire,probleme la scoala,probleme cu banii,se rezolva,dar acestea niciodata.
M-am gandit la sinucidere,de vreo doua sau trei ori.Probabil se intampla multor adolescenti,dar eram constienta ca nu as putea sa renunt la viata pentru niste probleme care mai devreme sau mai tarziu se vor rezolva(cum s-a si intamplat)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.01.2008, 07:41:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Si eu m-am gandit la sinucidere o singura data, tot in adolescenta. Acum imi dau seama cat de multe lucruri bune as fi pierdut si cat i-as fi amarat pe parinti. De multe ori suntem neintelesi, dar ei nu merita sa ne piarda in felul acesta. Oricum, am luat hotararea sa privesc viata ca dar de la Dumnezeu pe care nu am voie sa mi-l iau singura. Chiar daca as fi paralizata, sau mai stiu eu cum, m-as ruga sa mor, dar nu m-as sinucide. Mi se pare de altfel lasitate.
Vorbeam cu o vecina de vreo 70 ani, spunea ca daca ajunge paralizata, sa fie ingrijita de altii, se va sinucide. Doar ce i-am spus ca daca face asta, nu va avea parte de slujba la biserica, si parea ca s-a razgandit! Daca puteti sa va inchipuiti, nu se gandise la acest aspect!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.01.2008, 08:31:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O copilarie traumatizanta, izolarea , raceala si neantelegerea celor din jur, au dus la o imensa si mare tragedie in urma cu cateva zile, cand o tanara de 21 de ani impreuna cu copilul ei de numai 2 ani s-a sinucis aruncandu -se in gol de la etajul 5 al unui bloc. Pe mine cel putin m-a marcat foarte mult, aceasta tragedie. Repet ceea ce am mai spus, ca singuratatea si indiferenta celor din jur pot duce la astfel de tragedii. Sa nu ramanem indiferenti si daca nu avem alte posibilitati, o vorba, un sfat , o alinare, o mangaiere venite la timp pot face minuni. Sa nu ramanem indiferenti la suferinta altora ! ! !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.01.2008, 08:48:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

in gashca shi in public, filmat shi dat pe tv, de pe turla bisericii daca se poate...:angry:
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.01.2008, 08:49:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
in gashca shi in public, filmat shi dat pe tv, de pe turla bisericii daca se poate...:angry:
ca sa zicem totzi ca defapt a fost smerenie :(
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.01.2008, 08:52:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
O copilarie traumatizanta, izolarea , raceala si neantelegerea celor din jur, au dus la o imensa si mare tragedie in urma cu cateva zile, cand o tanara de 21 de ani impreuna cu copilul ei de numai 2 ani s-a sinucis aruncandu -se in gol de la etajul 5 al unui bloc. Pe mine cel putin m-a marcat foarte mult, aceasta tragedie. Repet ceea ce am mai spus, ca singuratatea si indiferenta celor din jur pot duce la astfel de tragedii. Sa nu ramanem indiferenti si daca nu avem alte posibilitati, o vorba, un sfat , o alinare, o mangaiere venite la timp pot face minuni. Sa nu ramanem indiferenti la suferinta altora ! ! !
fata aia o fi ajuns la disperare, ca o fi abandonat-o sotzul shi neavand ce manca, a luat hotararea cu pricina, ca nu mai putea rabda ideea de a vedea cum plang shi ea shi copilul shi nu-i aude nimeni.... sau cineshtie ce durere te poate determina la astfel de gesturi tragice ??????
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.01.2008, 09:25:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu trebuie sa cedam in fata acestui act......trbuie sa fim abili sa depasim astfel de stari......unii sunt nebuni....care se arunca, din dragoste, picat examen....viata merge inainte....gandire pozitiva.....;)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.01.2008, 12:47:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
nu trebuie sa cedam in fata acestui act......trbuie sa fim abili sa depasim astfel de stari......unii sunt nebuni....care se arunca, din dragoste, picat examen....viata merge inainte....gandire pozitiva.....;)
Corect. Foarte corect, dar sa fim indiferenti pana la rautate fata de cei din jur ? Fata respectiva a crescut la orfelinat, uitata de ai sai. La 19 ani un nenorocit, ca altfel nu pot sa-i spun, o zapaceste si naste un prunc, pe care-l iubeste . 2 ani s-a luptat fata in instanta pt. paternitatea pruncului. 2 ani de injosire, umilinte, unde rudele ei se uitau in nepasare si dispret.A cedat si . . . . .Culmea cinismului, rudele fetei, recunosc ca fata avea probleme si boala se agravase foarte mult. Cine poarta vina acestei drame ?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.01.2008, 14:31:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ai nadejde in Dumnezeu Georgiana!O sa ma rog impreuna cu tine sa depasesti incercarea prin care treci.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2008, 20:31:04
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Drga Georgiana, la multe persoane depresive apare sentimentul vinovatiei. Am trait-o pe pielea mea, e groaznic, dar incearca sa nu te mai acuzi. Invata sa te iubesti.
Pentru ca si dumnezeu te iubeste.
mergi, draga mea si la un psiholog bun sau chiar psihiatru, te pot ajuta.
Sigur ca este bine sa te rogi, dar nu te forta cu multa rugaciune. dumnezeu stie de ce ai nevoie, cere-i cu cuvinte putine ceea ce vrei, ca sa nu te obosesti.
Nu te va lasa Iisus sa patesti nimic si scoate-ti suicidul din cap, e mare pacat ( iti vorbeste o persoana care a incercat sa isi ia zilele de trei, ultima oara am zis: ce bine ca traiesc! cand eram la spalaturi).
Asta a fost acum vreo 6 ani.
Scumpo, viata este un dar, iar pentru tot chinul nostru vom fi rasplatiti in cer.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04